Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa. 
Autor Wiadomość
Post Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
Witam ponownie. Mam pare nowych pytań. Mam 22 lata, choruje na schizofrenie, pracuje i jestem praktykującym katolikiem. W myśli miałem wstąpić do tercjarzy franciszkańskich, który jest zakonem czynnym i załorzyć rodzine. Nachodziły mi teraz myśli i utrwaliłem je, że moja osoba z taką chorobą może czuć się jak ryba w wodzie w powołaniu bardzo rzadkim jakim jest rekluzja. Występuje takie powołanie w zakonie kontemplacyjnym u kameduli. Wymagają u pustelników dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Droga naśladowania Chrystusa jako ofiara przebłagalna za grzechy ludzi żyjących w świecie spalając się jak świeca na modlitwach w izolacji. Świat zlorzony jest głównie z ludzi, którzy tworzą rodziny. Jednak od księdza w tradycji katolickiej dowiedziałem się, że w niebie nie jest po równo i dziewidztwo w niebie jest bardziej wynagradzane od małżeństwa. Mamy w dzisiejszym świecie fałszywy pogląd, że wszędzie ma być po równo a nie jest tak w piekle, czyśccu, tym bardziej na ziemi ( np. Schizofrenia z czego dziękuje, że mogę pomęczyć się dla Boga trochę) a wogóle to w niebie. Ten co ma rodzine ma serce podzielone na Żone, Dzieci, Boga. Dziewidztwo, ubóstwo, i posłuszeństwo trójcy świętej i maryji to jest wybór samego Boga, więc więcej czasu poświęca się dla niego. Największe zjednoczenie z Bogiem mają właśnie zakony kontemplacyjne, gdzie cały czas zajmują się Bogiem, są to tak jakby generatory prądu . Rekluzja to jest największa skrajność. Jeśli tak to wygląda to wole sie wyrzec życia i nigdy miłości ziemskiej nie tknąć, nie żenić się na korzyść największej miłości niebiańskiej tzn Zlorzyć ślub dozgonny czystości przez Maryje do Trójcy świętej,posłuszeństwo im i ubóstwo. Nie wiem czy by mnie przyjeli na rekluza, ale chciałbym sie jeszcze spytać czy takie 3 śluby można składać w swoim kościele? Zycie wieczne jest moją nadzieją i niech będzie również waszą. Niech wam Bóg blogosławi.


Pn sty 06, 2020 1:47
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
chwałabogu napisał(a):
Witam ponownie. Mam pare nowych pytań. Mam 22 lata, choruje na schizofrenie, pracuje i jestem praktykującym katolikiem. W myśli miałem wstąpić do tercjarzy franciszkańskich, który jest zakonem czynnym i załorzyć rodzine. Nachodziły mi teraz myśli i utrwaliłem je, że moja osoba z taką chorobą może czuć się jak ryba w wodzie w powołaniu bardzo rzadkim jakim jest rekluzja. Występuje takie powołanie w zakonie kontemplacyjnym u kameduli. Wymagają u pustelników dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Droga naśladowania Chrystusa jako ofiara przebłagalna za grzechy ludzi żyjących w świecie spalając się jak świeca na modlitwach w izolacji. Świat zlorzony jest głównie z ludzi, którzy tworzą rodziny. Jednak od księdza w tradycji katolickiej dowiedziałem się, że w niebie nie jest po równo i dziewidztwo w niebie jest bardziej wynagradzane od małżeństwa. Mamy w dzisiejszym świecie fałszywy pogląd, że wszędzie ma być po równo a nie jest tak w piekle, czyśccu, tym bardziej na ziemi ( np. Schizofrenia z czego dziękuje, że mogę pomęczyć się dla Boga trochę) a wogóle to w niebie. Ten co ma rodzine ma serce podzielone na Żone, Dzieci, Boga. Dziewidztwo, ubóstwo, i posłuszeństwo trójcy świętej i maryji to jest wybór samego Boga, więc więcej czasu poświęca się dla niego. Największe zjednoczenie z Bogiem mają właśnie zakony kontemplacyjne, gdzie cały czas zajmują się Bogiem, są to tak jakby generatory prądu, gdzie wypraszają łaski dla świeckich. Rekluzja to jest największa skrajność. Jeśli tak to wygląda to wole sie wyrzec życia i nigdy miłości ziemskiej nie tknąć, nie żenić się na korzyść największej miłości niebiańskiej tzn Zlorzyć ślub dozgonny czystości przez Maryje do Trójcy świętej,posłuszeństwo im i ubóstwo. Nie wiem czy by mnie przyjeli na rekluza, ale chciałbym sie jeszcze spytać czy takie 3 śluby można składać w swoim kościele? Zycie wieczne jest moją nadzieją i niech będzie również waszą. Niech wam Bóg blogosławi.


Pn sty 06, 2020 1:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
Skoro w zakonach wymagają zdrowia psychicznego to znaczy, że to jest trudna droga. Decyzja o wstąpieniu do zgromadzenia musi być odpowiedzialna, mieć wzgląd na możliwości własnej osoby, wypływać z głębokiego i długiego rozeznania. To nie jest zabawa.


Pn sty 06, 2020 7:51
Zobacz profil
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
Podchodze poważnie. Wiem, że to powołanie jest trudne.
Gdzie można składać śluby dozgonnej czystości ( Dla Maryi przez nią do Trójcy świętej), posluszeństwo im oraz ubóstwo? Czy można składać takie śluby w swoim kościele. Czy są one konsekrowane? Wiem, że są Dziewice konsekrowane i mogą kobiety składać ślub dozgonnej czystości a mężczyźni? Słyszałem, że święty Alojzy Gonzagi oraz Św Kazimierz złorzyli takie śluby.


Pn sty 06, 2020 9:31
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
Takie sluby mozna skladac tylko i wylacznie za zgoda stalego spowiednika/kierownika duchowego.
Jak wiemy z zyciorysow swietych, znalezienie dobrego kierownika duchowego nie jest latwe, ale bardzo wazne. Bez jego zgody nie wolno takich slubow skladac.
A powolanie do rekluzy to powolanie wxjatkowe nawet dla mnichow pustelnikow jak kameduli. To Bog powoluje, a nie my swoj pomysl na zycie Jemu wpychamy. Najwazniejsze dla twojego zycia i zbawienia jest zycie zgodnie z wola Boza, a nie twoja.
Do jej rozeznania potrzebny jest staly spowiednik.


Pn sty 06, 2020 10:06
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
A u proboszcza? Czy taki ślub może być konsekrowany? Czy prywatny ślub dla Boga duchowo ma taką samą rangę jak konsekrowany? Pojmuje prawde wiary z całej mocy na ile rozum mój może pojąć,ale pamięć jest krucha. Dziękuje za wiadomości.


Pn sty 06, 2020 14:20

Dołączył(a): So cze 05, 2010 13:07
Posty: 103
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
Prywatny ślub nie jest równoznaczny z konsekracją.
Ślub stanowczo wymaga zgody spowiednika, najlepiej stałego.
Wymaga też odpowiedniego przygotowania oraz wwystarczającego zdrowia psychicznego (kwestia ważności ślubu).
Nie ma zwyczaju prywatnego składania trzech ślubów (najczęściej ślubuje się czystość).
Ślub posłuszeństwa zasadniczo składają osoby, ktore mają przełożonych we wspólnocie. Proszę zauważyć, że np. konsekracja dziewic, wdów i wdowców nie obejmuje ślubu ubóstwa ani posłuszeństwa. Posłuszeństwo domaga się znaku - przełożonego, pośredniczącego między Bogiem a czlowiekiem.
Rozsądnie jest składać ślub najpierw na ograniczony czas.


Śr sty 08, 2020 23:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
Trzeba pójść do proboszcza. Mam nadzieję, że masz rozsądnego proboszcza, a jeśli nie, to może wspólnota, która znajduje się w okolicy? Na pewno nie warto podejmować tego w pojedynkę. Nawet Kameduli i Kartuzi mają swoje wspólnoty. Nad pustelnikami władzę i opiekę sprawuje biskup, który ma obowiązek odbyć raz do roku rozmowę z pustelnikiem. Zawsze jest więc osoba, która towarzyszy. Proboszcz, wspólnota i biskup nie są osobami nadzorującymi, nawet jeśli ktoś z nich jest przełożonym. To osoby, które towarzyszą i są w stanie powiedzieć, że coś się dzieje - coś dobrego lub coś złego. jest i aspekt społeczny - jeśli ktoś jest obecny przy ślubowaniu, to znaczy, że wspólnota akceptuje ślub. Z pewnych ślubów i postanowień można później dyspensować, ale warto to wcześniej rozeznać. Osobą kompetentną będzie albo proboszcz, albo spowiednik, albo przełożony wybranej przez Ciebie wspólnoty, która działa legalnie w Kościele.

Co do proboszcza - to właśnie ciekawe, bo ostatnio akcentuje się to, że proboszcz opiekuje się wspólnotą parafialną, a więc wiąże go szczególna więź z parafianami. Jeśli chcesz, możesz z nim porozmawiać - najpierw delikatnie przedstaw mu sprawę, a potem możesz otwierać się bardziej. Jeśli proboszcz wskaże Ci inną, odpowiedzialną osobę, to i tak jest dobrze, jeśli poznasz swojego proboszcza, a on pozna Ciebie :)

_________________
MODERATOR


Cz sty 09, 2020 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub dozgonnej czystości, posłuszeństwa, ubóstwa.
chwałabogu napisał(a):
Nachodziły mi teraz myśli i utrwaliłem je, że moja osoba z taką chorobą może czuć się jak ryba w wodzie w powołaniu bardzo rzadkim jakim jest rekluzja


Raczej jak ryba bez wody. Trzeba byc naprawde zdrowym psychicznie i fizycznie a takze dojrzalym emocjonalnie i duchowo.

chwałabogu napisał(a):
Jednak od księdza w tradycji katolickiej dowiedziałem się, że w niebie nie jest po równo i dziewidztwo w niebie jest bardziej wynagradzane od małżeństwa.


Ten ksiadz mial jakies wizje, ze tak twierdzi?

Fakt, w historii Kosciola byly takie tendecje gloszace wyzszosc dziewictwa nad malzenstwem, wyzszosc zycia kontemplacyjnego nad zyciem czynnym, swieckim ale zapominano czesto o tym, ze kazdemu z nas Bog daje powolanie czy to do kaplanstwa, zakonu, malzenstwa itd.

Zycie w dziewictwie, w zakonie, moze byc jakims ulatwieniem ale nie sprawi automatycznie, ze bedziemy swietsi i doskonalsi niz ci, ktorzy zyja w malzenstwie i maja gromadke dzieci.

chwałabogu napisał(a):
Mamy w dzisiejszym świecie fałszywy pogląd, że wszędzie ma być po równo a nie jest tak w piekle, czyśccu, tym bardziej na ziemi ( np. Schizofrenia z czego dziękuje, że mogę pomęczyć się dla Boga trochę) a wogóle to w niebie.


Chcesz te sluby zlozyc, zeby dostac wieksza nagrode od Boga niz inni?
To bardzo kiepska motywacja.

chwałabogu napisał(a):
Zlorzyć ślub dozgonny czystości przez Maryje do Trójcy świętej,posłuszeństwo im i ubóstwo.


Po co takie poetyckie sformulowanie? Slubujesz Bogu.

Kael napisał(a):
Takie sluby mozna skladac tylko i wylacznie za zgoda stalego spowiednika/kierownika duchowego.


Spowiednik czy kierownik duchowy jest wielka pomoca przy podejmowaniu takiej decyzji ale kierownik nie musi sie zgadzac na to. Spowiednik moze sugerowac, zachecac ale nie zabraniac.
Ogolnie rzecz biorac kazdy slub prywatny to sprawa osoby, ktora go sklada. Inaczej jest kiedy slub skladany jest w zakonie czy zgromadzeniu zakonnym.
Wtedy ludzie odpowiedzialni za formacje decyduja czy kandydat jest na tyle dojrzaly aby sluby zlozyc i te sluby realizowac w danej wspolnocie.

Zbigniew3991 napisał(a):
to może wspólnota, która znajduje się w okolicy? Na pewno nie warto podejmować tego w pojedynkę.

Tez bym tak zalecal aby nie byc jak wolny elektron tylko miec jakies oparcie w konkretnej wspolnocie, zwlaszcza jak ma sie jakies problemy.

Zbigniew3991 napisał(a):
Z pewnych ślubów i postanowień można później dyspensować, ale warto to wcześniej rozeznać

Skladac sluby myslac o ewentualnej dyspensie nie ma sensu.

@Chwałabogu, zrobisz to co bedziesz chcial ale czy nie lepiej byloby dla Ciebie, poswiecic sie Bogu przez jakas konkretna prace na rzecz parafii, organizacji charytatywnej, wolontariatu itp.? Moglbys sie modlic, robic cos pozytecznego i w ten sposob sie uswiecac.

_________________
ksiądz


Pt sty 10, 2020 21:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL