Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 14:34
Posty: 8
Post W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
W jakie dni pobożność nakazuje pościć i dlaczego w te właśnie dni.
Mam na myśli 'zwykle' dni tygodnia nie związane ze świętami kościelnymi.
Słyszałem, ze w środy i w piątki, ale dlaczego ?


Cz lip 29, 2010 15:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Np tu: http://katolik.us/viewtopic.php?t=473 można o tym poczytać.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lip 29, 2010 15:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 14:34
Posty: 8
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
dziękuje, ale nie pisze właśnie dlaczego powinno się pościć we środy i piątki....


Cz lip 29, 2010 15:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Mało uważnie czytasz...

Podana przeze mnie wyżej strona napisał(a):
Jaki więc powinien być post? Jaka forma jest najlepsza? Matka Boża podczas objawień w Medjugorie dała nam 5 kamieni, abyśmy przy ich pomocy pokonali szatana. (Por.1Sm 17, 32-50). Są to: Różaniec, częsta spowiedź, częste, najlepiej codzienne uczestnictwo we Mszy św., czytanie Pisma Św. i właśnie post, w środy i piątki, najlepiej o chlebie i wodzie. Dlaczego właśnie taka forma i dlaczego te dni? Środa i piątek są tradycyjnie dniami postu w Kościele i tradycja ta sięga czasów apostolskich. Gdy ja po pewnym czasie, nie słysząc jeszcze o Medjugorie, postanowiłem dołożyć sobie dodatkowy dzień postu, wybrałem wtorek, żeby mi się równo rozłożyło w tygodniu. Później, gdy przeczytałem o Medjugorie, zapytałem mamy dlaczego i ona powiedziała, że zawsze, jak pamięta z dzieciństwa, tak właśnie było. Babcia zawsze właśnie w środy i piątki zachowywała wstrzemięźliwość od mięsa. Natomiast samych początków tego zwyczaju możemy się doszukać w dokumencie znanym pod nazwą „Didache”, którego autorami być może byli sami apostołowie. Fragment dotyczący postu brzmi następująco:

Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy. Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i piątek.


Nic więc dziwnego, że Maryja nawołuje do powrotu do postu, gdy coś było dobre i powszechnie praktykowane przez tysiąclecia, dlaczego mielibyśmy to teraz właśnie zarzucić? W konsekwencji tego i ja zmieniłem ten mój wtorek na środę.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lip 29, 2010 16:08
Zobacz profil
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
szumi, ale ja tez chcialabym wiedziec dlaczego w srode? Mi tez nie wystarcza tlumaczenie "bo zawsze tak bylo".
Piatek rozumiem, bo to dzien meki i smierci Chrystusa. Ale sroda?


Cz lip 29, 2010 18:43

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Bo żydzi pościli w czwartek :mrgreen:
Poważnie. Według tego co było w "Didache" (przytoczony wyżej fragment). Zapewne wynikało to z tego, że można by wziąć dzień przed czwartkiem albo po czwartku, a że w piątek i tak był post z powodu wspomnienia śmierci Jezusa, więc pozostawała środa ;)

Być może można by się doszukiwać jeszcze tego, że środa jest (przynajmniej współcześnie) dniem przed świętami związanymi z Wielkanocą, tzn. że co tydzień w czwartek byłby czas wspominania Ostatniej Wieczerzy, w piątek śmierci Jezusa, w sobotę dzień przed zmartwychwstaniem a w niedzielę święto, kiedy był nie tylko zakaz postu ale nawet klękania.

Tylko że to moja interpretacja, być może zbyt daleko idąca, bo nie wiem nic o tym żeby chrześcijanie przywiązywali wagę do jakichś innych dni z określonych powodów oprócz niedzieli, ale gdybym miała obstawiać dlaczego akurat środa i piątek to stawiałabym właśnie te dwa powody wyżej.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Cz lip 29, 2010 19:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Jedną z koncepcji jest też nawiązanie do zdrady Judasza (gdyż ponoć w środę umówił się z Żydami) i jakoby ubolewanie nad tym faktem i swoiste pokutowanie za ten fakt.

Ale o tym w Nauce Dwunastu nie ma ;-)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lip 29, 2010 19:27
Zobacz profil
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
No to inaczej. Dlaczego powinnismy poscic dwa razy w tygodniu? A nie lepiej 6 z wyjatkiem niedzieli? Albo 3, bo sa trzy Osoby Boskie?
Czy to tez tak juz "zawsze" bylo?


Cz lip 29, 2010 19:34

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Powinniśmy pościć raz - w piątek, na wspomnienie śmierci Pana na krzyżu. Jak ktoś chce - może więcej, wskazana przez tradycję jest środa, ale nie jest to konieczne. Jak chce może pościć i 6 dni w tygodniu (byle nie w niedzielę), nie może to tylko narażać jego zdrowia.

Swoją drogą jakiś czas temu dowiedziałam się czegoś, co mnie szczerze zdziwiło, chociaż powinno być oczywiste. Otóż w niedziele w Wielkim Poście post nie obowiązuje :mrgreen:

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Cz lip 29, 2010 20:11
Zobacz profil
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
O Środzie nic nie słyszałam.=)
A w Piątek należy pościć! No przecież Pan Jezus umarł w Piątek!


Cz lip 29, 2010 20:17

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Często też ludzie pościli w soboty.

Dawniej wprost post jakościowy obowiązywał we wszystkie piątki.

Post ścisły w Popielec, oraz piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni oraz Wigilie: Zielonych Świąt, Wszystkich Świętych (do 1955), 7 grudnia (od 1957 zamiast Wniebowzięcia NMP) i Bożego Narodzenia.

Post ilościowy pozostałe dni Wielkiego Postu, poza niedzielami.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz lip 29, 2010 22:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Cytuj:
Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy. Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i piątek.

w poniedzialek i czwartek poszcza muzulmanie (niepija i nie jedza od wschodu do zachodu slonca) tutaj przez autorke nazwani obludnicy
troche dziwne bo muzulmanie byli po chrzescijanach czyli ze przedtem chrzescijanie nie poscili? :?
i post o chlebie i wodzie tez dziwny bo tak mozna jesc caly dzien i wcale nie byc glodnym , niektorzy tak cale zycie musza bo na nic innego ich nie stac. Podobno Jezus poscil 40 dni na pustyni i nic nie jadl i nie pil :?
w piatek post rozumiem ale w srode?


Pt lip 30, 2010 8:14
Zobacz profil
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
biedronka25, wszyscy muzulmanie poszcza w kazdy poniedzialek i czwartek? Do tej pory wiedzialam tylko, ze Ramadan jest obowiazujacy wszystkich jako jedna z pieciu kolumn islamu.


Pt lip 30, 2010 8:25

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
poniedzialek i czwartek to kto jak chce
masz racje Ramadan jest obowiazkiem dla wszystkich
oni tam maja podzial na czyny obowiazkowe i nie obowiazkowe ,ale mile widziane


Pt lip 30, 2010 8:42
Zobacz profil
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Czyli jak chrzescijanie? :)


Pt lip 30, 2010 12:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL