Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Konieczność wolności wyboru. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Cytuj:
Podobnie jak dopuszczalna jest, zgodnie z nauką KK, kara śmierci w wyjątkowych sytuacjach. To nie jest sprzeczne. To jest dopuszczenie, tak to funkcjonuje w polskim prawie.

Ty chyba nie rozumiesz co porównujesz. A porównujesz karę za najcięższą zbrodnię, z zabiciem niewinnego (sic!).

Ja już jednak podziękuje takiej dyskusji.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So cze 21, 2014 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
WIST napisał(a):
Cytuj:
Podobnie jak dopuszczalna jest, zgodnie z nauką KK, kara śmierci w wyjątkowych sytuacjach. To nie jest sprzeczne. To jest dopuszczenie, tak to funkcjonuje w polskim prawie.

Ty chyba nie rozumiesz co porównujesz. A porównujesz karę za najcięższą zbrodnię, z zabiciem niewinnego (sic!).

Ja już jednak podziękuje takiej dyskusji.


Przepraszam, ale życie ludzkie jest tak samo wartościowe, prawda?

Matka też jest niewinna, a zmuszanie jej do donoszenia ciąży po gwałcie może zrujnować jej życie. Samobójstwo w takiej sytuacji jest całkiem prawdopodobne.

Pisałem już, że Ty nie ogarniasz realiów, zdeterminowana kobieta, która chce pozbyć się swojego dziecka, ma wielkie szanse na totalną rozsypkę w momencie, gdy w jakichś sposób zostanie zmuszona do ciąży.

Pocieszę Cię, nie ma takich zbyt dużo, większość zdecyduje się urodzić dziecko, a część może je zatrzymać.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


So cze 21, 2014 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Jak już wyjaśniłem, nie dogadamy się. To nie złośliwość. Szanuje Twój i swój czas. Może ktoś inny zechce kontynuować.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So cze 21, 2014 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
WIST napisał(a):
Jak już wyjaśniłem, nie dogadamy się. To nie złośliwość. Szanuje Twój i swój czas. Może ktoś inny zechce kontynuować.


Rozumiem, dzięki za kilka stron dyskusji. Może innym razem pójdzie nam lepiej. ;)

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


So cze 21, 2014 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Na to liczę :)

_________________
Pozdrawiam
WIST


So cze 21, 2014 16:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
LJ91 napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Czy w tej sytuacji etycznie dopuszczalnym jest odłączenie przewodów, które spowoduje śmierć?
Moim zdaniem tak.

Kontrolnie zapytam: wiesz co to znaczy "etycznie dopuszczalne"?

To znaczy, że pod względem etycznym nie jest oceniane negatywnie.

Czy może raczej masz na myśli prawną dopuszczalność? W tym przypadku zupełnie byśmy się nie zgadzali.


LJ91 napisał(a):
Soul33 napisał(a):
takie twierdzenie można rozciągać w te i wewte na skale kosmiczne, więc w żadnym wypadku nie nadaje się na jedną z podstaw systemu etycznego. Tym bardziej jeśli ten system miałby być logiczny, a nie oparty o widzi-mi-się.

Bzdury. W Polskim prawie masz 3 wyjątki, które stanowią o dopuszczalności aborcji, więc spokojnie da się to realizować w praktyce.

Miało być logicznie. Takim właśnie słowem to określiłeś - logiczna konsekwencja pewnych założeń.
A teraz nagle przechodzisz do możliwości zapisania wyjątków w kodeksie karnym. Przecież jedno z drugim jest zupełnie bez związku.


LJ91 napisał(a):
KK dopuszcza stosowanie kary śmierci w wyjątkowych sytuacjach, ale aktualnie jego stanowisko jest takie, że współcześnie można skutecznie izolować niebezpiecznych przestępców od społeczeństwa.

No dobrze ale dlaczego w ogóle kara śmierci jest według KK dopuszczalna? Wiesz? Bo na pewno nie dlatego, że jest to "wyjątkowa sytuacja".

Aha, usunięcie ciąży w przypadku zagrożenia życia jest dopuszczalne zgodnie z etyką KK, więc akurat w tej kwestii zakazu by nie było.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So cze 21, 2014 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
LJ91
w kwestiach które poddałeś pod dyskusję mamy w większości doczynienia z życiem dwóch osób. I tu się pojawia konflikt nierozwiązywalny. Bo Kościół zakłada że dziecko ma prawo żyć. Także chore dziecko, i także poczęte w wyniku gwałtu. Podobnie jak ma prawo żyć człowiek stary, niesprawny i chory i że nie może być furtki gdzie inni mają prawo decydować kiedy życie można zakończyć. Pamiętaj, że dołożenie do zbrodni gwałtu za który kara powinna być bardzo surowa obciążenia sumienia matki śmiercią dziecka napewno jej nie pomoże. Pamiętaj, że może zrzec się praw i dziecko oddać do adopcji i żyć ze świadomością że dała mu szansę na szczęśliwie życie. Wtedy dziecko najprawdopodobniej nigdy nie dowie się jak zostało poczęte i nie będzie to obciążało jego świadomości. To dziecko, jeśli się poczęło , już jest, istnieje i żyje. Nie da się go zabić tak jakby go nie było.
Podajesz przykład zagrożenia życia matki w ciąży. Tu stanowisko KK jest jasne, matkę trzeba leczyć wszelkimi dostępnymi metodami. Nawet gdyby niezamierzonym skutkiem było poronienie czy ciąża obumarła, leczyć należy. Jednak często wcale tak nie jest. Ja sama znam pacjentkę która miała w ciąży zawał serca, była leczona, urodziła zdrowe dziecko, są dzieci urodzone zdrowe pomimo że matka musiała brać chemioterapię. Jeśli dziecko jest zdolne do życia często ciąże się rozwiązuje bo uważa się że lepiej ratować wcześniaka a matkę leczyć już bez ograniczeń, ale dopóki jest niezdolne podejmuje się ryzyko- poprostu matka otrzymuje pełne leczenie. W zagrożeniu życia matki nie ma leków bezwzględnie przeciwskazanych. Oczywiście jeśli się da wybierasz lek bezpieczniejszy, ale jeśli się nie da- stosujesz jaki musisz.

_________________
Ania


Śr lip 30, 2014 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 07, 2013 8:36
Posty: 4
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Wiesz, myślę, że nie do końca rozumiesz zasadę wolnego wyboru. Ty za opresję przyjmujesz zakaz zabijania nienarodzonych, a nic nie wspominasz choćby o samym sobie. Czy także uważasz, że jak ktoś ciebie pozbawi życia, to cóż, jego wolny wybór?
Bóg uczynił nas ludźmi wolnymi, ale równocześnie jasno określił, co jest dobre a co złe, co da nam szczęście, a co nieszczęście, co da życie a co da śmierć. W dekalogu, który jest podstawą norm społecznych, Bóg jasno określił, co da nam życie. A nad wszystkie przykazania postawił przykazanie miłości. Zdecydowana większość społeczeństw nowożytnych budowała swoją tożsamość na dekalogu.
Pan Bóg nie powiedział nam " róbta co chceta", ale " zachowuj Moje przykazania, by ci się dobrze żyło na tej ziemi". Rządzący państwami, którzy opierają swe rządy na dekalogu, budują społeczeństwo życia i prawdziwie troszczą się o swych obywateli i tych młodych pięknych i bogatych, i tych starych, chorych, biednych, i tych którzy jeszcze w łonach matek. Ci, którzy dekalog mają za nic budują społeczeństwo śmierci.


Cz lip 31, 2014 10:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Ja jeszcze raz zapytam, jak chcecie zmusić kobiety do donoszenia ciąży? Zejdźmy z poziomu abstrakcji na obszar konkretnych rozwiązań.
Zdeterminowana kobieta pozbawi życia swoje dziecko, a często zaszkodzi sama sobie.

Poza tym, sytuacja ciąży jest inna od wszystkich pozostałych, bo jest wyjątkowa. Chyba nie ma drugiej, podobnej sytuacji, w której życie jednego człowieka w tak dużym stopniu zależy od życia drugiej istoty ludzkiej.

Jeszcze raz napiszę: Bóg nie powiedział "róbta co chceta", wyznaczył nam konkretną drogę, ale jednocześnie nie sprawił, że jesteśmy niczym marionetki poruszane sznurkami. Mamy wolną wolę i ta wolność pojawiła się już u początków rodzaju ludzkiego, w pierwszych historiach biblijnych, gdzie ludzie mają wolność do poznania dobra i zła, wolność do zabicia własnego brata, wolność zabijania innych ludzi... a w konsekwencji sprzeciwianiu się samemu Bogu.

Odebranie tej wolności, oznacza brak możliwości określania się, brak możliwości bycia zimnym, letnim bądź gorącym.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Cz lip 31, 2014 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 01, 2014 5:10
Posty: 24
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Nawet należąc do kościoła masz wolny wybór - czyż nie ma pełno chrześcijan, którzy dopuścili się aborcji a mimo to należą do Kościoła. Mamy wspaniały przykład w Nowym Testamencie: Szaweł, który prześladował chrześcijan, stał się Pawłem, jednym z największym świętym w Nowym Testamencie. Judasz również miał wybór, pomimo zdrady Jezusa mógł przyjść do niego czasie drogi krzyżowej i prosić o przebaczenie, ale on wolał popełnić samobójstwo i wydać się na całkowite zatracenie - dopóki żyjemy mamy wolny wybór, nawet w kościele. To dla naszego wolnego wyboru Bóg przyszedł na świat i poniósł śmierć krzyżową. Tylko musimy "znać" granice naszej grzeszności - bo nawet w Piśmie Świętym jest określone, że są pewne grzechy, które nie zostaną odpuszczone. Bóg wypędzając Adama i Ewę z raju dał im szansę powrotu do niego - gdyby nas nie kochał to od razu zesłał by nas do piekła, ale mu zależy na nas i stale czeka aż się nawrócimy. A nawet gdy będziemy blisko Boga, to i tak będziemy popełniać grzechy. Nie chodzi o to by nie upadać ale o to, by po każdym upadku powstać, wykazać skruchę i STARAĆ się nie upadać.


Cz sie 07, 2014 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Kama10, od początku o tym piszę: Bóg daje nam wolność wyboru, ale niektórzy katolicy chcą być "bardziej boscy od Boga" i domagają się całkowitych i bezwzględnych zakazów prawnych.

Jak jedno ma się do drugiego?

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Cz sie 07, 2014 9:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
LJ91 napisał(a):
Kama10, od początku o tym piszę: Bóg daje nam wolność wyboru, ale niektórzy katolicy chcą być "bardziej boscy od Boga" i domagają się całkowitych i bezwzględnych zakazów prawnych.

Jak jedno ma się do drugiego?

Przejawem wolności wyboru jest prawo do stanowienia prawa. Kodeks nie uniemożliwia popełniania przestępstw i wykroczeń. Służy do ich ograniczenia. Bez wolności nie byłoby odpowiedzialności. Uważam, że czerwone światło ne sygnalizotorze nie ogranicza moich praw i wolności decydowania o sobie. Natomiast pomaga mi w dotaciu bezkolizyjnym do celu.


Cz sie 07, 2014 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
andej,
Czerwone światło to dekalog. A kodeks karny to policjant, który stoi na skrzyżowaniu i wywleka Cię z pojazdu gdy przejedziesz na czerwonym.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


So sie 09, 2014 22:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Konieczność wolności wyboru.
Dharavifor, zdanie zaczynamy dużą literą i kończymy kropką. Jednozdaniowe wstawki o tym, ze temat jest ciekawy nie są dyskusją. Twoje posty są w koszu.

_________________
ksiądz


Wt gru 06, 2022 9:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL