Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
I nie rozumiem jak niektórzy z nich godzą tę duchowość chrześcijańską z antysemityzmem.

Najpierw to zdefiniuj co to jest "antysemityzm". Bo chyba nie za bardzo wiesz o czym mówisz.

Cytuj:
Dlaczego zmanipulowałem, bo najpierw napisałem o 13 a potem o 4 najbardziej rażących? Wszystkie tytuły, które podałem są mniej lub bardziej negatywnie nacechowane w stosunku do Żydów.

Hm.. Czy wszystkie wypowiedzi nacechowane negatywnie do Żydów są antysemickie?

Cytuj:
Nawet jeśli wśród tych tytułów jeden czy dwa były nadane prowokacyjnie a treść książki nie jest antysemicka (choć zupełnie nie wierzę, że tak jest), to nie zmieniłoby to ogólnego charakteru tego wydawnictwa i treści przez niego publikowanych.


Nie przeczytałeś, ale wierzysz że mają treść antysemicką.. Coraz lepiej...
Ty jesteś gorszy od przekupki..

"Pawlikowska: A widziała pani Kowalskiego? Zdaje się że zdradza żonę
Bananowa: No co też pani Pawlikowska? A skąd pani wie?
Pawlikowska: No widziałam go wczoraj na tej ulicy. Szedł z jakąś młodą dziunią
Bananowa: Ale co też pani mówi? Pewnie to była jego bratanica, słyszałam że przyjechał do niego brat z rodziną
Pawlikowska: Ja tam nie wiem, chłopy to chłopy, jego rodziny nie znam, ale wierzę że ta dziunia to nie żadna rodzina, tylko kochanka
Bananowa: Ależ co pani? A zachowywali się podejrzanie?
Pawlikowska: Nie, szli sobie, rozmawiali (nie słyszałam o czym), ale ja pani mówię, to musi być kochanka, bo chłop, to chłop"
KUUUURTYYYYYYYYYNA


Wt wrz 28, 2021 6:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
No cóż, atheist. Jeśli weźmiemy pod uwagę teorię, że w religii chodzi przede wszystkim o przynależność, a nie o poglądy, to wszystko staje się jasne. Chrześcijaństwo amerykańskie np. koreluje silnie z filosemityzmem i filosyjonizmem, bo tak interesy geopolityczne widzą tamtejsi chrześcijanie. Polski antysemityzm zaś wywodzi się z czasów międzywojnia – prób budowania spójnej polskiej kultury, opartej m. in. na katolicyzmie (w opozycji do pruskiego protestanctwa i rosyjskiego prawosławia), która w kulturze żydowskiej widziała zagrożenie dla owej spójności. Tak więc pewne rozumienie katolicyzmu jest częścią większego, endeckiego mempleksu. I to cała tajemnica. W samej religii nie ma niczego, co by warunkowało antysemityzm. Jest pewne uwarunkowanie historyczne, które te dwie idee kiedyś ze sobą zlało.


Wt wrz 28, 2021 7:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
Nie znam się szczególnie na podziałach wśród katolików.


A wypadałoby. Ja jak jestem na forach czy blogach ateistycznych nie próbuję im wmówić w brzuch, że są komunistami (poza tymi, co się do tego przyznają, oczywiście).

A dla Twojej informacji, lefebryści to nie tylko jakaś tam "specyficzna grupa" wywodząca się z katolicyzmu. To grupa, której znakiem rozpoznawczym jest krytykowanie wszystkiego, co w KRK się zmieniło po 1965. Po Soborze Watykańskim II. Krytykują wszystkich papieży poczynając od Jana XXIII (także Benedykta). Krytykują wszystkie zmiany językowe czy rytualne. Krytykują wszelkie objawy ekumenizmu (aktualny ryt mszy określają mniej lub bardziej otwarcie jako "protestancki"). Krytykują wszelkie objawy dialogu między religiami. Jednym z najbardziej krytykowanych przez nich wydarzeń są dni wspólnej modlitwy w Asyżu, zainicjowane przez JP2

I tak, judaizm to też jedna z religii, z którymi dialog ta grupa odrzuca.

Cytuj:
Największy antysemita z moich znajomych przekonywał mnie ostatnio, że KK dzieli się na Kościół Benedykta i Kościół Franciszka i on należy do tego pierwszego. Czy Benedykt to też lefebrysta?


Nie, ale był tym papieżem, który chciał im umożliwić powrót do Kościoła. Cóż, nie przyjęli.

Cytuj:
Niezależnie jednak od tego, czy są to jedyni słuszni katolicy posoborowi, czy najprawdziwsi katolicy przedsoborowi, czy może najwierniejsi katolicy Benedykta, czy najświętsi katolicy Franciszka, wszyscy - jak domniemam - uznają, że bliska jest im chrześcijańska duchowość.


Może napisz (jak zejdziesz z bana), co rozumiesz pod "chrześcijańska duchowość", bo podejrzewam, że nie za bardzo masz zdefiniowane pojęcie na ten temat. Wśród chrześcijan termin "duchowość" albo "spirytualność" oznacza nasz kontakt z Bogiem na różnych poziomach. Oczywiście można implikować, że ten kontakt powinien też wpływać na nasze relacje z innymi ludźmi. I powinien. Niemniej sam termin oznacza ukierunkowanie na Boga.

Cytuj:
I nie rozumiem jak niektórzy z nich godzą tę duchowość chrześcijańską z antysemityzmem.


Ja nie rozumiem, jak niektórzy ateiści mogą ciągle jeszcze przyznawać się do marksizmu. Ale tak jest, marksizm przeżywa specyficzny revival, oczywiście odrzucający błędy i wypaczenia przeszłości. Zyjemy w czasach, w których ekstremizm ideologiczny ponownie przybiera na sile. To, co zauważyłeś, to część tego zjawiska. A radykalizacja postępuje.

Cytuj:
Poza tym, szczerze powiedziawszy, uważam, że większość antysemitów w Polsce nie wie co znaczy słowo "lefebryści". Oni nie są antysemitami dlatego, że są lefebrystami, tylko dlatego, że nie znoszą Żydów. Oczywiście niektórzy z nich próbują podeprzeć swoje chore uprzedzenia wiarą, i książki o jakich mowa świetnie im to ułatwiają. Jednak większości z nich nie podejrzewam o czerpanie z jakichś koncepcji lefebrystów.


Nigdzie nie pisałem, że muszą znać. Istnieje jednak spora szansa, że osoba niezadowolona z obecnej polityki Kościoła wobec innych religii prędzej czy później wyląduje na tego typu stronach. Podobnie istnieje spora szansa, że na tego typu stronach zachowuje się więcej źródeł z czasów, jak Kościół Katolicki był nastawiony na konfrontację z innymi konfesjami i religiami. A nie na ekumenizm i dialog. Na portalu 3DOM przykładowo na stronie "o nas" znalazła się jakaś książka o Lutrze. I o masonerii.

Cytuj:
Dlaczego zmanipulowałem, bo najpierw napisałem o 13 a potem o 4 najbardziej rażących?


Tak, dokładnie dlatego. To jest metoda manipulacji, którą dawno temu ochrzciłem mianem "worka z gównem". Masz cztery książki ewidentnie antysemickie i 9, powiedzmy, kontrowersyjnych. To siano, którym wypełniasz wór, żeby był większy. A jeżeli ktoś wspomni, że jest tam może i jakaś uzasadniona krytyka (pomijając, czy ta osoba ma rację czy nie), okładasz go gównem z wierzchu.

Cytuj:
I o czym to świadczy? Po pierwsze nie tak dawno Empik wystawił a potem wycofywał z półek wypociny któregoś z prawicowych oszołomów, jak się zorientowali co to jest. Po drugie można dla celów naukowych, historycznych wystawić na półkach księgarni np. dzieła wybrane Mao Tse Tunga wśród tysiąca innych książek. Czy to oznacza, że odtąd treści jego "dzieł" nabierają na wiarygodności?


Owszem, jeżeli jakaś książka o Przedsiębiorstwie Holocaust leży obok książek autorstwa takiego tuza ateistycznego marksizmu, jak Mao, to wszelkie aluzje o duchowości ludzi kupujących te książki traci na wadze. Staje się "sianem" w tym worze, który znalazłeć na jakiejś marginalnej stronce polskich narodowców i próbujesz okładać teraz chrześcijańską duchowość. Czy coś, co uznajesz za chrześcijańską duchowość.

Cytuj:
I tak też nie pisałem o samym portalu Magna Polonia. Napisałem:
"Bardzo duża część tematyki portalu, w tym większość oferowanych książek, to pozycje dotyczące wiary katolickiej i portal nie pozostawia wątpliwości, że do gorliwych katolików właśnie chce trafiać z produktami."
oraz:
"Książki sprzedawane również w powiązanej chyba z Magna Polonia księgarni 3DOM, która mówi o sobie: "Księgarnia patriotyczna, katolicka, prawicowa".


I oba zdania też są manipulacją. Jak już pokazałem, na stronie "o nas" Magna Polonia o katolicyzmie nawet nie wspomniano. A książki są przede wszystkim krytyką dzisiejszego katolicyzmu. Co do 3DOM, to jakaś inicjatywa prywatna, która wystartowała w roku 2017. Punkt ciężkości to "tradycyjne słowiaskie wartości" (???), wśród których katolicyzm ma być jedną z nich. Serio chcesz, żeby ten portal tłumaczył się z jakichś prawackich startupów?

Zeby było jasne, nie mówię, że problemu nie ma. Ze nie istnieją katolicy skażeni antysemityzmem. I w jednym przyznam Ci rację, istnienie takich portali może swiadczyć o tym, że istnieje popyt na tego typu papkę ideologiczną. Niemniej wszystko co podałeś dotychczas to świadectwa działalności ekstremistów ideologicznych. A oba portale punkt ciężkości określają jako Wielkopolskość, ewentualnie Wielkosłowiańskość. Katolicyzm, i to ten w wydaniu łacińskim przedsoborowym, jest tylko dodatkiem instrumentalizowanym na potrzeby własne.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt wrz 28, 2021 9:15
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Lewica nie odróżnia krytyki judaizmu, Żydów od antysemityzmu. Gdyby odróżniali to z tego rzekomego antysemityzmu niewiele by zostało. Tutaj należy dodać że semita =/= Żyd. A nie każdy Żyd wyznaje judaizm


Wt wrz 28, 2021 11:03

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Quinque napisał(a):
Lewica nie odróżnia krytyki (…) Żydów od antysemityzmu.
Każda krytyka jakiegoś narodu ma znamiona szowinizmu. Sensownie można krytykować działania jednostek albo organizacji, ale nie narodów. Każdy zatem, kto krytykuje Żydów jest antysemitą. Ktoś, kto krytykuje działania Izraela, albo jakiejś organizacji żydowskiej – już niekoniecznie.
Cytuj:
Tutaj należy dodać że semita =/= Żyd.
Według biblii – jest to większa grupa. Ale jest to nieistotne, bo słowo „antysemityzm” oznacza w języku polskim szowinizm w stosunku do Żydów. Możesz sobie zatem już teraz darować dowodzenie, że nie da się uprawiać gimnastyki w szortach.


Wt wrz 28, 2021 11:21
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Aha, czyli jak zwykle nic mądrego do powiedzenia nie masz. A na eksperyment w którym ryba staje się gadem długo mam jeszcze czekać?

Bert04 napisał(a):
Jana XXIII


I dlatego używają Mszału z 1960 roku?
Cytuj:
Krytykują wszystkie zmiany językowe


No i SWII nigdzie nie naucza że należy zmienić język liturgii na narodowy

Cytuj:
tak, judaizm to też jedna z religii, z którymi dialog ta grupa odrzuca


No i z tego dialogu wynikło że nie należy Żydów nawracać. Ale tylko dlatego że w ich mniemaniu nawracanie na wiarę katolicką to antysemityzm. A że w niektórych kręgach uznaje się że to rzekomy antysemityzm chrześcijan, doprowadził do holocaustu, to KK odcina się od prozelityzmu w stosunku do Żydów. W stosunku do innych też ale tu mamy doczynienia ze szczególnym przypadkiem


Wt wrz 28, 2021 12:26

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Polski antysemityzm jest duzo starszy niz 20 lecie miedzywojenne i wywodzi sei z czasow rozbiorow, podczas ktorych Zydzi starali sie wspopracowac z kazdym okupantem ( co z kolei wiazalo sie z ich filozofia przezycia jako spolecznosci ).
Tu nalezaloby dac bibliografie, ale nie mam na to czasu.


Wt wrz 28, 2021 14:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Quinque napisał(a):
Aha, czyli jak zwykle nic mądrego do powiedzenia nie masz. A na eksperyment w którym ryba staje się gadem długo mam jeszcze czekać?

Po pierwsze: spamujesz. Po drugie: trollujesz. Po trzecie: nie czytasz wypowiedzi wspódyskutantów. Miałeś wyjaśnione dlaczego taki eksperyment jest niemożliwy. Wobec powyższego (spamowania i trollowania) otrzymujesz ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt wrz 28, 2021 16:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Quinque napisał(a):
Bert04 napisał(a):
Jana XXIII


I dlatego używają Mszału z 1960 roku?


Co tam używają to tam używają, nie zmienia to ich postawy w stosunku do osoby:

https://www.gosc.pl/doc/1771405.Lefebry ... anonizacji

Na stronach skrajniejszych lefebrystów z tendencją do sedwakantyzmu (w internecie te granice są płynne) znajdziesz i gorsze oceny i opinie na temat tej osoby. Zresztą, to on usunął z mszału 1960 modlitwę za "wiarołomnych żydów" jeszcze przed reformą liturgiczną. Jesteś pewien, że lefebryści też ten ustęp usunęli?

Cytuj:
Cytuj:
Krytykują wszystkie zmiany językowe


No i SWII nigdzie nie naucza że należy zmienić język liturgii na narodowy


No bo Sacrosanctum Concilium nigdzie tej zmiany nie nakazuje. Ale ją dopuszcza. Kanony 36, 54 i 63. W innych natomiast podkreśla sią takie "bzdety", jak świadome uczestnictwo wiernych, dostosowanie do pojętności wiernych, łatwość zrozumienia przez wiernych. Być może to wszystko można by osiągnąć bez zmiany języka. Ale, tak na serio, nie znam opcji, która by wypełniała te "bzdety" lepiej, niż zmiana języka.

Cytuj:
No i z tego dialogu wynikło że nie należy Żydów nawracać. Ale tylko dlatego że w ich mniemaniu nawracanie na wiarę katolicką to antysemityzm. A że w niektórych kręgach uznaje się że to rzekomy antysemityzm chrześcijan, doprowadził do holocaustu, to KK odcina się od prozelityzmu w stosunku do Żydów. W stosunku do innych też ale tu mamy doczynienia ze szczególnym przypadkiem


Zamiast komentarza:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Trzeciak

Jeden z autorów książek, które tu przytaczał atheista. Wśród wielu jego "zasług" był także i donos na innego księdza za jego pochodzenie. Jak widzisz, dla organicznego antysemityzmu prozelityzm nie jest wyjściem, atakuje on nawet chrześcijan pochodzenia żydowskiego. A nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie święcenia kapłańskie to szczyt prozelityzmu, chyba tylko święcenia biskupie by były mocniejsze. A mimo to, ten wyżej wymieniony ksiądz doniósł na innego księdza.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Puder

Tak więc jest faktem, że Holocaust zmienił wszystko w postrzeganiu żydów. Także w kwestii ewentualnego nawracania.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt wrz 28, 2021 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
subadam napisał(a):
Polski antysemityzm jest duzo starszy niz 20 lecie miedzywojenne
Oczywiście że polski antysemityzm wywodzi się ze starszych „tradycji”. Jednak to okres międzywojnia (i trochę wcześniejszy) jest czasem, gdy skrystalizowała się „myśl endecka”, która go obejmuje.
Cytuj:
podczas ktorych Zydzi starali sie wspopracowac z kazdym okupantem ( co z kolei wiazalo sie z ich filozofia przezycia jako spolecznosci ).
Jak rozumiem inne narody nie mają filozofii przeżycia. Kiedy parchaci Żydzi próbują przeżyć, inni idą bohatersko na zagładę? Jest cechą polityki zaborczej podsycanie konfliktu między większością i mniejszościami. Divide et impera. To też czynili zaborcy w Polsce. Nie oznacza to jednak, że istniała jakaś szczególna miłość między Żydami a zaborcami. Wszak Żydzi, zarówno w Prusach, jak i w Rosji doświadczyli swojej porcji prześladowań.


Śr wrz 29, 2021 7:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Taryjel, mocno przesadziłeś z tymi "parchatymi Żydami" nawet jeśli miał być to domyślny cytat i dlatego dostajesz ostrzeżenie.
Słowo "Biblia" piszemy dużą literą.

_________________
ksiądz


Śr wrz 29, 2021 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Dla wyjasnienia inne narody nie mialy problemu z zyciem w rozproszeniu, tak jak mieli to Zydzi - wiec ich filozofia przezycia musiala byc dostosowana do tego i troszke inna niz reszty.


Śr wrz 29, 2021 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
subadam napisał(a):
Dla wyjasnienia inne narody nie mialy problemu z zyciem w rozproszeniu, tak jak mieli to Zydzi
Inne narody takie jak Roma czy Sinti?

Cytuj:
wiec ich filozofia przezycia musiala byc dostosowana do tego i troszke inna niz reszty.
Chodziło mi o to, że w Żydach nie było niczego „szczególnego”. Każda mniejszość kulturowa wykazuje pragnienie zachowania swojej odrębności. Każdy okupant będzie próbował z takiej odrębności wygenerować konflikt. Każdy nacjonalistyczny zamordysta zaś będzie próbował tę odrębność zdławić. Nie ma różnicy, czy mówimy o Żydach w międzywojennej Polsce, o Baskach we Francji, czy o Abchazach za Gamsachurdii.


Cz wrz 30, 2021 7:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL