Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Na początek pytanie z tezą, której uzasadnienie poniżej: dlaczego antysemityzm tak dobrze się sprzedaje wśród wierzących katolików i dlaczego antysemityzm tak łatwo odnajduje miejsce w duchowości chrześcijańskiej?

Trafiłem niedawno na stronę portalu Magna Polonia. W tłumaczeniu Wielka Polska. Już sama nazwa portalu źle wróży, bo jak ktoś dodaje do nazwy kraju przymiotnik "wielki" zwykle się to źle kończy, że wspomnę "Wielkie Niemcy" czy "Wielką Serbię". Ale nie do końca o tym. Portal przedstawia się jako "Prawicowy Portal Informacyjny" i między innymi oferuje książki, które zresztą sam wydaje. Bardzo duża część tematyki portalu, w tym większość oferowanych książek, to pozycje dotyczące wiary katolickiej i portal nie pozostawia wątpliwości, że do gorliwych katolików właśnie chce trafiać z produktami. Wśród tematyki książkowej znajduje się także dział "Żydzi i judaizm". O ile tytuł rozdziału jest neutralny, to zawartość wprawiła mnie w osłupienie. Nie miałem pojęcia, że w Polsce wydawana jest taka masa antysemickich książek, których już tytuły i okładki kwalifikują jako głoszące mowę nienawiści. Żydzi na niektórych z nich przedstawiani są w sposób znany z propagandy hitlerowskiej. Książki sprzedawane również w powiązanej chyba z Magna Polonia księgarni 3DOM, która mówi o sobie: "Księgarnia patriotyczna, katolicka, prawicowa". A oto przykładowe tytuły sprzedawane w tej katolickiej księgarni:

"Antysemityzm? Piękna idea!"
"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
"447 Plan grabieży Polski"
"Program światowej polityki żydowskiej. Konspiracja i dekonspiracja"
"Mord rytualny w Rzeszowie"
"Rola światowa żydostwa"
"Zgubne zasady talmudyzmu"
"Rzeczpospolita judaszy czyli slalom między volkslistami" (z Gwiazdą Dawida na okładce, jakby ktoś miał wątpliwości, o jakich Judaszy chodzi).
"Złość żydowska przeciwko Bogu i bliźniemu"
"Ukrzyżowany zgorszeniem dla żydów"
"Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce"
"Przedsiębiorstwo Holocaust"
"Urojone roszczenia żydowskie"

Dodam jeszcze, że autorami części powyższych pozycji są księża katoliccy. Jak to jest możliwe, że tego typu książki sprzedają się najlepiej w środowisku mieniącym się katolickim i epatującym chrześcijańskimi wartościami? Że piszą je katoliccy duchowni? Dlaczego chrześcijańska duchowość tak chętnie idzie w parze z nienawiścią do innych religii czy nacji?


So wrz 25, 2021 12:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Przede wszystkim Magna Polonia to korporacja, a nie stowarzyszenie pod egidą KK. To, że jakiś ksiądz tam coś publikuje nie oznacza jeszcze, że KK promuje antysemityzm i nie świadczy o antysemityzmie w Kościele.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 25, 2021 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
Nie miałem pojęcia, że w Polsce wydawana jest taka masa antysemickich książek


Ja ten szok poznawczy miałem w latach 90-tych, więc jedynie się dziwię, że Ty się dziwisz. Z mojego wrażenia (emigranta, ale przyjeżdżającego regularnie) było wtedy gorzej. Ale być może ta fala wraca?
atheist napisał(a):
Bardzo duża część tematyki portalu, w tym większość oferowanych książek, to pozycje dotyczące wiary katolickiej i portal nie pozostawia wątpliwości, że do gorliwych katolików właśnie chce trafiać z produktami.


No właśnie, do "gorliwych". Na pierwszej stronie odnalazłem cztery pozycje bezpośrednio dotyczące FSSPX, czyli tzw. Lefebrystów. Ba, druga pozycja od góry jest autorstwa samego abpa Levebvre. Albo "Nowy katechizmz diecezjalny". No bardzo nowy, skoro z imprimatuream Abpa Hlonda. Jeżeli nie wiesz, to był prymas przed Wyszyńskim, zmarł w 1948. Tyle co do "nowości". Dlatego zapewniam Ciebie, że oprócz wyzywania na żydów ta grupa nie więcej energii poświęca zwalczaniu "łże-katolików". Sama uważając się za tych "prawdziwych", oczywiście.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwo_K ... go_Piusa_X

atheist napisał(a):
Dodam jeszcze, że autorami części powyższych pozycji są księża katoliccy.


Przy takim portalu należy dwa razy sprawdzić, czy ten rzeczony ksiądz otrzymał święcenia w Kościele Katolickim, czy jednak w w FSSPX. Nie można niczego wykluczyć. Jeden z najbardziej znanych polskich antysemitów, Jacek Międlar, jest byłym księdzem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So wrz 25, 2021 20:44
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
Dlaczego chrześcijańska duchowość tak chętnie idzie w parze z nienawiścią do innych religii czy nacji?

Chrześcijańska religia idzie w parze z nienawiścią do innych religii i nacji, a inne z miłością do chrześcijańskiej?

Niestety, większość ludzi ma w sobie wystarczająco dużo religii, by nienawidzić, ale niewystarczająco, by kochać. W imię religii, w imię moralności, w imię narodowości, ludzie nawzajem się torturują, zabijają. Znaleziono piękne etykiety dla tych bardzo patologicznych, szalonych rzeczy. Szaleństwa nazywane są "narodowościami", insanity "moralnościami".


So wrz 25, 2021 21:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
@nolda
Wątek jest o ducowości chrześcijańskiej, a nie jakiejkowiek. Proszę nie rozmywać tematu/nie spamować.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 25, 2021 21:20
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
nolda napisał(a):
atheist napisał(a):
Dlaczego chrześcijańska duchowość tak chętnie idzie w parze z nienawiścią do innych religii czy nacji?

Zmieniam zgodnie z zaleceniem.

Chrześcijańska religia idzie w parze z nienawiścią do innych religii i nacji, ponieważ niestety większość chrześcijan ma w sobie wystarczająco dużo religii, by nienawidzić, ale niewystarczająco, by kochać. W imię religii, w imię moralności, w imię narodowości, chrześcijanie torturują, zabijają. Znajdują piękne etykiety dla tych bardzo patologicznych, szalonych rzeczy. Szaleństwa nazywają "narodowościami", insanity "moralnościami".

Taka forma wypowiedzi jest przyjęcia, czy mam poczyni jeszcze jakieś poprawki?


So wrz 25, 2021 21:49
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
nolda napisał(a):
W imię religii, w imię moralności, w imię narodowości, chrześcijanie torturują, zabijają.

Swoje oskarżenia, w myśl regulaminu, należy udowadniać. Proszę udowodnić, że chrześcijanie czynią powyższe w imię religii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N wrz 26, 2021 6:32
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Małgosiaa napisał(a):
Przede wszystkim Magna Polonia to korporacja, a nie stowarzyszenie pod egidą KK. To, że jakiś ksiądz tam coś publikuje nie oznacza jeszcze, że KK promuje antysemityzm i nie świadczy o antysemityzmie w Kościele.

Magna Polonia S.A. to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie.
Magna Polonia to korporacja studencka.
Magna Polonia to prawicowy portal internetowy i księgarnia internetowa sprzedająca książki tzw "patriotyczne". Bryluje na nim m.in. Michałkiewicz stały felietonista RM, który po wyroku zasądzającym od zakonu Chrystusowców na rzecz dziecka, ofiary pedofila, odszkodowanie i stałą rentę, skwitował, że "wszystkie k***y jej zazdroszczą.


N wrz 26, 2021 7:41

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
Na początek pytanie z tezą, której uzasadnienie poniżej: dlaczego antysemityzm tak dobrze się sprzedaje wśród wierzących katolików i dlaczego antysemityzm tak łatwo odnajduje miejsce w duchowości chrześcijańskiej?

Trafiłem niedawno na stronę portalu Magna Polonia.
(…)
A oto przykładowe tytuły sprzedawane w tej katolickiej księgarni:

"Antysemityzm? Piękna idea!"
"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
"447 Plan grabieży Polski"
"Program światowej polityki żydowskiej. Konspiracja i dekonspiracja"
"Mord rytualny w Rzeszowie"
"Rola światowa żydostwa"
"Zgubne zasady talmudyzmu"
"Rzeczpospolita judaszy czyli slalom między volkslistami" (z Gwiazdą Dawida na okładce, jakby ktoś miał wątpliwości, o jakich Judaszy chodzi).
"Złość żydowska przeciwko Bogu i bliźniemu"
"Ukrzyżowany zgorszeniem dla żydów"
"Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce"
"Przedsiębiorstwo Holocaust"
"Urojone roszczenia żydowskie"

Dodam jeszcze, że autorami części powyższych pozycji są księża katoliccy. Jak to jest możliwe, że tego typu książki sprzedają się najlepiej w środowisku mieniącym się katolickim i epatującym chrześcijańskimi wartościami? Że piszą je katoliccy duchowni? Dlaczego chrześcijańska duchowość tak chętnie idzie w parze z nienawiścią do innych religii czy nacji?
Zapomniałeś podać statystykę odwiedzania strony, jaki jest nakład wydawniczy książek. Może to być niewielki odłam wyznaniowy, z niszą wydawniczą.

Pierwszy raz słyszę o takim portalu. Nie dowiedziałbym się o nim, gdyby nie ten post na tym forum. Nie mam zamiaru wchodzić na tą stronę, ani karmić się ich ideologią. Wystarczy mi hate w mediach społecznościowych.


N wrz 26, 2021 8:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Atheist
Tak w zasadzie trochę dziwaczne jest ocenianie książek na podstawie tytułów. Tak samo z resztą jak i po okładkach...

"Antysemityzm? Piękna idea!"
Skąd wiesz czy to nie prowokacyjny tytuł? Nie czytałem, to nie wiem, może pochwalający antysemityzm, może nie...

"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
Judaizm jako religia, system moralny, jak jest rozumiany, a na czym się w rzeczywistości opiera? Nie wiem, ale pewnie przeczytałeś i się wypowiadasz?

"447 Plan grabieży Polski"
W czym jest tak książka antysemicka? Na podstawie tytułu? Projekt ustawy? Ocena tej ustawy jako plan grabieży?


"Zgubne zasady talmudyzmu"

Znowu coś o systemie religijno - moralnym... Tak więc...?


"Rzeczpospolita judaszy czyli slalom między volkslistami" (z Gwiazdą Dawida na okładce, jakby ktoś miał wątpliwości, o jakich Judaszy chodzi).

Domyślam się, że dotyczy okupacji niemieckiej i postawach Żydów wobec okupanta... Z tego co mi wiadomo, bardzo duża część była biernymi ofiarami, część walczyła w różny sposób, ale też byli tacy co współpracowali. Pewnie o tych ostatnich (a byli tacy, są na to dane historyczne), Tak więc...?

"Ukrzyżowany zgorszeniem dla żydów"

Przecież żydzi (jako wyznawcy religii Abrahamowej) uważają to w co wierzą chrześcijanie za zgorszenie... Jest to nawet zapisane w liście św. Pawła
„Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków - Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. (1 Kor 1,22n)
Tylko proszę - nie mów o św. Pawle jako antysemicie... (100% semita, były faryzeusz)
Gazeta Wyborcza parę razy pisała (w okolicach Wielkiej Nocy) z oburzeniem o misteriach Drogi Krzyżowej, że dzieci na to patrzą, że epatowanie brutalnością itp itd.

"Urojone roszczenia żydowskie"

Żydzi mają tylko uzasadnione roszczenia?


N wrz 26, 2021 8:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
PeterW napisał(a):
"Urojone roszczenia żydowskie"

Żydzi mają tylko uzasadnione roszczenia?
„Inny rodzaj ówczesnego antysemityzmu oparty był na przekonaniu, że Żydzi zawiązali spisek w celu przejęcia władzy nad światem i podporządkowania sobie wszystkich ludzi.”
https://demagog.org.pl/fake_news/nie-zy ... -covid-19/


N wrz 26, 2021 9:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
ga1robe napisał(a):
PeterW napisał(a):
"Urojone roszczenia żydowskie"

Żydzi mają tylko uzasadnione roszczenia?
„Inny rodzaj ówczesnego antysemityzmu oparty był na przekonaniu, że Żydzi zawiązali spisek w celu przejęcia władzy nad światem i podporządkowania sobie wszystkich ludzi.”
https://demagog.org.pl/fake_news/nie-zy ... -covid-19/


Nie. Ja tylko odnoszę się do zacytowanych tytułów książek, jakoby antysemickich. Podnoszenie że pod samym tytułem "Urojone roszczenia żydowskie" kryje się tekst antysemicki, nie czytając go, jest po prostu nadużyciem. Majątek bezspadkowy (bo zdaje się - domyślam się jedynie że tego może dotyczyć książka) jest sprawą bardzo mocno dyskusyjną, w warunkach takich, że zamordowani właściciele majątków byli obywatelami Państwa Polskiego, żyjąc na terenie Polski, a nie Izraela (który z resztą wtedy jeszcze nie istniał).


N wrz 26, 2021 9:45
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
"jakoby antysemickie" - Kościół nie miał wątpliwości skoro zakazał sprzedaż tego typu książek w sklepiku podziemiach kościoła pw wszystkich Świętych w Warszawie.
http://info.wiara.pl/doc/162887.Nie-ma- ... h-kosciola


N wrz 26, 2021 11:06
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Małgosiaa napisał(a):
nolda napisał(a):
W imię religii, w imię moralności, w imię narodowości, chrześcijanie torturują, zabijają.

Swoje oskarżenia, w myśl regulaminu, należy udowadniać. Proszę udowodnić, że chrześcijanie czynią powyższe w imię religii.

Chyba jako katechetka słyszałaś o Edyktcie z Alhambry wydanym w 1492 przez Królów Katolickich Izabelę I Kastylijską (Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego) i Ferdynanda II Aragońskiego, a oficjalnie odwołanym przez rząd Hiszpanii w 1968r. Izabela I Kastylijska służebnicą pozostała.
Zerknij tu:
Historia wykluczania Żydów ze społeczeństw europejskich
https://www.nigdywiecej.org/pdf/pl/pism ... czenia.pdf

Jeśli to mało, podam inne adresy do pogromów dokonywanych na Żydach w imię moralności i narodowości.


N wrz 26, 2021 11:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
dlaczego antysemityzm tak dobrze się sprzedaje wśród wierzących katolików i dlaczego antysemityzm tak łatwo odnajduje miejsce w duchowości chrześcijańskiej?

Skąd wiesz, ze antysemityzm sprzedaje sie dobrze wśród wierzących katolików. masz jakieś statystyki?
Nie neguję zjawiska antysemityzmu ale nie wciskajmy krytyki Izraela, Zydow i żydów jako wyznawców religii do worka z antysemityzmem i nienawiścią bo to jest prymitywne uproszczenie.

atheist napisał(a):
których już tytuły i okładki kwalifikują jako głoszące mowę nienawiści.

Gdzie tu jest nienawiść? Krytykę nazywasz nienawiścią? Przeczytałeś choć jedna z tych książek?

Dwa tytuły są prowokujące i budzą moje wątpliwości ale nie mogę nic powiedzieć bo ich nie czytałem. A skoro nie czytałem, nie mogę o nich powiedzieć nic pozytywnego ani negatywnego.

atheist napisał(a):
Dlaczego chrześcijańska duchowość tak chętnie idzie w parze z nienawiścią do innych religii czy nacji?

Najpierw dowiedz sie i doucz co to jest chrześcijańska duchowość a potem udowodnij ze jest ona powiązana z nienawiścią do innych religii czy nacji.

Atheist i Nolda, proszę przedstawić dowody na swoje tezy, jeśli nie będzie dowodów to potraktuję to jako oszczerstwo.
Alus, proszę nie używać wulgaryzmów, tylko dlatego, ze zacytowałaś wypowiedz niejakiego Michalkiewicza nie dostajesz ostrzeżenia.

_________________
ksiądz


N wrz 26, 2021 11:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL