Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
biedronka25 napisał(a):
Cytuj:
Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy. Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i piątek.

w poniedzialek i czwartek poszcza muzulmanie (niepija i nie jedza od wschodu do zachodu slonca) tutaj przez autorke nazwani obludnicy
troche dziwne bo muzulmanie byli po chrzescijanach czyli ze przedtem chrzescijanie nie poscili? :?

Myślę, że biedronko wykazałaś się wyjątkową ignorancją...

Zacytowany przez Ciebie tekst (a wcześniej przeze mnie) to fragment 'Didache'. Jest to tekst pochodzący z I w. po Chrystusie.
Chyba już wiesz, że owymi 'obłudnikami' nie mogli być muzułmanie...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lip 30, 2010 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
a skad ja mam znac 'Didache'? teologiem nie jestem
to ciekawe kim sa ci obludnicy co poszcza w czwartek i poniedzialek, bo przeciez nie zydzi :?


Pt lip 30, 2010 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
w dziwnym państwie mieszkacie..każą wam pościć?..hehehe-tutaj posty zniesione..nie ma obowiązku-nie ma grzechu niepostowania..nawet chyba za wiele się o poście nie mówi


Pt lip 30, 2010 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Cytuj:
Czyli jak chrzescijanie? :)

hmm..chyba tak
2 dni postu nieobowiazkowegodla chcacych i obowiazkowo w islamie ramadan w chrzescijanstwie 40 dni przed wielkanoca, roznia sie jadlospisem ;-)
Cytuj:
Myślę, że biedronko wykazałaś się wyjątkową ignorancją...

niewiedza szumi niewiedza
ale oczywiscie wszystkowiedzacy szumi jak zawsze czuwa nademna i moja wiedza ;-)
Cytuj:
.nawet chyba za wiele się o poście nie mówi

renato ,mieszkam tam gdzie ty i od miesiaca juz slysze o ramadanie ;-)


Pt lip 30, 2010 23:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
hmm..a ja nie..bo nie znam angielskiego ;p


Pt lip 30, 2010 23:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
renata155 napisał(a):
w dziwnym państwie mieszkacie..każą wam pościć?..hehehe-tutaj posty zniesione..nie ma obowiązku-nie ma grzechu niepostowania..nawet chyba za wiele się o poście nie mówi

To, że w Anglii nie ma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki nie znaczy, że jest pełny luz...
Kodeks Prawa Kanonicznego daje możliwość poszczególnym Konferencjom Episkopatów ustalić inne formy umartwienia w piątki. I na Zachodzie tak się stało. Zniesiono wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale są inne praktyki. Warto się zainteresować i sprawdzić, co Cię obowiązuje w piątki :)

biedronka25 napisał(a):
niewiedza szumi niewiedza
ale oczywiscie wszystkowiedzacy szumi jak zawsze czuwa nademna i moja wiedza ;-)

Faktycznie kolejny raz niewiedzą...
http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 689130.php
;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 31, 2010 8:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
biedronka25 napisał(a):
a skad ja mam znac 'Didache'? teologiem nie jestem
to ciekawe kim sa ci obludnicy co poszcza w czwartek i poniedzialek, bo przeciez nie zydzi :?

Zapewne żydzi, jak wynika z całego kontekstu (nie tylko przytoczonego fragmentu) "Didache". To, że teraz żydzi nie poszczą w te dni wcale nie znaczy, że nie było tak w I wieku naszej ery. Współczesny judaizm rabiniczny jest - paradoksalnie - młodszy od chrześcijaństwa, bo zaczął się kształtować tak na prawdę po 70 roku (I-II wiek), po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej i jest bardzo różny od tego, co było wcześniej. Bardzo wiele tradycji i nakazów zniknęło wtedy zupełnie a pojawiły się nowe.

Po drugie to, że autor "Didache" mówi że "obłudnicy poszczą w czwartek i poniedziałek" mając zapewne na myśli żydów wcale nie znaczy, że wszyscy żydzi musieli obowiązkowo w te dni pościć. Być może była jakaś tradycja, która zalecała post właśnie w te dni, ale stosowała się do niej tylko cześć wyznawców judaizmu a teraz po tej tradycji może już nie być żadnego śladu.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


So lip 31, 2010 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
sprawdzilam, w czwartki i piatki rowniez poszcza bardzo praktykujacy zydzi :D
poszcza jeszcze na pamiatke przejscia izraelitow przez morze tak samo jak muzulmanie
chrzescijanie poszscza na pamiatke przebywania Jezusa na pustyni 30 dni


So lip 31, 2010 11:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
biedronka25 napisał(a):
chrzescijanie poszscza na pamiatke przebywania Jezusa na pustyni 30 dni

Hmmm...
Coś mi się zdaje, że jesteś w błędzie...
Chrześcijanie nie poszczą na pamiątkę przebywania Jezusa na świątyni, ale na pamiątkę Jego męki i śmierci prowadzącej do zmartwychwstania.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 31, 2010 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Cytuj:
Chrześcijanie nie poszczą na pamiątkę przebywania Jezusa na świątyni,

na pustyni szumi nie swiatyni
chodzi mi o miesieczny post.
post dzienny chrzescijaneie poszcza w piatek na pamiatke ukrzyzowania tzn. kiedys chyba poscili, teraz miesa nie jedza, a jak sam pisales w anglii i mieso zniesiono
ale jak kazal Jezus ..to nie wiem, ty powinienes wiedziae , w jakie dni sie posci i dlaczego


So lip 31, 2010 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
szumi napisał(a):
biedronka25 napisał(a):
chrzescijanie poszscza na pamiatke przebywania Jezusa na pustyni 30 dni

Hmmm...
Coś mi się zdaje, że jesteś w błędzie...
Chrześcijanie nie poszczą na pamiątkę przebywania Jezusa na świątyni, ale na pamiątkę Jego męki i śmierci prowadzącej do zmartwychwstania.

A mi się zdaje że mówicie o dwóch różnych rzeczach i oboje macie rację ;-)

Post piątkowy jest rzeczywiście na pamiątkę męki i śmierci Jezusa.
Ale Wielki Post nawiązuje do czasu przebywania Jezusa na pustyni :)

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


So lip 31, 2010 13:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Przepraszam ta świątynia to była pomyłka ;)

A Wielki Post nie jest na pamiątkę przebywania na pustyni, ale na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa, prowadzącej do zmartwychwstania.
Obraz postu na pustyni jest symboliczny, ale nie jest przyczyną ustanowienia Wielkiego Postu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 31, 2010 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2010 11:21
Posty: 428
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
szumi..ale meka Jezusa nie trwala 30 dni, takze wielki post obchodzi sie na pamiatke pobytu Jezusa na pustyni bo wtedy nic nie jadl i nie pil czyli poscil


So lip 31, 2010 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Jasne, nie jest przyczyną ustanowienia Wielkiego Postu, ale wyraźnie do niego nawiązuje, chociażby w liczbie dni - 40 właśnie na pamiątkę przebywania przez ten czas Jezusa na pustyni. Dlatego uważam, że nie jest nadinterpretacją powiedzenie że "chrześcijanie (a chyba ściślej tylko katolicy) poszczą na pamiątkę przebywania Jezusa na pustyni", bo rzeczywiście w tym czasie wspomina się pobyt Jezusa na pustyni, jest to więc pewnego rodzaju pamiątka.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


So lip 31, 2010 14:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Biedronko - znów ignorancja, gdyż także post Jezusa nie trwał 30 dni, a 40.

Silvo - liczba 40 jest symboliczna i wielokrotnie występuje w Biblii. Jest to liczba pozwalająca na oczyszczenie, na ujawnienie się tego, co najlepsze i zniszczenie tego, co złe w człowieku (i nie tylko).
Np. 40 dni padającego deszczu za dni Noego oczyściło świat ze zła.
40 lat wędrówki Izraelitów przez pustynię oczyściło ten naród.
40 dni Mojżesz był na Synaju, by móc stać przed Bogiem.
40 lat byli Izraelici wydanie pod niewolę Filistyńską, by zrozumieć popełniane przez siebie zło.
40 dni szedł Eliasz na górę Horeb, by spotkać się z Bogiem.
40 dni miała Niniwa na nawrócenie, by się uchronić przed karą Bożą.
I wiele innych przykładów można by podać...

Tak samo 40 dni postu Jezusa ukazało, że dobro może zwyciężyć Złego i oprzeć się jego pokusom.

I Wielki Post nawiązuje do tej biblijnej tradycji, ale nie jest prostym przeniesieniem jezusowego postu na post chrześcijan.

Po pierwsze: gdyby post Jezusa był wzorem Wielkiego Postu musielibyśmy nic nie jeść i nic nie pić przez owe 40 dni, tak jak Jezus.
Po drugie: Jezus nie pościł przed swoją męką, a na początku działalności, a zatem kontekst Wielkiego Postu nie pasuje do tej interpretacji.

Owszem, obraz czterdziestu dni postu Jezusa (notabene innego niż post chrześcijan), jest użyty w wyjaśnianiu znaczenia Wielkiego Postu, ale tak samo i każdy inny przykład jest dobry. I są też inne używane.

Post Jezusa nie był wzorem dla Wielkiego Postu. Był jedynie jednym z wielu biblijnych obrazów ukazujących doskonalenie się człowieka przez czterdziesto -dniową/-letnią próbę.
Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 31, 2010 15:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL