Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 17:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 55  Następna strona
 Dylemat: Chrześcijanin czy katolik? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Dopiszę do listy lektur, do której ostatnio więcej dopisuję niż wykreślam, ale autora skądś kojarzę i są to pozytywne skojarzenia :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Małgosiaa napisał(a):
A czym jest wiara? Co to znaczy wierzyć?

Małgosiaa napisał(a):
A na moje pytanie Przeemek nie udzielił odpowiedzi :(

Odpowiadam na pytania na tyle ile mi czas pozwoli. Staram się odpowiadać na wszystkie po kolei.

Wiara jest to zespół poglądów, rzeczy, zjawisk itp., które uważam za prawdziwe. A szczególnie rzeczy których osobiście nie doświadczyłem lub zobaczyłem.

Przykład: Wierzę, że jak wyskoczę z dziesiątego piętra to zginę na miejscu. Wierzę, że tak się stanie, chociaż jeszcze tego nie doświadczyłem. A dlaczego tak wierzę... jest wiele powodów, jeden z nich to prawa fizyki.

Jeżeli chcesz jakąś konkretną odpowiedź, to zadaj konkretne pytanie. Mogę się niepotrzebnie lub nie na temat rozpisywać.

[edytowano 1x... ort. M]


Śr lip 04, 2018 12:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Nie o taką wiarę chodzi i dobrze o tym wiesz, więc przestań się zgrywać.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lip 04, 2018 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
To fajna sprawa. Ktoś przeczyta komuś kawałek z PŚ, a u tamtego rodzi się wiara. Ciach. A potem idzie się zaraz do nieba. A może ne zaraz, tylko trzeba poczekać do paruzji?
Czy można sobie słowa PŚ nagrać i odtwarzać? Tyle duszyczek można uratować, dając im posłuchać takiego nagrania.
A w ogóle, to muszą to być słowa Chrystusa, czy mogą być to słowa Boga Ojca?

No widzisz chwacie..... fajna sprawa, którą krytykujesz ale sam cały czas stosujesz.
Ostatnio sam zaserwowałeś mi taki kawałek:
"Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych.(Mt 22,32)"

I teraz u kogoś ma sie rodzić wiara, że ludzie wogóle nie umierają?
Oczywiście ten sam kawałek też daje podstway by tworzyć doktryny o obcowaniu zmarłych, o tym, że od razu wszyscy idą do nieba, że sądu i paruzji już też nie ma, przecież wszyscy żyją.....? budujmy doktryny... fajna sprawa.

A odnośnie odtwarzania nagrań PŚ. Jeżeli sobie drwisz ze słów Pisma Świętego Boga i lekceważysz jego nauki, to twoja sprawa. Jak dla ciebie czytanie Słowa Bożego i słuchanie Jego słów jest bezsensowną powtarzaną mantrą, która żadnej duszyczki nie uratuje. To tylko świadczy jakim jesteś chrześcijaninem.


Śr lip 04, 2018 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Małgosiaa napisał(a):
Nie o taką wiarę chodzi i dobrze o tym wiesz, więc przestań się zgrywać.

Wyobraź sobie, że akurat nie wiem dokładnie o co tobie chodzi. Nawet użytkownik "IrciaLilith" zadała dodatkowe pytanie o dodatkowe zrozumienie i dla jasności odpowiedzi. A ostatnio zapytałaś:
"A po polsku?"
Więc podałem ci po polsku, ale okazało się że chodziło ci o coś innego. Więc akurat pytania od ciebie muszą być bardziej sprecyzowane, bo nie wiem czy sobie ponownie ze mnie nie drwisz. Doprecyzuj pytanie, to odpowiem.


Śr lip 04, 2018 13:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Nie spamuj. Rozmawiamy o wierze w Boga. Pytanie zadałam po Twoim poście: viewtopic.php?p=1007365#p1007365 , więc dla każdego myślącego człowieka jasne jest o jaką wiarę chodzi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lip 04, 2018 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemek napisał(a):
No widzisz chwacie..... fajna sprawa, którą krytykujesz ale sam cały czas stosujesz.
Chwat doktryn protestanckich nie stosuje.

A jak Przeemek nie wie skąd się bierze wiara, to też niech się nie stosuje do niezrozumiałych doktryn.

Ircia mówi, że słuchała Słowa Bożego i wiary nie otrzymała. To jak to jest? Bo rada nie działa.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 14:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemku - dokładnie i nie tylko ja, wręcz wiele osób stało się ateistami po lekturze PŚ, większość polskich ateistów właśnie gorąco zachęca do uważnej lektury całego PŚ i wyciągania samodzielnych wniosków, bo zazwyczaj to nie wzmacnia wiary tylko ją podważa. Zapoznanie się z kontekstem kulturowym wcale tego nie zmienia, a powiem że chyba wręcz przeciwnie, bo dzięki temu jeszcze wyraźniej widać kto i w jakim celu tak to właśnie napisał, wyraźnie widać aspekty polityczne i kulturowe zamiast boskich. Mi zapoznanie się z interpretacjami katolickimi i nie tylko ( bo liczyłam że któraś może rzuci na to jaśniejsze światło ) nie pomogło, a wręcz utwierdziło że mimo iż jest tam sporo cennych treści to są one podane w niestrawnej dla mnie otoczce, a sama wizja Boga ukazywana za pośrednictwem Biblii jest wewnętrznie sprzeczna.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 15:13
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
IrciaLilith napisał(a):
Przeemku - dokładnie i nie tylko ja, wręcz wiele osób stało się ateistami po lekturze PŚ, większość polskich ateistów właśnie gorąco zachęca do uważnej lektury całego PŚ i wyciągania samodzielnych wniosków, bo zazwyczaj to nie wzmacnia wiary tylko ją podważa. Zapoznanie się z kontekstem kulturowym wcale tego nie zmienia, a powiem że chyba wręcz przeciwnie, bo dzięki temu jeszcze wyraźniej widać kto i w jakim celu tak to właśnie napisał, wyraźnie widać aspekty polityczne i kulturowe zamiast boskich. Mi zapoznanie się z interpretacjami katolickimi i nie tylko ( bo liczyłam że któraś może rzuci na to jaśniejsze światło ) nie pomogło, a wręcz utwierdziło że mimo iż jest tam sporo cennych treści to są one podane w niestrawnej dla mnie otoczce, a sama wizja Boga ukazywana za pośrednictwem Biblii jest wewnętrznie sprzeczna.

A jakie to polityczne aspekty odnalazłaś w nauce, życiu i śmierci Jezusa?


Śr lip 04, 2018 15:22

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Być może w samych oryginalnych naukach Jezusa tego nie było, natomiast uznane za prawdziwe Ewangelie już się wpisują w kształtującą się politykę Kościoła - gloryfikowanie posłuszeństwa, ubóstwa, umniejszanie roli kobiet, piękne obietnice bez możliwości weryfikacji, sugerowanie że samodzielnie nie da się zjednoczyć z Bogiem, a tylko przez Chrystusa oczywiście reprezentowanego przez Kościół... No i oczywiście udowadnianie że Ewangelie należy traktować jak fakty a nie jak alegorie przekazujące nauki. W Listach zjawisko to narasta, to już w dużej mierze konkretne wytyczne odnoście funkcjonowania i kształtowania struktur Kościoła, postaw jego członków itd - Nie wiem na ile było to świadome,ale na pewno skuteczne, bo sukces chrześcijaństwo odniosło i to spektakularny. Ma sens przyjrzeć się także grupom chrześcijańskim które sukcesu nie odniosły - przyjrzenie się różnicom w prowadzonej polityce.
Aspekty polityczne dużo bardziej są widoczne w ST... Jak pięknie wszelkie posunięcia i przepisy się tłumaczy wolą Boga.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
IrciaLilith napisał(a):
jest tam sporo cennych treści to są one podane w niestrawnej dla mnie otoczce, a sama wizja Boga ukazywana za pośrednictwem Biblii jest wewnętrznie sprzeczna.
Problem niestrawnego odbioru Boga ma pradopodobnie taki powód, że Biblia nie jest samodzielnym medium do przekazu Boga. Biblia jest materiałem Kościoła, który dopiero po odpowiednim wytłumaczeniu jest zrozumiały. Zachęcanie do czytanie Biblii poza Kościołem i nadanie jej statusu samodzielnego źródła przekazu o Bogu, jest wymysłem protestanckim, który miał na celu eliminację kleru. Zresztą wszystki "sola" miały ten sam cel.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Chwat, tylko dla mnie zapoznawanie się z tłumaczeniem Kościoła doprowadziło do tego że uznałam Biblię totalną ściemę ( te tłumaczenia są jeszcze mniej strawne i naciągane na mój gust), a jej wartość odkryłam dopiero po latach właśnie czytając ją samodzielnie według zasady sprzecznej chyba z wszelkimi odłamami chrześcijaństwa, a mianowicie uznałam że to zbiór metafor, stanowiący jedną wielką alegorię i wówczas sens się pokazał.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
IrciaLilith napisał(a):
Chwat, tylko dla mnie zapoznawanie się z tłumaczeniem Kościoła...
A o które tłumaczenie Koscioła chodzi, że uważasz je za ściemę?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Chcesz całość po kolei przerabiać? Ja się piszę, bo może to być ciekawe i wartościowe doświadczenie, które być może zweryfikuje moje poglądy - daj dowolny cytat z Biblii razem z tłumaczeniem Kościoła.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 16:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
To Ty uważasz, że coś jest ściemą. Podaj jej przykład.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 16:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 55  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL