Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 10:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kościół wyhodował sobie ...sektę. 
Autor Wiadomość
Post Kościół wyhodował sobie ...sektę.
Świerzy artykuł, na który niedawno natrafiłem:
http://www.pardon.pl/artykul/7836/nie_d ... obie_sekte

O mały włos i byłaby sekta.
Mam nadzieję, że uda się wszystko nawrócić na właściwą drogę.


Pt lut 20, 2009 15:46

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Neokatechumenat czy jak to się tam nazywa to też całkiem niezła sekta wewnętrzna.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Pt lut 20, 2009 23:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Neokatechumenat jest zatwierdzonym w Kościele ruchem i jak dotąd nie nosi znamion sekty


So lut 21, 2009 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Kamyk napisał(a):
Neokatechumenat jest zatwierdzonym w Kościele ruchem i jak dotąd nie nosi znamion sekty


Wiem, że jest zatwierdzony (co tym bardziej jest dziwne), ale znamiona sekty nosi.

http://marucha.wordpress.com/2006/09/09 ... l-sw-kiko/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Neokatechumenat

Wybacz, ale te wszystkie założenia itp. to czyste sekciarstwo. Dziwię się, że Watykan na to pozwala. Ale mnie to tam ribka.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


So lut 21, 2009 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie uważam, aby następujące rzeczy (za Wiki):
Cytuj:
1. Neokatechumenat - czyli katechumenat pochrzcielny dla osób dorosłych. Jest on narzędziem służącym biskupom do ponownego odkrywania chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych już ochrzczonych. Obejmuje on katechezy początkowe oraz itinerarium neokatechumenalne, rozwinięte według trzech faz wtajemniczenia chrześcijańskiego: Prekatechumenat, Katechumenat i Wybranie, podzielone na etapy odmierzane "przejściami" z odpowiednimi celebracjami. Katechezy początkowe oraz itinerarium neokatechumenalne opierają się na trzech podstawowych elementach życia chrześcijańskiego uwydatnionych przez Sobór Watykański II: Słowie Bożym, Liturgii i Wspólnocie.
2. Stałe wychowanie wiary - czyli życie wspólnoty wiernych w parafii po zakończeniu Neokatechumenatu
3. Katechumenat chrzcielny - katechumenat dla nieochrzczonych osób dorosłych
4. Służba katechezie - włączenie wspólnoty wiernych w działalność misyjną Kościoła Katolickiego

Inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej od początku podkreślali znaczenie posłuszeństwa Kościołowi, wyrażanego w praktyce poprzez posłuszeństwo Papieżowi oraz biskupom lokalnym, których zgoda jest warunkiem rozpoczęcia głoszenia katechez w danej diecezji. Wszelkie szczegóły dotyczące treści katechez, poszczególnych etapów Drogi Neokatechumenalnej, form celebracji liturgii - są szczegółowo uzgadniane z Papieżem oraz odpowiednimi kongregacjami (ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ds. Doktryny Wiary itd.) - i zapisywane w oficjalnych dokumentach Stolicy Apostolskiej. Dokumenty te to w szczególności Statut Drogi Neokatechumenalnej[1] oraz Dyrektorium Katechetyczne Drogi Neokatechumenalnej.

Były znamionami sekciarstwa. Co do drugiego linku - nie są dla mnie wiarygodne oskarżenia podawane przez człowieka, który Sobór powszechny Kościoła odkreśla per "nieszczęsny". Zbyt wiele ze skrajnymi tradycjonalistami miałem do czynienia, zbyt dobrze znam ich niechęć do wszelkich nowych ruchów, a do neo zwłaszcza, żeby było to dla mnie wiarygodne źródło informacji.


P.S - zrobił nam się trochę offtop, bo temat nie jest jednak o neokatechumenacie. Z mojej strony nie chcę dłużej tego ciągnąć


So lut 21, 2009 10:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Temat jest o sektach w KK, a neokatechumenat pod taką podchodzi więc wydaje mi się, że dyskusja jest jak najbardziej na miejscu.

Nie twierdzę, że neokatechumenat (bosh co za nazwa w ogóle) na pewno jest sektą, ale na pewno nosi znamiona sekty.

SW2 każdy może nazywać jak chce, nawet katolikom może przecież on nie odpowiadać i być "nieszczęsny".

Anyway do mnie argumenty podane na tym blogu przemawiają.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


So lut 21, 2009 11:57
Zobacz profil
Post 
Mroczny Pasażer napisał(a):
Temat jest o sektach w KK, a neokatechumenat pod taką podchodzi więc wydaje mi się, że dyskusja jest jak najbardziej na miejscu.

W niczym nie podchodzi, a Ty zamiast czytac bzdurne baruchy, przeczytaj:
http://www.goscniedzielny.wiara.pl/?gru ... 1233843020


So lut 21, 2009 13:26

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Alus napisał(a):
Mroczny Pasażer napisał(a):
Temat jest o sektach w KK, a neokatechumenat pod taką podchodzi więc wydaje mi się, że dyskusja jest jak najbardziej na miejscu.

W niczym nie podchodzi, a Ty zamiast czytac bzdurne baruchy, przeczytaj:
http://www.goscniedzielny.wiara.pl/?gru ... 1233843020


Podchodzi.

Poczytałem o tej "drodze", poczytałem na czym polega i czy tego chcecie czy nie - ma po części znamiona sekty. Ino tak ładnie ubranej.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


So lut 21, 2009 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
@Mroczny Pasażer: przecież Cię to nie obchodzi, więc jak długo jeszcze zamierzasz się wykłócać ? Pytam z ciekawości.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So lut 21, 2009 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Johnny99 napisał(a):
@Mroczny Pasażer: przecież Cię to nie obchodzi, więc jak długo jeszcze zamierzasz się wykłócać ? Pytam z ciekawości.


Ależ ja nigdzie nie napisałem, że mnie to nie obchodzi, wręcz przeciwnie, ciekawy temat do dyskusji.

I nawet w tym artykule z GN jest dowód na to, że neokatechumecośtam nosi znamiona sekty:

Cytuj:
Napięcia
Święty Piotr oprowadza Kowalskiego po niebie. Tu, w tym pokoju, siedzą muzułmanie, tu żydzi. A teraz cisza, ciiii. Tu siedzą ludzie z neokatechumenatu, ale oni myślą, że są tutaj sami. Od lat spotykając jednego z nawróconych muzyków, słyszę na „dzień dobry” pytanie: Czy jesteś już na Drodze? Tak jakby nie było innych wspólnot. Tak jakby do nieba prowadziła tylko jedna droga. Pisana dużą literą. Emocje budzi też często obecność Drogi w parafiach. Obok siebie zaczynają funkcjonować dwie silne struktury, a to musi rodzić napięcia. Przed trzema laty kard. Francis Arinze, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w specjalnym liście do inicjatorów Drogi przypomniał, że to niedziela jest „Dies Domini”, więc przynajmniej w jedną niedzielę w miesiącu wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej muszą uczestniczyć w Mszy św. wspólnoty parafialnej. Dwukrotnie uczestniczyłem w spotkaniu ojców duchownych polskich seminariów. Za każdym razem rozmowa o neokatechumenacie wywoływała gorącą dyskusję. – Mówię klerykowi, zrób to czy tamto, a on odpowiada: nie mogę, katechiści mi nie pozwolili – żalił się jeden z ojców duchownych. Pojawia się też często zarzut, że ruch, idąc własnym liturgicznym rytmem, nie włącza się w życie parafii. Temat ten powracał tuż przed zatwierdzeniem w ubiegłym roku statutu Drogi. Liturgiczne innowacje neokatechumenatu są nie do przyjęcia dla tradycjonalistów. Największa walka wre od lat na internetowym forum „Frondy” (redagowanym zresztą przez ludzi z Drogi).


Już w samym KK są niezgodności co do tego "ruchu". A skoro są skrajne opinie i jedni klerycy ruch popierają, a inni wręcz przeciwnie to jednak coś w tym musi być. Te jakieś osobne zgromadzenia pod kierownictwem jakiegoś duchownego, chodzenie "własną ścieżką" itp. przypominają trochę zachowania w sektach, przynajmniej dla mnie. No i jeśli wierzyć temu, że z neokatechumenatem mają wiele wspólnego ludzie z Frondy to tym bardziej przekonuje mnie, że to jest sekta.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


So lut 21, 2009 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Mroczny Pasażer napisał(a):
Ale mnie to tam ribka.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So lut 21, 2009 14:09
Zobacz profil
Post 
Mroczny Pasażer napisał(a):
No i jeśli wierzyć temu, że z neokatechumenatem mają wiele wspólnego ludzie z Frondy to tym bardziej przekonuje mnie, że to jest sekta.

Twoje wypowiedzi świadczą, że to Ty raczej masz coś wspólnego z Frondą :D ... bo według ludzi Frondy - tradycjonalistów - Neo to sekta.


So lut 21, 2009 14:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Sa tacy, którzy gotowi byliby nawet założyć habit i wstąpić do lefebrystów, gdyby dało im to okazję do atakowania Kościoła :D

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So lut 21, 2009 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Johnny99 napisał(a):
Mroczny Pasażer napisał(a):
Ale mnie to tam ribka.


Czytaj uważniej i zobacz do czego te słowa się odnoszą. ;]

Cytuj:
Twoje wypowiedzi świadczą, że to Ty raczej masz coś wspólnego z Frondą Suszę zęby ... bo według ludzi Frondy - tradycjonalistów - Neo to sekta.


Nie wnikałem w środowisko Frondy na szczęscie więc nie wiem do końca po jakiej stronie stoją, a z artykułu wywnioskowałem, że po stronie neo, widocznie się pomyliłem.

Ale nie zmienia to faktów, o których pisałem wyżej.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


So lut 21, 2009 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Mam zacytować szerzej ?

Mroczny Pasażer napisał(a):
Wybacz, ale te wszystkie założenia itp. to czyste sekciarstwo. Dziwię się, że Watykan na to pozwala. Ale mnie to tam ribka.


Więc skoro Cię to " ribka " (?), to ponownie pytam, ile jeszcze zamierzasz się wykłócać ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So lut 21, 2009 14:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL