Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
george45 napisał(a):
A może tylko kochaj, ale o swoje walcz, choć było by to sprzeczne z miłością, bo miłość to dawanie.


To oksymoron. A Jezus w tym rozdziale jest maksymalistą. "Tak tak, nie nie", żadnych zgniłych kompromisów czy pół-dróg.

Cytuj:
Złodzieja zaliczamy raczej do nieprzyjaciół, skoro widzisz jak kradnie twój samochód, to czy powinieneś starać się mu przeszkodzić, ścigać, oddać pod sąd, czy z miłości oddać mu ten samochód i dać mu na paliwo?


Też nie czytałeś tego rozdziału Biblii? Gdybyś czytał, to byś się nie pytał. Jasne jest czego wymaga Jezus. I jest to żądanie wysokie, dlatego warto zacytować resztę:

Mt 5: 40-42 Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie

Zauważ, że to żądanie nie jest żadną gloryfikacją słabości. Wprost przeciwnie, osoba opisywana w tych tekstach mogła by wybić ząb za ząb, wyprocesować szatę, odmówić pójścia ani krok. Gdyby nie miałaby wyboru, jej postawa nie byłaby też cnotą.



I wiadomo, że w życiu różnie bywa a procent ludzi wyłupujących sobie samemu oko z powodu grzechu jest raczej znikomy. Dlatego nie powiem Ci, co powinieneś robić. Musisz sam zdecydować. Ja, jak wspominałem, też nie stosuję tych zasad w sensie dosłownym. Ale staram się zgłębić ich sens. I traktuję jako wytyczną kierunku, tak jednostki jak i społeczeństwa. Ale nie chcę rozwalać wątku o polityczne konsekwencje tych reguł, więc tu tylko wspomnę, że takie implikacjie istnieją.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 10, 2021 11:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
bert04 napisał(a):
Ja, jak wspominałem, też nie stosuję tych zasad w sensie dosłownym. Ale staram się zgłębić ich sens. I traktuję jako wytyczną kierunku, tak jednostki jak i społeczeństwa.

Może znasz kogoś, kto zastosował te wytyczne, po zbadaniu ich sensu i poszedł w tym kierunku osiągając cel?
Ps
Nie proszę cię o instrukcje, co i jak powinienem robić. Potraktuj rozmowę jako dyskusję, nie róbmy z siebie „Wujków Dobra Rada” https://www.youtube.com/watch?v=ApLfbr89ssk
dając gotowy scenariusz do "Misia 2" ;)


Cz cze 10, 2021 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
george45 napisał(a):
Może znasz kogoś, kto zastosował te wytyczne, po zbadaniu ich sensu i poszedł w tym kierunku osiągając cel?


Przykładu z realu Ci nie podam, bo na szczęście nie miałem okazji. Jako przykład z literatury przypominają mi się Nędznicy, tam na samym początku jest motyw złodzieja i biskupa, który jeszcze dorzuca mu do łupu. Książka opisuje przemianę, jaką ten niespodziewany gest wywołuje w głównym bohaterze.

george45 napisał(a):
Nie proszę cię o instrukcje, co i jak powinienem robić.


Nigdzie ich nie dawałem. Wprost przeciwnie, staram się ominąć kwestię "Co Ty bercie byś zrobił". Tak samo nie mam zamiaru pouczać georga45 czy Dowiara, co mieliby zrobić. Może źle to odebrałeś, więc niniejszym wyjaśniam.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 10, 2021 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
bert04 napisał(a):
I wiadomo, że w życiu różnie bywa a procent ludzi wyłupujących sobie samemu oko z powodu grzechu jest raczej znikomy. Dlatego nie powiem Ci, co powinieneś robić. Musisz sam zdecydować. Ja, jak wspominałem, też nie stosuję tych zasad w sensie dosłownym. Ale staram się zgłębić ich sens.

Wg mnie, kluczowe jest tu słowo "jeśli". Nic nam nie da ani odcięcie ręki, ani wyłupienie oka. Trzeba szukać głębiej. Jezus wyjaśnia gdzie tak naprawdę znajduje się źródło grzechu:

"Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym" (Mk 7, 21).


Cz cze 10, 2021 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
bert04 napisał(a):
george45 napisał(a):
Może znasz kogoś, kto zastosował te wytyczne, po zbadaniu ich sensu i poszedł w tym kierunku osiągając cel?

Przykładu z realu Ci nie podam,

Dopytam, nie podasz bo nie znasz?
george45 napisał(a):
Nie proszę cię o instrukcje, co i jak powinienem robić.


Nigdzie ich nie dawałem. Wprost przeciwnie, staram się ominąć kwestię "Co Ty bercie byś zrobił". Tak samo nie mam zamiaru pouczać georga45 czy Dowiara, co mieliby zrobić. Może źle to odebrałeś, więc niniejszym wyjaśniam.[/quote]
Być może, zasugerowałem się Twym stwierdzeniem „ Musisz sam zdecydować.”

feelek napisał(a):
Jezus wyjaśnia gdzie tak naprawdę znajduje się źródło grzechu:
"Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym" (Mk 7, 21).

Zachodzi pytanie kto je tam umieścił? Co było przyczyną, że ludzie kradną, zabijają, są chciwi, przewrotni… .
Może to będzie szokujące, ale moim zdaniem, decydujący wpływ na takie zachowanie ma rodzina.


Pt cze 11, 2021 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 28, 2022 12:21
Posty: 1
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
W Radiu Maryja jest tak cenna inicjatywa, że ludzie rozdają różne rzeczy potrzebującym, jakoś inne stacje radiowe wolą organizować konkursy, na których zarabiają fortunę, a zwycięzcy oddają niewielki procent.

_________________
[SIZE=1] [URL=https://get-vidmate.com/index/]vidmate.app[/URL] [URL=https://instasave.onl/saveinsta/]saveinsta[/URL][/SIZE]


Cz cze 30, 2022 13:46
Zobacz profil
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
Zawsze to chyba lepiej oddać dla Radia Maryja, niż płacić za utylizację. Zauważ jednak, że tematem tego wątku nie jest zbiórki szmat, jak również propagowanie hazardu.


Cz cze 30, 2022 15:34
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
Dowiar
Cytuj:
at. 5:39 Lecz ja wam mówię: Nie sprzeciwiajcie się złemu, ale jeśli ktoś uderzy cię w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.
.
Łuk. 6:29 Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto zabiera ci płaszcz, i szaty nie odmawiaj..

Mat. 5:40 40 Temu, kto chce się z tobą procesować i wziąć twoją szatę, zostaw i płaszcz. 41 A jeśli ktoś cię przymusza, żebyś szedł z nim jedną milę, idź z nim i dwie. 42 Temu, kto cię prosi, daj, a od tego, kto chce od ciebie pożyczyć, nie odwracaj się.

uderzenie w policzek oznacza uderzenie w twój honor .Nie chodzi o uderzenie które polega na tym że ktoś uderza cię ręką w twarz , lecz o coś bardziej wrażliwego .Uderzono twoje ja i na tym polega sprawa .Cios zadany ręką boli mniej lub bardziej , ale to tylko przejsciowy ból .Natomiast ból twojego ja jest nie do zniesienia .A co do reszty , to rzeczy czysto materialne , w gruncie rzeczy niewiele warte , co ciekawe nieraz takie oddawanie sprawia przyjemność .


N paź 23, 2022 17:55

Dołączył(a): N lis 13, 2022 1:00
Posty: 41
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
Problem z interpretacją słów Jezusa polega na tym, że Pismo Święte zostało spisane wiele lat temu w zupełnie innych czasach. Tamte czasy różnią się od współczesności zarówno w kontekście kulturowym, społecznym, jak i ekonomicznym. Nie można tłumaczyć Biblii 1:1. To, co sprawdzało się kiedyś za czasów Jezusa, niekoniecznie sprawdzi się w dzisiaj. Prawdopodobnie Jezus, gdyby objawił się komuś teraz, to dałby pewnie inne rady, które bardziej wpasowałyby się w obecne realia.


Pt sty 27, 2023 23:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Podstawiacie drugi policzek, ddajecie szaty?
No nie mozna tlumaczyc Biblii 1:1, ale to nie znaczy ze jej przekaz stracil na aktualnosci.
Mozna powiedziec ze Ewangelia mocno wyrastala poza swa epoke.
No bo jak tu milowac swoich nieprzyjaciol, jak traktowac rowno, dlaczego nastawiac drugi policzek, a nie stosowac odwetu.
Akurat to co glosi Ewangelia jest ponadczasowe i burzy schematy ktore czlowiek sobie narzucil.
Jest antysystemowa.
W tamtych czasach tradycja, uprzedzenia wplywaly o wiele bardziej na nasze zycie niz to jest obecnie.
To wlasnie wspolczesnie dazymy do tego aby nikogo nie wykluczac i traktowac rowno.

Poza tym trudno zrozumiec Ewangelie traktujac to co jest tam napisane tak zupelnie na sucho.

Nastawienie drugiego policzka moze nam sie wydawac niezrozumiale, bez sensu, jednak co innego jest gdy
uwzglednimy aspekt psychologiczny, emocjonalny.


N sty 29, 2023 13:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL