Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół 
Autor Wiadomość
Post Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Portal "Wirtualna Polska" przeprowadził sondę w sprawie odliczeń podatkowych na Kościół.
Wypowiedziało się prawie 100 tys internautów.
Zadane pytanie:
"Czy przekazał(-a)byś 0,3% PIT na rzecz Kościoła?"
Odpowiedzi:
43% Zdecydowanie nie!
13% Inne odpowiedzi
12% Nie, wolę więcej przeznaczyć na organizacje pożytku publicznego
10% Tak, jeśli Kościół nie dostałby żadnych publicznych
10% Tak, na konkretna parafię/diecezję/zakon
12% Zdecydowanie tak

Prognozy mówiły o 40% Polaków odpisujących odliczenia.
Co prawda ta grupa nie jest reprezentatywna dla całego społeczeństwa (na pewno słabo reprezentowane są osoby starsze) ale mimo wszystko wynik sondy troszkę mnie zaskoczył.


Pn kwi 16, 2012 9:03
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
A mnie wcale nie zaskoczył.
Powszechnie wiadomo, że im niższy przedział wiekowy, tym więcej Internautów. Im starsi, tym mocniej przywiązani do pewnych wartości. Więc możliwe, że jakieś 40% oddałoby na Kościół 0,3% podatku, zwłaszcza że pokrywa się to z ok.40% frekwencją na niedzielnych mszach.
Prognozy opierały się na sondażu SMG/KRC Millward Brown, który nie ankietował przez Internet, więc stąd różnica.
Poza tym- nasz rząd jest "miękki" w stosunku do grup uprzywilejowanych- zaproponowali, że jeżeli brakłoby ustalonej sumy na poziomie dotychczasowym, to dobrotliwy rząd pokryłby "różnicę".
Negocjacje trwają.


Pn kwi 16, 2012 10:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
W niedzielnych rytuałach regularnie udział bierze około 30% a nie 40% Polaków, a więc zgadza się to z wynikami tego badania.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 10:14
Zobacz profil
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Ja, chociaż w tej chwili niezapisana już do żadnego kościoła ani związku wyznaniowego, możliwe że wsparłabym Rodzimy Kościół Polski. Po części dlatego że znajduję tam coś dla siebie (chociaż nie wszystko) i postrzegam to Rodzimowierstwo za najbliższe Słowianom, a po części właśnie dlatego żeby wesprzeć jakąś mniejszą religię i również w ten sposób wyrazić swoje "nie" względem uprzywilejowanej pozycji Kościoła Katolickiego.
Natomiast pozostała część mojej Rodziny chociaż zapisana do KK i korzystająca z niektórych jego "dobrodziejstw" (np. chrzest itp.), zapowiedziała już że nie da ani złotówki na Kościół.


Pn kwi 16, 2012 10:47
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Jajko ja się opieram na tym, że raz do roku liczy się wiernych. Robi to Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który podał, że w 2010 roku do Kościoła co niedziela chodziło 41%.
Oczywiście liczy się wtedy dominicantes i communicantes.
Na jakich danych Ty się opierasz?


Pn kwi 16, 2012 11:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Na dokładnie tych samych, tylko czytam precyzyjnie o co chodzi. Niestety większość tego nie robi. Dziennikarze także. I kolportują potem fałszywe liczby. I wszyscy myślą, że do kościoła chodzi nieco poniżej połowy Polaków, a tymczasem jest to zaledwie PONIŻEJ 1/3.Tu wszystko wyjaśniłem: viewtopic.php?f=2&t=20709&p638354
Istotna różnica, nieprawdaż?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Val napisał(a):
Jajko ja się opieram na tym, że raz do roku liczy się wiernych. Robi to Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który podał, że w 2010 roku do Kościoła co niedziela chodziło 41%.

No dobrze, ale 41% kogo?
Polaków?
Ochrzczonych?
Deklarujących się jako katolicy?

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pn kwi 16, 2012 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Vi napisał(a):
Natomiast pozostała część mojej Rodziny chociaż zapisana do KK i korzystająca z niektórych jego "dobrodziejstw" (np. chrzest itp.), zapowiedziała już że nie da ani złotówki na Kościół.


A powiedziała dlaczego nie da?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn kwi 16, 2012 11:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
ten podatek jest nie konstytucyjny ogranicza swobodę wyznaniowa i partyjna

Ruch Palikota proponował, żeby podatnicy mogli na koniec każdego roku podatkowego odpisywać 1 proc. podatku dochodowego na rzecz wybranej przez siebie partii politycznej.
Co roku oddalibyśmy głos na naszą ulubioną partię w postaci 1% z podatku.
Zasilając partię z podatku to jak niemalże wybory do sejmu, które odbywają sie co 4 lata.


Pn kwi 16, 2012 11:26
Zobacz profil
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Nie ogranicza, tylko traktuje Kościoły jako instytucje społeczne.

Ja jestem zwolennikiem dwóch różnych, a nawet skrajnych systemów:
- całkowita niezależność finansowa Kościołów opodatkowanych na takich samych zasadach jak wszystkie inne stowarzyszenia (wzór amerykański)
- finansowanie Kościołów przez wiernych poprzez państwo i dodatkowy podatek przy jednakowych pensjach wszystkich księży (wzór podobny do włoskiego/niemieckiego)


Pn kwi 16, 2012 11:38
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Johnny99 napisał(a):
A powiedziała dlaczego nie da?

Tak, powiedziała.


Pn kwi 16, 2012 11:52
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Rojza G.-Pisałam o wiernych, a więc z tych zobowiązanych tylko tyle chodzi do kościoła. Przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz, chyba że masz jakąś alternatywną definicję "wiernych".

Tak, jajko- sprawdziłam- doszukałam się tego 82% zobowiązanych, bo dalej piszą że pozostałe 18% to dzieci(do 7 lat), starsi i chorzy, którzy nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy św.


Ostatnio edytowano Pn kwi 16, 2012 12:18 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 2 razy



Pn kwi 16, 2012 12:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Nic dziwnego, coś źle mi się wkleiło. Tzn. wątek prawidłowy, ale istotna wypowiedź padła gdzieś w jego środku. Dla jasności cytuję sam siebie:

Trzeba pamiętać, że dane dotyczą tylko ZOBOWIĄZANYCH KATOLIKÓW. Tych pierwszych jest 82% wszystkich katolików, a tych drugich jest około 95% wszystkich Polaków. Tak więc wynik 41% chodzących na coniedzielne rytuały oznacza zaledwie 31% Polaków. Średnio MNIEJ NIŻ JEDNA TRZECIA Polaków regularnie uprawia katolickie rytuały religijne. Warto to wiedzieć.

Mam nadzieję, że teraz jest jasne.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 12:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Cytuj:
Tak, powiedziała.


I dlaczego?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn kwi 16, 2012 12:15
Zobacz profil
Post Re: Większość nie odliczyłaby 0,3% na Kościół
Johnny99 napisał(a):
I dlaczego?

Z tego samego powodu co większość tych na "nie" - negatywnego stosunku do księży i całej instytucji KK.


Pn kwi 16, 2012 12:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL