Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 16:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Zniesienie celibatu w KK - konieczność czy wyraz kryzysu? 

W przypadku formalnego zniesienia celibatu przez Stolicę Apostolską będę:
Ankieta wygasła Wt kwi 21, 2009 10:33
akceptował/a ten stan i przystępował/a do sakramentów udzielanych przez "żonatych" księży 45%  45%  [ 13 ]
niezadowolony/a z tej sytuacji, ale nie stracę zaufania do kapłanów, którzy zdecydują się zerwać z celibatem 31%  31%  [ 9 ]
nigdy nie zaakceptuję tej sytuacji i będę korzystał z sakramentów udzielanych przez kapłanów, którzy wybrali życie w celibacie 14%  14%  [ 4 ]
nie mam pojęcia co zrobię 10%  10%  [ 3 ]
Liczba głosów : 29

 Zniesienie celibatu w KK - konieczność czy wyraz kryzysu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
W takim razie przepraszam.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr kwi 22, 2009 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Johnny99 napisał(a):
A kto tu się odwołuje do tego, co Jezus mówił czy nie mówił o kapłanach ? Jezus powiedział, że niektórzy są przeznaczeni do wstrzemięźliwości - Kościół orzekł, że jego kapłani są właśnie tymi przeznaczonymi do wstrzemięźliwości - koniec tematu.

Dobrze napisałeś, Kościół orzekł,nie Jezus,a właściwie to co pozostało z niego po odłączeniu Kościoła Wschodniego.


Cz kwi 23, 2009 0:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 15, 2009 10:54
Posty: 2
Post 
Małżeństwo kapłanów jest dopuszczone w Kościele Katolickim więc nie wiem skąd taki szum. W rycie greckim Kościoła Katolickiego kapłani mogą się żenić. Można zostać kapłanem 2 obrządkowym ;) Rytu greckiego i rzymskiego. O ile przemawiają za tym jakieś racje... A tak to uważam temacik za nieco tendencyjny

Pozdrawiam


Cz kwi 23, 2009 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Coz zoaczmy jak to wyglada u waszych wschodnich braci w wierze, drodzy rzumscy katolicy 0 na podsatwie jakze humorystycznego postu Czlowieka i myszy.

Człowiek i mysz napisał(a):
wybieram odpowiedź A :-D

Co do samego celibatu uważam jednak jego zniesienie za wywoujące dużo nowych problemów:
-łożenie przez Kościół na rodziny księży i wynikające z tego problemy(typu system emerytalny no i dziedziczenie)


* Sami o to dbaja. Kosciol daje im tylko podstawe dla powinnosci ksiedza.

Człowiek i mysz napisał(a):
-konieczność poświęcenia się przez księdza sprawom ludzkim ,tak jak zdobycie środków utrzymania ,wychowywanie dzieci itd.


* tiaaa, a teraz to nie musza zdobywac srodkow na utrzymanie

Człowiek i mysz napisał(a):
-możliwość wpływu żony na działalność parafii(typu wiesz trzeba trawnik przed kościołem przyciąć) i posługę księdza(typu Stasiu kończ już tę spowiedź bo obiad stygnie)

* w prawoslawiu jestl zwyczaj ze zona pomaga w prowadzeniu parafii - organizacji choru, ( a i dawniej nauczaniu religii ) itp, by odciazyc meza. Prowadzi tez gospodarstwo domowe. Z tym obiadem to ma byc jakis rodzaj dwcipu? :D


Człowiek i mysz napisał(a):
-możliwość pojawienia się większej liczby przekrętów finansowych w parafiach(ksiądz jest zarządcą parafii) np.,bo żona chciała samochód nowy(zawsze to dwa egoizmy :D )

* to znaczy ze masz ksiezy zonatych za pantoflarzy i idiotow. A ich zony za cukierkowe panienki.


Człowiek i mysz napisał(a):
Co zaś do samego celibatu to uważam ,że się dobrze sprawdza pozwalając księżom na realizowanie się w swojej podstawowej funkcji jaką jest prowadzenie powierzonych im ludzi do Nieba.


Wiec powinni miec wybor! Jego brak wszak nic nie przeszkadza wszystkim pozostalym nurtom chrzescijanstwa. :D Zreszta i zonaty tu sie przysluzyc moze tak jak za nic sie bezzenny nie przysluzy - prezentujac wzorowy model rodziny zyjacej w danej wierze - wzor dla parafian, co i dla nich ma czas jak i dla innych. Wszak w chrzescijanstwie kaplani zyja w spolnocie, nie poza nia, ponad nia czy obok niej. Ta wspolnote ma laczyc milosc do blizniego. Czyz nie takie sa zalozenia nauki Chrystusa? Milosci ktora ma laczyc was? Macie tworzyc w ideale jedna wielka rodzina, jaka kiedys byly pierwsze wspolnoty chrzescijanskie, kidy to kaplani po biskupow mieli tesciowe ;D.
Czy to nie milosc do blizniego jest najmilsza Bogu, wedle nauki Chrystusa? Czyz nie jest ona dobrem, do ktorego wedle waszej wiary czlowiek byl stworzony? Jakie jest wieksze dobro niz milosc? I czy mozne je tak dzielic na gorsza i lepsza? Wazniejsza i mniej wazna? Tak dla mnie z boku wyglada zachodnie katolickie chrzescijanstwo obecnie - szatkujace milosc na kawalki, a jednoczesnie tak wiele o niej mowiace.

Radze zapoznac sie przykladami z realnego zycia tych nurtow ktore nie maja celibatu ksiezy. Ja osobiscie wychowujac sie w srodowisku prawoslawnym jakos nigdy nie slyszalem nazekan na fakt ze ksieza sa zonaci. Za to przebijaly sie do mnie glosy od katolkiow nazekajace na to ze u nich ten celibaty wsrod ksiezy obowiazuje.


Pn kwi 27, 2009 1:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Cyryl napisał(a):
Dobrze napisałeś, Kościół orzekł,nie Jezus,a właściwie to co pozostało z niego po odłączeniu Kościoła Wschodniego.


slowo Kosciol jak to juz setki razy bylo mowione, oznacza POWSZECHNY czyli to nie jakas tam instytucja tylko ludzie zjednoczeni pod szyldem JEZUSA I MARYJI a to ze niektorzy ludzie na wschod od Polski odeszli od prymatu stolicy Piotrowej nie oznacza ze nagle JEZUS przestal przemawiac przez ludzi pozostajacych pod tym prymatem, bo idac taka argumentacja to najlepiej zeby KK wogole niebylo bo jest oscieniem dla wielu ze swoja staloscia i niezmiennoscia od 2000 lat. jesli komus nie widzi sie celibat to niech zostanie protestantem, muzulmaninem albo ateista, WOLNA WOLA - JEZUS nikogo w KK na sile Trzymal nie bedzie....

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Wt kwi 28, 2009 10:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Kosciol jak to juz setki razy bylo mowione, oznacza POWSZECHNY czyli to nie jakas tam instytucja tylko ludzie zjednoczeni pod szyldem JEZUSA I MARYJI

Gdzie setki razy? Ja pierwszy raz się spotykam z opinią, aby Maryja była w taki sposób konstytutywna dla Kościoła :shock: Istotna jest wiara w Trójjedynego Boga i w Jezusa Chrystusa jako Pana


Wt kwi 28, 2009 13:13
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Daruj sobie tę "stałość " i "niezmienność" od 2000 lat.Tu nie chodzi tylko jak napisałeś o ludzi na wschód od Polski.Oni nie odeszli od prymatu Rzymu ale byli wierni swoim patriarchom.Wcześniej rola papieży nie była tak nadrzędna.Przypominam,że w tym niezmiennym kościele celibat na ziemiach Polski wprowadzono w 1197 roku i wprowadzano go długo ze względu na opory.Orócz prawosławnych istnieją jeszcze kościoły w np.Afryce jak koptyjskie czy etiopskie,które wywodzą się z samych żródeł Chrześcijaństwa i trwały w izolacji.Czy też tam celibat obowiązuje?.Bo jesli chodzi o liturgie to są jeszcze bardziej niezmienne od niezmiennego
Kościoła Katolickiego.


Wt kwi 28, 2009 13:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Kamyk
Cytuj:
Dlaczego Maryję nazywamy także naszą Matką i Matką Kościoła? J 19,25-27

Maryja jest Matką Jezusa Chrystusa i tych wszystkich, w których On mieszka przez łaskę. Św. Paweł przypomina nam o Jego obecności w nas słowami: „Czyż nie wiecie o samych sobie, że Jezus Chrystus jest w was?" (2 Kor 13,5). Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, dlatego Maryja, będąc Matką Głowy tego Ciała, Jezusa, jest równocześnie Matką wszystkich stanowiących to Ciało, czyli - Matką Kościoła. Maryja należy do Kościoła, podobnie jaka każda matka należy do swojej wspólnoty rodzinnej.

Bogarodzica jest także Matką całej ludzkości, ponieważ przez wcielenie Jej Syn zjednoczył się w jakiś sposób z każdym człowiekiem (por. KDK 22) i oświeca każdego człowieka przychodzącego na ten świat (por. J 1,9). Jako kochająca Matka Maryja pragnie wiecznego zbawienia dla wszystkich swoich dzieci i wszystkim ludziom pomaga w jego osiągnięciu.



Cyryl, wydaje mi się że kwestionujesz słowa JEZUSA skierowane do św. Piotra może przemyśl sprawe.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr kwi 29, 2009 9:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Jezus często zwracał się do św.Piotra ,o które słowa konkretnie chodzi?


Śr kwi 29, 2009 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Cytuj:
Dalszy spadek powołań w Polsce
29.04.2009

O kolejne 10 proc. spadła w roku 2008 liczba kandydatów do kapłaństwa, przyjętych na pierwszy rok seminarium. Niepokojącą tendencję obserwuje się również w żeńskich zgromadzeniach, do których kandydatek było aż o 15 proc. mniej. Statystyki dotyczące sytuacji powołaniowej zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, przyznał, że sytuacja jest niepokojąca. Zaś przyczyn spadku powołań jest przynajmniej kilka, wśród nich niż demograficzny, wyjazdy młodych za granicę oraz kryzys współczesnej rodziny.

„Trzeba by widzieć zarówno te przyczyny zewnętrzne dotyczące pewnego klimatu rzeczywistości, w której życie się dokonuje, czyli tego wszystkiego, co rozumiemy pod pojęciem kultury antypowołaniowej. Jednak robimy też coraz bardziej odważną refleksję dotyczącą także jakości naszego duszpasterzowania, jakości, która wychodzi również w stosunku do młodzieży będącej przedmiotem troski duszpasterskiej” – podkreślił bp Polak.

Pomimo tendencji spadkowej wciąż co czwarty alumn w Europie to Polak. Ogółem w polskich seminariach diecezjalnych kształci się obecnie 4029 kleryków, z czego 695 na pierwszym roku studiów.


(rv-rł/zk, © Radio Vaticana 2009)

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr kwi 29, 2009 16:08
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Cyryl napisał(a):
Jezus często zwracał się do św.Piotra ,o które słowa konkretnie chodzi?


chodzi mi o J 21, 15-19 - Piotr otrzymuje władzę pasterską

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Cz kwi 30, 2009 8:42
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A co ma ta wypowiedź Jezusa do Piotra (z której zresztą wcale nie wynika papieski prymat w obecnej formie) do kwestii celibatu?

A cytowany fragment o Maryi jest kompletnie nie na temat, i w żadnej mierze nie odpowiada na moje pytanie


Ostatnio edytowano Cz kwi 30, 2009 9:15 przez Kamyk, łącznie edytowano 1 raz



Cz kwi 30, 2009 9:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Cytuj:
Paś baranki moje.
a nie przewódź innym apostołom. Nie ma tu też nic o władzy, w przypowieściach Jezusa pasterstwo odpowiadało raczej służbie.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Cz kwi 30, 2009 9:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Rutilius napisał(a):
Cytuj:
Paś baranki moje.
a nie przewódź innym apostołom. Nie ma tu też nic o władzy, w przypowieściach Jezusa pasterstwo odpowiadało raczej służbie.


no wlasnie i tu jest pies pogrzebany, to kwestia patrzenia na kosciol, jedni widza w nim hierarchicznie zarzadzana organizacje a inni zgromadzenie ludzi zlaczonych Miloscia i nad tym trzeba pracowac, a celibat tylko w tym pomaga bo: blogoslawieni czystego serca...

Kamyk, zrozumiesz jesli bedziesz tego chcial...

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


N maja 03, 2009 21:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
AHAWA napisał(a):
no wlasnie i tu jest pies pogrzebany, to kwestia patrzenia na kosciol, jedni widza w nim hierarchicznie zarzadzana organizacje a inni zgromadzenie ludzi zlaczonych Miloscia i nad tym trzeba pracowac, a celibat tylko w tym pomaga bo: blogoslawieni czystego serca...

Ciekawe, że - przynajmniej według mojego doświadczenia - tych pierwszych łatwiej znaleźć wśród hierarchii, a tych drugich wśród świeckich. Kościół jest hierarchiczny, a moim zdaniem to jedna z jego niewielu dobrych cech. Nie wyklucza to oczywiście, że poszczególni wierni, a nawet całe gromady mogą czuć się jak we wspólnocie miłości. Nie zmienia to jednak nic w tym, że w powyższym fragmencie Jezus nie przekazuje Piotrowi żadnej władzy.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N maja 03, 2009 22:02
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL