Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastrofa ! 
Autor Wiadomość
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Nie ma tutaj żadnej katastrofy, po prostu do seminarium wstępują tylko i wyłącznie ludzie z Bożego powołania , duchowieństwo oczyszcza się z ludzi niepowołanych do kapłaństwa.


To ostro się oczyszcza. W mojej diecezji (płockiej), 20 lat temu w tutejszym WSD, było ok. 200 alumnów, dzisiaj jest ok. 20 (chyba nawet kilkunastu). Większość z tych kilkunastu to alumni poranieni, np. przez ojca alkoholika, o czym ze 2 lata temu mówił publicznie jeden z wykładowców WSD w Płocku, śp. ks. prof. I. Mroczkowski. Ci poranieni alumni wożeni są na rzymsko-katolicką psychoterapię. Oto obraz współczesnego seminarium duchownego w Polsce, bo we wszystkich polskich seminariach jest podobnie.


Cz cze 09, 2022 15:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Anonim (konto usunięte) napisał(a):
Ci poranieni alumni wożeni są na rzymsko-katolicką psychoterapię.

Tak, są organizowane specjalne środki transportu dla tych biednych kleryków. Chociaż nigdy nie słyszałem o rzymsko-katolickiej psychoterapii. To chyba jakaś nowość.

Anonim (konto usunięte) napisał(a):
Oto obraz współczesnego seminarium duchownego w Polsce, bo we wszystkich polskich seminariach jest podobnie.

Autor tego postu robił chyba za kierowcę autobusu we wszystkich polskich seminariach.

_________________
ksiądz


Pt cze 10, 2022 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Na Dolnym Śląsku podjęto decyzję o połączeniu seminariów duchownych diecezji świdnickiej, legnickiej i wrocławskiej. Odtąd klerycy będą pobierali nauki we wrocławskim seminarium.
Rzecznik wrocławskiej kurii mówi, ze to nie likwidacja tylko tymczasowe zawieszanie działalności.
To taka dobra mina do złej gry.
https://info.wiara.pl/doc/7650906.Lacze ... likwidacji

_________________
ksiądz


Śr cze 22, 2022 10:54
Zobacz profil
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Przed 1953 roku można było zostać kapłanem po trzyletniej nauce w seminarium. Warto wiedzieć, że o kształceniu duchownych przypominały odpowiednie kanony soborów średniowiecznych: kanon osiemnasty III Soboru Laterańskiego (1179) i jedenasty IV Soboru Laterańskiego (1215 ) a w Polsce synod łęczycki abp. Jana Łaskiego, który odbył się w 1523 r., wymagał od wszystkich kandydatów do kapłaństwa trzyletnich studiów uniwersyteckich.
Obecnie przedłużono studia seminaryjne w Polsce o rok do 6+1 lat. Dalszy istotny ujemny wzrost powołań do kapłaństwa zapewnić może jedynie przedłużenie studiów seminaryjnych do 9 lat i jestem tego pewien. Istotnie wzrosła też liczba seminariów duchownych tak aby zapewnić wynagrodzenie wykładowcom i wskazany jest dalszy tak burzliwi rozwój by seminarium duchowne było w każdym dekanacie ( obecnie jet tylko w każdej diecezji ).


Wt sty 17, 2023 12:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
@Podzamcze, system edukacji od dawna jest skostniały i nie nadąża za duchem czasów. Dawniej, gdy nie było dostępu do Internetu, konieczne było studiowanie książek z biblioteki, robienie notatek, ćwiczenie pamięci, by później służyć innym. W dobie Internetu, system edukacji można zrewolucjonizować na tyle, by człowiek wiedział w jaki sposób korzystać ze źródeł, które ma niemalże pod nosem po paru kliknięciach, by potrafił krytycznie je analizować i prawidłowo ukierunkowywać schematy myślowe w oparciu o dostępne dane. Masz rację, że można skrócić czas, jaki człowiek spędza w seminarium, ale to samo dotyczy innych studiów. Duch wieje kędy chce, być może potrzebny jest napływ kapłanów z Afryki, skoro tam powołań jest więcej niż w Europie, może oni nam przywrócą perspektywę, która dotąd nam umykała?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt sty 17, 2023 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Ale skoro i wiernych gwaltownie ubywa to i zapotrzebowanie na duchownych jest o wiele mniejsze.
Wlasnie teraz Polska wchodzi w czas szybkiej laicyzacji. Wszystko z opoznieniem w stosunku do zachodu. Wplyw JP2 juz sie wyczerpuje i to najprawdopodobniej kwestia kilkunastu lat, gdy liczba wiernych sie przepolowi.
Ci ktorzy beda wstepowac do seminariow podejma bardziej przemyslane decyzje i jakosc sie poprawi.


Wt sty 17, 2023 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Częściowo za odpływ kandydatów winne jest to całe LGBT. Kiedyś gej nie miał z bardzo opcji w życiu oprócz pójścia na księdza. Teraz opcje są.


Wt sty 17, 2023 22:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 560
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Najistotniejsza jest jakość tych, którzy są oddani Bogu.
Jezus, nasz Zbawiciel, na początku był sam. Później miał dwunastu pierwszych uczniów, zwanych apostołami. Później miał 70 innych uczniów, których również wysyłał na głoszenie Ewangelii. Po zmartwychwstaniu, w wieczerniku na modlitwie zgromadzonych było około 120 osób, ale Zmartwychwstałego widziało nawet 500 braci jednocześnie. W dniu Zeslania Ducha Świętego nawróciło się 3000 osób. A już w około 20 lat po zmartwychwstaniu, nieprzychylni chrześcijanom ludzie krzyczeli o uczniach Chrystusa w odległej Tesalonice: "Ludzie, którzy podburzają cały świat, przyszli też tutaj".

To, jaki jest naprawdę obecny stan Kościoła, w dużym stopniu zależy od odpowiedzi, czy są w nim prawdziwi uczniowie Chrystusa - bo na początku to Duch Święty i oni stanowili o dynamice rozwoju.
Cytuj:
Możemy być księżmi, biskupami, kardynałami albo papieżami - ale jeśli nie bierzemy swojego krzyża, nie jesteśmy uczniami Chrystusa - mówił papież Franciszek do kardynałów zebranych w Kaplicy Sykstyńskiej podczas pierwszej mszy swojego pontyfikatu.

Nowy Testament w około 200 miejscach wspomina o "uczniach" Chrystusa, o warunkach jakie mają spełniać, a o "kapłanach" (a i to w znaczeniu kapłaństwa powszechnego) zaledwie kilka razy.


Śr sty 18, 2023 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
afilatelista napisał(a):
Kiedyś gej nie miał z bardzo opcji w życiu oprócz pójścia na księdza. Teraz opcje są.
Tak, masz rację. Wszystkie kierunki studiów i zawody były zamknięte dla gejow.
Chłopaki mieli na czole napisane, ze są gejami i chodzili na parady równości.
Jedyną opcją było seminarium bo tylko tam pierwszym i głównym warunkiem przyjęcia był coming out :D .
Afilatelista, szacun za błyskotliwy post. Nieźle odleciałeś.
Podzamcze napisał(a):
Obecnie przedłużono studia seminaryjne w Polsce o rok do 6+1 lat.

Od wielu lat w seminariach zakonnych tyle lat trwa formacja.
Dopiero od niedawna w niektórych seminariach diecezjalnych wprowadzono rok propedeutyczny, tłumacząc to niskim poziomem wiedzy religijnej przyszłych kleryków, co świadczy o kiepskim poziomie religii w szkołach.
Podzamcze napisał(a):
Istotnie wzrosła też liczba seminariów duchownych tak aby zapewnić wynagrodzenie wykładowcom

Masz bracie sporo fantazji, skąd zaczerpnąłeś takie wiadomości?

_________________
ksiądz


Pt sty 20, 2023 17:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
bramin napisał(a):
Tak, masz rację. Wszystkie kierunki studiów i zawody były zamknięte dla gejow.
Chłopaki mieli na czole napisane, ze są gejami i chodzili na parady równości.
Jedyną opcją było seminarium bo tylko tam pierwszym i głównym warunkiem przyjęcia był coming out :D .
Afilatelista, szacun za błyskotliwy post. Nieźle odleciałeś.

Bycie księdzem kiedyś to było coś. Status społeczny, pieniądze władza, łatwe życie. I nikt nie pytał dlaczego nie ma żony.
Bycie otwartym homoseksualistą to otwarcie się na szyderstwa, nienawiść i generalnie same trudności.
Oczywiście wiele osób homoseksualnych szło do klasztorów i seminariów z pobudek religijnych, chcąc walczyć ze swoimi skłonnościami. Żyć w czystości. Bo wmówiono im że homoseksualizm to grzech.


So sty 21, 2023 9:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
afilatelista napisał(a):
Bycie księdzem kiedyś to było coś.

Cos w tym było, niewątpliwie.
afilatelista napisał(a):
Status społeczny, pieniądze, władza, łatwe życie.

Status? tak.
Pieniądze? to zależy. Trafił ktoś na bogatą parafię to na pewno. A co powiedzieć o misjonarzach, księżach na pipidówach itp.? Podchodzisz do wielu rzeczy zerojedynkowo.
Władza? tez nie zawsze i wszędzie.
Łatwe życie? Jak ktoś chciał sie urządzić to może, dla księdza z powołaniem to myślę, ze niełatwo.
Nawet w tamtych "lepszych" czasach tez nie było tłumów w seminariach. Gdyby było jak mówisz to towarzystwo by waliło drzwiami i oknami.
afilatelista napisał(a):
Oczywiście wiele osób homoseksualnych szło do klasztorów i seminariów z pobudek religijnych, chcąc walczyć ze swoimi skłonnościami.

Skąd bierzesz tę oczywistość? Z badan socjologicznych?
Co to znaczy wiele osób homoseksualnych? 30%, 50%, 90%?

_________________
ksiądz


Pn sty 23, 2023 12:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Zdecydowanie powyżej średniej:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Homosex ... lic_Church
Dane z USA, ale na podstawie danych anegdotycznych myślę że u nas jest jeszcze więcej.

Powidz mi jakie perspektywy miał gej na polskiej prowincji? Nieszczęśliwe małżeństwo z kobietą, bycie samotnym do końca życia lub pójście na księdza/do zakonu. Ujawnienie się jako homoseksualista nawet dzisiaj jest dla wielu skazaniem się na wykluczenie społeczne i wydziedziczeniem przez rodziców.


Pn sty 23, 2023 15:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Podany przez Ciebie artykuł ma taką samą wartość jak wypowiedz wróżbity Macieja.
Pare przykładów.
W artykule jest mowa, ze trudno stwierdzić jaka jest liczba homoseksualnych duchownych. Przypis nr 19 odsyła do artykułu jezuity Jamesa Martina, który z kolei powołuje się na jakąs pozycję pewnego autora, który podaje szacunkowo procent homoseksualnych duchownych czyli 21% do 58%, podobno wśród młodych księży jeszcze więcej. Wiesz o czymś takim jak błąd statystyczny i jego granice?
Jeśli jakieś badania socjologiczne mówią o takim rozrzucie to takie badania nadają się tylko do kosza na śmieci.
Według sondażu Los Angeles Times 15% ankietowanych księży uważa, ze szacunkowo wśród duchowieństwa jest 50% homoseksualistów. Podany jest przypis do artykułu, którego nie ma :D.
Z kolei pani arcybiskup z jakiegoś liberalnego otwartego episkopalnego Kościoła twierdzi, że przynajmniej 33% duchownych to homoseksualiści. Skąd ona to wzięła? No wiadomo, szacunkowe dane :-D.
Dziękuję za uwagę, do widzenia.

_________________
ksiądz


Śr sty 25, 2023 8:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
[quote="bramin"]
Mi przypis działa. Nie 15% uważa, tylko 15% przyznaje się do bycia homo.
Ale muszę przyznać że ta ankieta nie potwierdza mojej hipotezy, bo z tej samej ankiety wynika że wśród młodych księży odsetek jest wyższy i wynosi 23%.


Śr sty 25, 2023 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pustoszejące seminaria duch.- to nie kryzys, to katastro
Sorry, wróciłem do artykułu, masz rację, 15% uważa sie za homoseksualistów. Czytałem przypisy i artykuły, zrobiłem podsumowanie i uleciało mi to z głowy.
Ja nie zaprzeczam, ze w seminariach bywali lub bywają geje. Według mnie, z mojej praktyki i obserwacji, to moje prywatne zdanie, jest to jakiś promil przypadków.
W większych seminariach, gdzie na każdym roku było np. 30 kleryków, to facet z takimi skłonnościami ginął w tłumie.
W seminariach zakonnych, liczba kleryków była mniejsza, nie było takiej anonimowości więc takie rzeczy wychodziły dość szybko na światło dzienne.
W USA na fali tolerancji, nowych trendów w psychologii, skłonności homoseksualne były tolerowane a nawet akceptowane.
Jak byłem przed wieloma laty w USA mówiło się, ze już w seminarium geje dobierali się w pary i mieszkali razem, żeby po święceniach mieć kogoś i nie czuć się samotnym.
Czy to prawda, nie wiem. Nikt tego oficjalnie nie weryfikował. Do mnie tez zgłosiło sie wtedy trzech gejów, którzy chcieli wstąpić do seminarium.
Wracając do meritum sprawy.
Do tej pory nie zrobiono poważnych badan, dane które mamy są tylko szacunkowe i brane z sufitu.
Te, które są do dyspozycji są albo zawyżane przez zwolenników LGBT lub zanizane czy lekceważone przez środowiska konserwatywne.

_________________
ksiądz


Cz sty 26, 2023 17:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL