Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Chrześcijaństwo i duchowość 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 01, 2020 17:10
Posty: 2
Post Chrześcijaństwo i duchowość
Jestem ateistą. Nie wierzę w Boga, ale czytanie Dostojewskiego naprawdę zmieniło moje postrzeganie cnoty i duchowości. Ojciec Zossima ma jedną z najpotężniejszych intuicji, jakie słyszałem w swoim życiu. Czy ktoś jeszcze miał tego rodzaju głębokie uczucie.


N paź 03, 2021 18:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Rozumiem, ze książki Dostojewskiego jakoś Cię zainspirowały.
Bardzo lubię "Zbrodnię i karę", szczególnie opis Sądu Ostatecznego. Majstersztyk.

Jako człowiek Dostojewski mnie już mniej inspiruje. Był strasznym polakożercą, nienawidził Niemców i Żydów, był hipochondrykiem, hazardzistą z kosmicznymi długami, no i jego słowa o Niemcach.
Chyba każdy kto choć trochę zajmował się Dostojewskim zna ten cytat:" Niemcy są małostkowi, drobnomieszczańscy, wyrachowani, brzydcy, skąpi, nie mają gustu i przede wszystkim są niewypowiedzianie głupi."
Piszesz o intuicji a potem o uczuciu. Intuicja to nie uczucie. Może masz na myśli raczej inspirację, dostałeś jakiegoś duchowego kopa? :-D

_________________
ksiądz


Pn paź 04, 2021 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Ciekawi mnie co to jest ta "duchowość". Jak się to poznaje? Czy to tylko uczucia religijne? Doznania mistyczne? Jakie "inne" procesy zachodzą wtedy w mózgu? Czy ateista nie ma życia duchowego?
Ja nic takiego u siebie nie widze. Owszem, jestem skłonna do wzruszeń, odbieram sztuke, ale to doznania psychiczne. Nie widze niczego co by pozwalało na wyodrębnienie osobnej kategorii.
Tak samo Dostojewski, wzbudza pewne uczucia, działa przede wszystkim na emocje. Ale podobnie działają "nieuduchowieni" Zola czy Steinbeck. To znaczy w powszechnym odbiorze nieuduchowieni.


Pn gru 05, 2022 19:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
pławikonik napisał(a):
Ciekawi mnie co to jest ta "duchowość".

Duchowość to bardzo obszerny termin obejmujący doświadczenia Absolutu, modlitwy, medytacje, różne przeżycia duchowe niekoniecznie związane z konkretną religią, emocje itp.
pławikonik napisał(a):
Jakie "inne" procesy zachodzą wtedy w mózgu?

Były badania przeprowadzane na ludziach, którzy modlą się, medytują (mnisi chrześcijańscy, buddyjscy, jogini), zaobserwowano wtedy w mózgu pewne zjawiska, procesy), odsyłam do fachowej literatury.
pławikonik napisał(a):
Czy ateista nie ma życia duchowego?
Niektórzy ateiści tez mają życie duchowe. Znam ludzi, którzy deklarują sie jako ateiści ale medytują, stosują praktykę uważności itp.
Na rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej książek traktujących o duchowości bez Boga, bez religii, bez wspólnoty religijnej.

_________________
ksiądz


Wt gru 06, 2022 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Czyli mieszasz doznania mistyczne z pewnymi praktykami np. medytacja.
O ile wiem to tzw. doznania mistyczne to rodzaj padaczki skroniowej.
Natomiast zdarzyło mi się praktykować joge, pod kierunkiem instruktora. Ot, takie nauczenie się kontrolowania aktualnego stanu umysłu, nie bardzo dające korzyści. Podobnie działają te filmiki z fraktalami, nadają jakiś rytm. Ale to działa tylko w chwili gdy się ogląda czy akurat wykonuje ćwiczenia z jogi. Podobny efekt daje muzyka.
Można wywołać u siebie różne stany, wspomagając się srodkami psychoaktywnymi lub nie. Człowiek jest bardzo podatny na sugestie. Kolega mi opowiadał jak z przyjacielem nalali wody do butelki po wódce i zaczeli udawać że się upijają. Upili się naprawde.
Dla mnie te wszystkie medytacje, modlitwy, uniesienia to duchowa masturbacja - wywołuje się jakiś stan. Tyle że w w wypadku medytacji czy modlitwy jestem z siebie dumny, bo taki wspaniały, uduchowiony jestem.


Wt gru 06, 2022 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Mozliwe ze ta duchowa masturbacja daje czlowiekowi, ktory moze ja praktykowac take same pozytywne efekty jak masturbacja fizyczna plawikoniku?
Ja niestety nigdy tych stanow nie moglem osiagnac.


Śr gru 07, 2022 1:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 150
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
pławikonik napisał(a):
Ciekawi mnie co to jest ta "duchowość". Jak się to poznaje? Czy to tylko uczucia religijne? Doznania mistyczne? Jakie "inne" procesy zachodzą wtedy w mózgu? Czy ateista nie ma życia duchowego?
Ja nic takiego u siebie nie widze. Owszem, jestem skłonna do wzruszeń, odbieram sztuke, ale to doznania psychiczne. Nie widze niczego co by pozwalało na wyodrębnienie osobnej kategorii.
Tak samo Dostojewski, wzbudza pewne uczucia, działa przede wszystkim na emocje. Ale podobnie działają "nieuduchowieni" Zola czy Steinbeck. To znaczy w powszechnym odbiorze nieuduchowieni.


Duchowosc to prawdziwa natura czlowieka. Zwierzeta(np. malpy) tej natury nie posiadaja.
Duchowosc to ludzka godnosc...moja i twoja, plawikoniku. Ty i ja jestesmy istotami duchowymi i-czy ci to pasuje czy nie-ja nigdy nie potraktuje cie jak malpe.
Kocham malpy i cala nature wlasnie dlatego, ze jestem istota duchowa.

To bardzo obszerny temat i nie da sie w kilku slowach odpowiedziec na twoje pytania.

Najwazniejsze jest to, ze te pytania zrodzily sie w twojej glowie. Jestem pewna, ze jest ich mnostwo i ze na kazde z nich znajdziesz naukowa-czyli zgodna z prawidlami nauki- odpowiedz.
Nauka to przeciez dazenie do prawdy i chyba sie z tym zgadzasz...?
Do badania duchowej sfery naszego zycia stosuje sie te same metody naukowe, ktore sprawdzily sie w sferze materialnej. Przykladem jest tutaj Arystoteles, ktory odkryl i zbadal logike no i Euklid, ktory odkryl matematyke. Logika i matematyka to przeciez duchowe dziedziny nauki, bez ktorych nie daloby sie dzialac naukowo na plaszczyznie fizyki, chemii, informatyki, medycyny, pedagogiki itd...


Pn gru 19, 2022 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
viona
Cytuj:
Duchowosc to prawdziwa natura czlowieka. Zwierzeta(np. malpy) tej natury nie posiadaja.

Udowodnij. Poza tym - jak i gdzie się to dzieje? Kto to zaobserwował i np. udowodnił że u ludzi zachodzi a u zwierząt nie?
Wciąż nikt nie wytłumaczył co to jest duchowość. Bo Dostojewskiego każdy czytał, coś tam poczuł. Emocje. Wspólne dla ludzi i zwierząt. No i skąd mamy wiedzieć że akurat te emocje to jakaś "duchowość"?
Czy jak się wzruszymy piosenką w nieznanym jezyku i czujemy się "uduchowieni" a potem poznamy słowa i są one wręcz przeciwne do tego co poczuliśmy to też duchowość?


N kwi 30, 2023 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 120
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
A to ktoś zaobserwował rzekome prawa natury na które materialiści tak chętnie się powołują?

bramin napisał(a):
Były badania przeprowadzane na ludziach, którzy modlą się, medytują (mnisi chrześcijańscy, buddyjscy, jogini), zaobserwowano wtedy w mózgu pewne zjawiska, procesy), odsyłam do fachowej literatury.


Pięknie zredukowałeś doznania mistyczne/religijne do jakiegoś wytworu mózgu (mówiąc dosadnie urojenia). Denett napewno podpisałby się pod takim stwierdzeniem


Pt maja 05, 2023 18:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Kanao napisał(a):
Pięknie zredukowałeś doznania mistyczne/religijne do jakiegoś wytworu mózgu (mówiąc dosadnie urojenia). Denett napewno podpisałby się pod takim stwierdzeniem

Napisaöem wczesniej:
bramin napisał(a):
Duchowość to bardzo obszerny termin obejmujący doświadczenia Absolutu, modlitwy, medytacje, różne przeżycia duchowe niekoniecznie związane z konkretną religią, emocje itp.

_________________
ksiądz


So maja 06, 2023 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 150
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
pławikonik napisał(a):
viona
Cytuj:
Duchowosc to prawdziwa natura czlowieka. Zwierzeta(np. malpy) tej natury nie posiadaja.

Udowodnij.


Mam ci te duchowosc zmierzyc czy zwazyc?

Cytuj:
Poza tym - jak i gdzie się to dzieje?


Wszedzie.

Cytuj:
Kto to zaobserwował i np. udowodnił że u ludzi zachodzi a u zwierząt nie?


Fizyka kwantowa.

U zwierzat tez "zachodzi" ale zwierzeta nie sa tego swiadome. Zwierzeta funkcjonuja na programach, ktore im zainstalowano. Podobnie maja sie te sprawy z ludzmi, ktorzy uwazaja sie za jakis gatunek malp. Fantazje darwinowskie to jeden z programow instalowanych w ludzkich mozgach.

Cytuj:
Wciąż nikt nie wytłumaczył co to jest duchowość
.

Musisz, plawikoniku, zapoznac sie z pracami naukowymi np. dr Warnke, ktory doglebnie analizuje te zagadnienia.
Katolickie forum dyskusyjne raczej nie stanowi optymalnego zrodla wiedzy o duchowej naturze czlowieka.

Cytuj:
Bo Dostojewskiego każdy czytał, coś tam poczuł. Emocje. Wspólne dla ludzi i zwierząt. No i skąd mamy wiedzieć że akurat te emocje to jakaś "duchowość"?
Czy jak się wzruszymy piosenką w nieznanym jezyku i czujemy się "uduchowieni" a potem poznamy słowa i są one wręcz przeciwne do tego co poczuliśmy to też duchowość?


Plawikoniku, jesli cos czytasz, badasz, obserwujesz, to wciaz potykasz sie o informacje, ktorych nie potrafisz wlasciwie sformulowac ani tez zinterpretowac, poniewaz do tego potrzebujesz wlasnie ducha, ktory w tobie drzemie, schowany za programami, ktorye nalezy bezwzglednie zresetowac, aby dojsc do prawdy o tym kim jest CZLOWIEK i na czym polega jego geniusz.

Jesli np. ogladasz w tv informacje o trzesieniu ziemi w Turcji, to nic ci nie da mierzenie pixeli. Przekazana informacje musisz umiec zinterpretowac. A do tego potrzebujesz swojego ducha, a nie najnowszej aparatury elektronicznej stworzonej przez inteligentny, naladowany programami instrument(mozg), ktory nigdy nie przestanie byc tylko narzedziem w sluzbie dla ducha.

Duchowosc (duch) to wielkosc niemierzalna.

Fizycy kwantowi nazywaja to polem wszelkich mozliwosci.

W Biblii czytamy, ze "duch przenika wszystko, nawet glebokosci Boga samego"

Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. 11 Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży. 12 Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych.

1.Kor 2


Dawne kultury byly bardziej "przesiakniete" duchem. Dlatego tez warto skonfrontowac sie z tym, co pozostawily nam w spadku.


Pt maja 12, 2023 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Widze ż fizyka kwantowa to słowo- wytrych. Nikt jej nie rozumie, więc to odpowiednik nieśmiertelnego "to tajemnica".Co niby ma fizyka do "duchowości'
Cytuj:
Zwierzeta funkcjonuja na programach, ktore im zainstalowano. Podobnie maja sie te sprawy z ludzmi, ktorzy uwazaja sie za jakis gatunek malp.

ja wiem że jestem małpą. Ludzie też funkcjonują "na programch". No i?
Cytuj:
to nic ci nie da mierzenie pixeli

człowiek który nie wie jak powstaje obraz nawet nie zauważy pikseli.
Cytuj:
Przekazana informacje musisz umiec zinterpretowac. A do tego potrzebujesz swojego ducha

pierwsze slysze żeby do tego jakiś "duch" byl potrzebny. Udowodnij że jest potrzebny. A moze najpierw "że jest".
Cytuj:
ktory nigdy nie przestanie byc tylko narzedziem w sluzbie dla ducha

Masz jakieś dowody? Jakieś badania na to wskazują? Bo z tego co wiem jest dokładnie przeciwnie - ludzka świadomość nie ma żadnego "pozawiatowego "nadprzyrodzonego" czy innego bajkowego czynnika.
W ogóle caly post- pomieszanie z poplątaniem, a jedyny argument - bo Viona tak sądzi.


Cz lip 13, 2023 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 150
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Cytuj:
pławikonik napisał(a):
Widze ż fizyka kwantowa to słowo- wytrych. Nikt jej nie rozumie, więc to odpowiednik nieśmiertelnego "to tajemnica"(...)


Ty nie rozumiesz, a wypowiadasz sie za wszystkich.

Cytuj:
Co niby ma fizyka do "duchowości'


Fizyka kwantowa dyskwalifikuje te klasyczna jesli chodzi o poznanie tego co JEST.

Cytuj:
Cytuj:
Zwierzeta funkcjonuja na programach, ktore im zainstalowano. Podobnie maja sie te sprawy z ludzmi, ktorzy uwazaja sie za jakis gatunek malp.

ja wiem że jestem małpą. Ludzie też funkcjonują "na programch". No i?


Jest tak jak myslisz, nie bedac swiadoma mocy wlasnych mysli.

Cytuj:
Cytuj:
to nic ci nie da mierzenie pixeli

człowiek który nie wie jak powstaje obraz nawet nie zauważy pikseli.


Ty z pewnoscia wiesz jak powstaje obraz ale czy to znaczy, ze potrafisz go zinterpretowac?

Cytuj:
Cytuj:
Przekazana informacje musisz umiec zinterpretowac. A do tego potrzebujesz swojego ducha

pierwsze slysze żeby do tego jakiś "duch" byl potrzebny. Udowodnij że jest potrzebny. A moze najpierw "że jest"


"Malpie" niczego nie da sie udowodnic, poniewaz "malpa" funkcjonuje na programie, ktory nie ogarnia spraw duchowych.

Cytuj:
Cytuj:
ktory nigdy nie przestanie byc tylko narzedziem w sluzbie dla ducha

Masz jakieś dowody? Jakieś badania na to wskazują? Bo z tego co wiem jest dokładnie przeciwnie - ludzka świadomość nie ma żadnego "pozawiatowego "nadprzyrodzonego" czy innego bajkowego czynnika.


jw.

Cytuj:
W ogóle caly post- pomieszanie z poplątaniem, a jedyny argument - bo Viona tak sądzi.


Masz racje, "małpo".


So lip 29, 2023 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Dziękuje bardzo, łąśnie o to mi chodziło. Nie umiesz udowodnić, więc redukujesz rozmówce do zwierzęcia. Co mnie nie obraża, jestem zwierzęciem. Jak i Ty. Tylko ja się do tego przyznaje. I nie bajam o swojej rzekomej wyższości.
Uważaj, takie myślenie (dehumanizajcja inaczej wierzących) doprowadziło do sporych nieszczęść.


Śr sie 30, 2023 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 120
Post Re: Chrześcijaństwo i duchowość
Wy jesteście zwierzętami. My jesteśmy dziećmi Bożymi, nie sprowadzaj nas do swojego poziomu

plawkonik napisał(a):
Uważaj, takie myślenie (dehumanizajcja inaczej wierzących) doprowadziło do sporych nieszczęść


Np. Darwina a później nazistów i innych wyznawców religii ewolucji


Śr sie 30, 2023 19:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL