Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Rozwój duchowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 01, 2020 13:24
Posty: 3
Post Rozwój duchowy
Witam. Jako że do niedawna "męczyłem się" w życiu, kilka miesięcy temu podjąłem psychoterapię. Przez te kilka miesięcy z sesji na sesję było naprawdę coraz lepiej, poczułem że chce się żyć. Terapia doprowadziła mnie do miejsca w którym teraz jestem czyli do naprawdę bardzo dobrej relacji z Bogiem. I z Nim jest wszystko o wiele łatwiejsze, czuję to jego wsparcie. Uczę się prawdziwie kochać. Teraz, gdy pragnę rozwijać się duchowo, postanowiłem słuchać pisma świętego (ninoteka). Tzn obecnie każdego dnia słucham Pisma Świętego, Medytuję z Jezuitami (Youtube) oraz słucham kazan Ks. Pawlukiewicza. Wszystkie te 3 sposoby uwielbiam i dodają mi siłę,ale zastanawiam się czy to wszystko jest OK, skoro każdego dnia słucham 3 różnych ewangelii, bo jak wiadomo medytacja, czy kazania Ks. Pawlukiewicza poprzedzone są ewangelią, jak myślicie i jak Wy pracujecie. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.


Pt maja 01, 2020 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 05, 2010 13:07
Posty: 103
Post Re: Rozwój duchowy
Dobra intuicja. Myślę, że lepiej jest się skoncentrować na jednym fragmencie dziennie, mniej a głębiej. Jest taki syndrom łapczywości religijnej, nachapania się "wszystkich" atrakcji, za wielu treści. To nie służy. Trzeba dac słowu czas i przestrzeń, żeby w Tobie pracowało. Mnożenie form i zwłaszcza treści nie pomaga. I tak na dłuższą metę nie ogarniesz.Tym bardziej jeśli teraz czy w przyszłlości będziesz normalnie pracować, wypełniać obowiązki itd.
Zwykle doradza się fragment Ewangelii z danego dnia, ale to nie jest konieczne.
Poza tym przy okazji dodam: najlepiej jest wybrać jedną metodę pracy, a także jedną duchowość, nie kilka.


So maja 02, 2020 0:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozwój duchowy
Tom8621- zaciekawiła mnie ta medytacja z jezuitami, mógłbyś podać konkretnego linka?

Moim zdaniem w ocenie czy w rozwoju duchowym idzie się w właściwym kierunku i czy w odpowiedni sposób najlepiej uważnie obserwować owoce, bo jeśli np serio jest się nadgorliwym to z zasady szybko pojawiają się pierwsze symptomy wypalenia, że tak to ujmę, czyli np zniechęcenie czy to do praktyk duchowych formalnych o których piszesz, czy do praktyki nieformalnej, czyli wcielenia w życie zasad uznanych za słuszne z przykazaniem miłości na czele oraz do codziennych obowiązków. Jeśli przez praktyki duchowe zaniedbuje się inne sfery życia to według mnie warto na spokojnie przemyśleć co można z tym zrobić.

Mam wrażenie, że każdy ma swoją indywidualną ścieżkę i styl rozwoju duchowego i to co jednemu pomaga innemu może zaszkodzić. To jak z lekarstwami, nie ma jednego zestawu na wszystkie choroby i zaburzenia, jeden potrzebuje więcej indywidualnej relacji z Bogiem, inny więcej lektury, wykładów, kontemplacji a inny raczej takiego czy innego działania w świecie. Jeden potrzebuje np rekolekcji w większej grupie inny odizolowania się od praktycznie wszystkiego i nawiązania bezpośredniej relacji z Bogiem bez jakichkolwiek 'pomocy naukowych', że tak to powiem, inny bardziej lektury Pisma samemu, inny z kimś lub grupą, jednemu wystarczy jedna forma inny potrzebuje urozmaicenia.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 02, 2020 7:41
Zobacz profil
Post Re: Rozwój duchowy
Ircia - chcesz poznać medytację z jezuitami, to wyszukaj na fb stronę o. Dariusza Piórkowskiego. Tydzień temu w necie prowadził 3 dniową konferencję "Podstawy rozeznania duchowego według św Ignacego Loyoli". Link do konferencji możesz uzyskać pisząc na priv. Za tydzień będzie druga część.


So maja 02, 2020 13:10
Post Re: Rozwój duchowy
IrciaLilith napisał(a):
Tom8621- zaciekawiła mnie ta medytacja z jezuitami, mógłbyś podać konkretnego linka?
Ale że do czego linka:
https://jezuici.pl/2017/10/przypomnieni ... cjanskiej/


So maja 02, 2020 13:14

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozwój duchowy
Zefciu- wiem czym jest ten rodzaj medytacji, zaciekawił mnie nawias ( Youtube), bo na wersję youtubową nigdy nie trafiłam, stąd pytanie o linka. Natomiast dziękuję za namiary na ciekawą stronę.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 02, 2020 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Rozwój duchowy
https://youtu.be/bD1ZGhZ-y38

Czy chodzi o to?


N maja 03, 2020 8:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozwój duchowy
Nie wiem czy to autor wątku miał na myśli, bo to chyba coś innego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N maja 03, 2020 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 01, 2020 13:24
Posty: 3
Post Re: Rozwój duchowy
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Tak chodzi o medytacje Jezuitów których link podano powyżej


Pn maja 04, 2020 9:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozwój duchowy
Ok, dzięki :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 04, 2020 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Rozwój duchowy
Tom8621 napisał(a):
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Tak chodzi o medytacje Jezuitów których link podano powyżej

Ale to jest "wyzsza szkoła jazdy". Najlepiej to zacząc od 30 minuyowej codziennej adoracji Nakswiętszego Sakramentu nic nie mowiac i o niczym nie myślac to sie nie uda od razu, dopiero od takiego poczatku można zacząc jakieś rekolekcje Ignacjańskie


Wt maja 05, 2020 12:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 01, 2020 13:24
Posty: 3
Post Re: Rozwój duchowy
inga_hp napisał(a):
Tom8621 napisał(a):
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Tak chodzi o medytacje Jezuitów których link podano powyżej

Ale to jest "wyzsza szkoła jazdy". Najlepiej to zacząc od 30 minuyowej codziennej adoracji Nakswiętszego Sakramentu nic nie mowiac i o niczym nie myślac to sie nie uda od razu, dopiero od takiego poczatku można zacząc jakieś rekolekcje Ignacjańskie


Czy mozesz rozwinac co mialas na mysli piszac 30 minutowa adoracje Najswietszego Sakramentu. Jest gdzies nagranie czy poprostu samemu?


N maja 10, 2020 17:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Rozwój duchowy
Tom8621 napisał(a):
inga_hp napisał(a):
Tom8621 napisał(a):
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Tak chodzi o medytacje Jezuitów których link podano powyżej

Ale to jest "wyzsza szkoła jazdy". Najlepiej to zacząc od 30 minuyowej codziennej adoracji Nakswiętszego Sakramentu nic nie mowiac i o niczym nie myślac to sie nie uda od razu, dopiero od takiego poczatku można zacząc jakieś rekolekcje Ignacjańskie


Czy mozesz rozwinac co mialas na mysli piszac 30 minutowa adoracje Najswietszego Sakramentu. Jest gdzies nagranie czy poprostu samemu?

A Adoracja jest filmem do ogladania czy cos? Bo zadajesz absurdalne pytanie


Wt maja 12, 2020 13:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL