Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 2:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 271 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Alus napisał(a):
Jajko napisał(a):
Alus, czy przed chrześcijanami ktoś świętował (ku czci swego bóśtwa) w niedziele czy nie? Może Ty mi powiesz, bo medieval wymiękł.

W czasach przedchrześcijańskich niedzielę łączono z kultem słońca, rzymianie Mitry.


Dziękuję. Tak więc świętowanie niedzieli to nie jest wynalazek chrześcijański. CBDO.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 14, 2013 9:53
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Jajko napisał(a):
Alus napisał(a):
Jajko napisał(a):
Alus, czy przed chrześcijanami ktoś świętował (ku czci swego bóśtwa) w niedziele czy nie? Może Ty mi powiesz, bo medieval wymiękł.

W czasach przedchrześcijańskich niedzielę łączono z kultem słońca, rzymianie Mitry.


Dziękuję. Tak więc świętowanie niedzieli to nie jest wynalazek chrześcijański. CBDO.

Chrześcijanie nic nie usiłowali wynajdywać, czcili dzień cudu - powstania z martwych Chrystusa.


Pt cze 14, 2013 9:55
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
A ktos powiedzial ze jest to "wynalazek" chrzescijanski?
Jezeli Jajko jezdzi samochodem, to znaczy ze Jajko ten samochod wynalazl?

Chrzescijanie swietuja niedziele z konkretnego powodu. Jezeli ktos poza nimi niedziele swietuje, to ... tym lepiej. Nie ma konfliktu interesow, jak w krajach, gdzie swietuje sie inne dni tygodnia.


Pt cze 14, 2013 9:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Wydawało mi się, że medieval pisał, że to chrześcijanie wynaleźli świętowanie niedzieli, ale może go źle zrozumiałem.
medieval_man napisał(a):
ŚWIĘTOWANIE W NIEDZIELĘ WYNALEŹLI (i wprowadzili do cywilizacji europejskiej) CHRZEŚCIJANIE

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 14, 2013 10:00
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Nie wiem, jak medieval_man to rozumie. Jezeli jako "ustawowy" dzien wolny, to faktycznie moze to byc "wynalazek" chrzescijanski. Zydowski bylby szabat.
Nie wiem, jak swietowano dzien slonca, czy Mitry. I czy byl polaczony z faktycznym wypoczynkiem calodniowym.


Pt cze 14, 2013 10:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
I po co manipulujesz?
Stajesz się coraz bardziej wredny.
Napisałem:
Cytuj:
ŚWIĘTOWANIE W NIEDZIELĘ WYNALEŹLI (i wprowadzili do cywilizacji europejskiej) CHRZEŚCIJANIE DLA UCZCZENIA ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA.
Jesli ktokolwiek wcześniej z jakiegokolwiek powodu świętował w niedzielę nie czynił tego z powodu pamiątki zmartwychwstania i nie wywarło to żadnego wpływu na cywilizację europejską.

Z czego wynika, że jeśli dzisiaj w cywilizacji europejskiej świetuje się niedzielę to nie wynika to absolutnie z jakichś kultów solarnych, tylko z pamiątki zmartwychwstania.
Czy świętuje się dziś na świecie niedzielę dlatego, że wiąże się to z kultem Mitry?
Czy dlatego, że wprowadziło to chrześcijanstwo?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt cze 14, 2013 10:09
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Mam podejrzenia, że gdyby wyznawcy Mitry świętowali w czwartek, to Jezus by zmartwychwstał właśnie w ten dzień...
bo to chyba nie tylko i wyłącznie przez przypadek nowe święto nowego kultu wypadło akurat w dniu ważnego święta istniejącego kultu, no nie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 14, 2013 10:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Jajko napisał(a):
Mam podejrzenia, że gdyby wyznawcy Mitry świętowali w czwartek, to Jezus by zmartwychwstał właśnie w ten dzień...

Tak....
Wbrew wszystkim proroctwom Starego Testamentu.
Zastanów się:
O tym, że Jezus zmartwychwstał w niedzielę rano świadczą pisma chrześcijanskie z I w.
Chrześcijanstwo zaczęło rozwijać się na dobre w cesarstwie rzymskim dopiero na przełomie III i IV wieku i wtedy rywalizowało z mitraizmem.
Na początku IV wieku chrześcijanie musieliby zdecydować, żeby sfałszować wszystkie pisma od I wieku, tak, aby dzień święta tygodniowego w mitraizmie i chrześcijaństwie byl taki sam.
Masz niezdrowe podejrzenia; ale:
To też można leczyć....

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt cze 14, 2013 10:20
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
@Jajko: wedlug tych, ktorzy widza swiat przez okulary antychrzescijanskie nic nie jest przypadkiem, a wszystko ukartowana akcja chrzescijan przeciw ... calemu swiatu.

A dlaczego chrzescijanie mieliby sie na terenach zydowskich akurat Mitra przejmowac? Innych bostw tam nie czczono? Caly panteon mieli od rzymskich po greckie, a moze i pare egipskich by sie znalazlo.


Pt cze 14, 2013 10:21
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Jajko napisał(a):
Mam podejrzenia, że gdyby wyznawcy Mitry świętowali w czwartek, to Jezus by zmartwychwstał właśnie w ten dzień...
bo to chyba nie tylko i wyłącznie przez przypadek nowe święto nowego kultu wypadło akurat w dniu ważnego święta istniejącego kultu, no nie?

Żaden przypadek.
ST przygotowywał świat na przyjście Chrystusa.
Obecność Jezusa na ziemi, Jego przekaz, Zmartwychwstanie, to nowa epoka w historii Ziemi.
Nowa a więc rozpoczęta w pierwszy dzień tygodnia, niedzielę.


Pt cze 14, 2013 11:14
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Kael napisał(a):
@Jajko: wedlug tych, ktorzy widza swiat przez okulary antychrzescijanskie nic nie jest przypadkiem, a wszystko ukartowana akcja chrzescijan przeciw ... calemu swiatu.

Nie chrześcijan ale sekty żydowskiej z dwunastoma na czele ;)
:3majsie:


Pt cze 14, 2013 22:27

Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 11:36
Posty: 361
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Cytuj:
ŚWIĘTOWANIE W NIEDZIELĘ WYNALEŹLI (i wprowadzili do cywilizacji europejskiej) CHRZEŚCIJANIE DLA UCZCZENIA ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA.


Wolną niedzielę ustanowił poganin Konstantyn i to na kilka lat przed Soborem Nicejskim. Etymologia angielskiego słowa sunday czy niemieckiego Sonntag do zmartwychwstania Jezusa chyba nie nawiązuje? :D

_________________
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności" (Marie von Ebner-Eschenbach)


So cze 15, 2013 0:22
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
To chrzescijanie kolonizowali Anglie? I stad nazwa saturday dla soboty? Dziwy, dziwy...

Ciekawe dlaczego niedziela po rosyjsku to wozkriesienie?


So cze 15, 2013 11:25
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
www.wolnaniedziela.pl


So lip 20, 2013 21:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post Re: Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
Za niedługo po wygranej PIS. Będzie:
Nie chodzę w niedziele do sklepu bo jest zakaz Handlu. :mad:
A co z moją wolną wolą? Czy kolejnym krokiem będzie zakaż sprzedaży mięsa w piątki?


N lip 21, 2013 4:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 271 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL