Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Tajemnica Eucharystii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Tajemnica Eucharystii
W duchowości chrześcijańskiej Eucharystia jest ewenementem na skalę światową. Sam Pan Jezus - Bóg - źródło życia, ofiaruje nam swoje najczystsze Życie, karmi naszego ducha najszlachetniejszym pokarmem.
Przez wiele lat nie chodziłem do Kościoła i żyłem w grzechach. Ówczesny stan mojej duszy można przyrównać do człowieka leżącego na pustyni, konającego z pragnienia. W pierwszych miesiącach po nawróceniu, Eucharystia była dla mnie jak żywa woda, oczyszczająca i gasząca pragnienie. Z czasem te przeżycia duchowe zmalały (a może się do nich przyzwyczaiłem) ale Eucharystia niezmiennie jest dla mnie źródłem wzmocnienia duchowego, ukojenia, oczyszczenia.
Czym dla Was jest Eucharystia ? Podzielcie się swoimi odczuciami, przemyśleniami.

Oto, co pisze o Eucharystii o. Wenanty Katarzyniec.
Obrazek

Cytuj:
„Syn Boży wynalazł dziwny sposób, aby mógł być w niebie z Ojcem swoim przedwiecznym, a zarazem być z nami biednymi mieszkańcami ziemi. Tym wynalazkiem cudownym – to Przenajświętszy Sakrament. Tutaj pod postacią chleba Pan Jezus zostaje z nami ustawicznie dzień i noc – nigdy nas nie opuszcza. Zaiste! Wielkie rzeczy Pan Bóg dla nas czyni w godach eucharystycznych. Albowiem tutaj z Chrystusem najściślej się jednoczymy, tutaj siłę czerpiemy przeciw pokusom, tu pociechę znajdujemy w cierpieniach naszych. Co więcej! Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie tak jest dobry dla nas, iż codziennie gotów w sercu naszym zagościć. Tak jest dobry, iż do każdego z nas bez względu na nasz stan, majątek, zdrowie, wiek, z równą ochotą przychodzi. Nie wymaga nawet wiele od nas, gdy przyjdzie w gościnę żąda tylko serca wolnego od grzechu ciężkiego, serca szczerego i z dobrą intencją. Korzystajmy więc z tego daru cennego, idźmy często do Pana Jezusa z sercem szczerym a gorącym”.


Śr sty 01, 2020 12:14
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Tajemnica Eucharystii
Eucharystia jest pokarmem i dziękczynieniem, jak sama nazwa nam mówi. Eucharystia to spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Na Mszy musimy spotkać się, wyjść ze swojego domu i swojej samotności, ze swoich spraw.

_________________
MODERATOR


Śr sty 01, 2020 20:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Tajemnica Eucharystii
Podoba mi się porównanie Najświętszego Sakramentu do duchowej skały z której płynie woda życia.

Cytuj:
wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus
1 Kor 10; 3,4


So sty 04, 2020 22:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Tajemnica Eucharystii
Niepojęte jest to, że sprawujący Eucharystię może być wielkim grzesznikiem pozbawionym łaski uświęcającej; ci, którzy przyjmują mogą to robić niegodnie (trwają w grzechach cieżkich). Mimo to, BÓG jest obecny w Eucharystii i udziela się jako Syn Boży - swoim zagubionym i chorym dzieciom. To esencja darmowości łaski, która nie wymaga, abyśmy byli bezgrzeszni, by być godnymi Jej przyjęcia. Bóg przychodzi do mnie, do nas - gdy jesteśmy kalekami. Jednak tkwiać w stanie grzechu cieżkiego Bóg w nas i poprzez nas nie może w pełni zadziałać. Owoce takiego spotkania są mizerne, ale ten deficyt jest po stronie ludzkiej. Dlatego często jest tak: wiele lat przyjmuję regularnie Eucharystię, a nie widać za bardzo pozytywnych owoców.


N sty 05, 2020 0:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Tajemnica Eucharystii
Tak, swietokradzkie przyjmowanie sakramentów zamyka na zbawienny wpływ Bożej łaski.
Tutaj pojawia się też problem zatajania grzechów na spowiedzi. Znane porównanie: jeśli idziemy do lekarza, zatajając dolegliwości, nie liczmy na trafną diagnozę i wyleczenie.


N sty 05, 2020 13:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL