Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 01, 2018 16:17
Posty: 14
Post Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Wychowywałem się w domu bez religii oraz bez Boga. Nie byłem chrzczony. W domu jednak były schowane święte obrazki i pamiętam, że jak byłem mały, to tak po prostu z potrzeby serca powiesiłem sobie obrazek MB Częstochowskiej i odmawiałem czasami 'zdrowaś Maryjo'. W klasie licealnej dostałem od kolegi NT "Gedeonitkę" i zacząłem ją czytać. Jako, ona nie miała żadnych komentarzy, to czytałem ją dosłownie.

Początkowo interesowałem się KRK, ale sobie odpuściłem, ponieważ istnieje cała masa formalności, aby przystąpić do tego kościoła. Po za tym, moi rodzice są przeciwnikami tego wyznania i mi go obrzydzili.

Tak więc, ruszyłem w stronę kościołów protestanckich. Siedziałem praktycznie tylko w nurcie ewangelicznym, bo w moim mieście jest cała masa zborów. Nie przystąpiłem jednak do żadnej wspólnoty, bo miałem mętlik w głowie, które wyznanie jest prawdziwe np. czy zielonoświątkowcy, a może chrystusowcy, albo bezdenominacyjni.

W wieku 25 lat, nawiązałem kontakt z adwentystami i z nimi się zżyłem. Byłem przygotowywany do chrztu, ale się wycofałem, ponieważ zacząłem mieć obiekcje co do obchodzenia szabatu, nie jedzenia wieprzowiny i kilku innych rzeczy.

Nastąpił pewien we mnie przełom, bo postanowiłem zagłębić się w katolicyzm, którego podczas mojej przygody z protestantyzmem nienawidziłem.

Przeczytałem masę książek i oczarowała mnie postać Maryi. Odmawiałem różaniec oraz koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Zostałem ochrzczony w kościele starokatolickim mariawitów, a to dlatego, że niektórych dogmatów nie jestem w stanie jeszcze? zaakceptować np. spowiedzi usznej, prymatu papieża(choć to się zmienia pod wpływem książki ks. Gobbi do Kapłanów Umiłowanych synów Matki Bożej), i pewnie jeszcze tych dogmatów się jeszcze znajdzie.

Niestety, protestantyzm wciąż mi jeszcze chodzi po głowie czy, aby do niego nie wrócić konkretnie do adwentyzmu, bo zgadzałem się w wielu kwestiach z tym co nauczała ich prorokini Ellen White. Z drugiej strony jestem oczarowany Maryją i nie chcę Jej odrzucić zwłaszcza, że mocno trafiają do mojego serca Jej słowa, które przekazuje Ona w objawieniach, szczególnie tych z Medziugorje.

Chciałbym prosić, abyście polecili mi jakieś współczesne dobre książki, które można dostać w księgarniach, które pomogłyby mi przekonać się do ogólnej teologii katolickiej, jak i do tej rzymskokatolickiej.

Przydałyby mi się też książki, które pozwoliłyby mi się "wyleczyć" z myślenia protestanckiego.

Książki nie muszą być jakimiś traktatami lub wywodami wyśmienitych teologów. Mogą to być, a nawet dobrze by było, aby to były jakieś objawienia zatwierdzone lub nawet nie uznane(odpadają jednak heretyckie). Może mnie wyśmiejecie, ale objawienia mocno do mnie trafiają.


Cz sty 24, 2019 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Jakie myślenie "protestanckie" Ci doskwiera? O co konkretnie chodzi?

Możesz poczytać o Mszy Świętej i wspólnocie Kościoła. Chodzi o to, że Kościół jest wspólnotą "Kościoła pielgrzymującego", czyli nas, na ziemi, "Kościoła cierpiącego", czyli dusz w czyśćcu, oraz "Kościoła tryumfującego" - dusz w Niebie. Maria i Józef, oraz inni święci, zwłaszcza Apostołowie, są wymieniani podczas modlitwy eucharystycznej w Mszy Świętej. Znajduje się tam również modlitwa za dusze w czyśćcu oraz Papieża, Biskupa, cały Lud chrześcijański. Nie przypominam sobie żadnej publikacji na ten temat, ale jak coś znajdę, to polecę.

_________________
MODERATOR


Cz sty 24, 2019 14:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Przydałyby mi się też książki, które pozwoliłyby mi się "wyleczyć" z myślenia protestanckiego.



Protestantyzm jest czymś, co zostało stworzone w średniowieczu przez Marcina Lutra, więc nie widzę powodu żeby wierzyć w religie, która została stworzona przez człowieka.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 24, 2019 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Robek napisał(a):
lavender napisał(a):
Przydałyby mi się też książki, które pozwoliłyby mi się "wyleczyć" z myślenia protestanckiego.



Protestantyzm jest czymś, co zostało stworzone w średniowieczu przez Marcina Lutra, więc nie widzę powodu żeby wierzyć w religie, która została stworzona przez człowieka.


Gdyby się tak głębiej zastanowić... czy Jezus tworzył religię, czy Apostołowie?

Luter spowodował rozłam, czy też stworzył coś zupełnie nowego?

_________________
MODERATOR


Cz sty 24, 2019 15:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 01, 2018 16:17
Posty: 14
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Cytuj:
Jakie myślenie "protestanckie" Ci doskwiera? O co konkretnie chodzi?

1. Mam problem z sola scriptura, więc gdy poznałem katolicyzm, to w ogóle przestałem czytać Biblię, bo katolicyzm mi się kłóci z Biblią.
2. Ciągle mi świdruje w głowie myśl, że powinno się święcić dzień sobotni(adwentyzm) i że jest to niezwykle ważne.
3. Pojawiają mi się z powrotem myśli, że powinienem spożywać jedynie pokarmy czyste(adwentyzm).
4. Mam lęk, że kult maryjny, który praktykuję, jest mariolatrią.

Wymieniłem, to co mi najbardziej doskwiera.


Cz sty 24, 2019 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Cytuj:
Jakie myślenie "protestanckie" Ci doskwiera? O co konkretnie chodzi?

1. Mam problem z sola scriptura, więc gdy poznałem katolicyzm, to w ogóle przestałem czytać Biblię, bo katolicyzm mi się kłóci z Biblią.
2. Ciągle mi świdruje w głowie myśl, że powinno się święcić dzień sobotni(adwentyzm) i że jest to niezwykle ważne.
3. Pojawiają mi się z powrotem myśli, że powinienem spożywać jedynie pokarmy czyste(adwentyzm).
4. Mam lęk, że kult maryjny, który praktykuję, jest mariolatrią.

Wymieniłem, to co mi najbardziej doskwiera.



Czyli chcesz wybrać sobie taką religie, która by odpowiadała tobie najbardziej?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 24, 2019 15:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 01, 2018 16:17
Posty: 14
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Ja uważam, że religia ma się zgadzać z moim światopoglądem i moim umysłem. Nie mam zamiaru się na siłę dostosowywać do danej religii, jeśli coś mój umysł uważa za absurdalnego, dlatego więc np. nie nadawałbym się na wyznawcę judaizmu ortodoksyjnego, który ma niezliczoną ilość nakazów i zakazów wymyślonych przez ludzi, tylko na wyznawcę judaizmu reformowanego, gdzie te zakazy zostały w większości zniesione i oni mają na to argumenty, czemu to zrobili.


Cz sty 24, 2019 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Cytuj:
Jakie myślenie "protestanckie" Ci doskwiera? O co konkretnie chodzi?

1. Mam problem z sola scriptura, więc gdy poznałem katolicyzm, to w ogóle przestałem czytać Biblię, bo katolicyzm mi się kłóci z Biblią.
2. Ciągle mi świdruje w głowie myśl, że powinno się święcić dzień sobotni(adwentyzm) i że jest to niezwykle ważne.
3. Pojawiają mi się z powrotem myśli, że powinienem spożywać jedynie pokarmy czyste(adwentyzm).
4. Mam lęk, że kult maryjny, który praktykuję, jest mariolatrią.

Wymieniłem, to co mi najbardziej doskwiera.


Katolicyzm nie do końca kłóci się z Biblią. Rozmowa i dyskusja o tym powinny trochę wyjaśnić. Mnie też bardzo często fragmenty biblijne kłóciły się z Tradycją, ale po dyskusji, refleksji, medytacji - okazało się, że to ma sens.

Nie wszystko w Katolicyzmie musi być dla Ciebie. Ja jestem wegetarianinem - nie jem mięsa, a więc i nie jem wieprzowiny, która jest nieczysta. Nie musisz jeść rzeczy, które wydają Ci się nieczyste, a co do tego, czy rzeczywiście są nieczyste - to już może być tematem rozmowy z duchownym, innymi Katolikami.

Co do soboty - to dość skomplikowane. Katolicy czczą noc z soboty na niedzielę i niedzielę. Chodzi o rachubę czasu w Judaizmie i o świętowanie zmartwychwstania. A o zmartwychwstaniu Jezusa Apostołowie dowiedzieli się w niedzielny poranek. To ważne, żeby się zastanowić: co świętujemy? Dlaczego świętujemy?

Co do Maryi i jej kultu - to wymaga długich rozważań...

_________________
MODERATOR


Cz sty 24, 2019 16:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Ja uważam, że religia ma się zgadzać z moim światopoglądem i moim umysłem. Nie mam zamiaru się na siłę dostosowywać do danej religii, jeśli coś mój umysł uważa za absurdalnego, dlatego więc np. nie nadawałbym się na wyznawcę judaizmu ortodoksyjnego, który ma niezliczoną ilość nakazów i zakazów wymyślonych przez ludzi, tylko na wyznawcę judaizmu reformowanego, gdzie te zakazy zostały w większości zniesione i oni mają na to argumenty, czemu to zrobili.



Co ty tutaj chcesz osiągnąć? jak ci coś w katolicyzmie nie pasuje, to ludzie na forum mają to zmienić? dostosować religie do twoich potrzeb?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 24, 2019 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 01, 2018 16:17
Posty: 14
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Brzmi to tak: akceptuj bez gadania wszystko w co wierzymy, albo zabieraj się stąd.


Cz sty 24, 2019 16:27
Zobacz profil
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Przydałyby mi się też książki, które pozwoliłyby mi się "wyleczyć" z myślenia protestanckiego.


Gorąco polecam Ci książkę Marka Piotrowskiego pt."Dlaczego ufam Kościołowi" jest naprawdę świetna, i zapewniam, że pomoże Ci ona "wyleczyć" się z heretyckiego myślenia.


lavender napisał(a):
1. Mam problem z sola scriptura, więc gdy poznałem katolicyzm, to w ogóle przestałem czytać Biblię, bo katolicyzm mi się kłóci z Biblią.


Możesz podać konkretne przykłady ?

lavender napisał(a):
2. Ciągle mi świdruje w głowie myśl, że powinno się święcić dzień sobotni(adwentyzm) i że jest to niezwykle ważne.


Chrześcijanie świętują Dzień Pański czyli niedzielę.Apostoł Paweł pisał jasno, że szabat był tylko cieniem rzeczywistości którą zapowiadał:

"Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa." (Kol 2,16)

Polecam Ci przeczytać ten artykuł dotyczący dnia świętego.Jest to fragment wspomnianej już przeze mnie książki Marka Piotrowskiego, w którym autor wyjaśnia wiele kwestii odnośnie tego zagadnienia:

http://www.analizy.biz/marek1962/niedziela.pdf


lavender napisał(a):
3. Pojawiają mi się z powrotem myśli, że powinienem spożywać jedynie pokarmy czyste(adwentyzm).


Chrześcijan nie obowiązuje podział na pokarmy czyste i nieczyste.Pan Jezus jasno nauczał, co tak naprawdę czyni człowieka nieczystym:

" Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym.Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!».
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota.Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym». "
(Mk 7,14-23)

Natomiast w Dz 10:10-15 jak czytamy w przypisie do tych wersetów w Biblii Tysiąclecia:

"Bóg pouczył Piotra, że już nie ma zwierząt rytualnie czystych i nieczystych, a tak samo nie ma ludzi czystych i nieczystych - wszyscy ludzie, i Żydzi, i poganie powołani są do zbawienia."

Zacytujmy te wersety:

"Następnego dnia, gdy oni byli w drodze i zbliżali się do miasta, wszedł Piotr na dach, aby się pomodlić. Była mniej więcej szósta godzina. Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie.Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi.Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne.«Zabijaj, Piotrze i jedz!» - odezwał się do niego głos. «O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego» - odpowiedział Piotr. A głos znowu po raz drugi do niego: «Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił». (Dz 10:9-15)

lavender napisał(a):
4. Mam lęk, że kult maryjny, który praktykuję, jest mariolatrią.


Mariolatrią, jak sama nazwa wskazuje, byłoby oddawanie Maryi czci boskiej (latria) czego nikt z katolików nie robi.Cześć boską (latria) oddajemy wyłącznie Panu Bogu.


lavender napisał(a):
Ja uważam, że religia ma się zgadzać z moim światopoglądem i moim umysłem. Nie mam zamiaru się na siłę dostosowywać do danej religii, jeśli coś mój umysł uważa za absurdalnego...


Popełniasz tutaj bardzo poważny błąd.Zastanów się, czy powinieneś szukać sobie wyznania, które odpowiada Twoim poglądom, czy też powinieneś swoje poglądy dopasować do tego, co naucza Kościół założony przez Chrystusa?


Cz sty 24, 2019 18:19
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
To są żarty? Jakim cudem w twoim domu były święte obrazki jak twoi rodzice byli ateistami? Tymbardziej nienawidzącymi katolicyzmu?

A książka co ci polecę to "Historia Kościoła Katolickiego" Ks. prof. Mariana Banaszka. Tylko że ma 1050 stron


Cz sty 24, 2019 18:33

Dołączył(a): Wt maja 01, 2018 16:17
Posty: 14
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
Cytuj:
To są żarty? Jakim cudem w twoim domu były święte obrazki jak twoi rodzice byli ateistami? Tymbardziej nienawidzącymi katolicyzmu?
Napisałem, że obrazki święte były SCHOWANE. Ja je wyciągnąłem z szafy i ten jeden sobie zawiesiłem. Moi rodzice nie są ateistami, po prostu dom był areligijny.

Cytuj:
Popełniasz tutaj bardzo poważny błąd.Zastanów się, czy powinieneś szukać sobie wyznania, które odpowiada Twoim poglądom, czy też powinieneś swoje poglądy dopasować do tego, co naucza Kościół założony przez Chrystusa?
Czyli mam zmienić swój liberalno/umiarkowany światopogląd na ultrakonserwatywny?


Cz sty 24, 2019 18:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Chciałbym prosić, abyście polecili mi jakieś współczesne dobre książki, które można dostać w księgarniach, które pomogłyby mi przekonać się do ogólnej teologii katolickiej, jak i do tej rzymskokatolickiej.

Krk (Kościół rzymsko - katolicki) jest częścią KK (Kościoła katolickiego), a więc ma jedną i tę samą teologię. Do KK należy Krk i KKW (Katolickie Kościoły wschodnie). Róznica jest wyłącznie w obrządku i kalendarzu (gregoriański Krk i juliański KKW).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 24, 2019 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak bardziej przekonać się do wiary katolickiej?
lavender napisał(a):
Cytuj:
To są żarty? Jakim cudem w twoim domu były święte obrazki jak twoi rodzice byli ateistami? Tymbardziej nienawidzącymi katolicyzmu?
Napisałem, że obrazki święte były SCHOWANE. Ja je wyciągnąłem z szafy i ten jeden sobie zawiesiłem. Moi rodzice nie są ateistami, po prostu dom był areligijny.

Cytuj:
Popełniasz tutaj bardzo poważny błąd.Zastanów się, czy powinieneś szukać sobie wyznania, które odpowiada Twoim poglądom, czy też powinieneś swoje poglądy dopasować do tego, co naucza Kościół założony przez Chrystusa?
Czyli mam zmienić swój liberalno/umiarkowany światopogląd na ultrakonserwatywny?


W Kościele nie ma jednolitej masy, gdzie wszyscy mają ten sam światopogląd. Ja jestem wegetarianinem, ale są osoby, które nie są wegetarianami. Są też weganie Katolicy.
Są rodziny, gdzie żona nie pracuje, ale zajmuje się domem, a są rodziny katolickie, gdzie facet zajmuje się domem, a żona pracuje.
Są domy, gdzie odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w innych odmawia się Różaniec. W niektórych domach wisi masa obrazów z wizerunkami świętych, w innych nie ma ani jednego. Ja chodzę do kościoła codziennie, ale niektórzy chodzą tylko od święta.
Nikt nie każe Ci zmieniać światopoglądu na ultrakonserwatywny. Szukaj po prostu Boga w Kościele.

_________________
MODERATOR


Cz sty 24, 2019 19:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL