Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Następna strona
 Dylemat: Chrześcijanin czy katolik? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
IrciaLilith napisał(a):
Alus - zauważ że ta Konstytucja Dogmatyczna dotyczy z tego co zrozumiałam Kościoła Katolickiego i przedstawia punkt widzenia tej konkretnej grupy. A chrześcijaństwo jednak obejmuje inne wyznania, które też mają swoje poglądy - mnie serio tylko interesuje dlaczego macie taki problem, aby zaakceptować różnorodność poglądów wewnątrz chrześcijaństwa, wręcz tak ustawiając definicję aby co niektóre odłamy po prostu odrzucić, co uwzględniając że wiele osób czuje się chrześcijanami bo uważają Jezusa za Zbawiciela i starają się przestrzegać jego zaleceń nawet nie zajmując się dodatkowymi kwestiami teologicznymi jest serio interesujące, bo okazuje się że ich mniemanie jest błędne z punktu widzenia 'prawowitych' chrześcijan...

Pytanie zasadnicze - przeczytałaś II rozdział owej Konstytucji, definiujący kto stanowi Lud Boży????
Katolicy respektujący ustalenia i naukę swojego Kościoła nie mają problemu z zaakceptowaniem różnorodności poglądów w łonie chrześcijaństwa i poza religią chrześcijańską.
Problemy mają ci, którzy omijają ową naukę i tworzą swoje wizje.


Ostatnio edytowano Śr paź 10, 2018 12:17 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr paź 10, 2018 12:14

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Alus napisał(a):
Kto we Mnie wierzy nie umrze na wieki - tak Jezus wskazał aktualność ST, a konkretnie modlitwy Judy i jego wojów o zbawienie wieczne dla poległych, utrzymując oczywiście zakaz magii w postaci wywoływania duchów.


W jaki sposób w tym wersecie Jezus to wskazał? Czy Juda uwierzył w Jezusa? Dlaczego ten werset nie wskazuje na aktualność Prawa, a konkretnie Księgi Pwt., która jest częścią ST?

Nie rozumiem jak to łączysz? Po co więc cytowałeś:
"Wy własnie, moi przyjaciele, będąc częścią ciała Chrystusa, umarliście dla Prawa, aby żyć dla tego, który Zmartwychwstał (Rz 7,4)......"
Co to dla ciebie oznacza?


Śr paź 10, 2018 12:16
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemek napisał(a):
Alus napisał(a):
Kto we Mnie wierzy nie umrze na wieki - tak Jezus wskazał aktualność ST, a konkretnie modlitwy Judy i jego wojów o zbawienie wieczne dla poległych, utrzymując oczywiście zakaz magii w postaci wywoływania duchów.


W jaki sposób w tym wersecie Jezus to wskazał? Czy Juda uwierzył w Jezusa? Dlaczego ten werset nie wskazuje na aktualność Prawa, a konkretnie Księgi Pwt., która jest częścią ST?

Nie rozumiem jak to łączysz? Po co więc cytowałeś:
"Wy własnie, moi przyjaciele, będąc częścią ciała Chrystusa, umarliście dla Prawa, aby żyć dla tego, który Zmartwychwstał (Rz 7,4)......"
Co to dla ciebie oznacza?

Juda może i nie wiedział, ale każdy wyznawca Jezusa winien znać tą naukę i wedle niej postępować.


Śr paź 10, 2018 12:19

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Alus napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Alus napisał(a):
Kto we Mnie wierzy nie umrze na wieki - tak Jezus wskazał aktualność ST, a konkretnie modlitwy Judy i jego wojów o zbawienie wieczne dla poległych, utrzymując oczywiście zakaz magii w postaci wywoływania duchów.


W jaki sposób w tym wersecie Jezus to wskazał? Czy Juda uwierzył w Jezusa? Dlaczego ten werset nie wskazuje na aktualność Prawa, a konkretnie Księgi Pwt., która jest częścią ST?

Nie rozumiem jak to łączysz? Po co więc cytowałeś:
"Wy własnie, moi przyjaciele, będąc częścią ciała Chrystusa, umarliście dla Prawa, aby żyć dla tego, który Zmartwychwstał (Rz 7,4)......"
Co to dla ciebie oznacza?

Juda może i nie wiedział, ale każdy wyznawca Jezusa winien znać tą naukę i wedle niej postępować.

Wedle której nauki:
- tej co Juda pokazał
- kto we mnie uwierzy na wieki
- umarliście dla prawa
- aktualność ST wskazana przez JEzusa?

Sorry.. ale na prawde nie mogę wyciągnąć kontekstu z twojej wypowiedzi. Może inny użytkownik pomoże?


Śr paź 10, 2018 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemek napisał(a):
Mogę jedynie wypowiedzić się tylko co Biblia mówi na temat "pełni prawdy".

Biblia sama z siebie niczego nie mówi. Nie ma czegoś takiego, jak obiektywne Pismo, to iluzja. Chodzi o to, żeby nie było interpretowane dowolnie, ale zinterpretowane przez lud Boży, bo tylko wtedy, wspólnie, jesteśmy jednością.


Śr paź 10, 2018 12:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Alus napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Alus - zauważ że ta Konstytucja Dogmatyczna dotyczy z tego co zrozumiałam Kościoła Katolickiego i przedstawia punkt widzenia tej konkretnej grupy. A chrześcijaństwo jednak obejmuje inne wyznania, które też mają swoje poglądy - mnie serio tylko interesuje dlaczego macie taki problem, aby zaakceptować różnorodność poglądów wewnątrz chrześcijaństwa, wręcz tak ustawiając definicję aby co niektóre odłamy po prostu odrzucić, co uwzględniając że wiele osób czuje się chrześcijanami bo uważają Jezusa za Zbawiciela i starają się przestrzegać jego zaleceń nawet nie zajmując się dodatkowymi kwestiami teologicznymi jest serio interesujące, bo okazuje się że ich mniemanie jest błędne z punktu widzenia 'prawowitych' chrześcijan...

Pytanie zasadnicze - przeczytałaś II rozdział owej Konstytucji, definiujący kto stanowi Lud Boży????
Katolicy respektujący ustalenia i naukę swojego Kościoła nie mają problemu z zaakceptowaniem różnorodności poglądów w łonie chrześcijaństwa i poza religią chrześcijańską.
Problemy mają ci, którzy omijają ową naukę i tworzą swoje wizje.


Poczatek jest piękny i nawet sam by tego lepiej nie napisał - około paragrafu KK 9.

Ale już od KK10 zaczyna się o Kościele:

"Kapłaństwo zaś powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, choć różnią się istotą a nie stopniem tylko, są sobie jednak wzajemnie przyporządkowane, jedno i drugie bowiem we właściwy sobie sposób uczestniczy w jednym kapłaństwie Chrystusowym. Kapłan urzędowy mianowicie, dzięki władzy świętej, jaką się cieszy, kształci lud kapłański i kieruje nim, sprawuje w zastępstwie Chrystusa (in persona Christi) Ofiarę eucharystyczną i składa ją Bogu w imieniu całego ludu, wierni zaś na mocy swego królewskiego kapłaństwa współdziałają w ofiarowaniu Eucharystii, pełnią też to kapłaństwo przez przyjmowanie sakramentów, modlitwę i dziękczynienie, świadectwo życia świątobliwego, zaparcie się siebie i czynną miłość."

Potem KK11:

"Święta i organicznie ukształtowana natura społeczności kapłańskiej aktualizuje się przez sakramenty i przez cnoty. Wierni, [u]przez chrzest wcieleni do Kościoła, dzięki otrzymanemu znamieniu przeznaczeni są do uczestnictwa w kulcie religii chrześcijańskiej, i odrodzeni jako synowie Boży, zobowiązani są wyznawać przed ludźmi wiarę, którą otrzymali od Boga za pośrednictwem Kościoła. Przez sakrament bierzmowania jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusowi do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej"[/u]
(http://www.zaufaj.com/sobor-vaticanum-ii-/345.html)

I już kończy się tradycja apostolska, a zaczyna się Tradycja i "nowe prawo KKnn"....

Czyli in persona christi, sakramenty, podział na dwa kapłaństawa, przez sakrament bierzmowania jeszcze ściślej się łączą z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świetego, itd.....

Można się tak odrodzić - drugi raz?, aby dostać "szczególną moc Ducha" albo ścislej się z Kościołem łączyć?


Śr paź 10, 2018 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
feelek napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Mogę jedynie wypowiedzić się tylko co Biblia mówi na temat "pełni prawdy".

Biblia sama z siebie niczego nie mówi. Nie ma czegoś takiego, jak obiektywne Pismo, to iluzja. Chodzi o to, żeby nie było interpretowane dowolnie, ale zinterpretowane przez lud Boży, bo tylko wtedy, wspólnie, jesteśmy jednością.

Słucham? Biblia nic z siebie sama nie mówi?
Pismo Święte więc nie jest dla zwykłych ludzi? a dla kogo?

Może dla tych ściślej połączonych z Kościołem i obdarowanych szczególną mocą Ducha Świętego(KK10 i KK11)?

Od kiedy to warunkiem wspólnej jedności jest wspólna interpretacji Biblii? a nie odrodzenie się w Chrystusie przez wiarę?


Śr paź 10, 2018 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemek napisał(a):
Słucham? Biblia nic z siebie sama nie mówi?

Jezus powołał Kościół i powiedział: idźcie i nauczajcie. Nie powiedział: zapiszcie Pismo i przepisujcie dalej.

Cytuj:
Od kiedy to warunkiem wspólnej jedności jest wspólna interpretacji Biblii? a nie odrodzenie się w Chrystusie przez wiarę?

Od momentu, gdy o to się modlił Jezus w modlitwie arcykapłańskiej.


Śr paź 10, 2018 13:12
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeemek napisał(a):
Alus napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Alus - zauważ że ta Konstytucja Dogmatyczna dotyczy z tego co zrozumiałam Kościoła Katolickiego i przedstawia punkt widzenia tej konkretnej grupy. A chrześcijaństwo jednak obejmuje inne wyznania, które też mają swoje poglądy - mnie serio tylko interesuje dlaczego macie taki problem, aby zaakceptować różnorodność poglądów wewnątrz chrześcijaństwa, wręcz tak ustawiając definicję aby co niektóre odłamy po prostu odrzucić, co uwzględniając że wiele osób czuje się chrześcijanami bo uważają Jezusa za Zbawiciela i starają się przestrzegać jego zaleceń nawet nie zajmując się dodatkowymi kwestiami teologicznymi jest serio interesujące, bo okazuje się że ich mniemanie jest błędne z punktu widzenia 'prawowitych' chrześcijan...

Pytanie zasadnicze - przeczytałaś II rozdział owej Konstytucji, definiujący kto stanowi Lud Boży????
Katolicy respektujący ustalenia i naukę swojego Kościoła nie mają problemu z zaakceptowaniem różnorodności poglądów w łonie chrześcijaństwa i poza religią chrześcijańską.
Problemy mają ci, którzy omijają ową naukę i tworzą swoje wizje.


Poczatek jest piękny i nawet sam by tego lepiej nie napisał - około paragrafu KK 9.

Ale już od KK10 zaczyna się o Kościele:

"Kapłaństwo zaś powszechne wiernych i kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, choć różnią się istotą a nie stopniem tylko, są sobie jednak wzajemnie przyporządkowane, jedno i drugie bowiem we właściwy sobie sposób uczestniczy w jednym kapłaństwie Chrystusowym. Kapłan urzędowy mianowicie, dzięki władzy świętej, jaką się cieszy, kształci lud kapłański i kieruje nim, sprawuje w zastępstwie Chrystusa (in persona Christi) Ofiarę eucharystyczną i składa ją Bogu w imieniu całego ludu, wierni zaś na mocy swego królewskiego kapłaństwa współdziałają w ofiarowaniu Eucharystii, pełnią też to kapłaństwo przez przyjmowanie sakramentów, modlitwę i dziękczynienie, świadectwo życia świątobliwego, zaparcie się siebie i czynną miłość."

Potem KK11:

"Święta i organicznie ukształtowana natura społeczności kapłańskiej aktualizuje się przez sakramenty i przez cnoty. Wierni, [u]przez chrzest wcieleni do Kościoła, dzięki otrzymanemu znamieniu przeznaczeni są do uczestnictwa w kulcie religii chrześcijańskiej, i odrodzeni jako synowie Boży, zobowiązani są wyznawać przed ludźmi wiarę, którą otrzymali od Boga za pośrednictwem Kościoła. Przez sakrament bierzmowania jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusowi do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej"[/u]
(http://www.zaufaj.com/sobor-vaticanum-ii-/345.html)

I już kończy się tradycja apostolska, a zaczyna się Tradycja i "nowe prawo KKnn"....

Czyli in persona christi, sakramenty, podział na dwa kapłaństawa, przez sakrament bierzmowania jeszcze ściślej się łączą z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świetego, itd.....

Można się tak odrodzić - drugi raz?, aby dostać "szczególną moc Ducha" albo ścislej się z Kościołem łączyć?

Tyle tylko zdołałeś wyczytać i nie dotrwałeś do KK 13 - Do nowego Ludu Bożego powołani są WSZYSCY ludzie.
I dalsze do KK 15 - szczegółowe wyliczenia kto tworzy Lud Boży.


Śr paź 10, 2018 13:23
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
A to Lud Boży=Kościół?


Śr paź 10, 2018 13:29
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Teresse napisał(a):
A to Lud Boży=Kościół?

Wrzuć sobie w google hasło Konatytucja Dogmatyczna o Kościele, rozdział II o KK 13, 14, 15, 16 szczegółowo precyzuje co rozumieć przez Lud Boży.


Śr paź 10, 2018 13:41
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Przeczytałam te punkty, które tu wrzuciłam i szczerze nie do końca rozumiem.

Na przykładzie tych muzułmanów jacy będą zbawieni?


Śr paź 10, 2018 13:46
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Teresse napisał(a):
Przeczytałam te punkty, które tu wrzuciłam i szczerze nie do końca rozumiem.

Na przykładzie tych muzułmanów jacy będą zbawieni?

Ewangelia daje odpowiedź - kryterium osądu każdego człowieka będzie miłość.......cokolwiek uczyniłeś jednemu z tych najmniejszych, Mnie uczyniłeś.....


Śr paź 10, 2018 14:26
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Ale w innym miejscu daje inną odpowiedź:

Cytuj:
16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.


Śr paź 10, 2018 14:36
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Cytuj:
Dzisiaj w czasie kazania ksiądz w mojej parafii powiedział, że „nie każdy musi być katolikiem, Pan Bóg może mieć różne drogi zbawienia, a jeśli ktoś uważa, że inne religie, wyznania są gorsze, to jest w błędzie”. Chciałem poprosić was o jakiś komentarz, co o tym sądzicie? Chyba dosyć dziwne zdanie w ustach księdza katolickiego, nie sądzicie?


Jeżeli cytowane słowa odpowiadają rzeczywistości, to można w nich dopatrzeć się nawet kilku wątków, z których szczególnie jeden jest niepokojący, że zbawienie jest na równi we wszystkich wyznaniach, religiach i systemach. Według naszej wiary jest jedna wola zbawcza Boga, jeden jest Pośrednik zbawienia Jezus Chrystus (1 Tm 2, 5) i jeden jest Kościół Chrystusowy, ale mogą być różne drogi tegoż zbawienia. Według Soboru Watykańskiego II główną drogą zbawienia jest Kościół katolicki (ecclesia Christi subisistit in ecclesia catholica: Konstytucja dogmat. o Kościele, 8 ), ale istnieją też elementy zbawcze w innych wyznaniach chrześcijańskich, a ponadto również w innych religiach, zwłaszcza w monoteistycznych (judaizm i islam), a wreszcie i poza religiami na zasadzie zachowania podstawowej moralności.

Wierzymy zatem, że autentyczną, instytucjonalną i poświadczoną drogą zbawienia jest Kościół katolicki. Wszystkie inne religie, jak i systemy etyczne, niosą zbawienie jedynie w imieniu Jezusa Chrystusa. „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyście być zbawieni (Dz 4, 12). Pod tym względem Kościół Jezusa Chrystusa przewyższa wszelkie inne religie i wyznania. Zatem nieprawdą jest, że inne religie są „równe” chrześcijaństwu w osiągnięciu zbawienia oraz nieprawdą jest, że zbawiają niezależnie od Chrystusa. Religie, które zbawiają, są „anonimowo chrześcijańskie” (Karl Rahner).

(...)


http://mateusz.pl/pow/pow_990103.htm


Śr paź 10, 2018 14:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL