Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 21:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Najważniejsze objawienie 
Autor Wiadomość
Post Najważniejsze objawienie
W ostatnia niedzielę w kosciołach katolickich został odczytany list Episkopatu Polski na Niedzielę Biblijną "Objawienie Boże a objawienie prywatne"

Można w nim przeczytać m. in:

"...cała wola Boga względem każdego człowieka objawiona jest w Ewangelii Jezusa i w nauczaniu Apostołów. Mamy więc dostęp do orędzia Tego, który nas miłuje (por. Ap 1,5), a słuchanie Ewangelii prowadzi nas do komunii z Ojcem i Jego Synem (por. 1 J 1,2).
Dlatego Kościół, poprzez ustanowienie Niedzieli Biblijnej, zaprasza nas do codziennego – osobistego i wspólnotowego – czytania Pisma świętego w rodzinach."

"Dane ludziom objawienia prywatne nie dodają nic nowego do Objawienia Bożego, które jest przekazywane w Piśmie świętym i w żywej Tradycji Kościoła. Niczego też w nim nie przekreślają i nie poprawiają. Pełnią wobec niego służebną rolę
..........
Należy więc pamiętać, że wartość objawień prywatnych różni się zasadniczo od jedynego Objawienia publicznego: to ostatnie wymaga naszej wiary; w nim bowiem ludzkimi słowami i za pośrednictwem żywej wspólnoty Kościoła przemawia do nas sam Bóg"

Wracając do Biblii:

"Obchodzona dziś po raz czwarty Niedziela Biblijna, która otwiera Tydzień Biblijny, to doskonała okazja, aby w naszych sercach i rodzinach odnowić przymierze z Bogiem. Poruszeni Jego miłością, dokonajmy intronizacji księgi Pisma świętego w naszych domach i kościołach. Wyłóżmy ją w najważniejszym miejscu mieszkania, zapalmy świece, odczytajmy stosowny fragment, który nam podpowiada rozum i serce. "

Całość listu np. tutaj


Nie jest to pierwszy apel polskich biskupów katolickich aby czytać Biblię i na niej się skoncentrować jako na pełnym objawieniu Boga. Podobny był juz np w 2009 roku.

Jaki jest wasz odbiór tego listu?


Wt kwi 24, 2012 11:13
Post Re: Najważniejsze objawienie
Pozytywny. Całkowicie wystarcza mi Pismo Św. i Tradycja Kościoła.
Mogłabym się obyć bez wszystkich objawień prywatnych, również
bez tych Faustyny Kowalskiej, chociaż są mi bliskie.
Ale rozumiem, że są ludzie, którzy potrzebują ciągłego potwierdzania-
tak jestem z wami, nie opuściłem was.


Wt kwi 24, 2012 11:28
Post Re: Najważniejsze objawienie
MARIEL napisał(a):
Pozytywny. Całkowicie wystarcza mi Pismo Św. i Tradycja Kościoła.
Mogłabym się obyć bez wszystkich objawień prywatnych, również
bez tych Faustyny Kowalskiej, chociaż są mi bliskie.
Ale rozumiem, że są ludzie, którzy potrzebują ciągłego potwierdzania-
tak jestem z wami, nie opuściłem was.

Równie dobrze procesy beatyfikacji i kanonizacji nie potrzebowałyby potwierdzenia w postaci cudu uzdrowienia.
A Watykan jednak warunkuje cudem uznanie błogosławionym lub świętym.


Wt kwi 24, 2012 11:59

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Najważniejsze objawienie
zdecydowanie pozytywny.
Takie głosy są bardzo potrzebne.
Bo ludzie sobie wierzą w "Małe kamyki" i Oławę miast w prawdziwe Objawienie.


Wt kwi 24, 2012 12:07
Zobacz profil
Post Re: Najważniejsze objawienie
Alus napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Pozytywny. Całkowicie wystarcza mi Pismo Św. i Tradycja Kościoła.
Mogłabym się obyć bez wszystkich objawień prywatnych, również
bez tych Faustyny Kowalskiej, chociaż są mi bliskie.
Ale rozumiem, że są ludzie, którzy potrzebują ciągłego potwierdzania-
tak jestem z wami, nie opuściłem was.

Równie dobrze procesy beatyfikacji i kanonizacji nie potrzebowałyby potwierdzenia w postaci cudu uzdrowienia.
A Watykan jednak warunkuje cudem uznanie błogosławionym lub świętym.

Nie widzę analogii.


Wt kwi 24, 2012 12:13

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Najważniejsze objawienie
ja też nie, może za głupi jestem


Wt kwi 24, 2012 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Najważniejsze objawienie
List jest bardzo ciekawy, a w dużej mierze zwracam uwagę na bardzo konkretne wskazanie że Pismo Święte każdy katolik czytać powinien, podobnie zapoznawać się z dobrą literaturą na jego temat.
Co do owych objawień prywatnych, w dużej mierze, jak powiedział mój proboszcz, jest to treść skierowana również do wspólnot, gdzie przeżywanie wiary jest nieraz mocne, a i pojawiają się tam różne charyzmaty. Trzeba mądrze rozeznać co mówi Bóg do ludzi, nie dając się ponieść kłamstwu Szatana.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt kwi 24, 2012 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 21:23
Posty: 806
Post Re: Najważniejsze objawienie
Fakt, list był ciekawy, zazwyczaj nie słucham listów, nudzą mnie. Ten był naprawdę sensowny, konkretny, spójny i utwierdził mnie w tym, co zawsze wydawało mi się sensowne. Obecnie czuję się bombardowana mnóstwem bardziej mniej czy więcej dziwnych objawień, często sprzecznych, wprowadzających chaos i lęk.

_________________
Szukaj mnie
Bo sama nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę.


Wt kwi 24, 2012 13:24
Zobacz profil
Post Re: Najważniejsze objawienie
Z kolei objawienia prywatne, dawane ludziom w postaci wizji lub głebokich przeżyć religijnych, służą najczęściej temu, aby ich nawrócić, pogłebić ich więź z Bogiem bądź umocnić na drodze dawania świadectwa Chrystusowej Ewangelii. Nieraz pomagają one odkryć nowe powołanie czy charyzmat. Jest to pomoc, którą otrzymujemy, ale nie mamy obowiązku z niej korzystać.
Jednak jest to pomoc dla wielu ludzi.


Wt kwi 24, 2012 13:36

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Najważniejsze objawienie
jak to pomoc, to jest ok.
Ale, jak ktoś podważa autorytet Kościoła na objawienia się prywatne powołując, to nie jest ok.
A jak pomagają objawienia nieuznane, a wręcz odrzucone przez Kościół, to jest już bardzo nie ok.


Wt kwi 24, 2012 13:38
Zobacz profil
Post Re: Najważniejsze objawienie
Alus napisał(a):
[...]Jest to pomoc, którą otrzymujemy, ale nie mamy obowiązku z niej korzystać.
Jednak jest to pomoc dla wielu ludzi.

Niektórzy jej potrzebują i nie jest to nic wstydliwego,
wiara każdego z nas jest inna.


Wt kwi 24, 2012 13:46
Post Re: Najważniejsze objawienie
gacjan napisał(a):
jak to pomoc, to jest ok.
Ale, jak ktoś podważa autorytet Kościoła na objawienia się prywatne powołując, to nie jest ok.
A jak pomagają objawienia nieuznane, a wręcz odrzucone przez Kościół, to jest już bardzo nie ok.

Nie tylko nie ok, ale bardzo często prowadzi do herezji i powstawania sekt.
Dlatego zawsze w przywoływania, cytowania orędzi objawień prywatnych, uparcie wskazuję warunek opieki, patronatu Kościoła, szczególnie biskupa miejsca.


Wt kwi 24, 2012 13:47

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Najważniejsze objawienie
Dokładnie tak.
Ja uważam, że lepiej raczej nie wierzyć, niż wierzyć w objawienia prywatne, a na pewno podchodzić do nich ze zdrowym sceptycyzmem.
Bo mamy potem patologie - weźmy takiego forumowicza noOne, który wkleja raz po raz różne orędzia, które tylko straszą ludzi, a co do których Kościół się nie wypowiedział. Nie ma to nic na celu.
My mamy zawsze dobrze żyć, po prostu...


Wt kwi 24, 2012 14:35
Zobacz profil
Post Re: Najważniejsze objawienie
Byłam bardzo mile zaskoczona, że wreszcie Episkopat napisał coś sensownego :)
Bardzo mądry list, który pokazuje, że najważniejsza w naszym życiu powinna być Biblia i to nią najbardziej należy się interesować.


Wt kwi 24, 2012 19:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 20:22
Posty: 80
Post Re: Najważniejsze objawienie
Kozioł napisał(a):
Jaki jest wasz odbiór tego listu?

Bardzo pozytywny - porządkujący.

Mnie szczególnie dały do myślenia fragmenty o tym, że:
- objawienia prywatne niczego nie dodają/poprawiają i nie przekraślają w objawieniu przekazanym w Piśmie Świętym i Tradycji;
- pełnią służebną rolę wobec Objawienia publicznego i mogą stanowić pomoc w konkretnym czasie;
- do objawień prywatnych podchodzi się z wielką ostrożnością (muszą być uznane przez Kościół);
- nie mamy obowiązku z nich korzystać.

No i zachęta do intronizacji Pisma w domach - piękne!


Wt kwi 24, 2012 21:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL