Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5 
Autor Wiadomość
Post Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Cytuj:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadość uczynienie Panu Bogu i Bliźniemu.

A jakby się pytali, które przykazanie jest najważniejsze to 2, ponieważ bez niego spowiedź jest nieważna!


to ze sciągi.pl :lol:

A bez warunku 5? Czasami jest problem.
Np. nie zapłaciłam kiedys za piwo w knajpie (specjalnie)-knajpa w Budapeszcie -juz jej nie znajde-wpłaciłam$$ na albertynow ale nie zawsze jest tak prosto :-X :mad:


Wt lip 11, 2017 13:17
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Powiem Wam ciezko z tym zadoscuczynieniem, jak niektorych odnalezc po latach, scigac ludzi czy dac spokoj po jednej wiadomosci?


Pt lip 14, 2017 14:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Wiem, ze to oklepany tekst, ale i o to można się spytać w konfesjonale. Wyobrażam sobie dwie sytuacje: zadośćuczynienie ludziom nie jest technicznie możliwe, albo jest ciężkie. Kto pamięta TBBT, jak Leonard zwracał film do wypożyczalni, wie, o czym mówię. Druga sytuacja jest wtedy, jeżeli zadośćuczynienie wiązałoby się z ujawnieniem, a to z kolei byłoby - może - powodem większego zła. Ksiądz Marian kiedyś w podobnym wątku pisał, że nie zawsze wymaga się ujawnienia od penitenta, jeżeli mogą wyniknąć z tego kolejne szkody.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt lip 14, 2017 16:49
Zobacz profil
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Wlasnie planuje zapytac w konfesjonale.

Ale temat zalozylam moze cos ciekawego sie dowiem.

Co to za historia z Leonardem?

I czy bez warunku 5 spowiedz jest wazna?


Pt lip 14, 2017 17:08
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
I czy przeprosiny to zadośćuczynienie?


Pt lip 14, 2017 17:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
The Big Bang Theory. Po polsku to chyba "Teoria Wielkiego Podrywu". Sheldon znajduje w starej skrzyni film, który Leonard przed laty wypożyczył i nie oddał. Po czym wymusza na nim zakład, że ten będzie nosił włochaty swetr aż nie odda filmu. Nie zdradzając zbyt wiele, sprawa nie jest całkiem prosta, bo videoteka już nie istnieje...

Teresse napisał(a):
I czy bez warunku 5 spowiedz jest wazna?


Z tego co wiem to nie. Ale w szczegółach tkwi... wiadomo. Przypuśćmy, że ściągałaś pliki z internetu. Kupisz teraz płytę czy książkę? Wpłacisz na Zaiks? Przeprosisz autora? Zaczniesz płacić abonament?

Czasem pozostaje 10 zdrowasiek i 10 paternoster.

Teresse napisał(a):
I czy przeprosiny to zadośćuczynienie?


Teresse, wydaje mi się, że jesteś od lat w sieci, a tu pytanie jak przy pierwszej komunii. Oczywiście, że może. Pamiętam, jak raz zbluzgałem jedną kasjerkę, Bogu ducha winną. Tak mi było głupio, że następnego dnia ją przy kasie przeprosiłem. Innym razem pokłócilem się nieco z lokatorką koło pracy. Tu już nie mogę przeprosić, kobieta już na tamtym świecie. A mnie do dziś gryzie z tego powodu.

Jak tak pomyśleć, to kłotliwy facet jestem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt lip 14, 2017 18:06
Zobacz profil
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
No jakos wczesniej nie zadośćuczynialam za bardzo bliźnim.

Ostatnio mam tak ze ciagle przypominają mi sie jakies grzechy, ktorych chyba nie spowiadałam- jakby aniol albo demon stał i jeszcze to , jeszcze to- potem nazwiska i - potem niech zyje Facebook ;) szkoda ze nie wszystkich mozna tam znalezc.

moze juz niedługo sie wybiore na druga strone - i stad ta wielka łaska ;)

Jutro planuje oblężenie konfesjonału. ;)Zobaczymy czy sie zbiorę.


Pt lip 14, 2017 18:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Nie zrozum mnie źle, ale tyle pierwszych piątków i sobót zaliczyłaś... te wszystkie zapomniane grzechy już kilkadziesiąt razy odpuszczone są. Nie wpadaj w skrupulatyzm i jakiś fatalizm. Wprawdzie przeprosiny to dobra myśl, to nawet AA nie każą odnajdywać wszystkich osób na świecie, którym się coś zawiniło.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt lip 14, 2017 18:37
Zobacz profil
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Wiem, ale po cos to mi sie przypomina...Jak mam sie załapac na budkę w czyśćcu-to trzeba sie poprawic bo te wczesniejsze spowiedzi bez zadoscuczyniania to nie wiem czy byly dobre.

No i nie wiem czy po jednej zignorowanej wiadomosci dac spokoj? Nie wiem czy osoba ja dostala - ale tez nie chce byc nękaczem :lol:


Pt lip 14, 2017 18:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Teresse napisał(a):
Wiem, ale po cos to mi sie przypomina...Jak mam sie załapac na budkę w czyśćcu-to trzeba sie poprawic bo te wczesniejsze spowiedzi bez zadoscuczyniania to nie wiem czy byly dobre.

No i nie wiem czy po jednej zignorowanej wiadomosci dac spokoj? Nie wiem czy osoba ja dostala - ale tez nie chce byc nękaczem :lol:


No dobra Teresse, specjalnie dla takich osób ja Ty jest coś takiego, jak spowiedź życia. Ja miałem to przed ślubem, było to coś szczególnego. Ale nie jest to zarezerwowane tylko dla nupturientów, jeżeli spytasz się księdza, to IMHO powinien zrozumieć powody i może nawet pomóc w przygotowaniu. A i może w kwestii tych "zaprzeszłych" zadośćuczynień coś wskazać.

Jeżeli potem ciągle jeszcze będziesz nosiła takie wątpliwości to przyjadę do Ciebie i na drzwiach domu zrobię grafiti "Skrupulantka"... to znaczy ten, żartowałem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So lip 15, 2017 8:36
Zobacz profil
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Wlasnie ostatnio bylam w spowiedzi generalnej. Mam nadzieje ze zadoscuczyniac mozna tez po :razz:


So lip 15, 2017 9:00
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
No i sprawa wyglada tak: ksiądz powiedział mi ze zadośćuczynieniem jest modlitwa - ja zrozumialam ze pokuta jaka zadaje ksiądz.

No i troche mnie to uspokoiło a troche nie...

Mam dwie takie sprawy - raz zarysowałam auto rowerem i uciekłam. Chciałam podjac próbe poszukania tej osoby.

Wziełam odprawe od poprzedniego pracodawcy x$, ktora nie wiem w zasadzie czemu mi dal. Akurat w tamtej pracy zakonczylam swoja kariere 24 tyg w szpitalu - moze myslal ze ktos mi cos zrobil i sie wykonczyłam?

Chciałam napisac do niego.

Ksiadz zalecil tylko modlitwe w obu sytuacjach co byscie zrobili?


N lip 16, 2017 12:44
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Kusi mnie juz teraz napisac :) To bedzie mial niespodzianke przy niedzieli ;)


N lip 16, 2017 12:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
@Skrupulantka

Weź ty sobie sama odpuść, bo to już w natręctwo się przeradza. A jeżeli jeszcze z powodu takich skrupułów nie przystępujesz do Komunii Swiętej, to należy rozważyć, czy nie wątpisz w Miłosierdzie...

Jako "zawodowa skrupulantka" powinnaś wiedzieć, z jakiej kategorii jest zwątpienie w miłosierdzie. Więc przestań!

Myślisz, że ludzie w Nowym Testamencie, jak im Jezus odpuścił grzechy, wracali zaraz do niego z tekstami "Ale ja jeszcze sobie coś przypomniałem, jeszcze komuś nie zwróciłem, czy to odpuszczenie tak na serio było?"? Tak uważasz? Jeżeli nie, to też przestań wątpić w ważność Twoich spowiedzi. I odpuść sobie wreszcie, w przenośni i dosłownie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N lip 16, 2017 13:35
Zobacz profil
Post Re: Warunki dobrej spowiedzi - warunek 5
Nie wątpię w ważnosć - ale w rady księdza. Sumienie mi mowi zeby napisac do tego pracodawcy i napisalam juz :)

Ksiądz nie stanie ze mna na Sądzie :(


N lip 16, 2017 13:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL