Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 14:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona
 Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen? 
Autor Wiadomość
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Miało być dowcipnie, ale nie było.


Wt gru 28, 2010 23:51

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
grzmot napisał(a):
Silva: jeśli ten jogin będzie przekonany, że to dobre, jeśli skutki będą pozytywne i jeśli nie łamie to żadnego tabu uznawanego przez tego jogina, to czy to nadal opętanie? Może symbioza?

To jest OPĘTANIE ale nie GRZECH. Inaczej rzecz ujmując: ten człowiek oddaje się pod władzę złych duchów, ale ponieważ nie zdaje sobie z tego sprawy i ma dobre intencje nie jest to moralnym złem.

Ze złymi duchami nie można nawiązać symbiozy. To nie są jakieś zwierzątka które przy pomocy odpowiednich sztuczek można oswoić, to są potężne byty duchowe których jedyną motywacją jest nienawiść a jedynym celem wieczne unieszczęśliwienie jak największej liczby ludzi.

Z góry odpowiadam na pytanie: jak to możliwe skoro ten zły duch nie robi temu joginowi nic złego?
Ano, jemu nie robi, ale ile ludzi odwróciło się od chrześcijaństwa skuszonych wizją posiadania nadnaturalnych mocy (siddhi)? I w ich przypadku to jest już grzech bałwochwalstwa i to bardzo poważny grzech. I tak może 10 joginów nie odczuje złych skutków swojej "symbiozy" ze złym duchem ale 100 osób które pod ich wpływem odwróci się od wiary może skończyć bardzo marnie (polecam świadectwo o. J. Verlinde "Pan Bóg mnie ocalił").

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Śr gru 29, 2010 10:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Silva: ale czy możesz być pewna, że są tylko złe duchy? Indianie znają manitou, które były i dobre i złe. Słowiańskie skrzaty były złośliwe, ale raczej dobroczynne. Celtyckie elfy były okrutne, ale dało się z nimi dogadać. Wschodnie dżiny czy japońskie tengu też mają zróżnicowane charaktery. Chyba tylko w chrześcijaństwie wszystkie duchy są przedstawiane jako złe.

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Śr gru 29, 2010 11:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
O, przepraszam. Są też dobre duchy - anioły. Ale one działają zgoła inaczej.
Dlatego tak, jestem pewna że w takich przypadkach to jest opętanie przez złe duchy. 100% pewna.

A tak nawiasem manitou to nie były żadne duszki ani duchy. W ogóle nie "były" tylko "był" w liczbie pojedynczej.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Śr gru 29, 2010 11:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Silva: doczytaj, proszę, zanim zaczniesz mi zaprzeczać.

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Śr gru 29, 2010 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Doczytałam. Nie wiem skąd ty bierzesz informacje ale ja z encyklopedii. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia do tego co piszę o manitou zgłoś się do twórców encyklopedii PWN.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Śr gru 29, 2010 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Manitu
http://en.wikipedia.org/wiki/Manitou
http://free.of.pl/m/mysticearth/mitologia/indianusa.html

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr gru 29, 2010 15:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
No właśnie.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Śr gru 29, 2010 15:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Silva napisał(a):
No właśnie.

:) co prawda to tylko wikipedia, ale Ci wkleję z linku powyżej, żebyś lepiej zrozumiała:
Cytuj:
Indianie z tych plemion nie wierzyli w boga osobowego ani w duchy uosabiające "dobro" lub "zło". Nie istniał dla nich jeden manitu, lecz była ich nieskończona liczba. Dopiero koloniści (a wśród nich zwłaszcza chrześcijańscy misjonarze), dokonując projekcji pojęć z własnej wiary, przyczynili się do antropomorfizacji siły manitu do postaci Wielkiego Manitu, dobrego lub złego ducha.

Jeśli doczytasz jeszcze trochę, przekonasz się, że manitou były we wszystkim. Były drobne, bezrozumne manitou oraz świadome, inteligentne, osobowe manitou, z którymi dawało się zawierać pakty i wchodzić w układy.

edit: encyklopedia pwn jest często wiarygodna, ale prawie zawsze jest zbyt lakoniczna i zachowawcza.

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Śr gru 29, 2010 16:07
Zobacz profil
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
grzmot napisał(a):
Silva: ale czy możesz być pewna, że są tylko złe duchy? Indianie znają manitou, które były i dobre i złe. Słowiańskie skrzaty były złośliwe, ale raczej dobroczynne. Celtyckie elfy były okrutne, ale dało się z nimi dogadać. Wschodnie dżiny czy japońskie tengu też mają zróżnicowane charaktery. Chyba tylko w chrześcijaństwie wszystkie duchy są przedstawiane jako złe.


W rzeczywistości duchowej, w wielkim uproszczeniu, istnieją tylko dwie siły:
- potężny i dobry Bóg oraz Jego Aniołowie, we wszystkim pełniący Jego wolę,
-szatan i jego demony

Do tej samej rzeczywistości trafiają wszystkie dusze zmarłych ludzi.
Przeznaczeniem zbawionych jest wieczność w królestwie Boga.
Przeznaczeniem potępionych jest odłączenie od Boga i Jego łaski na wieczność, czyli
królestwo szatana.
Tertium non datur.

Moje pytanie brzmi:kim w świetle tej prawdy miałyby być pogańskie bożki, elfy, skrzaty, gnomy i wszelki inny drobiazg zaludniający pogańskie wierzenia i baśnie?
Bo nawet w tych baśniach i wierzeniach świat duchowy jest także dwubiegunowy.


Śr gru 29, 2010 21:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
oleksa57: w katolickiej rzeczywistości duchowej jest jak opisujesz (chociaż dokładna hierarchia aniołów nie została chyba zweryfikowana). W innych rzeczywistościach duchowych, dla wyznawców innych religii, jest inaczej, to przecież oczywiste. Literatury na ten temat jest od groma i jeszcze trochę. Przecież np. w voodoo istnieją loa, które są dla wyznających tą religię całkowicie realne, można z nimi wchodzić w kontakt niemal codziennie - przynajmniej tak to opisują.

Ale, powiedz mi, gdzie w swojej dwubiegunowości umieścisz "synów bożych" ze starego testamentu, którzy przybywali do ludzi i uprawiali seks z ludzkimi kobietami (Rdz 6,01)?

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Śr gru 29, 2010 22:03
Zobacz profil
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
~grzmot, wyjaśnijmy sobie może najpierw o czym tak naprawdę rozmawiamy.
Zgaduję, że nie jesteś chrześcijaninem i nie za bardzo odpowiada Ci koncepcja Jedynego Boga.
Obstaję przy tym, byśmy pozostali przy temacie geografii duchowego świata.
Literatury na temat oczywiście jest wiele- no cóż, papier wszystko przyjmie, a ludzie to
przeczytają.
Tylko, że ta rozmowa jest nie o literaturze, ale o potężnych istotach duchowych, które są bardziej realne od tych książek, które przeczytałeś.

grzmot napisał(a):
A dwubiegunowość wielowymiarowego, wielokulturowego świata duchów to po prostu dziecinne spojrzenie. Dwubiegunowość jest prosta, ułatwia wybory, uspokaja sumienie - to coś dobrego dla początkujących.


Myślę, że niezbyt dobrze mnie zrozumiałeś. Świat duchowy jest dwubiegunowy nie tylko według wiary chrześcijan.

Ta dwubiegunowość nie podważa istnienia loa ani innych bytów duchowych.
Pytanie dotyczyło " geografii" duchowego świata.

Oglądałam filmy dokumentalne o voodoo. Nie mam wątpliwości, co zobaczyłam: demoniczne, profanacyjne ryty, grozę i opętanie. Czyli szatana i jego dzieła.

Podobnie należałoby zapytać o inne kulty, do którego należą królestwa.

Zapytałeś o synów bożych , o których mówi ST.Nie odpowiem Ci na to pytanie a vista, wcześniej muszę zbadać ten fragment tekstu i komentarze do niego, bo nie jestem biblistą ani teologiem. Będę gotowa, to Ci odpowiem.


Śr gru 29, 2010 22:58

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Grzmot
Co prawda to Wikipedia, ale jak sam widzisz w przytoczonym przez ciebie fragmencie nie istniały dla Indian wyznających manitu dobre i złe duchy. W angielskiej wersji Wikipedii jest napisane że była to koncepcja przypominające hinduskiego Brahmana, a więc bezosobową, jednolitą moc przenikającą cały wszechświat i manifestującą się w świecie, od rzeczy nieożywionych do bóstw - było więc nieskończenie wiele przejawów Brahmana ale Brahman był jeden. Tak samo było z japońską kami (również wspomnianą w Wikipedii jako koncepcję podobną do Manitu). Rozumiem więc ze wszystkich dostępnych mi źródeł że Manitu to koncepcja panteistyczna i jest JEDEN.

Być może były w tej kwestii jakieś drobne różnice między plemionami lub nieporozumienia w zrozumieniu mitologii tych plemion, ale wygląda na to że zasadniczo Manitou był jeden i objawiał się w różnych zjawiskach przyrody itd (dlatego traktując te zjawiska jako oddzielne można uznać że było ich nieskończenie wiele).

No, ale to wszystko już zaczyna podpadać pod offtop, więc proponuję zakończyć temat.

A co do tematu...
Powiem to jeszcze wyraźniej: świat duchowy JEST dwubiegunowy, niezależnie od tego co sądzę inne religie. Po prostu jest, i to że ktoś sądzi inaczej tego nie zmienia.

Natomiast o Synach Bożych mogę powiedzieć (a mogę bo studiuję na wydziale teologicznym i właśnie przygotowuję się do egzaminu z dokładnej znajomości Pięcioksięgu) krótko i treściwie: nie istnieli, więc nie bardzo mogą być argumentem w tej dyskusji.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Cz gru 30, 2010 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Silva: dobrze, kończymy OT o manitou, i przyjmuję Twoją uwagę o dwubiegunowości świata duchowego (bo zauważyłem, w jakim dziale piszemy).

Ale, że Synowie Boży nie istnieli? Tak po prostu? To dlaczego jest o nich w Biblii napisane? Możesz mnie do jakiś materiałów odesłać, żeby drugiego OT nie robić?

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Cz gru 30, 2010 10:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Opętanie - czy zły duch może dręczyć przez sen?
Grzmocie polecam: viewtopic.php?f=1&t=2143

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz gru 30, 2010 12:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL