Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy modlitwa wspólnotowa ma sens? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Czy modlitwa wspólnotowa ma sens?
Temat wydzielony z innego wątku
Grygor napisał(a):
Jak wiadomo w kupie siła a Chrystus po to ustanowił kosciół aby się wzajemnie wspierał...


Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, czy też komuś innemu takie zachowanie przypomina praktyki magiczne? Jak kilka osób rzuci zaklęcie, to skutek będzie większy. Taki a taki byt potrzebuje n ofiar/wezwań, aby zrobił efekt x.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


So sie 05, 2006 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 21, 2006 6:36
Posty: 239
Post 
Incognito napisał(a):
Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, czy też komuś innemu takie zachowanie przypomina praktyki magiczne? Jak kilka osób rzuci zaklęcie, to skutek będzie większy. Taki a taki byt potrzebuje n ofiar/wezwań, aby zrobił efekt x.


Pamietaj że zucanie zaklęć wiąze sie niekoniecnzie z korzyscią dla osoby na którą je sie żuca.

Modlitwa może przynieśc tylko i wyłącznie dobry skutek i i jesttylko i wyłącznie prośbą. czy jeżeli chcesz pomóć komus a w tym przypadku masz taką okazje tomozesz nazwac to magią? Dam tu przykład Osoba jest chora i sama prosi o pomoc czy magia jest to że chcemy jej bomóc zgodnie w jej wolą? raczej nie. PPrzed magią z ząłożenia nie da się obronić a prze dmodlitwa tak... Gdyby ktoś niechciał takiej pomocy poprostu by ją odzucał albo popostu o nią nie prosił..nic na siłę.


So sie 05, 2006 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
To nie od ilości osób modlących się w danej intencji zalezy to, czy Bóg owych prósb wysłucha.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So sie 05, 2006 22:10
Zobacz profil WWW
Post 
No i co z tego? Trochę mnie przeraża takie podejście "skoro nie zależy od ilości, to idea nie ma sensu". To może się k... w ogóle przestańmy modlić? Ludzie trochę bardziej sercem podchodźcie do spraw wiary, a nie pustą logiką (w dodatku błędną).

Modlitwa za innych i proszenie innych o modlitwę jest zawsze godne, właściwe i pożądane.


N sie 06, 2006 17:23

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Ale nie zawsze sensowne. Nie ma się co denerwować zefciu, że to w co wierzysz nie jest uzasadnione rozumowo i musi się opierać na czymś tak przelotnym jak uczucia. Nawet miłość opiera się na rozumie, żeby trwała, a Ty proponujesz zabawę w przeczucia w kwestii religii.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N sie 06, 2006 17:36
Zobacz profil
Post 
Nie w przeczucia, tylko w modlenie się z serca, a nie na zasadzie magicznej wymiany działanie człowieka - działanie Boga. Ale niewierzący tego nie pojmie.


N sie 06, 2006 21:45

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Brzmi to jak "ty jesteś mężczyzną, nigdy nie zrozumiesz kobiet!". :roll: Modlić się z serca, a podchodzić sercem do spraw wiary to dwie różne rzeczy. Serce to uczucia. Sercem nie można niczego pojąć, można tylko coś przyjąć, pojmowanie jest rozumieniem a narzędziem rozumienia jest - jak sama nazwa sugeruje - rozum. Nie wiem po co się upierasz przy założeniach których nie da się obronić. Już lepiej nic nie pisać, niż PMSowe "tak bo tak!".

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N sie 06, 2006 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Incognito napisał(a):
Brzmi to jak "ty jesteś mężczyzną, nigdy nie zrozumiesz kobiet!". :roll: Modlić się z serca, a podchodzić sercem do spraw wiary to dwie różne rzeczy. Serce to uczucia. Sercem nie można niczego pojąć, można tylko coś przyjąć, pojmowanie jest rozumieniem a narzędziem rozumienia jest - jak sama nazwa sugeruje - rozum. Nie wiem po co się upierasz przy założeniach których nie da się obronić. Już lepiej nic nie pisać, niż PMSowe "tak bo tak!".

"Sercem nie można niczego pojąć, można tylko coś przyjąć". Nie tylko. Można odrzucić. Również Boga.
Przekonujący wywód. Pozornie.
Rozumny rozum zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Rozum to tylko (zwykle) sprawna maszynka do przetwarzania wiedzy o faktach we wnioski. Wszystkiego nie wiemy, więc i wnioski są - jakie logicznie mogą być. Reszta to sfera Niepojętego. A więc Niepokoju. Wtedy może Serce wkraczać i dawać szansę pojmowania Niepoznawalnego.

Modlitwa chrześcijańska to jednak zupełnie coś innego niż modlitwa w innych 'wielkich' religiach (w tym bliskich nam pojęciem Boga monoteistycznych) lub zabiegi magiczne. Choć zewnętrznie podobna. Tak podobna, że myli się i niewierzącym i wierzącym. I jednym i drugim z tej samej przyczyny. Niedostatku refleksji nad znaczeniem słowa "wierzę".

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pn sie 07, 2006 0:15
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Rozumny rozum zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Rozum to tylko (zwykle) sprawna maszynka do przetwarzania wiedzy o faktach we wnioski. Wszystkiego nie wiemy, więc i wnioski są - jakie logicznie mogą być. Reszta to sfera Niepojętego. A więc Niepokoju.* Wtedy może Serce wkraczać i dawać szansę pojmowania Niepoznawalnego**.

*Niepojęty =/= niepokój
**Jeśli rozum jest ograniczone to serce też, a Twoja teoria nijak nie dowodzi, że serce ma możliwości większe niż rozum. Nie dowodzisz nawet tego, że serce ma możliwości pojmowania.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn sie 07, 2006 0:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 15, 2006 19:49
Posty: 113
Post 
ToMu napisał(a):
To nie od ilości osób modlących się w danej intencji zalezy to, czy Bóg owych prósb wysłucha.


Hmm, a nie jedno doświadczenie na tym polu mówi o przesłankach przemawiających jednak za tym, że im więcj, tym efekt silniejszy. Gdyby okazalo się to prawdą, można śmiało powiedzieć, iż Bóg w spełnianiu się próśb ma małe (żadne?) znaczenie, a głównie chodzi o jakieś praktyki magiczne właśnie. Np. zbiorowe medytacje z intencją na zmniejszenie się przestępczości w danym regionie przynosiło właśnie taki efekt nieobojętny statystycznie.

_________________
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należy wędzidło i bat.


Pn sie 07, 2006 2:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Incognito napisał(a):
Stanisław Adam napisał(a):
Rozumny rozum zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Rozum to tylko (zwykle) sprawna maszynka do przetwarzania wiedzy o faktach we wnioski. Wszystkiego nie wiemy, więc i wnioski są - jakie logicznie mogą być. Reszta to sfera Niepojętego. A więc Niepokoju.* Wtedy może Serce wkraczać i dawać szansę pojmowania Niepoznawalnego**.

*Niepojęty =/= niepokój
**Jeśli rozum jest ograniczone to serce też, a Twoja teoria nijak nie dowodzi, że serce ma możliwości większe niż rozum. Nie dowodzisz nawet tego, że serce ma możliwości pojmowania.

Wcale nie usiłuję tego udowodnić. Ani większych możliwości niż rozum, ani możliwości pojmowania (dla ścisłości: takiego jak je rozum rozumie).

Konstatuję tylko fakt, zapominany przez niewierzących, że rozum nie jest wystarczający do udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne. I na wiele innych mniejszej rangi. Dlatego 'serce' (emocje, podświadomość, nadświadomość itd.) może dopełniać te niedostatki rozumu. 'Może', czyli nie ma tu automatu.

Każdy sam musi sobie rozstrzygnąć, czy chce z takiej możliwości skorzystać. Jedni wybierają niewiarę w Boga i trwały niepokój wynikający z poczucia braku sensu istnienia, inni wybierają Boga i trwałe wątpliwości, dlaczego jest miłością skoro wokół jest tyle zła.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pn sie 07, 2006 14:49
Zobacz profil WWW
Post 
O Sile modlitwy wstawienniczej przekonal sie nie jeden niedowiarek.
Modlitwa wielu ludzi w tej samej intencji dokonuje cuda. Wystarczy popatrzec na modlitwe rozancowa i jej historie, jej ratowanie calych narodow.
W zakonach kontenplacyjnych siostry zakonne wymadlaja laski uzdrowienia, macierzynstwa w wiele, wiele innych.

"Proscie, a bedzie Wam dane"


Pn sie 07, 2006 15:23

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Wystarczy popatrzec na modlitwe rozancowa i jej historie, jej ratowanie calych narodow.

A konkretnie ?
Polski jakoś modlitwy nie uratowały a niby taka katolicka :(

Cytuj:
Modlitwa wielu ludzi w tej samej intencji dokonuje cuda.

A ja mam pytanie natury teologicznej czy modlitwa jednego człowieka jest mniej warta niż wielu ludzi ?

Na to by wychodziło...


Pn sie 07, 2006 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Konstatuję tylko fakt, zapominany przez niewierzących, że rozum nie jest wystarczający do udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne.

Odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne może udzielać każdy, kwestia tylko tego na ile one będą sensowne. Trudno mówić o sensie odpowiedzi czegoś, co jest pozbawione rozsądku (serce). Buddystom jakoś udało się dotrzeć do odpowiedzi na wszystkie pytania egzystencjalne przy pomocy samego rozumu, także nie masz racji Stanisławie Adamie.
Lucyna napisał(a):
W zakonach kontenplacyjnych siostry zakonne wymadlaja laski uzdrowienia, macierzynstwa w wiele, wiele innych.

Tak, tak. A co Ty na to, że znane są przypadki mistrzów buddyjskich, którzy umarli i jako malutkie dzieci spisali swoje poprzednie życie? Co Ty na opisy śmierci spisane przez mistrzów buddyjskich, którzy umierali świadomie tylko po to aby poznać i zbadać stan śmierci?
Lucyna napisał(a):
"Proscie, a bedzie Wam dane"*

I tutaj, jak w każdym chwytnym haśle mamy malutki odnośnik:

*aczkolwiek, wyjątkiem od tej reguły są sytuacje gdy:
- prosimy o coś złego
- prosimy o coś co nie zostało uwzględnione w planie Boga na nasze życie
- prosimy za mało
- prosimy w niewłaściwy sposób
- tysiące innych powodów które sobie wierzący wymyślają, aby móc dalej się upierać, że ich reguła działa

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn sie 07, 2006 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2005 17:06
Posty: 968
Post 
Grygor napisał(a):
Jak wiadomo w kupie siła a Chrystus po to ustanowił kosciół aby się wzajemnie wspierał...

Kilka sprostowań (z życia wziętych): w Kościele nie dlatego jest siła, że jest go "kupa", ale że jest Ciałem Chrystusa i do Niego należy. Wiara, że do Niego należymy - o tym chyba pisał Stanisław Adam.
Modlitwa, czyli wyznanie tej wiary w osobistym zwierzeniu się Mu z naszych potrzeb i zawierzeniu naszego życia to akt przylgnięcia do Boga, w którym On odmienia świat. Najczęściej chyba przez ludzi :)

A co do rozumu:
Incognito napisał(a):
Buddystom jakoś udało się dotrzeć do odpowiedzi na wszystkie pytania egzystencjalne
Mędrcom współczesnym Chrystusowi zapewne często też. Tylko że On zweryfikował prawdę tych odpowiedzi. Wydając się na krzyż pokazał, że prawdziwa miłość jest rozumowo bezsensowna.

Możesz więc pozostać przy rozumie i odrzucić prawdziwą miłość. Wybór należy do Ciebie. Kościół nic Ci nie narzuca. Tylko podpowiada, że to Miłość nas zbawiła.

_________________
Nie smuć się zaraz z nieszczęść na świecie, bo nie znasz dobra zamierzonego w wyrokach Bożych, które one niosą z sobą dla wiecznej radości wybranych. (św. Jan od Krzyża)


Pn sie 07, 2006 17:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL