Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 15:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Małgosiaa napisał(a):
atheist napisał(a):
Chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem. Ja uważam, że przesłanie chrześcijaństwa nie ma nic wspólnego z antysemityzmem. I stąd uważam, że duchowość chrześcijańska powinna być jak najdalej od wszelkich form antysemityzmu. Dlatego dziwię się i nie rozumiem jak osoby mieniące się chrześcijanami, a więc osoby, które - jak domniemam - powinny przeżywać swoją duchowość zgodnie z zasadami chrześcijaństwa, są główną grupą docelową wydawców takich książek. Nie rozumiem, jak autorami takich książek mogą być księża.

Jak zwykle manipulujesz. W pierwszym poście wyraźnie napisałeś o katolikach, a nie chrześcijanach. Dodatkowo nie sprawdziłeś z jakiej formacji są księża autorzy zaledwie kilku pozycji. Teraz mówisz o chrześcijanach, a chrześcijanie to większa grupa niż katolicy. Rakiem, rakiem, aby wyszło na Twoje. Dodatkowo duchowość chrześcijańska to nie poglądy kilku czy nawet kilkuset osób, a jest oparta na nauczaniu Kościoła, czy to UNK, czy Cerkwi Prawosławnej czy też protestantów (każdej denominacji, a nie pojedynczych członków). Skończ takie praktyki, bo to nie jest pierwszy raz (czepialstwo KK, a potem manipulacja).


Oczywiście, że piszę o katolikach. Książki są kierowane do katolików, księgarnia, jaka je sprzedaje, nazywa się katolicka, @bramin, do którego się odnoszę, też jest (tak przynajmniej przypuszczam) katolikiem.
Nie sprawdziłem "jakiej formacji" są księża - autorzy książek? No to sprawdźmy.
ks. dr Stanisław Trzeciak - polski duchowny katolicki (Wikipedia)
ks. Józef Kruszyński - polski duchowny katolicki (Wikipedia)


Pn wrz 27, 2021 12:50
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Cytuj:
Niech zgadnę.. Nie - nie czytałaś. Bo jakbyś przeczytała, to pokusiłabyś się o jakąś minirecenzę którejś z NICH - nie dowolnie jakiejś, uogólniając na ten omawiany zbiór. Przytaczasz różne argumenty, tyle że niespójne z konkretnymi zarzutami.

Nic nie projektuję. W czasach minionych komuniści to było samo dobro, w przeciwieństwie do narodowców, faszystów, nazistów itd, teraz się zmieniło, że komuniści to już też zło, a narodowcy to pozostali tymi złymi.. Proszę - czytaj uważnie i argumentuj uważniej.

Wystarczy mi jedna książka, a konkretnie "447 Plan grabieży Polski" i "prawda" w niej zawarta,
https://fakenews.pl/spoleczenstwo/nie-i ... ie-bedzie/


Pn wrz 27, 2021 13:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
bramin napisał(a):
Atheist, są granice absurdu, Ty je przekroczyłeś. Nie przeczytałeś żadnej z tych książek a zarzucasz autorom antysemityzm.
Na forum nie zajmujemy się jasnowidzeniem, domysłami, tylko dyskutujemy opierając się na faktach.
Jak możesz komuś cos zarzucać nie wiedząc co on napisał?
Nie podałeś żadnego cytatu z podanych pozycji, nawet nie wysiliłeś się aby przynajmniej podać recenzję jednej z podanych książek.

Zarzucasz mi, ze wstrętnie i obrzydliwie pudruję zło.
Dostajesz ostrzeżenie za oszczerstwa.


Jeśli według Ciebie już same tytuły jakie przytoczyłem jawnie nie wzbudzają niechęci czy nienawiści do Żydów, to gratuluję chrześcijańskiej wrażliwości. Jeżeli według Ciebie trzeba przeczytać książki o tytułach choćby takich jak:

"Antysemityzm? Piękna idea!"
"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
"Złość żydowska przeciwko Bogu i bliźniemu"
czy jeszcze jeden:
"Judaszyzm czyli frymarczenie suwerennością",

aby stwierdzić, że są antysemickie, to tak - jest to ordynarne pudrowanie zła. Każdy racjonalnie myślący człowiek nie ma wątpliwości co zawierają te szmatławe pozycje, pisane zresztą przez osoby takie jak Michalkiewicz, znany z antysemickich wypowiedzi. Niezależnie o ile lepiej poczujesz się z faktem, że dałeś mi ostrzeżenie - bronisz jawnego zła, racjonalizujesz treści niosące nienawiść do innych ludzi i bronisz autorów tych treści. Jako moderator katolickiego forum jesteś nieodpowiednią osobą na nieodpowiednim miejscu, jak zresztą wiele osób w polskim KK. Nie ma w Tobie refleksji nad postawą katolików zaczytanych w takich pozycjach, ani nad tym, ile zła wyrządza mieszanie religii katolickiej z nienawiścią do Żydów i sprzedawanie w katolickiej księgarni antysemickiego szamba. Być może sam jesteś antysemitą, a być może po prostu przyświeca Ci wyłącznie ślepa obrona Kościoła, wbrew faktom, identyczna z tą, którą prezentuje większość hierarchów KK w Polsce. Proponuję dać mi teraz bana, to oczyści Twoje sumienie.


Pn wrz 27, 2021 13:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Alus napisał(a):
Cytuj:
Niech zgadnę.. Nie - nie czytałaś. Bo jakbyś przeczytała, to pokusiłabyś się o jakąś minirecenzę którejś z NICH - nie dowolnie jakiejś, uogólniając na ten omawiany zbiór. Przytaczasz różne argumenty, tyle że niespójne z konkretnymi zarzutami.

Nic nie projektuję. W czasach minionych komuniści to było samo dobro, w przeciwieństwie do narodowców, faszystów, nazistów itd, teraz się zmieniło, że komuniści to już też zło, a narodowcy to pozostali tymi złymi.. Proszę - czytaj uważnie i argumentuj uważniej.

Wystarczy mi jedna książka, a konkretnie "447 Plan grabieży Polski" i "prawda" w niej zawarta,
https://fakenews.pl/spoleczenstwo/nie-i ... ie-bedzie/


Nie wiem co mam z Tobą zrobić... ;-)
Nie potrafisz kompletnie trzymać się dyskutowanego tematu. Równie możemy porozmawiać o pogodzie :roll:
Czy podany przez Ciebie link omawia książkę "447 Plan grabieży Polski"? - NIE
Pod tym linkiem jest artykuł pt. "Nie, Isaac Singer nie powiedział „Was, Polaków, nie będzie” - nie ma tam słowa o tytule jaki zapodałaś. Jak omawiamy gruszki, to nie mówimy o pietruszkach, mimo że podobnie brzmią nazwy. Jak omawiamy grzechy, to nie mówimy o orzechach (grzechy, orzechy) mimo że różnią się nazwy jedną literą.
Domyślam się, że jak ktoś napisze książkę "Moja walka z otyłością" to będziesz uważać, że to Hitler napisał, albo jego sympatyk, bo A.H napisał książkę "Moja walka"

Atheist - nie kompromituj się.
Atheist napisał(a):
Jeżeli według Ciebie trzeba przeczytać książki o tytułach choćby takich jak:
"Antysemityzm? Piękna idea!"
"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
"Złość żydowska przeciwko Bogu i bliźniemu"
czy jeszcze jeden:
"Judaszyzm czyli frymarczenie suwerennością",
aby stwierdzić, że są antysemickie, to tak - jest to ordynarne pudrowanie zła.


Żadne pudrowanie zła, tylko Twoje ordynarne lenistwo. Żeby o czymś mówić, trzeba wiedzieć o czym. Zróbmy eksperyment (myślowy).
Idziesz z tym tekstem powyżej (zacytowanym przeze mnie) do sądu i mówisz, że te książki są antysemickie i żądasz kary.
Sąd się spyta: No ale dlaczego?
Ty: no bo tytuły mi się nie podobają,
Sąd: a jaka jest treść tych książek?
Ty: nie wiem, nie czytałem.
KURTYYYYNA.


Pn wrz 27, 2021 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
Oczywiście, że piszę o katolikach. Książki są kierowane do katolików, księgarnia, jaka je sprzedaje, nazywa się katolicka, @bramin, do którego się odnoszę, też jest (tak przynajmniej przypuszczam) katolikiem.
Nie sprawdziłem "jakiej formacji" są księża - autorzy książek? No to sprawdźmy.
ks. dr Stanisław Trzeciak - polski duchowny katolicki (Wikipedia)
ks. Józef Kruszyński - polski duchowny katolicki (Wikipedia)


atheist już raz mnie zignorował, zobaczymy, jak to będzie po raz wtóry:

- O tym, do jakich katolików jest kierowana ta specyficzna księgarnia, już pisałem. Jeżeli nie kojarzysz, chodzi o tę grupę, która chciałaby powrotu do łaciny na mszach. W Kościele traktuje się ich jako "schizmatyków na warunku", ich status jest nie do końca określony, ale w wielu krajach biskupi wyłączają ich ze wspólnoty.

- Podani dwaj księża są księżmi przedwojennymi. Działali i publikowali w II RP. Jeden zginął w 1944 roku, ostatnia książka w 1939. Drugi żył po wojnie, ale swoje antysemistyczne publikacje wstrzymał w 1925 roku (ponoć na odgórny przykaz). Ich dzieła tak świadczą o antysemityzmie katolików, jak publikacje i wystąpienia z roku 1968 świadczą o antysemityzmie komunistów.

- Nie wystarczy napisać sobie na witrynie "katolicki", żeby móc być za taki uważany. Różne portale z etykietką "katolicki" już promowały ezoterykę, bioenergoterapię, teologię wyzwolenia (taki para-katolicki komunizm) czy inwestycje giełdowe. To, że jakaś sekciarska grupa prezentuje jakieś swoje archiwalne dzieła na sprzedaż nie uprawnia Ciebie do robienia takich daleko idących uogólnień wobec katolików jako takich.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn wrz 27, 2021 14:05
Zobacz profil
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
PeterW napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
Niech zgadnę.. Nie - nie czytałaś. Bo jakbyś przeczytała, to pokusiłabyś się o jakąś minirecenzę którejś z NICH - nie dowolnie jakiejś, uogólniając na ten omawiany zbiór. Przytaczasz różne argumenty, tyle że niespójne z konkretnymi zarzutami.

Nic nie projektuję. W czasach minionych komuniści to było samo dobro, w przeciwieństwie do narodowców, faszystów, nazistów itd, teraz się zmieniło, że komuniści to już też zło, a narodowcy to pozostali tymi złymi.. Proszę - czytaj uważnie i argumentuj uważniej.

Wystarczy mi jedna książka, a konkretnie "447 Plan grabieży Polski" i "prawda" w niej zawarta,
https://fakenews.pl/spoleczenstwo/nie-i ... ie-bedzie/


Nie wiem co mam z Tobą zrobić... ;-)
Nie potrafisz kompletnie trzymać się dyskutowanego tematu. Równie możemy porozmawiać o pogodzie :roll:
Czy podany przez Ciebie link omawia książkę "447 Plan grabieży Polski"? - NIE
Pod tym linkiem jest artykuł pt. "Nie, Isaac Singer nie powiedział „Was, Polaków, nie będzie” - nie ma tam słowa o tytule jaki zapodałaś. Jak omawiamy gruszki, to nie mówimy o pietruszkach, mimo że podobnie brzmią nazwy. Jak omawiamy grzechy, to nie mówimy o orzechach (grzechy, orzechy) mimo że różnią się nazwy jedną literą.
Domyślam się, że jak ktoś napisze książkę "Moja walka z otyłością" to będziesz uważać, że to Hitler napisał, albo jego sympatyk, bo A.H napisał książkę "Moja walka"

Atheist - nie kompromituj się.
Atheist napisał(a):
Jeżeli według Ciebie trzeba przeczytać książki o tytułach choćby takich jak:
"Antysemityzm? Piękna idea!"
"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
"Złość żydowska przeciwko Bogu i bliźniemu"
czy jeszcze jeden:
"Judaszyzm czyli frymarczenie suwerennością",
aby stwierdzić, że są antysemickie, to tak - jest to ordynarne pudrowanie zła.


Żadne pudrowanie zła, tylko Twoje ordynarne lenistwo. Żeby o czymś mówić, trzeba wiedzieć o czym. Zróbmy eksperyment (myślowy).
Idziesz z tym tekstem powyżej (zacytowanym przeze mnie) do sądu i mówisz, że te książki są antysemickie i żądasz kary.
Sąd się spyta: No ale dlaczego?
Ty: no bo tytuły mi się nie podobają,
Sąd: a jaka jest treść tych książek?
Ty: nie wiem, nie czytałem.
KURTYYYYNA.

Dyskutujesz nie wiedząc o czym, konkretna książka bazuje na ponoć słowach Issaka Singera wypowiedzianych w 1996r, gdy tenże zmarł w 1991r.
Nie mam zamiaru prowadzić dalszą polemikę, bo Twoimi projekcjami nie ma sensu się zajmować.


Pn wrz 27, 2021 14:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Alus napisał(a):
Dyskutujesz nie wiedząc o czym, konkretna książka bazuje na ponoć słowach Issaka Singera wypowiedzianych w 1996r, gdy tenże zmarł w 1991r.
Nie mam zamiaru prowadzić dalszą polemikę, bo Twoimi projekcjami nie ma sensu się zajmować.


Alus, być może w dobrej wierze, ale strzelasz sporą gafę:

https://www.empik.com/447-plan-grabiezy ... ,ksiazka-p

Cytuję:

"Przypomina Deklarację Terezińską z roku 2009 i stanowisko Israela Singera, Sekretarza Generalnego Światowego Kongresu Żydowskiego, z kwietnia 1996"

Israela. Nie Isaaka. I ponoć tenże Israel w w którymś-tam roku istotnie wydał jakąś kontrowersyjną deklaraję przeciw Polsce. Ponoć też ta deklaracja była końcem jego kariery jako GenSek kongresu żydowskiego. To tyle w temacie.

Notabene, podany wyżej link nie należy do żadnego portalu katolickiego ani nawet "katolickiego". To empik. Jestem pewien, że sporo książek z listy atheisty tam odnajdziemy. Poza może tymi najbardziej skrajnymi archiwalnymi.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn wrz 27, 2021 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
No ale z tym ze polski KRK byl bardzo silnie antysemicki w 20 leciu miedzywojennym chyba sie Bercie zgodzisz?


Pn wrz 27, 2021 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
Atheist,
atheist napisał(a):
Każdy racjonalnie myślący człowiek nie ma wątpliwości co zawierają te szmatławe pozycje, pisane zresztą przez osoby takie jak Michalkiewicz, znany z antysemickich wypowiedzi.

Każdy racjonalnie myślący człowiek zapoznaje się najpierw z treścią książki, artykułu itp. i wyraża swoje zdanie na ten temat.

atheist napisał(a):
Proponuję dać mi teraz bana, to oczyści Twoje sumienie.

Nie, nie dostaniesz bana bo nie chcę żebyś latał z palmą męczeństwa ale dostajesz kolejne ostrzeżenie za za niesprostowane oszczerstwa.
Swoje uwagi o moim moderowaniu możesz umieścić w dziale "uwagi do moderacji", tutaj dyskutujemy.

_________________
ksiądz


Pn wrz 27, 2021 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
bert04 napisał(a):

atheist już raz mnie zignorował, zobaczymy, jak to będzie po raz wtóry:



Przepraszam, że poczułeś się ignorowany :-). Nie mam po prostu czasu odpowiadać na wszystkie odpowiedzi. Za to postaram się odpowiedzieć Ci wyczerpująco.

bert04 napisał(a):
- O tym, do jakich katolików jest kierowana ta specyficzna księgarnia, już pisałem. Jeżeli nie kojarzysz, chodzi o tę grupę, która chciałaby powrotu do łaciny na mszach. W Kościele traktuje się ich jako "schizmatyków na warunku", ich status jest nie do końca określony, ale w wielu krajach biskupi wyłączają ich ze wspólnoty.


Nie wiem też jak duża jest grupa katolików, wśród których antysemityzm trafia na podatny grunt, ani w jakim stopniu są to ludzie, jak ich nazwałeś, "schizmatycy na warunku". Jasne wydaje się jednak, że skoro wydawanych jest tyle antysemickich książek, to muszą być na to czytelnicy. A ewidentnie czytelników tych wydawnictwo Magna Polonia czy księgarnia 3DOM poszukuje wśród katolików. I pytanie jakie stawiam to jak ludzie którzy mienią się chrześcijanami godzą swoją chrześcijańską duchowość z tego typu treściami? Rozumiem, że stawiasz tezę, że to jest sekta stojąca jakby poza głównym nurtem KK. Nie do końca się z tym zgodzę, co spróbuję uzasadnić poniżej, choć nie twierdzę, że antysemityzm dotyczy większości katolików.

Argument 1)
Nie wiem kim jesteś, ale przyznajesz, że książki te pisali antysemiccy księża i nie podważasz (o ile Cię dobrze rozumiem), że tytuły tych pozycji i zapewne same pozycje budzą niechęć czy wręcz nienawiść do Żydów. Uważam, że każdy trzeźwo myślący człowiek to widzi. Ale jesteśmy na katolickim forum, na którym jeden z głównych moderatorów nazywa je "krytyką Żydów" i pyta "Gdzie tu jest nienawiść? Krytykę nazywasz nienawiścią?". Nie wiem, być może @bramin to także "schizmatyk na warunku". Ale sądząc po wpisach w obronie tych książek, sporo tu takich "schizmatyków na warunku" jak na forum "katolickie", choć masz rację, że "katolickie" z nazwy forum nie musi oznaczać katolickiego w istocie.

Argument 2)
Znam osobiście kilka osób, które mniej lub bardziej otwarcie głoszą antysemickie uprzedzenia. Wszystkie są gorliwymi katolikami i ten mariaż ich wiary z antysemityzmem jest bardzo wyraźny w ich wypowiedziach. Owszem, są to katolicy tradycyjni, ale moim zdaniem jeśli miałaby to być sekta "schizmatyków na warunku", to bardzo byłaby liczna niestety, biorąc pod uwagę jeszcze, że wiele osób zapewne ze swoim antysemityzmem się nie ujawnia.

bert04 napisał(a):
- Podani dwaj księża są księżmi przedwojennymi. Działali i publikowali w II RP. Jeden zginął w 1944 roku, ostatnia książka w 1939. Drugi żył po wojnie, ale swoje antysemistyczne publikacje wstrzymał w 1925 roku (ponoć na odgórny przykaz). Ich dzieła tak świadczą o antysemityzmie katolików, jak publikacje i wystąpienia z roku 1968 świadczą o antysemityzmie komunistów.

Dobrze, przyjmuję, że współcześni księża nie wydają antysemickich treści. (Przynajmniej nie mam dowodów, że jest inaczej). Choć tyle dobrego, ale nie zmienia to faktu, że współcześni katolicy czytają antysemickie treści przedwojennych księży, a katolickie, przynajmniej z nazwy, wydawnictwa i księgarnie je wydają i sprzedają.

bert04 napisał(a):
- Nie wystarczy napisać sobie na witrynie "katolicki", żeby móc być za taki uważany. Różne portale z etykietką "katolicki" już promowały ezoterykę, bioenergoterapię, teologię wyzwolenia (taki para-katolicki komunizm) czy inwestycje giełdowe. To, że jakaś sekciarska grupa prezentuje jakieś swoje archiwalne dzieła na sprzedaż nie uprawnia Ciebie do robienia takich daleko idących uogólnień wobec katolików jako takich.

Nigdzie nie napisałem, że katolicyzm implikuje antysemityzm. Wręcz przeciwnie, uważam, że idea chrześcijaństwa wyklucza antysemityzm z założenia. I oczywiście nie twierdzę, że każdy kto się nazwie "katolickim" głosi katolickie treści. Chodziło mi o to, że wydawnictwo czy księgarnia nazywają się "katolickimi", żeby trafić z produktem do katolików, bo wśród nich widzą potencjalnych nabywców. Innymi słowy to, że witryna nazywa się katolicką nie oznacza, że głosi katolickie treści, ale oznacza, że kieruje te treści do katolików i sądząc po liczbie wydawanych książek, trafia na podatny grunt.


Pn wrz 27, 2021 14:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
bramin napisał(a):
Swoje uwagi o moim moderowaniu możesz umieścić w dziale "uwagi do moderacji", tutaj dyskutujemy.

Ale ja nie zgłaszałem uwag do Twojego moderowania. Po prostu uważam, że jeśli ktoś broni książek o jawnie antysemickich tytułach, pisanych przez znanych z antysemickich wypowiedzi autorów, wytrychem: "A czytałeś te książki?", broni zła, jest złym człowiekiem i nie powinien być moderatorem katolickiego forum. Taka jest moja opinia i kolejne ostrzeżenia jej nie zmienią.


Pn wrz 27, 2021 15:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
subadam napisał(a):
No ale z tym ze polski KRK byl bardzo silnie antysemicki w 20 leciu miedzywojennym chyba sie Bercie zgodzisz?


W międzywojennej Polsce było sporo antysemityzmu i antysemitów. Niektórzy po 1939 nadal byli aktywnymi antysemitami. Jak ponoć wspominany wyżej ksiądz Trzeciak. Inni angażowali się w pomoc żydom. Jak znana chyba powszechnie Zofia Kossak-Szczucka, współ-założycielka Zegoty. Dlatego uważam że owszem, nie można porównywać tego, co w Polsce pisano przez Holocaustem a co po Holocauście.

______________________

atheist napisał(a):
Przepraszam, że poczułeś się ignorowany :-). Nie mam po prostu czasu odpowiadać na wszystkie odpowiedzi. Za to postaram się odpowiedzieć Ci wyczerpująco.


Mam wrażenie, że wybierasz raczej gorące polemiki niż rzeczowe dyskusje. I potem tak to się kończy.

Cytuj:
Nie wiem też jak duża jest grupa katolików, wśród których antysemityzm trafia na podatny grunt, ani w jakim stopniu są to ludzie, jak ich nazwałeś, "schizmatycy na warunku".


No to przyjmij do wiadomości, że ci "schizmatycy na warunku" odrzucają zmiany, które dokonały się w Kościele po Soborze Watykańskim II, jak:

- msza "do ludu" w językach narodowych (zamiast "do ściany" i po łacinie)
- ekumenizm z innymi konfesjami chrześcijańskimi
- dialog międzyreligijny
- uznają papieży "warunkowo", na krawędzi ich odrzucania, zwłaszcza za wszelakie gesty pojednawcze, czy to w synagogach czy meczetach.

Ta grupa, mimo że się z katolicyzmu wywodzi i jeszcze całkowicie z nim nie zerwała, będzie miała nadreprezentację dzieł antysemickich podobnie, jak w księgarniach przykładowo oazowiczów będziesz miał nadreprezentację dzieł ekumenicznych.

Cytuj:
Jasne wydaje się jednak, że skoro wydawanych jest tyle antysemickich książek, to muszą być na to czytelnicy. A ewidentnie czytelników tych wydawnictwo Magna Polonia czy księgarnia 3DOM poszukuje wśród katolików. I pytanie jakie stawiam to jak ludzie którzy mienią się chrześcijanami godzą swoją chrześcijańską duchowość z tego typu treściami?


Tego typu pytanie jest uprawnione, ale nie do końca. Dajesz je na forum, które w polskim katolickim internecie uchodzi za dosyć liberalne. To trochę tak, jakbyś się pytał na forum "feministyczyn tato", dlaczego incele nienawidzą kobiet (puryści wybaczą mi to porównanie, ale nie znalazłem lepszego). Możemy wspólnie próbować zrozumieć ich tok myślenia, ale będzie on mi nie mniej obcy niż tobie.

Cytuj:
Rozumiem, że stawiasz tezę, że to jest sekta stojąca jakby poza głównym nurtem KK. Nie do końca się z tym zgodzę, co spróbuję uzasadnić poniżej, choć nie twierdzę, że antysemityzm dotyczy większości katolików.


Bardziej schizma niż sekta, ale granice są płynne.

Cytuj:
Argument 1)
Nie wiem kim jesteś, ale przyznajesz, że książki te pisali antysemiccy księża i nie podważasz (o ile Cię dobrze rozumiem), że tytuły tych pozycji i zapewne same pozycje budzą niechęć czy wręcz nienawiść do Żydów. Uważam, że każdy trzeźwo myślący człowiek to widzi. Ale jesteśmy na katolickim forum, na którym jeden z głównych moderatorów nazywa je "krytyką Żydów" i pyta "Gdzie tu jest nienawiść? Krytykę nazywasz nienawiścią?". Nie wiem, być może @bramin to także "schizmatyk na warunku". Ale sądząc po wpisach w obronie tych książek, sporo tu takich "schizmatyków na warunku" jak na forum "katolickie", choć masz rację, że "katolickie" z nazwy forum nie musi oznaczać katolickiego w istocie.


Nieco zmanipulowałeś ten dialog. W Twoim wstępniaku wymieniłeś 13 tytułów, w replice na krytykę braminy już tylko 4. Dlaczego? Bo te 4 są jednoznacznie antysemickie. co do pozostałych 9 już takiej jednoznaczności nie ma. Jak pokazałem wyżej, jedno z nich jest sprzedawane w empiku. Pewnie i więcej się znajdzie, ale szukać mi się nie chce. (EDIT: "Przedsiębiorstwo Holocaust" też jest w empiku).

Cytuj:
Argument 2)
Znam osobiście kilka osób, które mniej lub bardziej otwarcie głoszą antysemickie uprzedzenia. Wszystkie są gorliwymi katolikami i ten mariaż ich wiary z antysemityzmem jest bardzo wyraźny w ich wypowiedziach. Owszem, są to katolicy tradycyjni, ale moim zdaniem jeśli miałaby to być sekta "schizmatyków na warunku", to bardzo byłaby liczna niestety, biorąc pod uwagę jeszcze, że wiele osób zapewne ze swoim antysemityzmem się nie ujawnia.


Anec-data, ja znam katolików, którzy twierdzą, że wszyscy księża kradną i mają kochanki. Jeżeli nie gorzej. Ale niech będzie. Nigdzie nie twierdziłem, że tylko u lefebrystów są antysemici katoliccy. Antysemitów znajdziesz wszędzie, ale w pewnych środowiskach będzie ich więcej, niż w innych.

Cytuj:
Dobrze, przyjmuję, że współcześni księża nie wydają antysemickich treści.


Nie do końca. Wspominałem już chyba o ks. Międlarze, który głosił treści antysemickie. Ale już nie jest księdzem, choć w międzyczasie zaliczył chyba jakiś epizod w jakiejś grupie schizmatyckiej (w pamięci miałem, że był u lefebrystów, ale nie mogę tego teraz potwierdzić). Swiadczy to IMHO, że Kościół akurat z takich treści się oczyszcza.

Cytuj:
(Przynajmniej nie mam dowodów, że jest inaczej). Choć tyle dobrego, ale nie zmienia to faktu, że współcześni katolicy czytają antysemickie treści przedwojennych księży, a katolickie, przynajmniej z nazwy, wydawnictwa i księgarnie je wydają i sprzedają.


Ja byłem świadkiem, jak pod polskim kościołem w Niemczech kupowano Fakty i Mity. Scena była dosyć paradoksalna, bo przypominało jako żywo kupowanie "świerszczyka pod ladą" w czasach minionych, mrugnięcie oka, gazeta pod pachę i tyle. Nie wiem, czy na tej podstawie robiłbym jakieś przypuszczenia na temat katolicyzmu.

Cytuj:
Nigdzie nie napisałem, że katolicyzm implikuje antysemityzm. Wręcz przeciwnie, uważam, że idea chrześcijaństwa wyklucza antysemityzm z założenia. I oczywiście nie twierdzę, że każdy kto się nazwie "katolickim" głosi katolickie treści. Chodziło mi o to, że wydawnictwo czy księgarnia nazywają się "katolickimi", żeby trafić z produktem do katolików, bo wśród nich widzą potencjalnych nabywców. Innymi słowy to, że witryna nazywa się katolicką nie oznacza, że głosi katolickie treści, ale oznacza, że kieruje te treści do katolików i sądząc po liczbie wydawanych książek, trafia na podatny grunt.


Przejrzałem ten portal i na serio nigdzie nie odnalazłem, że jest to portal katolicki. Owszem, istnieją portale o profilu chrześcijańsko-narodowym. Ten jednak jest portalem narodowym, a chrześcijaństwo to tak na boku. Oceniam na podstawie poniższego:

https://sklep.magnapolonia.org/o-nas/

Dlatego nie dziwi mnie, że wśród nazioli tematyka antysemicka jest na topie. Bardziej mnie dziwi, że naziole promują powrót do odmawiania mszy katolickich w języku obcym (a tym jest łacina). Ale to już paradoksy polskiego naziolstwa, których chyba nigdy nie zrozumiem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn wrz 27, 2021 16:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
"Antysemityzm? Piękna idea!"
Wstęp:
Cytuj:
Gdyby nie zbrodniczy koronawirus, który za pośrednictwem usłużnych rządów już od roku demoluje gospodarki wielu nieszczęśliwych krajów, można by pomyśleć, że świat nie ma większego zmartwienia nad antysemityzm. Wprawdzie tego słowa użył po raz pierwszy niemiecki dziennikarz Wilhelm Marr dopiero w latach 70. XIX wieku, ale idea obecnie nazywana antysemityzmem ma bardzo stary rodowód.
W postaci całkiem nowoczesnej została zaprezentowana w biblijnej Księdze Estery, która, nawiasem mówiąc, jest znakomitą opowieścią sensacyjno-szpiegowską. Występuje tam niejaki Haman, który podpuszcza swojego króla, by zrobił porządek z Żydami: „Jest pewien naród – powiada – rozproszony i odłączony od narodów we wszystkich państwach królestwa twego, a prawa jego są inne niż każdego innego narodu. Praw króla oni nie wykonują i w interesie króla leży, aby ich nie zostawić w spokoju”. Król Aswerus łatwo dawał się przekonać każdemu, z kim rozmawiał na końcu, toteż dał Hamanowi wolną rękę.
W piśmie do satrapów napisał on tedy m.in. że „wmieszał się pomiędzy inne szczepy całego świata pewien naród wrogo do pozostałych usposobiony…” i tak dalej. Finał tej sprawy był jednak nieoczekiwany – Żydzi za pozwoleniem króla, który tym razem dał się przekonać komu innemu, wymordowali „siedemdziesiąt pięć tysięcy” królewskich poddanych, a na pamiątkę tego ludobójstwa ustanowili święto Purim, obchodzone przez nich do dnia dzisiejszego. „Stąd nauka jest dla żuka”, że nawet ludobójstwo może być albo złe, albo dobre, w zależności od tego, kto kogo morduje i z jakich pozycji.
Ale to drobiazg w porównaniu z antysemityzmem…



"Judaizm zdemaskowany w oparciu o jego własne święte księgi"
Opis:
Cytuj:
Autor tej książki dowodzi, że judaizm nie jest religią Starego Testamentu czy też Boga Izraela, ale kultem bożków judaistycznych opartym na Talmudzie, Kabale i rasistowskim uwielbieniu własnego narodu. Dowodzi, że chrześcijaństwo jest jedyną religią, która wyraża starotestamentową wiarę w Jahwe, będąc kontynuacją i proroczym wypełnieniem Starego Przymierza w Ewangelii Mesjasza Izraela.


"Złość żydowska przeciwko Bogu i bliźniemu"

Opis z książki:
Cytuj:
Złość żydowska przeciwko Bogu y bliźniemu, prawdzie y sumieniu na obiaśnienie Talmudystow, na dowod ich zaślepienia y religii dalekiey od prawa boskiego przez Moyżesza danego rozdzielona na trzy części

Data wydania? Hm.. Niespodziajka... 1760 r. Jak sprawdziłem to jeszcze przed Konfederacją Barską

"Judaszyzm czyli frymarczenie suwerennością"
Opis z książki:
Cytuj:
Stanisław Michalkiewicz, z właściwym sobie optymizmem – uczy nas rozumieć polską historię. Łączy wydarzenia z przeszłości z nasza teraźniejszą sytuacją, rysuje dla nas „zagadkowe ciągi przyczynowo — skutkowe” pomiędzy nimi.
Większość opisanych w tej książce osób powinna już zejść ze sceny. Oczywiście najpierw „wytarzana w pierzu i smole”. Jednak „oni” nie mają wstydu! Sami nie odejdą. My też ich nie odsuniemy od władzy. Wszak wszystko dzieje się wedle z góry określonych zasad, które wyznaczają starsi i mądrzejsi.


_______________________________________________________________________
Czyli tak (na podstawie samych opisów) Pierwsza dyskutuje o antysemityzmie, jako zjawisku wymierzonym w konkretną społeczność, podczas czy pogromy innych narodów są nieważne.

Druga przedstawia tezę, że judaizm ma inne podłoże religijne niż chrześcijaństwo, tak więc nie jest prekursorem chrześcijaństwa.

Trzecia ssssstrasznie antysemicka :lol: , zabytek piśmienniczy z czasów RONu (schyłkowego), de facto o tym samym co druga.

No i czwarta książka, wydaje się opisywać teorie spiskowe.

Na cztery strzały - może jedno trafienie...

Mnie ten research nie zajął zbyt dużo czasu, ale udowadnia że wątkotwórca jest leniem. Tyle że jakby nie był leniem, to pewnie by tego wątku nie stworzył, bo okazałoby się że tak w zasadzie nie ma o czym.


Pn wrz 27, 2021 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
bert04 napisał(a):
No to przyjmij do wiadomości, że ci "schizmatycy na warunku" odrzucają zmiany, które dokonały się w Kościele po Soborze Watykańskim II (...)


Nie znam się szczególnie na podziałach wśród katolików. Największy antysemita z moich znajomych przekonywał mnie ostatnio, że KK dzieli się na Kościół Benedykta i Kościół Franciszka i on należy do tego pierwszego. Czy Benedykt to też lefebrysta? Niezależnie jednak od tego, czy są to jedyni słuszni katolicy posoborowi, czy najprawdziwsi katolicy przedsoborowi, czy może najwierniejsi katolicy Benedykta, czy najświętsi katolicy Franciszka, wszyscy - jak domniemam - uznają, że bliska jest im chrześcijańska duchowość. I nie rozumiem jak niektórzy z nich godzą tę duchowość chrześcijańską z antysemityzmem.

Poza tym, szczerze powiedziawszy, uważam, że większość antysemitów w Polsce nie wie co znaczy słowo "lefebryści". Oni nie są antysemitami dlatego, że są lefebrystami, tylko dlatego, że nie znoszą Żydów. Oczywiście niektórzy z nich próbują podeprzeć swoje chore uprzedzenia wiarą, i książki o jakich mowa świetnie im to ułatwiają. Jednak większości z nich nie podejrzewam o czerpanie z jakichś koncepcji lefebrystów.

bert04 napisał(a):
Nieco zmanipulowałeś ten dialog. W Twoim wstępniaku wymieniłeś 13 tytułów, w replice na krytykę braminy już tylko 4. Dlaczego? Bo te 4 są jednoznacznie antysemickie. co do pozostałych 9 już takiej jednoznaczności nie ma.

Dlaczego zmanipulowałem, bo najpierw napisałem o 13 a potem o 4 najbardziej rażących? Wszystkie tytuły, które podałem są mniej lub bardziej negatywnie nacechowane w stosunku do Żydów. Nawet jeśli wśród tych tytułów jeden czy dwa były nadane prowokacyjnie a treść książki nie jest antysemicka (choć zupełnie nie wierzę, że tak jest), to nie zmieniłoby to ogólnego charakteru tego wydawnictwa i treści przez niego publikowanych.


bert04 napisał(a):
Jak pokazałem wyżej, jedno z nich jest sprzedawane w empiku. Pewnie i więcej się znajdzie, ale szukać mi się nie chce. (EDIT: "Przedsiębiorstwo Holocaust" też jest w empiku).


I o czym to świadczy? Po pierwsze nie tak dawno Empik wystawił a potem wycofywał z półek wypociny któregoś z prawicowych oszołomów, jak się zorientowali co to jest. Po drugie można dla celów naukowych, historycznych wystawić na półkach księgarni np. dzieła wybrane Mao Tse Tunga wśród tysiąca innych książek. Czy to oznacza, że odtąd treści jego "dzieł" nabierają na wiarygodności?

bert04 napisał(a):
Przejrzałem ten portal i na serio nigdzie nie odnalazłem, że jest to portal katolicki.

I tak też nie pisałem o samym portalu Magna Polonia. Napisałem:
"Bardzo duża część tematyki portalu, w tym większość oferowanych książek, to pozycje dotyczące wiary katolickiej i portal nie pozostawia wątpliwości, że do gorliwych katolików właśnie chce trafiać z produktami."
oraz:
"Książki sprzedawane również w powiązanej chyba z Magna Polonia księgarni 3DOM, która mówi o sobie: "Księgarnia patriotyczna, katolicka, prawicowa".


Wt wrz 28, 2021 1:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Magna Polonia - duchowość chrześcijańska a antysemityzm
atheist napisał(a):
I nie rozumiem jak niektórzy z nich godzą tę duchowość chrześcijańską z antysemityzmem.

Najpierw to zdefiniuj co to jest "antysemityzm". Bo chyba nie za bardzo wiesz o czym mówisz.

Cytuj:
Dlaczego zmanipulowałem, bo najpierw napisałem o 13 a potem o 4 najbardziej rażących? Wszystkie tytuły, które podałem są mniej lub bardziej negatywnie nacechowane w stosunku do Żydów.

Hm.. Czy wszystkie wypowiedzi nacechowane negatywnie do Żydów są antysemickie?

Cytuj:
Nawet jeśli wśród tych tytułów jeden czy dwa były nadane prowokacyjnie a treść książki nie jest antysemicka (choć zupełnie nie wierzę, że tak jest), to nie zmieniłoby to ogólnego charakteru tego wydawnictwa i treści przez niego publikowanych.


Nie przeczytałeś, ale wierzysz że mają treść antysemicką.. Coraz lepiej...
Ty jesteś gorszy od przekupki..

"Pawlikowska: A widziała pani Kowalskiego? Zdaje się że zdradza żonę
Bananowa: No co też pani Pawlikowska? A skąd pani wie?
Pawlikowska: No widziałam go wczoraj na tej ulicy. Szedł z jakąś młodą dziunią
Bananowa: Ale co też pani mówi? Pewnie to była jego bratanica, słyszałam że przyjechał do niego brat z rodziną
Pawlikowska: Ja tam nie wiem, chłopy to chłopy, jego rodziny nie znam, ale wierzę że ta dziunia to nie żadna rodzina, tylko kochanka
Bananowa: Ależ co pani? A zachowywali się podejrzanie?
Pawlikowska: Nie, szli sobie, rozmawiali (nie słyszałam o czym), ale ja pani mówię, to musi być kochanka, bo chłop, to chłop"
KUUUURTYYYYYYYYYNA


Wt wrz 28, 2021 6:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL