Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona
 Katolicy i Protestanci 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
bert04 napisał(a):
. Ateizm jest z pewnością ideologią, światopoglądem, "poglądem religijnym". Jest też co najmniej wiarą - w tym sensie, że wiara to pogląd na podstawie niepełnych, nieudowodnionych czy "nieudowadnialnych" informacji.


Kompletnie nie rozumiesz o co chodzi. Niewiara ta wynika nie z tego,że wierzysz, że Bogów nie ma. Uznaję, że Bogów nie ma ponieważ nie ma absolutnie żadnych empirycznych dowodów na ich istnienie. To nie jest religijna wiara w niewiarę..

Cytuj:
Sam w sobie ateizm religią jeszcze nie jest, gdyż religia to wiara wyznawana przez pewną społeczność (warunek konieczny choć nie wystarczający). Dlatego ateizm może stać się religią / częścią składową religii, jeżeli stanowi część systemu wierzeń / założeń / światopoglądów obejmujących pewną społeczność.


Ateizm nie jest wiarą w sensie religijnym! Patrząc na ostatnie posty widać całkowite niezrozumienie tego pojęcia. Należy przede wszystkim rozróżnić wiarę religijną od wiary opartej na dowodach lub ich braku. Niewiara może być częścią ideologii ale nie religii gdyż religia zakłada istnienie czegoś nadprzyrodzonego.


Pn lis 27, 2017 19:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Kompletnie nie rozumiesz o co chodzi. Niewiara ta wynika nie z tego,że wierzysz, że Bogów nie ma. Uznaję, że Bogów nie ma ponieważ nie ma absolutnie żadnych empirycznych dowodów na ich istnienie. To nie jest religijna wiara w niewiarę..


Czy "wierzysz", że bogów nie ma, czy "uznajesz", to czysta semantyka. W obu przypadkach przyjmujesz pewne założenie na podstawiem niepełnych danych.

Przykład z innej beczki. Jededn małżonek wierzy, że jego żona go nie zdradza, gdyż nie ma dowodów na jej zdradę. Inny... uznaje, że go pewnie zdradza, no bo wszystkie są takie same. A dowodu na jej wiernośc nie ma. W obu przypadkach mamy założenie na podstawie niepełnych danych (choć faktem jest, że przynajmniej tu możliwe przyłapanie małżonki in flagranti, więc porównanie tylko częsciowo adekwatne).

Cytuj:
Ateizm nie jest wiarą w sensie religijnym! Patrząc na ostatnie posty widać całkowite niezrozumienie tego pojęcia. Należy przede wszystkim rozróżnić wiarę religijną od wiary opartej na dowodach lub ich braku. Niewiara może być częścią ideologii ale nie religii gdyż religia zakłada istnienie czegoś nadprzyrodzonego.


Sam twierdziłeś niedawno, że komunizm "miał cechy religii". Więc proszę, do dzieła, pokaż mi, gdzie komunizm "zakłada istnienie czegoś nadprzyrodzonego". Może się czegoś nowego dowiem. Albo okaże się, że poslugujesz się nieostrymi definicjami, w zależności od aktualnej potrzeby.

I na marginesie, ludzie posługują sie szeregiem pojęć abstrakcyjnych, bez nadawania im statusu nadprzyrodzonego. Choć z drugiej strony byl wspominany przeze mnie Kult Rozumu. Ale sam nie powiem Ci, czy oni na serio robili z tego religię w pełnym tego slowa znaczeniu. Czy też to byl taki XVIII-wieczny FSM.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 27, 2017 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Katolicy i Protestanci
Czy nad skonstruowaniem samochodu pieczę ma 1 konstruktor ?
Czy nad zarządzaniem firmą pieczę sprawuje 1 prezes?
Czy nad wielością zmiennych musi panować 1?

Ort. - YZ

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Pn lis 27, 2017 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
bert04 napisał(a):
Czy "wierzysz", że bogów nie ma, czy "uznajesz", to czysta semantyka. W obu przypadkach przyjmujesz pewne założenie na podstawiem niepełnych danych.


Absolutnie nie... wierzysz w Boga na którego isnienie jest zero dowodów. Ja wierzę w ewolucję ponieważ jest mnóstwo dowodów. Widzisz różnicę?

Cytuj:
Przykład z innej beczki. Jededn małżonek wierzy, że jego żona go nie zdradza, gdyż nie ma dowodów na jej zdradę. Inny... uznaje, że go pewnie zdradza, no bo wszystkie są takie same. A dowodu na jej wiernośc nie ma. W obu przypadkach mamy założenie na podstawie niepełnych danych (choć faktem jest, że przynajmniej tu możliwe przyłapanie małżonki in flagranti, więc porównanie tylko częsciowo adekwatne).


To porównanie jest nieadekwatne ponieważ nie wymagasz od żony dowodów na wierność. Jeśli jej ufasz to nie szukasz dowodów. Gdyby zaczęła zachowywać się dziwnie i wzbudzać podejrzenia to mógłbyś stracić do niej zaufanie. Szukałbyś wtedy empirycznych dowodów na zdradę, czyż nie?


Cytuj:
Sam twierdziłeś niedawno, że komunizm "miał cechy religii". Więc proszę, do dzieła, pokaż mi, gdzie komunizm "zakłada istnienie czegoś nadprzyrodzonego". Może się czegoś nowego dowiem. Albo okaże się, że poslugujesz się nieostrymi definicjami, w zależności od aktualnej potrzeby.


Napisałem, że komunizm ma cechy religii ale nie napisałem, że jest religią w dosłownym tego słowa znaczeniu. Komunizm zakładał stworzenie utopijnej rzeczywistości, a przywódców takich jak Stalin, Kim Ir Sen traktowano niemalże z boską czcią przypisując im nadprzyrodzone zdolności.
Czy to Ci czegoś nie przypomina?

Cytuj:
I na marginesie, ludzie posługują sie szeregiem pojęć abstrakcyjnych, bez nadawania im statusu nadprzyrodzonego. Choć z drugiej strony byl wspominany przeze mnie Kult Rozumu. Ale sam nie powiem Ci, czy oni na serio robili z tego religię w pełnym tego slowa znaczeniu. Czy też to byl taki XVIII-wieczny FSM.


Sam chciałbym wiedzieć. To, że ktoś głosi kult rozumu wcale nie oznacza, że postępuje rozumowo i rozsądnie (jak pokazuje przykład francuskiego Kultu Rozumu). Poza tym oświeceniowe pojęcie rozumu nie bardzo pasuje mi do dzisiejszego światopoglądu racjonalistycznego.


Pn lis 27, 2017 23:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
Marek_Piotrowski napisał(a):
Sama dewiza pochodzi z ustanowionego w XV wieku pruskiego Orderu Łabędzia. W 1709 roku Fryderyk Wielki umieścił ją w herbie Prus.
Niemiecka policja używała jej zresztą do lat 70–tych XX wieku


I co z tego wynika? Że przodkowie hitlerowców (jak i oni sami) nie byli ateistami (w większości).

Cytuj:
Putin też uczestniczy. I co z tego?


A to z tego, że pokazuje swoje (zapewne na pokaz) przywiązanie do religii. Gdyby był ateistą to pewnie paliłby wszystkie kościoły...
Cytuj:
Normalnie, jak to w dyplomacji. Jan Paweł II spotkał się z kubańskim czerwonym dyktatorem Fidelem Castro.
Czy to oznacza że JPII był miłośnikiem komunizmu?


To jest jeden z przykładów jak KK prowadzi politykę. Potrafi dogadać się z nazistami, faszystami, komunistami w celu ochrony własnych interesów. Przykładem są faszystowskie Włochy Mussoliniego - wystarczy parę gestów i KK już nie obchodziło co to faszyzm...


Pn lis 27, 2017 23:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
zefciu napisał(a):
Ateizm jest składową wielu ideologii. Często jest centralnym punktem tych ideologii. Ale nie można traktować ateizmu jako ideologii samej w sobie.


Wymień te ideologie których centralnym składnikiem jest ateizm.


Pn lis 27, 2017 23:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Katolicy i Protestanci
leseferyzm, komunizm, nazizm

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 27, 2017 23:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
Andy72 napisał(a):
leseferyzm, komunizm, nazizm


Co ma leseferyzm do ateizmu?
Komunizm i nazizm traktowały chrześcijaństwo jako konkurencję. Hitler nie mógł nie zignorować tradycji chrześcijańskich w Niemczech i wykorzystał je. W późniejszym okresie zapewne planował wykorzenić religię całkowicie a to dlatego, że widział w niej wroga swojej własnej ideologii.
Podobnie w komuniźmie - niszczenie religii było tylko środkiem do przejęcia "dusz" obywateli, którzy zamiast w Boga chrześcijańskiego mieli wierzyć w dogmatyczne "prawdy" komunizmu i niemal boskiego Stalina.


Wt lis 28, 2017 0:18
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Absolutnie nie... wierzysz w Boga na którego isnienie jest zero dowodów. Ja wierzę w ewolucję ponieważ jest mnóstwo dowodów
Człowieku! Co tu ma do rzeczy ewolucja? bert też uznaje Teorię Ewolucji.

Cytuj:
Poza tym oświeceniowe pojęcie rozumu nie bardzo pasuje mi do dzisiejszego światopoglądu racjonalistycznego.
A kogo obchodzi, co Tobie pasuje, a co Tobie nie pasuje? Rozmawiamy o faktach, a nie o opiniach Osirisa.

A apriorycznego, falsyfikowalnego i ścisłego kryterium jak nie było, tak nie będzie.


Wt lis 28, 2017 6:48

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Sama dewiza pochodzi z ustanowionego w XV wieku pruskiego Orderu Łabędzia. W 1709 roku Fryderyk Wielki umieścił ją w herbie Prus.
Niemiecka policja używała jej zresztą do lat 70–tych XX wieku


I co z tego wynika? Że przodkowie hitlerowców (jak i oni sami) nie byli ateistami (w większości).
Co z tego że przodkowie hitlerowców (podobnie jak Twoi) nie byli ateistami?
Natomiast jeśli już o tym mowa - tradycyjne paski nosili żołnierze z Wermachtu (mięso armatnie) a nie ideowcy z SS.


Cytuj:
Cytuj:
Putin też uczestniczy. I co z tego?

A to z tego, że pokazuje swoje (zapewne na pokaz) przywiązanie do religii. Gdyby był ateistą to pewnie paliłby wszystkie kościoły...
Ateiści łaszą się do kościolów, kiedy im to potrzebne i palą je, kiedy niepotrzebne. Patrz Stalin przed wojną i po agresji niemieckiej.
U nas zresztą też tak było - Michniki, Labudy i inne Kuronie (doskonałym przykładem jest Tomasz Lis)za komuny łasili się do Kościoła, bo tam mogli działać. Potem Kościół zwalczali.
Cytuj:
Cytuj:
Normalnie, jak to w dyplomacji. Jan Paweł II spotkał się z kubańskim czerwonym dyktatorem Fidelem Castro.
Czy to oznacza że JPII był miłośnikiem komunizmu?


To jest jeden z przykładów jak KK prowadzi politykę. Potrafi dogadać się z nazistami, faszystami, komunistami w celu ochrony własnych interesów. Przykładem są faszystowskie Włochy Mussoliniego - wystarczy parę gestów i KK już nie obchodziło co to faszyzm...
Chrzanisz chłopie. Wszystkie dyplomacje się spotykają z wszystkimi (nawet z Hitlerem) bo taką mają pracę.

BTW: a Ty wiesz co to faszyzm?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 28, 2017 7:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Katolicy i Protestanci
Co do faszyzmu włoskiego, to podpisano konkordat w 1929 roku (przypominam - umowy międzynarodowe podpisuje się również, a nawet przede wszystkim z państwami wrogimi).
Jakbyś znał trochę historię (albo się wysilił żeby poznać) to byś wiedział że Kościół był tam prześladowany mimo układów - dwa lata po podpisaniu układów laterańskich nastąpiła fala wywołanych przez faszystów wystąpień antykościelnych. Czasopismo Świadków Jehowy tak z zachwytem (nazywając Mussoliniego "Wielkim Włochem") opisywało te wydarzenia: „meble wylatywały przez okna katolickich stowarzyszeń na ulice i obłoki dymu i ognia wznosiły się w górę ku niebu”.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 28, 2017 7:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Absolutnie nie... wierzysz w Boga na którego isnienie jest zero dowodów. Ja wierzę w ewolucję ponieważ jest mnóstwo dowodów. Widzisz różnicę?


Serio? "Wierzysz" w ewolucję? A że 2+2=4 też "wierzysz"? A mi zarzucasz, że błędnie używam pojęcia "wiary"...

Akurat nauka jest obszarem, w którym uznaje się coś - lub odrzuca - na podstawie dowodów. Jeżeli otrzymamy jeden mocny dowód na błąd w teorii ewolucji (przykładowy królik w prekambrze), to całą teorię albo przynajmniej jej ważne części należy będzie odrzucić na ten sam śmietnik historii, na którym wylądował model ptolemejski, flogiston czy eter.

"Wierzyć" można co najwyżej w pewne aksjomaty nauki: empirię, materię, racjonalizm, logikę. Uznajemy, że świat materialny podlega prawom "materialnym", nie nadprzyrodzonym, które możemy badać za pomocą (powtarzalnych) eksperymentów, analizować za pomocą rozumu i "odsiewać" dzięki logice.

Mały przykładzik: jeżeli upuścisz jabłko (znajdując się na powierzchni Ziemi), ono spadnie w dół. Możesz to puszczanie powtarzać wielokrotnie, modyfikować, rzucać pod kątem lub zmieniać wagę. Na tej podstawie "wierzysz", że jabłko przy ponownym upuszczeniu - spadnie. Choć teoretycznie możliwe jest, że za 1.237.359.643 razem jabłko nie spadnie. Jednak ty "wierzysz", że ono spadnie. I na tej podstawie uznajesz istnienie grawitacji (a co do jej natury to już pytasz Newtona i Einsteina).

Cytuj:
To porównanie jest nieadekwatne ponieważ nie wymagasz od żony dowodów na wierność. Jeśli jej ufasz to nie szukasz dowodów. Gdyby zaczęła zachowywać się dziwnie i wzbudzać podejrzenia to mógłbyś stracić do niej zaufanie. Szukałbyś wtedy empirycznych dowodów na zdradę, czyż nie?


Sorki, ale podałeś akurat argumenty na adekwatność przykładu (który nie jest idealny, wiem o tym sam, ale częściowo pasuje). Jeżeli ufasz Bogu, nie szukasz dowodu na jego istnienie, po prostu się modlisz, czytasz Biblię czy co tam w Twojej religii akurat jest częścią rytu, łączności z Nim. Jeżeli mu nie ufasz, to szukasz empirycznych dowodów na istnienie Jezusa, cudy, skuteczności.

Wiara opiera się na zaufaniu. Niewiara na jego braku.

Cytuj:
Napisałem, że komunizm ma cechy religii ale nie napisałem, że jest religią w dosłownym tego słowa znaczeniu. Komunizm zakładał stworzenie utopijnej rzeczywistości, a przywódców takich jak Stalin, Kim Ir Sen traktowano niemalże z boską czcią przypisując im nadprzyrodzone zdolności.
Czy to Ci czegoś nie przypomina?


Różne rzeczy słyszałem o Stalinie. Ale nie było w nich ani chodzenia po wodzie, ani wskrzeszania zmarłych czy leczenia chorych. Nawet wody w wino nie przemieniał. Ot taki Tony Stark... Iron Man, Stalin, nawet pasuje.

Komunizm zresztą, przynajmniej nominalnie, nadawał każdemu swojemu wymysłowi i każdej bzdecie etykietkę naukowości. "Utopijna rzeczywistość" miała być naukowo wywnioskowana na podstawie materialistycznej analizy historii. Zresztą, daleki kuzyn komunizmu, nazizm, też posługiwał się "naukową" teorią rasową. Były katedry na których uczono tych "nauk", dyplomy, instytuty. Można się dziś spierać, ile w tym było "cukru w cukrze", nauki w nauce. Jednakże - przynajmniej na zewnątrz - to nie miało wyglądać jako nadprzyrodzone moce lub utopijne zaświaty, ale jako owoce racjonalnej i naukowej metody badawczej.

Cytuj:
Sam chciałbym wiedzieć. To, że ktoś głosi kult rozumu wcale nie oznacza, że postępuje rozumowo i rozsądnie (jak pokazuje przykład francuskiego Kultu Rozumu). Poza tym oświeceniowe pojęcie rozumu nie bardzo pasuje mi do dzisiejszego światopoglądu racjonalistycznego.


Kto wie, czy oświeceniowe pojęcie nie było bardziej ... racjonalne niż dzisiejszy racjonalizm. Owszem, w tamtych czasach nauka miała w sobie jeszcze pewien "pierwiastek mityczny", deistyczny nawet. Niemniej nauka, rozum nie stanowiły miary wszystkich rzeczy. Przede wszystkim nie było tak popularnego dzisiaj zrównywania rozumu z dobrem. A zwłaszcza po doświadczeniach XX wiecznych totalitaryzmów i okropieństw II WS przydałaby się piewcom racjonalizmu porządna dawka sceptycyzmu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lis 28, 2017 9:48
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Wymień te ideologie których centralnym składnikiem jest ateizm.
Przecież wskazałem przykład takiej ideologii. Jest to tzw. "nowy ateizm", gdzie oprócz zaprzeczenia istnienia Boga mamy jeszcze określony stosunek do nauki i określone sympatie polityczne.

A rzetelnego kryterium dla odróżnienia zbrodni „w imię” od „nie w imię”. Osiris nie podał nadal. Trzeba się chyba pogodzić z faktem, że nasz miłośnik obrazków i wróg literek nie jest intelektualnie zdolny nawet podjąć się takiego zadania.


Wt lis 28, 2017 11:36

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
zefciu napisał(a):
Osiris napisał(a):
Wymień te ideologie których centralnym składnikiem jest ateizm.
Przecież wskazałem przykład takiej ideologii. Jest to tzw. "nowy ateizm", gdzie oprócz zaprzeczenia istnienia Boga mamy jeszcze określony stosunek do nauki i określone sympatie polityczne.


Chyba sobie żartujesz... jakie określone sympatie polityczne mają tzw. nowi ateiści? w ogóle kogo uważasz za nowych ateistów? gdzie oni są? gdzie jest ich organizacja i manifest polityczny?


Cytuj:
A rzetelnego kryterium dla odróżnienia zbrodni „w imię” od „nie w imię”. Osiris nie podał nadal. Trzeba się chyba pogodzić z faktem, że nasz miłośnik obrazków i wróg literek nie jest intelektualnie zdolny nawet podjąć się takiego zadania.



Podałem i tłumaczyłem ale niestety nie jesteś intelektualnie zdolny do nawet przeczytania zdania.
Zbrodnia w imię teizmu musi być oparta o na motywacji religijnej. Jeśli katolik zabije kogoś bez takiej motywacji to zbrodnia nie jest w imię religii. Umiesz to przeczytać?


Wt lis 28, 2017 21:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Podałem i tłumaczyłem ale niestety nie jesteś intelektualnie zdolny do nawet przeczytania zdania.

Nie trzeba wielkich zdolności intelektualnych, aby zbudować zdanie poprawne gramatycznie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lis 28, 2017 21:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL