Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 17, 2024 23:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
slowianski2 napisał(a):
Że tak spytam - czyli bycie poganinem jest wporządku?

Moim zdaniem w porządku. To wybór i nic mi do tego. Moge jedynie pytać i krytykować powody takiego, a nie innego wyboru oraz ich zasadność. Na takiej samej zasadzie krytykuje wielu moich braci chrześcijan, czy nawet katolików.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt lis 05, 2013 21:22
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Czemu akurat Maryjczycy? Analogiczna sytuacja była i w Europie, że dawniej nieco to fakt ale zawsze. Z naszych okolic Bałtowie dla przykładu mają całkiem ładnie zachowane obrzędy i wierzenia.


Wt lis 05, 2013 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Nie rozumiem jak te dwa zdania odnoszą się do zacytowanego fragmentu. Ani w ogóle w odniesieniu do moich wcześniejszych wypowiedzi.

I co to za "mityczne słowiańskie korzenie"?


Właściwie to ja chciałem napisać tak o twoim. Bardziej twój tekst nie miał ni jak do mojego tekstu który zacytowałeś przedtem. A chodziło czy chrześcijanie widzieli tak samo Boga w całej historii a ty mi wyskoczyłeś z chłopami, rycerzami i duchowieństwem. A który obejmuje tylko jakąś część historii chrześcijaństwa.

Tam więc wracając do meritum - moim bracia chrześcijanie potrafili pisać i zostawili dużo pamiątek po swojej wierze dzięki czemu wiem że to ta sama religia i ten sam Bóg. (Napisz jak jeszcze nie zrozumiesz)

Cytuj:
"Coś"?
Co mam przeczytać?

Zapytam jeszcze raz - czy katarzy, husyci, katolicy 15 wieku, hugenoci, Koptowie, arianie, Marcin Luter, Franciszek z Asyżu i chrześcijanie np. I wieku wierzyli tak samo?


Mylisz pojęcia dlatego radzę tobie poczytać o tym co piszesz. tak samo jak kolega Lurker. Jeśli piszemy o chrześcijanach to nie rzucaj katarów do jednego (czy bogomiłów) którzy pochodzili od sekciarzy manichejskich (stąd dwaj bogowie) z Lutrem czy Janem Husem. Chrześcijanie są monoteistami ;-)

Cytuj:
Podaj przykładowe "częste zaporzyczenie z chrześcijaństwa".


Budowa świątyń, pochówki ziemne, wyróżnianie przywódcę Panteonu spośród Bogów.

Cytuj:
Sugerujesz, że robili to bo dbali o "ludowość"?


Tak to była cześć ich kultury. Część zwyczajów nadal pozostała na wsi ale zatraciła swoje znaczenie taki zabobon jak czarny kot itp. A to że jakiś mało wykształcony chłop wierzył w strzygi nie znaczyło że jest poganinem, w Rumunii do tej pory polują na wampiry na chrześcijańskich cmentarzach z święconą wodą. Pomieszane wiary z zabobonami.

Cytuj:
Znaczy, że byli synkretykami i płynnie łączyli wiarę płynącą z dwóch źródeł.


Bardziej źle doinformowanymi chrześcijanami - niektóre zjawiska przyrody przerastały tamtych ludzi.


Wt lis 05, 2013 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Palatinus napisał(a):
Mylisz pojęcia dlatego radzę tobie poczytać o tym co piszesz. tak samo jak kolega Lurker. Jeśli piszemy o chrześcijanach to nie rzucaj katarów do jednego (czy bogomiłów) którzy pochodzili od sekciarzy manichejskich (stąd dwaj bogowie) z Lutrem czy Janem Husem. Chrześcijanie są monoteistami ;-)

Doczytałem o bogomiłach. Otagowani jako synkretyczna sekta chrześcijańska, wyznawali postacie z mitologii chrześcijańskiej, nie manichejskiej. Zawężasz pojęcie herezji do schizmatyków, a i to w dodatku nie wszystkich. Czy patriarcha prawosławny jest heretykiem?

(Nawiasem, mówienie o religii państwowej per "sekta" jest dosyć rozbrajające.)

Palatinus napisał(a):
Cytuj:
Znaczy, że byli synkretykami i płynnie łączyli wiarę płynącą z dwóch źródeł.

Bardziej źle doinformowanymi chrześcijanami - niektóre zjawiska przyrody przerastały tamtych ludzi.

No... niektórzy wierzyli w sferę gwiazd stałych dla przykładu. ; )

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Wt lis 05, 2013 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Doczytałem o bogomiłach. Otagowani jako synkretyczna sekta chrześcijańska, wyznawali postacie z mitologii chrześcijańskiej, nie manichejskiej. Zawężasz pojęcie herezji do schizmatyków, a i to w dodatku nie wszystkich. Czy patriarcha prawosławny jest heretykiem?

(Nawiasem, mówienie o religii państwowej per "sekta" jest dosyć rozbrajające.)


Może i być nawet religią światową a chrześcijaństwo i tak nie ma dwóch bogów. Nic tobie na to nie poradzę.


Wt lis 05, 2013 22:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Aha.. fakt wywodzenia korzeni Bogomiłów i Katarów od manichejczyków potwierdza :

Historia powszechna średniowiecza - Benedykt Zientara
Chrześcijaństwo średniowieczne XI-XV wiek. Jan Wierusz Kowalski
Historia kościoła katolickiego - Pierre Pierrard

pozdrawiam.


Śr lis 06, 2013 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Palatinus napisał(a):
Cytuj:
Nie rozumiem jak te dwa zdania odnoszą się do zacytowanego fragmentu. Ani w ogóle w odniesieniu do moich wcześniejszych wypowiedzi.

I co to za "mityczne słowiańskie korzenie"?


Właściwie to ja chciałem napisać tak o twoim. Bardziej twój tekst nie miał ni jak do mojego tekstu który zacytowałeś przedtem. A chodziło czy chrześcijanie widzieli tak samo Boga w całej historii a ty mi wyskoczyłeś z chłopami, rycerzami i duchowieństwem. A który obejmuje tylko jakąś część historii chrześcijaństwa.

No to w końcu całej, czy za wyłączeniem średniowiecza? Chłopi rycerze, duchowni byli chrześcijanami czy nie?

Palatinus napisał(a):
Tam więc wracając do meritum - moim bracia chrześcijanie potrafili pisać i zostawili dużo pamiątek po swojej wierze dzięki czemu wiem że to ta sama religia i ten sam Bóg. (Napisz jak jeszcze nie zrozumiesz)

Całkiem pokaźna gromada ludów też umiala pisać na długo przed powstaniem chrześcijaństwa, co ciekawe pismo używane przez chrześcijan w latach jego rozwoju w europie ma pochodzenie pogańskie.

Palatinus napisał(a):
Cytuj:
"Coś"?
Co mam przeczytać?

Zapytam jeszcze raz - czy katarzy, husyci, katolicy 15 wieku, hugenoci, Koptowie, arianie, Marcin Luter, Franciszek z Asyżu i chrześcijanie np. I wieku wierzyli tak samo?


Mylisz pojęcia dlatego radzę tobie poczytać o tym co piszesz. tak samo jak kolega Lurker. Jeśli piszemy o chrześcijanach to nie rzucaj katarów do jednego (czy bogomiłów) którzy pochodzili od sekciarzy manichejskich (stąd dwaj bogowie) z Lutrem czy Janem Husem. Chrześcijanie są monoteistami ;-)

Zdefiniujwięc kim są chrześcijanie, a kim nie są. Czy chrześcijanin to dla ciebie tylko i wyłącznie katolik?

Palatinus napisał(a):
Cytuj:
Podaj przykładowe "częste zaporzyczenie z chrześcijaństwa".


Budowa świątyń, pochówki ziemne, wyróżnianie przywódcę Panteonu spośród Bogów.

Niby na jakiej podstawie stwierdzasz że te elementy poganie zapożyczyli od chrześcijan?

Palatinus napisał(a):
Cytuj:
Sugerujesz, że robili to bo dbali o "ludowość"?


Tak to była cześć ich kultury.

Niezaprzeczalnie.
Palatinus napisał(a):
Część zwyczajów nadal pozostała na wsi ale zatraciła swoje znaczenie taki zabobon jak czarny kot itp.

W jakim sensie zatraciła? Prubuję się od ciebie dowiedzieć o co ci chodzi. Jak narazie bezskutecznie.

Palatinus napisał(a):
A to że jakiś mało wykształcony chłop wierzył w strzygi nie znaczyło że jest poganinem, w Rumunii do tej pory polują na wampiry na chrześcijańskich cmentarzach z święconą wodą. Pomieszane wiary z zabobonami.

Świadczy że hołduje czemuś co wywodzi się z pogańskiej tradycji, więc w jakiejś części jest poganinem.

Palatinus napisał(a):
Cytuj:
Znaczy, że byli synkretykami i płynnie łączyli wiarę płynącą z dwóch źródeł.


Bardziej źle doinformowanymi chrześcijanami - niektóre zjawiska przyrody przerastały tamtych ludzi.

Albo bardzo źle poinformowanym poganinem, zależy jak na to patrzeć.


Śr lis 06, 2013 1:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Palatinus napisał(a):
Może i być nawet religią światową a chrześcijaństwo i tak nie ma dwóch bogów. Nic tobie na to nie poradzę.

Przecież bogomili wyznawali jednego Boga. Dualizm u nich pojawiał się piętro niżej, twierdzili że Jezus miał starszego brata.

Palatinus napisał(a):
fakt wywodzenia korzeni Bogomiłów i Katarów od manichejczyków potwierdza (literatura przedmiotu)

Potwierdza wpływy. Natomiast Bóg był jeden, zatem odłam heretycki w łonie religii Krzyża...

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 06, 2013 1:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Całkiem pokaźna gromada ludów też umiala pisać na długo przed powstaniem chrześcijaństwa, co ciekawe pismo używane przez chrześcijan w latach jego rozwoju w europie ma pochodzenie pogańskie.


Odchodzisz od tematu który sam zacząłeś. Tu nie chodzi kiedy i kto zaczął używać pisma tylko że chrześcijanie zapisali to co ma ciągłość dzisiaj. Dzięki temu wiemy jak widziano Boga. Przeciwieństwie do poganach którzy nie dość że nic nie zostawili po sobie to znikli kilka wieków temu.

Cytuj:
Zdefiniujwięc kim są chrześcijanie, a kim nie są. Czy chrześcijanin to dla ciebie tylko i wyłącznie katolik?
Credo Nicejsko-Konstantynopolitańskie


Cytuj:
Niby na jakiej podstawie stwierdzasz że te elementy poganie zapożyczyli od chrześcijan?


Na podstawie analizy średniowiecznych tekstów mówiących o początkach Słowian (łacińskich i greckich) .

Cytuj:
W jakim sensie zatraciła? Prubuję się od ciebie dowiedzieć o co ci chodzi. Jak narazie bezskutecznie.
Przez ekspansję chrześcijaństwa. Ile religia bez pisma i kultury która powoli przechodzi w ręce wyznawców Chrystusa może istnieć ?

Cytuj:
Świadczy że hołduje czemuś co wywodzi się z pogańskiej tradycji, więc w jakiejś części jest poganinem.


Ty naprawdę nie potrafisz rozróżnisz kultury, tradycji , zabobonów od religii ? .

Cytuj:
Przecież bogomili wyznawali jednego Boga. Dualizm u nich pojawiał się piętro niżej, twierdzili że Jezus miał starszego brata.


Rozumiem że Jezus nie był bogiem za jego brat Szatan też nie będąc bogiem stworzył świat materialny :?:



Cytuj:
Potwierdza wpływy. Natomiast Bóg był jeden, zatem odłam heretycki w łonie religii Krzyża...


Na pewno manichejczycy będący przez kilka wieków dużym ruchem religijnym na wschodzie i mając podobne wierzenia nie mieli żadnego dużego wpływu na Bogomiłów.... :twisted:

Byli sektą, byli skierowani w opozycji do religii Bizancjum oraz używali otoczki chrześcijańskiej ale nie byli chrześcijanami :

"Wierzę w jednego Boga, * Ojca wszechmogącego, * Stworzyciela nieba i ziemi"


Śr lis 06, 2013 2:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
A... niech Ci będzie. Ale zahaczę się piętro wyżej:
Palatinus napisał(a):
Ty naprawdę nie potrafisz rozróżnisz kultury, tradycji, zabobonów od religii?

Powiedzmy, ze ja nie rozróżniam. W każdym razie w takim kontekście. Szczególnie zabobonów, które to słowo kojarzy mi się politycznie. Mógłbyś przybliżyć?

Czy jeśli np. odrzucam substancjalizm i w związku z tym nie wierzę w Przeistoczenie, Msza Święta będzie dla mnie zabobonem?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 06, 2013 2:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Powiedzmy, ze ja nie rozróżniam. W każdym razie w takim kontekście. Szczególnie zabobonów, które to słowo kojarzy mi się politycznie. Mógłbyś przybliżyć?

Czy jeśli np. odrzucam substancjalizm i w związku z tym nie wierzę w Przeistoczenie, Msza Święta będzie dla mnie zabobonem?


Widzisz a nie mówiłem że brakuje tobie i koledze konkretnej wiedzy na temat tego o czym piszecie ;) . Dlatego polecam sięgnąć do odpowiedniej literatury.

Pozdrawiam.


Śr lis 06, 2013 9:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
A! Sądziłem, że rozmawiamy. Tymczasen kolega nie rozmawia - kolega dyskutuje chcąc wykazać swoją wyższość. A wytłumaczyć niczego nie wytłumaczy, bonie.

Jego wola. W każdym razie przedzierać się przez literaturę nie mam zamiaru, bo już jestem obłożony książkami tyczącymi rodzimej wiary. To jest ciekawsze od jakiegoś tam bogożerstwa. : P

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 06, 2013 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
A! Sądziłem, że rozmawiamy. Tymczasen kolega nie rozmawia - kolega dyskutuje chcąc wykazać swoją wyższość. A wytłumaczyć niczego nie wytłumaczy, bonie. Jego wola. W każdym razie przedzierać się przez literaturę nie mam zamiaru, bo już jestem obłożony książkami tyczącymi rodzimej wiary. To jest ciekawsze od jakiegoś tam bogożerstwa. : P


Tak rozmawiamy. Czego kolega chce żebym zaczął przytaczać cytaty, rzucać książkami i jeszcze stronami do nich ? Kolega korzysta właśnie z internetu, tam trzeba kilka minut żeby znaleźć odpowiednie hasła i książki do nich. Wystarczy więc trochę dobrej woli...


Śr lis 06, 2013 10:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Hm... znaczy, że kolega nie potrafi już własnymi słowami, umie powtarzać tylko zadane lekcje, jak w średniowiecznym uniwersytecie? Kolega rozczarowuje przy bliższym poznaniu. A przy okazji dostarcza argumentu, żeby po jego literaturę nie sięgać, skoro robią się od niej takie niefajne rzeczy.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 06, 2013 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Doczekam się jakiejś poważnej odpowiedzi, czy kolega skupi się już tylko na demonstrowaniu swojego poczucia wyższości?


Czy moje odpowiedzi na wasze pytania przez prawie dwie strony nie były poważne ? Sam brnąłeś w ten temat więc odpowiadałem. Nie mniej do mnie pretensji że nie wyszło na twoje a że zaproponowałem wam zapoznać z literaturą to żadna ujma tylko dobra rada.

Z drugiej strony uznałem że temat jest wyczerpany ponieważ rozpatrywanie różnicy miedzy prostymi pojęciami nie jest jakimś szczególnie ciekawym zajęciem. Nie ma przymusu odpowiadania w nieskończoność na wszystkie pytania.

pozdrawiam
Palatinus


Śr lis 06, 2013 11:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL