Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół 
Autor Wiadomość
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
Liza napisał(a):
Kiedyś już o tym pisałam, teraz powtórzę: człowiek nie zmieni swego postępowania sam z siebie. Trzeba go do tego zmusić odsłaniając mu jego niecne postępowanie.


wybacz, ale w temacie Asceza, właśnie napisałaś:

Liza napisał(a):
Asceza polega na walce ze swoimi słabościami, walka z cudzymi to zajęcie Złego.


Pn maja 14, 2012 8:30
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
Cytuj:
Kiedyś już o tym pisałam, teraz powtórzę: człowiek nie zmieni swego postępowania sam z siebie


Z tym się nie zgodzę. Człowiek sam musi się otworzyć na zmianę/nawrócenie (za sprawą Boga oczywiście). Na ogół czyjeś reprymendy nie odnoszą większego skutku (chyba że przeciwny).


Pn maja 14, 2012 8:42
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
mkb napisał(a):
Liza napisał(a):
Kiedyś już o tym pisałam, teraz powtórzę: człowiek nie zmieni swego postępowania sam z siebie. Trzeba go do tego zmusić odsłaniając mu jego niecne postępowanie.


wybacz, ale w temacie Asceza, właśnie napisałaś:

Liza napisał(a):
Asceza polega na walce ze swoimi słabościami, walka z cudzymi to zajęcie Złego.

A gdzie widzisz sprzeczność?
1.Nie rozpoczniesz walki ze swoimi słabościami dopóki ich nie zobaczysz. Sam ich nie zobaczysz.
2.Życie polegające na wytykaniu błędów innym jest klasyczną formą pokusy. Oddala od siebie skupiając się na innym człowieku. Dla tego człowieka...Jest jednocześnie korzyścią dla tego, który usłyszał o sobie coś niepochlebnego.
Święci powiadali: nie będę Ci Boże dyktował przez kogo masz mi wytykać moje grzechy.
Na tej samej zasadzie każdego ateistę wytykającego błędy Kościołowi należy przytulic do serca.
Inny punkt patrzenia...


Pn maja 14, 2012 11:08
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
no jeśli chcesz "odsłaniać niecne postępowanie u innych" to "walczysz ze słabościami u innych, a tym zajmuje się zły" a przecież nie chcesz chyba być zła
:-)

z reszta nie wazne.
chodzi o to, ze chyba lepiej nikomu niczego nie wytykac,
jedynie sobie samemu, ale to już wyższa szkoła jazdy.


Pn maja 14, 2012 11:40
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
[usunięty]


Pn maja 14, 2012 12:17
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
mkb napisał(a):
chodzi o to, ze chyba lepiej nikomu niczego nie wytykac,
jedynie sobie samemu, ale to już wyższa szkoła jazdy.

W stosunku do własnych dzieci do brak umiejętności nazwany szumnie wychowaniem bezstresowym. Nie wytkniesz nic sobie, dopóki nie nauczysz się mieć wglądu w siebie a każdy uważa, że siebie zna. Gdyby nie ci źli inni to byłbym idealny...gdyby chcieli się zmienić. Droga do siebie wiedzie przez właśnie kontrolę zewnętrzną. Spowiedź też jest elementem połączenia samokontroli i kontroli zewnętrznej. Jeśli cię kocha Bóg to odsłoni ci twoje grzechy...przez innych właśnie i będzie bolało. Od twojej dojrzałości będzie zależało jak to odbierzesz: przyznasz rację czy odeprzesz to na zasadzie- pilnuj swego nosa, nie masz prawa mnie napominać bo jesteś o wiele gorszy...i tu wyliczanka cudzych grzechów.
Musimy być upominani, bo będziemy tkwić w iluzji o sobie. Pismo też mówi o upominaniu...w jakim duchu?
To prawda, że niektórych ludzi nie warto upominać, bo idą przez życie śniąc.
Anthony de Mello pisze Nie ucz świni śpiewu, bo stracisz tylko czas a i świnię zdenerwujesz.


Pn maja 14, 2012 12:36
Post Re: Abp Michalik: struktury zła "przycinają" Kościół
co innego jak Bóg nas upomina przez kogoś, ale ta osoba nie zdaje sobie z tego sprawy,
a co innego gdy ktoś nas upomina bo wydaje mu się, ze ma do tego prawo.
różnica jest wbrew pozorom kolosalna i tylko ta druga sytuacja budzi w nas sprzeciw,
bo nikt nie jest lepszy do nikogo.

(nie mowie tu o relacji rodzic dziecko)


Pt maja 18, 2012 14:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL