Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Tolerancja chrześcijańska 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Tolerancja chrześcijańska
To modne słowo: "tolerancja". Czym jest dla Was? Gdzie jest granica tolerancji dla innych wyznań, innych religii, mniejszości seksualnych, osób o innych poglądach politycznych?

_________________
MODERATOR


N lut 02, 2020 14:51
Zobacz profil
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Moze inaczej: jakiej tolerancji oczekujesz ty dla twojego wyznania, twojej religii, twojej orientacji seksualnej, twoich pogladow politycznych?
I dlaczego tylko tolerancji a nie szacunku, o akceptacji twojej osoby bez wzgledu na poglady nie mowiac?


N lut 02, 2020 15:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Tolerować znaczy znosić. Granicą tolerancji jest ewidentna szkodliwość innych ideologii, światopoglądów.

Np. toleruję socjalizm, mimo że go nie aprobuję, natomiast nie toleruję komunizmu, ponieważ jest zbrodniczą ideologią

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lut 02, 2020 16:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Jaka jest roznica miedzy komunizmem a socjalizmem?
Kto decyduje ktore poglady i ideologie sa szkodliwe a ktore nie?


N lut 02, 2020 16:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Zbigniew3991 napisał(a):
To modne słowo: "tolerancja". Czym jest dla Was? Gdzie jest granica tolerancji dla innych wyznań, innych religii, mniejszości seksualnych, osób o innych poglądach politycznych?

Obejmuje obszar ludzkiej działalności, która przynajmniej nie jest szkodliwa dla innych. Dla mnie granica tolerancji przebiega tam, gdzie zaczynam dostrzegać ewidentnie negatywne skutki społeczne praktyk, postaw, czy też głoszonych haseł.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lut 02, 2020 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
towarzyski_pelikan napisał(a):
Tolerować znaczy znosić. Granicą tolerancji jest ewidentna szkodliwość innych ideologii, światopoglądów.


Kto ma o tym decydować - władza świecka i/lub religijna?
28.2.380r. cesarz Teodozjusz I wydał tzw. edykt trzech cesarzy (ponieważ wydany był wspólnie z trzema współregentami), który przekreślił zasadę tolerancji mediolańskiej. Oto jego najistotniejsze fragmenty: "Chcemy, aby wszystkie narody znajdujące się pod naszymi łaskawymi rządami wyznawały taką religię, jaką jest religia przekazana Rzymianom przez boskiego Apostoła Piotra (...), to znaczy, abyśmy wierzyli (...) w jedną boskość Ojca i Syna i Ducha św. w czcigodnej Trójcy. Idąc za tym prawem, nakazujemy, aby wszyscy stali się chrześcijanami katolikami, traktując innych jako bezbożnych i głupich, podtrzymujących zniesławioną doktrynę heretycką (...), podlegającą najpierw karze boskiej, a po naszym zarządzeniu wydanym, o czym jesteśmy przekonani, z natchnienia niebiańskiego, karalną również śmiercią"
Czy władza świecka ma takie prawo stanowić i jest to sprawiedliwe? Czy Krk akceptując ten edykt nie zaprzeczył i nie sprzeniewierzył się nauce Pana Jezusa?


N lut 02, 2020 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
No chyba, że tak.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lut 02, 2020 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Wybawiony napisał(a):
No chyba, że tak.

Może to rozwiniesz i uzasadnisz?


N lut 02, 2020 17:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
subadam napisał(a):
Jaka jest roznica miedzy komunizmem a socjalizmem?

Choćby taka, że komunizm jest systemem totalitarnym, a socjalizm nie.
Cytuj:
Kto decyduje ktore poglady i ideologie sa szkodliwe a ktore nie?

"Po owocach ich poznacie"

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lut 02, 2020 17:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
proteom napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
No chyba, że tak.

Może to rozwiniesz i uzasadnisz?

Wydawało mi się, że to oczywiste.
Wykorzystywanie władzy po to by pod groźbą kary narzucać komuś w co ma wierzyć jest po prostu obrzydliwe. Jest zaprzeczeniem prawdy o tym, że Bóg jest Miłością i sprzeniewierza się słowom Jezusa mówiącym, że nikt nie przychodzi do Niego, jeśli go Ojciec nie pociągnie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lut 02, 2020 19:38
Zobacz profil
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Tolerancja chrześcijańska będzie wówczas, gdy trzy wielkie chrześcijańskie odłamy zjednoczą się.
Cytuj:
Tolerancja – (łacińskie ,,Tolerare,, oznaczaciace cierpliwość, wytrwałość) termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. Słowo oznacza w tym kontekście „poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się lub konfliktujących z naszymi”.
https://www.google.com/search?client=fi ... a%C5%84ska


Swoją drogą, ciekawe czy Bóg wziął pod uwagę jak chrześcijanie mogą być nietolerancyjni w imię miłości do Niego?


N lut 02, 2020 20:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
proteom napisał(a):
Czy władza świecka ma takie prawo stanowić i jest to sprawiedliwe?

To chyba jasne, ze nie.

proteom napisał(a):
Czy Krk akceptując ten edykt nie zaprzeczył i nie sprzeniewierzył się nauce Pana Jezusa?


Oczywiscie ze sie sprzeniewierzył. Co do tego nie ma watpliwosci.
Patrzac z perspektywy czasu, Kosciol Wschodu jak i Zachodu moglby teoretycznie tego stanu nie zaakceptowac ale po pierwsze to cesarz mial ostatnie slowo, chrzescijanstwo bylo elementem jednoczacym i w polityce wladcy to skrzetnie wykorzystywali.
Po drugie dla Kościoła była to niezła gratka bo związane to było z władza i przywilejami.

proteom napisał(a):
Idąc za tym prawem, nakazujemy, aby wszyscy stali się chrześcijanami katolikami, traktując innych jako bezbożnych i głupich, podtrzymujących zniesławioną doktrynę heretycką (...), podlegającą najpierw karze boskiej, a po naszym zarządzeniu wydanym, o czym jesteśmy przekonani, z natchnienia niebiańskiego, karalną również śmiercią"


Troche na usprawiedliwienie Kosciola można przytoczyć tu historie biskupa Prisciliana z Avili, który glosil swego rodzaju apokaliptyczno-ascetyczno-dualistyczna nauke, cos zbliżonego do nauki katarow i manichejczykow.

Mniej więcej 6 lat po tym edykcie Priscilian zostal za te nauki skazany na smierc. Wyrok wykonano mimo protestów większości biskupow Zachodu wraz z papieżem Syrycjuszem, ze znanych biskupow protestowali także Ambrozy z Mediolanu i Marcin z Tour.
Był to pierwszy mord sądowy w historii Kościoła na heretyku.

_________________
ksiądz


N lut 02, 2020 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Believing napisał(a):
Tolerancja chrześcijańska będzie wówczas, gdy trzy wielkie chrześcijańskie odłamy zjednoczą się.


No nie wiem, czy to możliwe. Nie wiem, czy można mówić o trzech odłamach, skoro w samym KK są skrajne stronnictwa: tradycjonalistyczne i liberalne. W ostatnim czasie słyszymy hasła o domniemanej herezji poszczególnych hierarchów. W Cerkwi Prawosławnej także widzimy konflikty, między innymi o wspólnoty w Ukrainie. Protestantyzm także jest podzielony, a poszczególne wyznania protestanckie nie zawsze są wobec siebie nawzajem tolerancyjne. Właśnie to mnie zastanawia: nie idziemy w stronę tolerancji, ale dzielimy się jeszcze bardziej, obrzucając siebie nawzajem różnymi inwektywami. Czy można mówić o tolerancji, kiedy w samym KK są ludzie, którzy nawzajem nazywają się heretykami i kłócą się o to, kto jest prawdziwym katolikiem, a kto powinien już zostać ekskomunikowany? Z drugiej strony: przecież istnieją takie sytuacje, kiedy rzeczywiście nadużycia są tak duże, że zapada ekskomunika, a więc wykluczenie.

_________________
MODERATOR


N lut 02, 2020 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
proteom Czy władza świecka ma takie prawo stanowić i jest to sprawiedliwe?
Bramin
Cytuj:
To chyba jasne, ze nie.
Nie jest jasne. Skoro jej władza pochodzi od Boga, to działa z Jego upowaznienia dla dobra ludzi.

proteom Czy Krk akceptując ten edykt nie zaprzeczył i nie sprzeniewierzył się nauce Pana Jezusa?

Bramin
Cytuj:
Oczywiscie ze sie sprzeniewierzył. Co do tego nie ma watpliwosci.

Czy biskupi i papieże nie znali podstaw nauczania Jezusa? :o W 4 wieku już były znane Ewangelie, i zakładam, że nie różniły się istotnie od tych najstarszych rękopisow, które posiadamy. Tam nic nie ma o zmuszaniu do wiary chrześcijańskiej, ani o prześladowaniu pogan. Ciekawi mnie, czy były jakieś głosy w Krk, które oponowały przed prawnym przymusem wiary.


N lut 02, 2020 23:31
Zobacz profil
Post Re: Tolerancja chrześcijańska
Zbigniew3991 napisał(a):
Cytuj:
Believing napisał(a)
Tolerancja chrześcijańska będzie wówczas, gdy trzy wielkie chrześcijańskie odłamy zjednoczą się.

No nie wiem, czy to możliwe.


Tym samym, odpowiedziałeś sobie sam, w temacie odnośnie tolerancji chrześcijańskiej.


Pn lut 03, 2020 4:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL