Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 10:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 W Le Figaro ankieta w sprawie Papieża i prezerwatyw - glosuj 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Słowo condom jako ostatnie ogniwo już nie pszeszkadza :)

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Wt mar 31, 2009 20:33
Zobacz profil
Post 
Sareneth napisał(a):
Słowo condom jako ostatnie ogniwo już nie pszeszkadza :)

Od początku nie przeszkadzało
http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=24157
I Lancet kiedyś wyrażał podobne zdanie do Benedykta XVI
http://ekai.pl/wydarzenia/x18991/radio- ... ezerwatyw/


Wt mar 31, 2009 20:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Nie jestem obyty w Waszej religii, ale czy czasem katechizm Waszego kościoła nie uważa że stosowanie gumek jest grzechem?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Wt mar 31, 2009 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Na ile znam Katechizm, to nie. Kościół negatywnie ocenia antykoncepcję, czyli wyłączanie z aktu seksualnego funkcję rozrodczą. To nie jest to samo.

Papież powiedział, że stosowanie prezerwatyw nie rozwiązuje problemu AIDS, a (czasem?) nawet pogłębia. Że nie rozwiązuje to chyba jest niewątpliwe, czy pogłębia - nie ma tu jednoznacznej opinii naukowców


Wt mar 31, 2009 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 03, 2009 20:12
Posty: 17
Post 
Z gumkami to jest śliska sprawa. W zależności od spowiednika może tobie nie dać rozgrzeszenia (bo do tego potrzebny jest akt skruchy i postanowienie poprawy), albo jedynie wygłosi krótkie kazanie na temat miłości i przyjemności z obcowaniem z bliską (sakramentalnie) osobą bez gumki. Z tego 'niezrozumienia nauki Kościoła w sprawie prezerwatywy' swego czasu zastanwiałem się nawet nad radykalnym wstąpieniem do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Byłem jednak wtedy jeszcze młody i zbyt leniwy, aby wstawać co niedziela o 7.00 rano (jedyna msza z braku wiernych). Może coś się zmieni w 'tym temacie' chociaż na obecnego Papieża zbytnio nie liczę.


Pn kwi 06, 2009 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
jasne ze guma poglebia problem AIDS i innych chorob typu kila, rzerzaczka itd., tylko monogamizm zapewnia bezpieczenstwo zadne tabletki czy kawalki plastiku nie sa wystarczajaco bariera dla mikroskopijnych smiertelnych wirusow, Papiez chce zeby ludzie zyli a nie umierali dlatego mowi o tym o czym zawsze mowil KK i bedzie mowil czyli o monogamizmie i sakramencie malzenstwa.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Pn kwi 20, 2009 15:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Może nie popadajmy w taki hurraoptymizn, bo Kościół wcale nie zawsze mówił o sakramencie małżeństwa. Taki mały OT, ale wolę korygować takie nieścisłości


Pn kwi 20, 2009 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Kamyk napisał(a):
Kościół wcale nie zawsze mówił o sakramencie małżeństwa.


ze niby jak????

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Pn kwi 20, 2009 15:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 23, 2009 21:57
Posty: 1591
Post 
Cytuj:
jasne ze guma poglebia problem AIDS i innych chorob typu kila, rzerzaczka


Nic mi o tym nie wiadomo. Kraje w których prezerwatywy są na porzątku dziennym nie mają większych problemów z AIDS - chociaż nie jest to żadna wiedza naukowa, a tylko przypuszczenie. Tak czy inaczej stwierdzenie jakoby potęgowały problem chorób przenoszonych drogą płciową jest mi całkowicie obce.

Cytuj:
tylko monogamizm zapewnia bezpieczenstwo


Zgadzam się, jest to najlepszy sposób. Jednakże nie wszedzie da się go stosować, więc prezerwatywy mimo iż nie dają 100, a jedynie 99% bezpieczeństwa nie są czymś negatywnym. Tak jakbyś chciał skrytykować szczepionkę na malarię, bo daje tylko 99% ochrony przed chorobą, podczas gdy niewyjeżdżanie do krajów egzotycznych daje 100%.

Cytuj:
zadne tabletki czy kawalki plastiku nie sa wystarczajaco bariera dla mikroskopijnych smiertelnych wirusow


Prezerwatywy są lateksowe, lateks jest materiałem, który zawiera mikroszczeliny większe od cząsteczki wody, jednak nie przenikają przez nie - zatem daje ochronę przed wirusami, które zawierają się w płynach biologicznych :)

Cytuj:
Papiez chce zeby ludzie zyli a nie umierali dlatego mowi o tym o czym zawsze mowil KK i bedzie mowil czyli o monogamizmie i sakramencie malzenstwa.


Zgadzam się. Wydaje mi się jednak, że powinien przyjąć inną taktykę. Są kraje w których z pewnych względów nie da się nakłonić ludzi do monogamii, a przynajmniej jest to bardzo ciężki i długi proces. Podczas tego procesu więc powinno się udostępniać metodę dającą owo 99% i jednocześnie promować tę 100%. Papież stoi jednak po stronie - albo masz być monogamistą, albo się zarażaj - czego nie pochwalam.

_________________
MÓJ BLOG


Pn kwi 20, 2009 16:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL