Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 9:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jak nauczyć dzieci, że "na Kościół trzeba łożyć" 

Czy Kościół Katolicki w Polsce przywiązuje zbyt wielką wagę do posiadania pieniedzy?
Tak 44%  44%  [ 7 ]
Nie 56%  56%  [ 9 ]
Liczba głosów : 16

 Jak nauczyć dzieci, że "na Kościół trzeba łożyć" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
dzieci w drodze do ołtarza z kopertami:

- cześć, Kasiu.
- witaj, jasiu.
- ile masz pieniążków dla księdza?
- mama dała mi 30 złotych.
- mi tatuś włożył aż 50 złotych!
- ale dużo! na pewno będziesz w niebie!

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


N maja 17, 2009 10:06
Zobacz profil
Post 
Zenonzet napisał(a):
Nie spotkałem się tutaj jeszcze żeby przy podawaniu artykułów nt. polityków ktoś domagał się autoryzacji ich słów. Ale jeśli są wypowiedzi ksieży to ciągle słyszy się "nie wiadomo czy to naprawdę", "to Wyborcza więc może być zmanipulowane" itp.

Akurat Ty nie spotkałeś...bo nawet GW, której wcale nie traktuję jako zakłamanej, przepraszała za brak aurotuzacji w przypadku protestów poszczególnych polityków.

Cytuj:
No cóż, może Cię to boli, ale parada z kopertami do ołtarza wygląda jak kult pieniądza i tak mogła być odbierana.

Nie boli mnie - jestem pragmatyczką i mam swiadomość, że żadna instytucja nie może funkcjonowac bez funduszy.
Może forma procesji może kogoś razić.
Choć dzieciaki noszą do ołtarza dary chleb, wino, ofiara na kościół - koperta z datkami od wszystkich dzieci.
Czyni to kilkoro wybranych dzieci - tu ksiądz nie wybierał, dał mozliwośc przyniesienie daru każdemu dzieciakowi.
A niektórzy rodzice , którzy ubieraja dzieciaki do I-szej komunii jak małe księżnczki, książęta, ścigają się w wystawności przyjęć i prezentów, traktuja ofiarę na kościół w podobnych kategoriach.


Cytuj:
Jasne, lepszym rozwiązaniem byłoby zapłacenie przed/po uroczystości, dzieciaki niepotrzebnie się w to miesza. Ale może miały w kopertach karty z podziękowaniami? Wówczas o oszustwie nie ma mowy. ;]

Pełna zgoda :) - tyle, że nie "zapłacenie" ale ofiara.


N maja 17, 2009 10:27
Post 
Ten szpagat pomiedzy "dobrowolnym" a "przymusowym" datkiem chyba jest nie do rozwiazania.
Dzieki podatkom koscielnym KK w Niemczech moze prowadzic normalna dzialalnosc charytatywna, szpitale, Caritas, domy starcow, jednoczesnie ksieza i etatowi pracownicy KK maja pensje powiazane z zarobkami admministracji panstwowoej i dzieki temu nie ma podejrzenia, ze "maja za malo" i chca pieniadze dla siebie. Wszystkie "uslugi" sa za darmo (czyli nie ma "oplat" za sakramenty). Nie ma takze zadnych oplat za przygotowanie do 1. Komunii sw., ktore w duzej mierze lezy w rekach rodzicow, ktorzy sa szkoleni na specjalnych katechezach, nie ma "prezentow" dla ksiedza proboszcza, pan katechetek itp.
A dzieci dawaly pieniadze, owszem, ale na dziekczynnej Mszy sw., tydzien po 1.Komunii sw., z pieniedzy ktore dostaly na "komunie" i z przeznaczeniem na pomoc dzieciom potrzebujacym (tez dzialalnosc KK).
No i moze to jest sensowniejsze uczenie "dawania na Kosciol" (czyli na kogo? W tym wypadku kojarzy sie niestety jednoznacznie - na parafie, czyli na proboszcza)


N maja 17, 2009 13:11
Post 
To może w polsce tez wprowadzić taki system. Podatek ksieza beda miec pensje bedzie wiadomo ile i po kłopocie. Nikt nie daje na msze, na komunie na pogrzeb i juz. Tylko co z duchownymi kościołów niekatolickich ?


N maja 17, 2009 13:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
każdy płaci 1,04% z podatku dochodowego. wystarczy.

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


N maja 17, 2009 13:26
Zobacz profil
Post 
lereeeek napisał(a):
To może w polsce tez wprowadzić taki system. Podatek ksieza beda miec pensje bedzie wiadomo ile i po kłopocie. Nikt nie daje na msze, na komunie na pogrzeb i juz. Tylko co z duchownymi kościołów niekatolickich ?


Akurat "na Msze" tez tu sie zbiera, bo jest to czesc Mszy sw., kiedy to procesja z darami jest polaczona ze zbieraniem owych darow wsrod wiernych. Mozliwe, ze kiedys byly to dary materialne, ktore np. zbieralo sie do koszow przy wejsciu do kosciola, zanosilo w procesji do oltarza, a po Mszy sw. dzielilo wsrod potrzebujacych. Ale od wielu lat sa to (po prostu) pieniadze ( na wsi moze by sie jeszcze te dary w naturze dalo zbierac).
No a pogrzeb i tu kosztuje, bo przedsiebiorca pogrzebowy nie pracuje za darmo a i miejsce na cmentarzu (komunalnym) tez wykupic trzeba.

Z tym jednym procentem od podatku dochodowego sie zgodze, choc tu wypadaja chyba 2% (8% od placonego podatku). Ale to byloby 1% na wybrany cel charytatywny a drugi na Kosciol. Z tym, ze podatki na Kosciol mozna tu odliczyc w nastepnym roku od dochodu jako darowizne.
Podatki zbiera panstwo tylko dla 2 uznanych Kosciolow (z tego co wiem), reszta zyje z datkow swoich wyznawcow.
Ale o ile kiedys pomysl wydawal mi sie niezbyt szczesliwy, to po dluzszym przyjrzeniu sie jak to dziala, jestem za.
Dochody sa przewidywalne, pieniadze mozna planowac, parafie sa zobowiazane do funduszu remontowego, zarzadzaja tym rozsadne rady parafialne.
Do tego dochodza fundusze koscielne Adveniat, Misereor, Renovabis, ktore zbieraja ofiary na pomoc w krajach Trzeciego (i drugiego) swiata, glownie na cele koscielne, ale tez socjalne (bo jest to z natury rzeczy polaczone). I - o dziwo - ludzie na te fundusze daja pieniadze, mimo podatkow.
A przede wszystkim, nie ma bogatszych i biedniejszych parafii, ksiadz nie musi sie martwic "o swoje", dbanie o kosciol, jak o wlasny dom tez ma z glowy (przynajmniej czesciowo), no ale... mimo wielu innych pozytecznych zadan (glownie duchowych) nie ma takiej "wladzy" jak w polskim kosciele. Za to parafia to nie tylko ksiadz proboszcz, ale wielu swieckich, ktorzy rzeczywiscie wlaczaja sie, badz sa wlaczane do wspolnej dzialalnosci na wielu niwach.


N maja 17, 2009 14:37

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 8:36
Posty: 366
Post 
Ja tam bym się tak nie martwił o pieniądze Krk - który będąc jednym z największych posiadaczy ziemskich spokojnie zaspokoiłby niejedne potrzeby (nie tylko swoie i swoich poddanych). A to, że władze wyższe, nie dzielą się zyskami z tymi z niższego szczebla, to już problem wewnątrz Krk i tych biednych księży.


Cz maja 28, 2009 9:35
Zobacz profil
Post 
ten wiek dzieci
Może to za wcześnie, a może za późno ....
żeby uświadomić im, że Kościół powinno się wspierać materialnie,
oburzenie rodziców świadczy jedynie o ich niewyedukowaniu w sferze wspierania Kościoła
to im - a nie dzieciom - powinno się udzielić kilku katechez na temat dzielenia się z Kościołem tym co zostało nam dane przez pracę, okoliczności itd, czyli przez Boga.
Wspieranie Kościoła - swojej parafii to nic innego jak dzielenie się ze swą duchową wspólnotą, duchową rodziną...

tak... poidealizowałem sobie


Cz maja 28, 2009 14:04
Post 
a moja żona mówi...
wystarczyłby podatek kościelny i liczba katolików w Polsce spadłaby natychmiast...


Cz maja 28, 2009 14:06

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 8:36
Posty: 366
Post 
Podatków w ogóle nie powinno być - moje zdanie. A co dopiero na kościół :D


Pt maja 29, 2009 9:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL