Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ćwiczenia ignacjańskie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post Ćwiczenia ignacjańskie
Czy byliście kiedyś na rekolekcjach mających charakter ćwiczeń ignacjańskich?
Jeśli tak to jak przeżyliście, co wniosły do waszej codzienności i jak dobrze przygotować się do ich odbycia?


So lip 01, 2006 8:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
No, ja ;)
Przygotowywać się nie musisz, zakładając, że modlisz się codziennie ;)
O przezyciach Ci nie napiszę, bo sie nie da, zresztą kazdy przezywa je inaczej. A jaki będzie owoc tych rekolecji zależy od łaski Ducha Św.
A dokąd jedziesz?

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


So lip 01, 2006 8:47
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Jadę do Zakopanego. Zobaczę też piękne Tatry :)

Tak jakoś wewnętrznie przygotowywuje się nawet jak jadę na sesje weekendowe, by jechać z odpowiednim nastawieniem, bo zależy mi na tym by były owoce w codzienności. A z łaską Ducha Świętego należy współpracować.

Szukając rekolekcji natrafiłam się na medytację do niedzielnej Ewangelii.
Podaję dla zainteresowanych przedłużoną modlitwą Słowem Bożym:
http://www.jezuici.pl/drgorka/medytacje ... ytacja.php


So lip 01, 2006 8:59
Zobacz profil
Post 
Akacjo, piekna sprawa te rekolekcje w gorach, cos dla ducha i zmyslow rowniez.
Piekne gory popudzaja do duchowych refleksji.
Cisza pomaga w dostrzezeniu najbardziej istotnych spraw naszego zycia, nie tylko religijnego.

A zatem zycze Ci owocnych rekolekcji, i jak wrocisz, to prosze podziel sie z nami wrazeniami.


So lip 01, 2006 12:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
No więc jedziesz na Górkę ;)
A skoro tak to przecież pisze na stronie jak się należy przygotować:
Cytuj:
W okresie osobistego przygotowania do odprawienia 4-dniowych rekolekcji zachęca się do codziennej, przedłużonej modlitwy. W sposób szczególny należałoby prosić o hojność i otwartość wobec działającego Boga oraz o światło i mądrość Ducha Świętego dla siebie samego i prowadzących rekolekcje.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


So lip 01, 2006 13:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Też jadę - pod koniec lipca do Kalisza :)

Czy się przygotowuję? Głównie to się cieszę, że jadę ;) No i staram się bardziej regularnie [to znaczy codziennie, a nie od przypadku do przypadku] robić medytacje, ale wiadomo - różnie to bywa ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Cz lip 06, 2006 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 15:08
Posty: 22
Post rekolekcje zamknięte
na czym polegają rekolekcje zamknięte interesuje mnie to tak od środka .. w sierpniu wyjeżdrzam do Trzebini na takie cztero dniowe.. nie wiem jak sie przygotować i co mnie tam zastanie ... może ktoś był ??

prosze o jakięś inF

_________________
chce cie lepiej poznac i zrozumiec ... wle sie boje


Wt kwi 24, 2007 14:29
Zobacz profil
Post 
akacja a są jeszcze miejsca? kiedy się odbywają dokładnie? jaki koszt (jeśli jest) ?


Wt kwi 24, 2007 16:39

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Kris_yul napisał(a):
akacja a są jeszcze miejsca? kiedy się odbywają dokładnie? jaki koszt (jeśli jest) ?

Tu masz spis wszystkich ośrodków jezuickich: link
Terminów jest mnóstwo, wolne miejsca musisz posprawdzać. Ja ze swojej strony Kalisz mogę serdecznie polecić :) A w tym roku jadę do Częstochowy. Oprócz tego takie rekolekcje prowadzą Salwatorianie w Krakowie i Trzebinii - i jeśli można się wypowiadać na podstawie innych rekolekcji przez nich prowadzonych, również godne polecenia :) a tu link do nich

Koszt zależy od ośrodka i od rekolekcji [Fundament jest krótszy, więc tańszy ;)] - najlepiej zadzwonic i zapytać :)


Poprostuja :)
Poczytaj strony, do których podałam linki wyżej - wiele jest wyjaśnione. A Fundament [a inne czterodniowe pewnie podobnie] technicznie wygląda tak: trzy 45-minutowe medytacje dziennie [z możliwością regulacji tego czasu], 20-minutowa rozmowa z osobą towarzyszącą, Eucharystia, na ogół adoracja. Do tego trzy konferencje lub wprowadzenia do modlitwy - wymiennie. No i posiłki oczywiście ;) Obowiązuje pełne milczenie - rozmawia się tylko te 20 minut dziennie z osobą towarzyszącą. Jak masz więcej pytań, to pisz :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt kwi 24, 2007 17:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Kris Akacja założyła ten temat pół roku temu... z tego co się orientuje to do Zakopanego trzeba się "troszkę" szybciej zgłaszać np grudzień zeszłego roku okazał się zbyt późnym terminem żeby zapisać się na tydzień w lutym ;) więcej znajdziesz tu > http://www.jezuici.pl/drgorka/


PoprostuJa - zamknięte to takie na które wyjeżdżasz i odseparowywujesz się od świata zewnętrznego. Poświęcasz czas głównie na modlitwę, często ta forma rekolekcji narzuca milczenie przez cały okres ich trwania. A przygotowanie... hmm nie wiem na jakie rekolekcje jedziesz, jeśli to coś na kształt św. Ignacego to na pewno przyda Ci się poćwiczenie przedłużonej modlitwy - 15, 30 min. Na ignacjańskich rekolekcjach masz 45min/1h medytacje 3-4 razy dziennie. Na pewno próby wyciszenia się już wcześniej nie zaszkodzą. A przede wszystkim należy zabrać otwarte serce na działania Ducha Św, a reszta jakoś się już ułoży.

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt kwi 24, 2007 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 15:08
Posty: 22
Post 
dzieki wielkie wszystkim ... jeśli można zapytać czy ktoś może był konkreknie w Trzebini na rekolekcjach słowa Bożego "Budować na skale" ?? ciekawa jestem jak to wygląda konkretnie tam.. niwiem czego się spodziewać i jak mnie tam potraktują ( mam 19 lat)
.. a propos tego milczenia ... przecierz tam i tak nikogo nie bde znać .. chociaż niewiem gadanie to mój nałóg...

_________________
chce cie lepiej poznac i zrozumiec ... wle sie boje


Śr kwi 25, 2007 10:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 15:08
Posty: 22
Post 
interesuje mnie też " koszt rekolekcji" za co trzeba płacić i ile ? cały czes pytam o Trzebinie

_________________
chce cie lepiej poznac i zrozumiec ... wle sie boje


Śr kwi 25, 2007 10:57
Zobacz profil
Post 
Konkretnych informacji odnosnie Trzebini to raczej nikt Ci nie udzieli. Dom rekolekcyjny został otwarty pod koniec ubiegłego roku i do tej pory odbyło się tylko kilka sesji.
Natomiast od wielu lat rekolekcje prowadzone sa w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Nie byłam co prawda na żadenej sesji dłużeszej niż 3-dniowa (raz na 4 dniowych dniach duchowości biblijnej), ale jesli chodzi o milczenie to zasada jest wszedzie taka sama: w czasie sesji obowiązuje milczenie, nie uzywa się komórek, nie słucha radia, telewizji itp. Czy to ciężko znieść? Kiedy ja szłam pierwszy raz na taką sesje byłam tym przerazona. Nigdy nie lubiłam ciszy. Wręcz się jej bałam (zawsze cos koło mnie grało - radio, muzyka, telewizor). Po pierwszej sesji.... pokochałam ciszę :) Od tamtej pory bardzo ją lubię :)
Po pierwszej sesji u Salwatorianów wracałam tam jeszcze wiekokrotnie (w maju wybieram się na rekolekcje biblijne z ks. Pronzato) .
Wszystkie osoby posługujące w Centrum (ojcowie, siostry) są bardzo miłe, zyczliwe, bardzo przyjazne i chętne do pomocy.
W związku z ogromnym zainteresowaniem rekolekcjami pod koniec ubiegłego roku otwarto drugi dom - własnie w Trzebini.
Nie znam wszystkich księży posługujących w Trzebini, ale wystarczy że znam o. Piotra Stawarza - dyrektora. O. Piotr wczesniej był kierownikiem duchowym w Krakowie i ja osobiście zawdzięczam mu to że trafiłam do tego miejsca (zanim się zdecydowałam na pierwsze rekolekcje wymieniłam z nim kilka maili), a takze to że bardzo pomógł mi w pewnej sprawie (w czasie rekolekcji zawsze jest możliwośc rozmowy z kierownikami duchowymi).
Tak pobieznie znam o. Leszka (przy okazji różnych sesji ojcowie z Trzebini bywają w Krakowie i służa tu swoja pomocą) - też bardzo miły człowiek, a od innych ludzi wiem że bardzo go sobie chwala jako kierownika duchowego.

Na rekolekcjach "Budowac na Skale" nie byłam, ale wiem ze sa one tak jakby przedłużeniem tego co przechodzi się w czasie Szkoły Modlitwy Słowem Bozym (w Krakowie) - rekolekcji które bardzo sobie cenię, które dały mi zupełnei inne spojrzenie na Pismo Święte i które mogę z czystym sumieniem polecić innym.

Twój wiek nie ma znaczenia - na rekolekcjach przyjeżdżaja osoby w róznym wieku, ale nie stanowi to żadnej przeszkody w przezywaniu czasu skupienia, a nawet (wbrew pozorom!) w dzieleniu się z nimi swoimi przemysleniami.

Opłaty.... nie wiem jaki jest cennik w Trzebini. Wszystko zalezy od formy spędzania rekolekcji (osoba dochodzaca, osoba mieszkająca w pokoju jednoosobowym, w sali wieloosobowej, z posiłakmi lub bez). Generalnie opłata nie jest żadną przeszkodą - ojcowie zawsze mówia że jesli kogoś nie stać na zapłacenie pełnej stawki (albo jakiejkolwiek stawki) to wystarczy że zgłosi to u nich. Jednoczesnie osoby które mogą ofiarowac troszkę więcej proszone sa o datki własnie na ten cel - na ewentualne pokrycie kosztów innych osób (ale to oczywiscie idywidualna decyzja kazdego).

Znając centrum krakowskie i ojców posługujących oraz o. Piotra jestem pewna ze spodoba Ci się w Trzebini. Życzę Ci owocnych rekolekcji i............. może zdecydujesz się tez kiedyś na jakąs sesję w Krakowie.
Pozdrawiam :)


Śr kwi 25, 2007 11:35

Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 15:08
Posty: 22
Post 
co do ks piotra to byłam u niego na rekolekcjach ..były u mnie w szkole ... poświęcił mi naprawde dużo czasu ( mi osobiście ) ... mam pewne problemy nie tylko strikte z wiarą ale ze sobą samą on pomógł mi je dostrzec ... w życiu nie słyszałam żeby ktoś tak spokojnie mówił i nie znam nikogo przy kim mogłabym płakać i sie za smarkać a przy tym nie czuć się z tym głupio ... ks piotr bardzo mi pomógł ..
dzięki za inF

_________________
chce cie lepiej poznac i zrozumiec ... wle sie boje


Śr kwi 25, 2007 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 19, 2003 22:45
Posty: 274
Post Re: Ćwiczenia ignacjańskie
Przepraszam, że odgrzebuję stary temat, ale potrzebuję Waszej pomocy. W tym roku chciałbym spędzić kilka dni w którymś z ignacjańskich ośrodków. Nigdy nie byłem na tego typu rekolekcjach. Szukam w zasadzie jakiegoś kierownictwa duchowego. Czy macie dla mnie jakieś rady w tym zakresie? z gory dziękuję.

_________________
Zapraszam na swoje forum, gdzie można przeczytać wszystkie moje felietony, pooglądać zdjęcia z niekończącej się podróży dookoła USA i nawet zobaczyć na żywo obraz z kamery na moim trucku: www.katolik.us


Cz mar 07, 2019 13:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL