Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Czy to prawda? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Czy to prawda?
Chciałem się zapytać, czy to co sam poniżej napisałem jest według was zgodnie z chrześcijaństwem? (taki tok rozumowania).
Napisałem to w formie - tak jakbym pisał do zalęknionej dziewczyny..:


Liczy się to, byś chciała czynić/tworzyć dobro/piękno, i żebyś myślała, ze Bóg cię w tym spiera, że robicie to razem.
Nawet jeśli twoje działania będą wymijać się w jakimś stopniu z prawdą, nawet jeśli żyjesz po części w fantazji - to nie istotne.
Każde twoje wątpliwości, podejrzenia po drodze, lęki, zawahania, wyrzuty, których będziesz się bać, a których do końca nie ogarniasz - a za wszelką cenę będziesz chciała ogarnąć, ostatecznie zniszczą ciebie, zniszczą twoje chęci do działania, i ogarnie ciebie ciągły lęk. Będziesz się bać każdego "podszeptu" - że robisz coś źle.

Nie martw się o to, jakie błędy popełnisz, nie bój się ich skali, nie bój się niepewności.
Bóg wszystko to co złe przemieni w dobro, ciebie, i to co złego uczyniłaś/uczynisz również, a liczy się tylko ten dobry entuzjazm w tobie, to że chcesz cokolwiek zrobić z Bogiem.
Twoje wady zostaną poprawione gdzieś po drodze. W jaki sposób to już nie twoja działka.

Być może siedzisz teraz zalękniona, przestraszona, myśląc że musisz coś z tym zrobić - właśnie tego nie chce Bóg.
On chce by twoje działanie było spowodowane pogodą ducha, spokojem, pasją, wszystkim tym co pozytywne, nawet jeśli tymczasem umknie ci coś co tobie wydaje się teraz ważne do zrozumienia.


So sie 13, 2022 10:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Re: Czy to prawda?
hm.. da się tu edytować posty? nie widzę przycisku edytuj, chciałem poprawić słowo "cechę" na "cenę"..


So sie 13, 2022 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy to prawda?
Klexis napisał(a):
Chciałem się zapytać, czy to co sam poniżej napisałem jest według was zgodnie z chrześcijaństwem?

Nie ma co dzielic włosa na czworo. Jest to na ogół zgodne z chrześcijaństwem.
Klexis napisał(a):
Nawet jeśli twoje działania będą wymijać się w jakimś stopniu z prawdą, nawet jeśli żyjesz po części w fantazji - to nieistotne.

Tu mógłbym dyskutować. Duchowość chrześcijańska nakazuje nam żyć w prawdzie, działać zgodnie z prawdą, nie wytwarzać jakiegoś własnego świata fantazji i ułudy.
Na tym tez polega pokora: żyć w prawdzie przed sobą samym i przed Bogiem, mieć świadomość swoich błędów, słabości ale tez tego co we mnie jest dobre, czego dokonałem, co mi się udało.
Klexis napisał(a):
Twoje wady zostaną poprawione gdzieś po drodze. W jaki sposób to już nie twoja działka.

Nie można wszystkiego zwalić na Pana Boga, trzeba tez wziąć się za siebie.
Klexis napisał(a):
nie widzę przycisku edytuj, chciałem poprawić słowo "cechę" na "cenę"..

Przycisk "edytuj" znajduje się po prawej stronie, możesz edytować post w ciągu 10 minut.

_________________
ksiądz


Pn sie 15, 2022 14:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 16:24
Posty: 13
Post Re: Czy to prawda?
dzięki za opinie

bramin napisał(a):
Klexis napisał(a):
Nawet jeśli twoje działania będą wymijać się w jakimś stopniu z prawdą, nawet jeśli żyjesz po części w fantazji - to nieistotne.

Tu mógłbym dyskutować. Duchowość chrześcijańska nakazuje nam żyć w prawdzie, działać zgodnie z prawdą, nie wytwarzać jakiegoś własnego świata fantazji i ułudy.
Na tym tez polega pokora: żyć w prawdzie przed sobą samym i przed Bogiem, mieć świadomość swoich błędów, słabości ale tez tego co we mnie jest dobre, czego dokonałem, co mi się udało.


Myślę, że Bóg nie nakazuje, ale mówi, że "będziesz".
Będziesz - to czas przyszły, ale może "zahaczać" o teraźniejszość.

Nie ma człowieka którego dziania nie wymijały by się w jakimś stopniu z prawdą, i żyje pozbawiony wszelkich fantazji.
To że człowiek myśli, że w chwili obecnej ma nad tym kontrolę - myśli, że żyje zgodnie z prawdą - może nic nie znaczyć, bo to mogą być tylko uczucia które wymijają się z prawdą (było już miliony takich przypadków..)
Dlatego napisałem, że to w sumie nieistotne, jak bardzo działania człowieka wymijają się z prawdą, bo to do zbawienia nie jest potrzebne.

Jak już człowiek ustali, że cos jest złe - to zazwyczaj i tak to akceptuje i unika tego złego, by nie szkodzić chociażby samemu sobie..
Ale jeśli nie ma jasności, w jakimś stopniu się stara, ale i tak nie ma dalej jasności, podejmuje działania, to wtedy nie istotne jak bardzo jego działania wymijają się z prawdą, w jakim świecie fantazji żyje..
Bo gdyby chciał wszystko najpierw zrozumieć, a dopiero później coś zrobić - to nic by nie zrobił, umarł by z przygnębienia..
Rady innych, "racja większości" również mogą zamiast pomóc - jeszcze bardziej wprowadzić w błąd.

bramin napisał(a):
Nie można wszystkiego zwalić na Pana Boga, trzeba tez wziąć się za siebie.


Tym wzięciem się za siebie to może być - myślę - ta dobra chęć zrobienia czegoś z Bogiem (a nie tak jak wielu myśli - kontrola wszystkiego co dotyczy ich działań, wad, błędów itp…).
A tak poza tym - kiedy jestem naprawdę przerażonym - i tak cały ciężar zwalam na Pana Boga, no bo inaczej piekło by mnie pochłonęło.. nie dało by się żyć..


So sie 20, 2022 13:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL