Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Katolicy i Protestanci 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy i Protestanci
Przypomina mi to werset z Ewangelii i spotkałem przy okazji bardzo ciekawy artykuł:
http://www.szkolateologii.dominikanie.p ... i-lk-950b/

W kontekście protestantyzmu - uważam, że mówienie o herezjach jest w porządku, ale nazywanie protestantów wrogami Chrystusa jest czymś absolutnie niedopuszczalnym dla Chrześcijanina, który powinien obdarzać innych pokojem, a nie osądzać i dzielić. To, że protestanci mają swoje wyznania, nie oznacza od razu tego, że są wrogami. Jezus w sytuacji oskarżenia człowieka, który głosił Jezusa, ale nie był członkiem "kolegium" Apostołów, powiedział: "Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody." Protestanci, którzy wierzą w Jezusa i głoszą jego Dobrą Nowinę, nie mogą być od razu Jego wrogami. Nagrodę otrzymamy za to, że obdarzymy kogoś życzliwością nie ze względu na wyznanie, ale ze względu na to, że ktoś należy do Jezusa. Protestanci, którzy otrzymali ważny Chrzest oraz starają się żyć według przykazań, przynależą do Jezusa, chociaż nie należą w pełni do Kościoła Katolickiego.
To ciekawe, że Jezus po zacytowanej przeze mnie wypowiedzi, mówi o zgorszeniu "maluczkich". Co jest większym zgorszeniem: odrzucenie kultu maryjnego, czy wytykanie i nazywanie kogoś wrogiem Chrystusa? Co jest większym zgorszeniem: przynależność do Kościoła protestanckiego, czy wykluczanie kogoś i jawne okazywanie niechęci?

_________________
MODERATOR


Śr cze 12, 2019 21:10
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Quinque napisał(a):
Zbigniew napisał(a):
Od kiedy to w Credo jest napisane, że Protestanci to wrogowie Chrystusa?

[quote]Mianowicie tam gdzie mowa o jedynym i świętym apostolskim Kościele[quote]
"Święty, apostolski i powszechny" poprzez Chrystusa i dzięki Jego stałej obecnego w podzielonym Kościele.


Cz cze 13, 2019 7:52
Post Re: Katolicy i Protestanci
Zbigniew napisał(a):
ale nazywanie protestantów wrogami Chrystusa jest czymś absolutnie niedopuszczalnym dla Chrześcijanina


Jest dopuszczalne. I przez chrześcijan byli różnie nazywani
Cytuj:
a nie osądzać i dzielić


Mowa o osobach którzy oddzielili się od Chrystusa i jego Kosciola, ale to ja dzielę? Dobre sobie

Cytuj:
Protestanci, którzy wierzą w Jezusa i głoszą jego Dobrą Nowinę


O jaką dobrą nowinę chodzi?
- w tę w której Chrystus zezwala na rozwody czy kategorycznie ich zabrania?
- w tę w której naucza o piekle czy o tym że duszę grzeszników zostaną unicestwione?
- w tę w której nakazuje chrzcić dzieci czy w tej której nakazuje chrzcić osoby nawrócone?
- w tę w której Jezus naucza że Eucharystia jest jego prawdziwym ciałem czy symbolem?
- w tę w której NMP jest wieczną dziewicą czy ma wiele dzieci?
- w tę w której Jezus nauczał teologii sukcesu czy nie?

Ot owoce protestantyzmu i sola sceiptura w praktyce
Cytuj:
Protestanci, którzy otrzymali ważny Chrzest oraz starają się żyć według przykazań, przynależą do Jezusa, chociaż nie należą w pełni do Kościoła Katolickiego


W ogóle nie należą do Kościoła Katolickiego. Zresztą, Zbigniew niech lepiej nie neguje kultu Maryjnego i świętych bo to już podpada pod formalną herezję :(

Ps: a zbawieni jesteśmy dzięki łasce Bożej a nie dzięki samej tylko wierze


Cz cze 13, 2019 8:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katolicy i Protestanci
Logika wg @Quinque
Spostrzeżenia:
- Hitler był katolikiem
- Mussolini był katolikiem
- Tiso był wręcz katolickim księdzem
- Franko był katolikiem
- Uczestnicy mordów na Wołyniu byli katolikami (byli nawet podżegani przez księzy katolickich)
Wniosek: katolicy to faszyści i lubią urządzać masowe rzezie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
@Kozioł

Nie wiem, czy Godwin był katolikiem, ale chwyt stosowany przez Ciebie już dawno rozgryzł. I nie, choć często się nie zgadzam z QQ, akurat w tym punkcie wskazuje on na coś zupełnie innego, niż sugerujesz wyżej. QQ pisze o różnicach doktrynalnych między KRK ;) a co niektórymi zasadami wspólnot protestanckich. Ty wymieniasz jakichś-tam katolickich ludków, którzy popełniali takie lub inne czyny. Może sam trochę popracuj nad logiką, zamiast nad sofizmatami.

@Zbigniew3991

Często w dyskusjach o ekumenizmie nawiązuję do słów Jezusa zachowanych w ewangeliach:

(Łk 9,49-50) "kto bowiem nie jest przeciwko wam, ten jest z wami"
(Mk 38-41) "kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami"
(Łk 11,23a / Mt 12,30) "kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie"

<1>

Pozorna sprzeczność, ale jak można ją rozwiązać? Moja skrótowa interpretacja: Wrogami Jezusa są ci, którzy nie uznają go Panem. Jeżeli natomiast ktoś uznaje Jezusa, a nie jest wrogiem innych wyznawców Jezusa, nie jest już wrogiem Kościoła, choćby nie należał formalnie do tej samej wspólnoty, co Ty.

Ale nie zdziwię się, jeżeli tzw. Prawdziwi Katolicy odrzucą te pierwsze dwa cytaty, bo im do trzeciego nie pasują.

<1> http://www.szkolateologii.dominikanie.p ... i-lk-950b/


@QQ

... tym razem odpuszczę sobie. Na razie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 13, 2019 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katolicy i Protestanci
bert04 napisał(a):
@KoziołNie wiem, czy Godwin był katolikiem, ale chwyt stosowany przez Ciebie już dawno rozgryzł.

:D
Faktycznie zapomniałem dodac do czego sie odniosłem.
Quinque napisał(a):
Marcin Luter>protestantyzm>Hegl>Marks. Logikę zostawiam tobie


bert04 napisał(a):
QQ pisze o różnicach doktrynalnych między KRK ;) a co niektórymi zasadami wspólnot protestanckich.
Nawet nie pytam jak by zareagował na teologie powszechnego zbawienia. Dla niego Karl Rahner, kardynał Hans Urs von Balthasar, czy ks.Wacław A.i Hryniewicz to nie byli/nie są nawet katolikami.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katolicy i Protestanci
A co do M.Godwina to stawiam na baptystę lub metodystę. :mrgreen:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 9:37
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
Kozioł napisał(a):
Hitler był katolikiem

Kim?
Cytuj:
Mussolini był katolikiem

Kim?
Cytuj:
Uczestnicy mordów na Wołyniu byli katolikami
[/quote]
Kim byli?

Stalin był prawosławny, a Marks i Engels to byli protestanci. Wniosek, jesy oczywisty. Sprowadzanie dyskusji do absurdu to typowo protestancka zagrywka


Cz cze 13, 2019 9:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
Kozioł napisał(a):
Faktycznie zapomniałem dodac do czego sie odniosłem.


Związek też co najmniej słaby. Ale bywali już tacy, co wywodzili Hitleryzm od Lutra, mniej lub bardziej bezpośrednio. I nie, katolicy nie byli tu pierwsi, o ile wiem, William Montgomery McGovern w okresie pisania swojej książki (1941) był już buddystą.

Kozioł napisał(a):
Nawet nie pytam jak by zareagował na teologie powszechnego zbawienia. Dla niego Karl Rahner, kardynał Hans Urs von Balthasar, czy ks.Wacław A.i Hryniewicz to nie byli/nie są nawet katolikami.


Ramy tzw. Prawdziwego Kościoła tzw. Prawdziwych Katolików są strasznie niewielkie, tam wypada się już za drobniejsze przewinienia, niż głoszenie pewnych spekulacji teologicznych. I chyba kolega co najmniej sympatyzuje z owymi "prawdziwkami".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 13, 2019 9:43
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
Nie czytuję żeby ktoś nie pominął
Kozioł napisał(a):
Dla niego Karl Rahner

Osoba pokroju Kunga. Zresztą, z niego taki katolik że nawet nie potrafił pokornie przyjąć encykliki Humanae Vitae(która zresztą jest bardzo dobra. Aż dziwne że jej autorem jest św. Paweł VI, który jest zadeklarowanym liberałem). Tylko płakał do papieża że konserwatysta i ma ją cofnąć :(

Cytuj:
kardynał Hans Urs von Balthasar,

Nie znam. Ale sądząc że to Niemiec domyślam się jakie ma poglądy

Cytuj:
czy ks.Wacław A.i Hryniewicz to nie byli/nie są nawet katolikami


Poglądy Hryniewicza są niezgodne z magisterium

A teraz łaskawie odpowiedź na pytanie. Jak ja odpowiadam na twoje
- gdzie Biblia naucza Soli scriptury i nieutracalności zbawienia?


Cz cze 13, 2019 9:45

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque, aż tak myślisz stereotypami, że oceniasz pogldy na podstawie narodowości?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 13, 2019 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Hitler był katolikiem

Kim?
Cytuj:
Mussolini był katolikiem

Kim?
Cytuj:
Uczestnicy mordów na Wołyniu byli katolikami

Kim byli?

Zaprzeczanie faktom samych faktów nie zmieni.
Na Wołyniu Ukraińcy byli wyznania greckokatolickiego, czyli byli katolikami. Wielu księży podżegało to wypędzenia Polaków, a byli i tacy co sami w rzezi czynnie uczestniczyli, a nawet ja dowodzili.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 9:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Cytuj:
kardynał Hans Urs von Balthasar,

Nie znam. Ale sądząc że to Niemiec domyślam się jakie ma poglądy

Na kardynała mianował go Jan Paweł 2.

A Karl Rahner prócz tego, ze był profesorem teologii i filozofii był tez księdzem.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz cze 13, 2019 9:52
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
O proszę, a odpowiedzi na moje pytanie jak nie było tak nie ma

Kozioł napisał(a):
Zaprzeczanie faktom samych faktów nie zmieni.
Na Wołyniu Ukraińcy byli wyznania greckokatolickiego, czyli byli katolikami. Wielu księży podżegało to wypędzenia Polaków, a byli i tacy co sami w rzezi czynnie uczestniczyli, a nawet ja dowodzili


Więc z łgarstw że Hitler i Mosussolini byli katolikami się wycofałeś? Cieszy mnie to

Cytuj:
Jan Paweł 2.


Już mówiłem że nie jesteście u siebie. Tu świętych Chrystusa nazywajcie tak jak należy. Jak ja przychodzę w gości to szanuję gospodarza

Cytuj:
A Karl Rahner prócz tego, ze był profesorem teologii i filozofii był tez księdzem


No właśnie był. Dopóki nie zaczął sympatyzować z lewizną :(

Ponawiam pytanie
- gdzie Biblia naucza sola scriptura i nieutracalność zbawienia?
Bert04 napisał(a):
I chyba kolega co najmniej sympatyzuje z owymi "prawdziwkami".


Możliwe że moje poglądy trącą ultramontanizmem czy sedeprywacjonizmem, ale takie nie są


Cz cze 13, 2019 10:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Zbigniew napisał(a):
ale nazywanie protestantów wrogami Chrystusa jest czymś absolutnie niedopuszczalnym dla Chrześcijanina


Jest dopuszczalne. I przez chrześcijan byli różnie nazywani
Cytuj:
a nie osądzać i dzielić


Mowa o osobach którzy oddzielili się od Chrystusa i jego Kosciola, ale to ja dzielę? Dobre sobie

Cytuj:
Protestanci, którzy wierzą w Jezusa i głoszą jego Dobrą Nowinę


O jaką dobrą nowinę chodzi?
- w tę w której Chrystus zezwala na rozwody czy kategorycznie ich zabrania?
- w tę w której naucza o piekle czy o tym że duszę grzeszników zostaną unicestwione?
- w tę w której nakazuje chrzcić dzieci czy w tej której nakazuje chrzcić osoby nawrócone?
- w tę w której Jezus naucza że Eucharystia jest jego prawdziwym ciałem czy symbolem?
- w tę w której NMP jest wieczną dziewicą czy ma wiele dzieci?
- w tę w której Jezus nauczał teologii sukcesu czy nie?

Ot owoce protestantyzmu i sola sceiptura w praktyce
Cytuj:
Protestanci, którzy otrzymali ważny Chrzest oraz starają się żyć według przykazań, przynależą do Jezusa, chociaż nie należą w pełni do Kościoła Katolickiego


W ogóle nie należą do Kościoła Katolickiego. Zresztą, Zbigniew niech lepiej nie neguje kultu Maryjnego i świętych bo to już podpada pod formalną herezję :(

Ps: a zbawieni jesteśmy dzięki łasce Bożej a nie dzięki samej tylko wierze


W żadnym punkcie nie neguję kultu świętych. Raczej to ocierasz się o herezję, kiedy stwierdzasz, że taki kult jest do zbawienia konieczny. Co prawda wprost tego nie sierdziłeś, ale mam wrażenie, że to sugerujesz.
Nowe hasło propagandowe "teologia sukcesu" - nie słyszałem o tym. Istotą Dobrej Nowiny jest Misja Zbawcza Jezusa, a nie dziewictwo lub brak dziewictwa Maryi, więc sądzę, że wywalanie z Chrześcijaństwa ludzi, którzy wierzą w Jezusa, ale również nie negują tego, że Maria mogła mieć dzieci, jest niechrześcijańskie i niekatolickie.

_________________
MODERATOR


Cz cze 13, 2019 11:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL