Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kształtowanie sumienia 
Autor Wiadomość
Post Kształtowanie sumienia
Zbigniew3991 napisał(a):
inga_hp napisał(a):
Jako protestant nie obowiązuja Cie zadne normy i robisz sobie co chcesz. Gdzie Cie to doprowadzi dowiesz sie po smierc.Ale katolik musi sluchac nauczania Kosciola i Kosciol uznaje pewne czyny w tym antykoncepcje za czyn wewnetrznie zly. Poczytaj encyklike Veritatis Splendor.
Jak ktos nie chce sluchac nauczania Kosciola to to nimt mu nie kaze. Ale tez niech sie katolikiem nie nazywa


To argumentum ad personam. Protestantów obowiązują normy. To, czy ktoś jest protestantem, czy katolikiem, nie jest argumentem w dyskusji na temat antykoncepcji.


Protestantów nie obowiązuje takie nauczanie jak w Kościele Katolickim.


Śr gru 18, 2019 20:20
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Kozioł napisał(a):
@inga_hp
Wg ciebie chrześcijaństwo to po prostu słuchanie przepisów. Ale świat nie jest taki czarno biały jak przepisy. Całe życie dokonujemy wyborów.
Jest przykazanie: nie kradnij. a jednocześnie: miłuj bliźniego swego jak siebie samego.
Przepisy ludzkie znają takie cos jak stan wyzszej konieczności, gdy poświęcasz jedno dobro ratujac drugie. I tak np. kradniesz samochód aby cięzko rannego/chorego jak najszybciej zawieść do szpitala.
Tu masz przypadek, gdy małzeństwo nie mogąc miec wiecej dzieci nie potrafi, nie może stosować antykoncepcji tzw. naturalnej i sięga po inna formę. Życie seksualne jest ważna cześcią wiezi małzeńskiej. I właśnie aby więź małżeńska nie ucierpiała rezygnuje sie z jednego dobra (z punktu widzenia katolickiego) na rzecz drugiego.

Jeżeli całe zycie zdasz sie na wybory innych, to nie masz wolnej woli. Mam tu pewien dylemat: czy bez wolnej woli mozna byc zbawionym?



Według naszej wiary poprawnie ukształtowane sumienie to takie które nie kłuć się z nauczaniem Kościoła. Mamy wolny wybór jako ludzie -czy staramy się żyć w przyjaźń Bogiem czy z dala od Niego odbierając Sobie nadzieje na życie wieczne. Nie potrafisz pojąc że są ludzie którym zależy na uczciwość względem Boga i starają się nie usprawiedliwiać swoich występków i zachowania?

Mi nauczanie Kościoła w żaden sposób nie przeszkadza ,nie kłuć się ono z moim rozumem i sercem a wręcz przeciwnie.


Śr gru 18, 2019 20:38
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
http://parafia-albert.kwidzyn.pl/files/ ... WIETEJ.pdf


Śr gru 18, 2019 21:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Nataliaaa25 napisał(a):
Według naszej wiary poprawnie ukształtowane sumienie to takie które nie kłuć się z nauczaniem Kościoła.
A jeżeli nie ma "poprawnie ukształtowanego sumienia" to ma zacisnac zeby i poprawnie je ukształtować bez względu swoja wolę, swoje sumienie? Podporządkować się całkowicie obowiazującym w danej chwili przepisom i interpretacjom?
Co należy zrobić? Życ własnym sumieniem i własnymi wyborami, czy cudzym sumieniem i cudzymi wyborami? Być wolnym i miec wolna wolę, czy też byc ... niewolnikiem?
Czy zdając się na cudze sumienie, cudza wolę, cudze wybory, cudzą odpowiedzialność można faktycznie powiedzieć: poszedłem za Jezusem? Czy może: poprowadzili mnie na sznurze do Jezusa? Czy pozbywając sie woli można byc zbawionym?

A jeżeli nauczanie sie zmieni (a zmieniało sie nie raz na przestrzeni ludzkiego życia), to nagle ma się źle ukształtowane sumienie? A może nie ma sie własnego sumienia, tylko ma sie "sumienie" takie jak ktos każe?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr gru 18, 2019 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Kształtowanie sumienia
Wątek został wydzielony z wątku "Dopuszczalność antykoncepcji".

_________________
MODERATOR


Cz gru 19, 2019 0:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 19, 2019 9:16
Posty: 10
Post Re: Kształtowanie sumienia
Bóg dał człowiekowi sumienie i możliwość kształtowania go za pomocą słowa bożego Biblii,..więc nieznajomość biblii.. lub znajomość i nie stosowanie się do zaleceń , prowadzi do niepowodzeń, a ostatecznie do zbłądzenia i drugiej śmierci .a przeciwnie?, co o znajomości pism mówi sam Bóg 2 Tymoteusza 3:16 Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia zgodnie z prawymi normami, 17 żeby sługa Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego czynu.....Jeremiasza 31:19 Bo gdy zawróciłem, poczułem wyrzuty sumienia. Gdy zrozumiałem, ze smutku uderzyłem się w udo. Poczułem wstyd i upokorzenie z powodu grzechów swojej młodości’”. nie interpretacje, nie słowo człowieka ale poznawanie i rozmyślanie nad słowem bożym kształtuje sumienie . A sumienie wykształcone na Biblii jak najlepszy kompas zaprowadzi nas do życia wiecznego . :-D


Cz gru 19, 2019 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Kształtowanie sumienia
Dzieki siewco. Rozumiem i doceniam twoje intencje ale chyba nie o to w naszej rozmowie chodziło.

A na marginesie (bo nie chce tego kontynuować): Podałeś tezę, zestawiłeś razem dwa wycinki z Biblii (przy czym na prawde nie rozumiem po co przytoczyłeś wyrwany z kontekstu fragment z Jeremiasza) Wypowiedziałeś się jako człowiek i poddałeś Słowo interpretacji.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz gru 19, 2019 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 27, 2020 17:36
Posty: 3
Post Re: Kształtowanie sumienia
To niczego nie usprawiedliwia, jako chrześcijanie idziemy za Słowem Bożym i jego czynami tylko człowiek ma grzech. Dzięki tym naukom ma dążyć do swojego zbawienia.
Tekst poprawiony. Proszę pisać zgodnie z zasadami języka polskiego. bramin

_________________
https://adwokatweuropie.pl/2020/04/17/spadek-w-australii/


Cz paź 29, 2020 11:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL