Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Ewangelizacja... 
Autor Wiadomość
Post Re: Ewangelizacja...
JedenPost napisał(a):
Kościół Katolicki jest odmiennego zdania.
Nie. Nie jest. Nikt w KRK nie twierdzi, że osoby, które nie poznały chrześcijaństwa nie będą w ogóle sądzone. Twierdzi, że (co oczywiste) nie mogą być sądzone z przyjęcia, bądź odrzucenia Ewangelii. Natomiast Ap. Paweł wyjaśnia, że będą sądzeni z przyjęcia, bądź odrzucenia objawienia Boga w naturze oraz z przestrzegania prawa naturalnego. Św. Justyn Filozof posuwał się nawet do tego, że nazywał pogańskich filozofów, którzy wierzyli w Logos – chrześcijanami.

Natomiast sens ewangelizacji jest taki, żeby ludzie nie musieli szukać po omacku tego, co mogą dostać na tacy w postaci Ewangelii.


Pn sty 20, 2020 8:40
Post Re: Ewangelizacja...
Błąd. Założyłem temat o ewangelizacji który zamknąłeś nie dając mi szansy odpowiedzi. Zatem odpowiem tutaj. Osoba która nie zna Ewangelii nie może być sądzona z powodu jej odrzucenia. Tak też rozumiał to św. Cyprian, Sobór Florencki czy bł. Pius IX. Na Soborze Watykańskim II wymyślono jakieś kręgi przynależności do Kościoła Katolickiego(oczywiście nie ma tego napisanego wprost). Czyli do KK w pewnien sposób należą heretycy, innowiercy, poganie i ogólnie ludzie dobrej woli. Stąd wynikało moje pytanie, po co w ogóle Ewangelizować kogokolwiek?


Pn sty 20, 2020 13:29
Post Re: Ewangelizacja...
Quinque napisał(a):
Błąd.
Aha. Quinque ogłasza, że błąd, zatem błąd.
Cytuj:
Osoba która nie zna Ewangelii nie może być sądzona z powodu jej odrzucenia.
No nie. Zatem z czego będzie? To wyjaśnia Apostoł Paweł u Rzymian.
Cytuj:
Na Soborze Watykańskim II wymyślono jakieś kręgi przynależności do Kościoła Katolickiego
Nie wiem, co wymyślono na Soborze Watykańskim II. I w ogóle niczego o tym, co wymyślono na SV II nie pisałem. Odwołałem się do dwóch źródeł – Listu do Rzymian i Apologii Justyna Filozofa. Ty zaś ignorujesz to co piszę i gadasz coś o jakichś kręgach, które wymyślono na SV II, ale nie napisano o nich.
Cytuj:
Stąd wynikało moje pytanie, po co w ogóle Ewangelizować kogokolwiek?
Przecież napisałem. Czemu to ignorujesz? Czy może oczekujesz, że prawosławny będzie katolikowi tłumaczył się z tego, co „wymyślono” na katolickim soborze.


Pn sty 20, 2020 14:11

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ewangelizacja...
To logicznie niespójne. Osoba, która nie zna Ewangelii, nie może być sądzona z tego, czy zna Ewangelię, czy jej nie zna, bo jej nie zna. Są osoby, które nie znają Ewangelii, bo o niej nigdy nie słyszeli, są ludzie, którzy wiedzą, że jest coś takiego, jak chrześcijaństwo, ale nikt im nie wyjaśnił podstaw tej religii, oraz są ludzie, którzy żyją wśród chrześcijan, ale nie są zainteresowani poznaniem Ewangelii. Te osoby, które nie poznały Ewangelii, bo nie miały takich szans, nie mogli odrzucić Ewangelii, bo nie wiedzieli co to takiego jest, ale nie mieli świadomości tego, czym ona jest. A jeśli tak jest, to nie można nikogo sądzić za to, czego nie miał szans poznać.

Co do osób, które wiedzą o tym, że istnieje Ewangelia, ale nie znają jej wartości - to większość chrześcijan. Jesteśmy "wtórnymi analfabetami" - nie przedstawia nam się Ewangelii jako czegoś wartościowego, więc nie chcemy jej poznawać, nie jesteśmy zainteresowani. Człowiek, który czyta i widzi skandale w Kościele, może nie dostrzegać tam czegoś, co jest warte poznania. Chrześcijanie z tego powodu powinni się skupiać na takim przeżywaniu swojej wiary, żeby było widać, że jest ona czymś dobrym i wartościowym, pięknym i szlachetnym - wtedy inni będą mogli się nią zainteresować i poznać albo odrzucić. Później możemy przyjąć Ewangelię ze względu na nią samą. Zanim jednak będziemy mogli to zrobić, musimy ją poznać, a więc zobaczyć jej wartość i piękno.

_________________
MODERATOR


Pn sty 20, 2020 21:27
Zobacz profil
Post Re: Ewangelizacja...
Zbigniew3991 napisał(a):
To logicznie niespójne.
Co logicznie niespójne? Do czyich wypowiedzi się odnosisz?
Cytuj:
A jeśli tak jest, to nie można nikogo sądzić za to, czego nie miał szans poznać.
Zatem pozostaje pytanie – z czego te osoby będą sądzone. Bo jak stwierdzimy, że z niczego, to wyjdzie nam, że rzeczywiście głoszenie Ewangelii nie ma sensu.


Wt sty 21, 2020 8:04

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ewangelizacja...
Z postu Quinque - do niego odnosi się mój post.

Osoby, które nie znają Ewangelii, będą sądzone z czynów. Każdy człowiek ma rozsądek i rozum, a więc narzędzia do poszukiwania prawdy i wyboru pomiędzy dobrem a złem. Ludzie, którzy nie znają Ewangelii, także żyją w społeczeństwie, w którym panują normy moralne. Można się do nich odnieść.

_________________
MODERATOR


Wt sty 21, 2020 9:10
Zobacz profil
Post Re: Ewangelizacja...
Zbigniew3991 napisał(a):
Osoby, które nie znają Ewangelii, będą sądzone z czynów.
No jeśli tak, to wszystkie zostaną potępione.


Wt sty 21, 2020 9:33

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ewangelizacja...
No właśnie. Tymczasem napisane jest : " Nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie będzie sądzony" (Jan 3,17-18)
Bez Ewangelii ani rusz. Abraham uwierzył Bogu i poczytane mu to zostało za usprawiedliwienie. Nam przez wiarę została darowana doskonała sprawiedliwość Chrystusa.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 21, 2020 13:19
Zobacz profil
Post Re: Ewangelizacja...
Wybawiony napisał(a):
Bez Ewangelii ani rusz. Abraham uwierzył Bogu i poczytane mu to zostało za usprawiedliwienie.
Abraham miał Ewangelię? Sam nie patrzysz, co piszesz.


Wt sty 21, 2020 13:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewangelizacja...
Wielu ją miało w czasach przed Chrystusem i uwierzyło w nią.
"Abraham ujrzał Mój dzień" J.8,56

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 21, 2020 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ewangelizacja...
zefciu napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Osoby, które nie znają Ewangelii, będą sądzone z czynów.
No jeśli tak, to wszystkie zostaną potępione.


Masz rację. Nie wziąłem pod uwagi miłosierdzia. Chodziło mi też o to, że Bóg zna zamiary ludzi i wie, że ktoś starał się postępować słusznie, sprawiedliwie. Każdy z nas popełnia grzechy i błędy, ale jeśli mamy świadomość swoich słabości i staramy się je naprawić, możemy liczyć na wyrozumiałość.

_________________
MODERATOR


Wt sty 21, 2020 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewangelizacja...
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie wziąłem pod uwagi miłosierdzia.


Boże miłosierdzie to łaska, a łaska usprawiedliwiająca jest przez wiarę, jak rzekł Bóg:
"A sprawiedliwy mój z wiary żyć będzie" Hbr. 10,38

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 22, 2020 14:35
Zobacz profil
Post Re: Ewangelizacja...
Saqura napisał(a):
Wielu ją miało w czasach przed Chrystusem i uwierzyło w nią.
"Abraham ujrzał Mój dzień" J.8,56
Ale przecież nie miał pełnej Ewangelii objawionej. Jedynie „ujrzał” obietnicę przyjścia Mesjasza. I z wiary w tę obietnicę był sądzony. Tak uważa św. Paweł. Zaś Sokrates wg. św. Justyna był sądzony z objawienia Logosa, którego ten doznał studiując prawa natury.


Śr sty 22, 2020 14:46

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ewangelizacja...
A czy to cokolwiek zmienia? Czyż w centrum niezmiennie nie jest odwieczne Słowo/Chrystus i nie liczy się nasz stosunek do Niego?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 22, 2020 16:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewangelizacja...
zefciu napisał(a):
Ale przecież nie miał pełnej Ewangelii objawionej.


"Ci, którzy przepowiadali przeznaczoną dla was łaskę. Badali oni, kiedy i na jaką chwilę wskazywał Duch Chrystusa, który w nich był i przepowiadał cierpienia [przeznaczone] dla Chrystusa i mające potem nastąpić uwielbienia." 1.Piotra 10,11
Uważasz że im czegoś brakowało?
Wiara w Syna/Słowo jest konieczna, ufam Bogu i wierzę, że jeśli gdziekolwiek na świecie znajdzie się ktoś tak sprawiedliwy jak Hiob, Noe czy Daniel to wtedy Prawda zostanie im objawiona.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 23, 2020 10:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL