Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Papież w ostatniej książce wypowiedział się przeciwko wielu okołoświątecznym tradycjom:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/benedyk ... omosc.html

Czy to wpłynie na sposób obchodzenia przez Was Świąt?

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


So lis 24, 2012 21:07
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Oj, arcana...
W artykule napisano:
"Śpiewanie kolęd, zdaniem Benedykta XVI, to także efekt zakorzenionego wśród chrześcijan mitu. Chrześcijanie uważają, że aniołowie poinformowali pasterzy o narodzeniu Jezusa śpiewem. W rzeczywistości, jak wynika z Ewangelii, aniołowie obwieścili ten fakt mówiąc, a nie śpiewając.

- To nieporozumienie zrodziło tradycję śpiewania kolęd - twierdzi papież"...

Przypomniała mi się bajka o kurze, której wypadło piórko, znacie? ;)


So lis 24, 2012 21:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
""W Ewangelii nie ma żadnej wzmianki na temat zwierząt" - pisze w trzecim tomie swojej książki. "Włączenie zwierząt domowych w scenę narodzenia Jezusa może być inspirowane przez tradycje przedchrześcijańskie."

Pozachrześcijańskie korzenie ma wiele innych świątecznych tradycji łącznie z choinką i wręczaniem sobie prezentów. Ale wiernym jak widać to nie przeszkadza.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


So lis 24, 2012 21:45
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
arcana85 napisał(a):
""W Ewangelii nie ma żadnej wzmianki na temat zwierząt" - pisze w trzecim tomie swojej książki. "Włączenie zwierząt domowych w scenę narodzenia Jezusa może być inspirowane przez tradycje przedchrześcijańskie."

Pozachrześcijańskie korzenie ma wiele innych świątecznych tradycji łącznie z choinką i wręczaniem sobie prezentów. Ale wiernym jak widać to nie przeszkadza.


A co ma przeszkadzać?
A gdzie to Benedykt XVI oficjalnie powiedział, ze zwierzeta maja byc wycofane z szopek? O ile wiem to napisał książke, a nie Encyklikę i nie wypowiedział sie w tej sprawie ex cathedra ze znamiennym zakończeniem...Anathema Sit!. O co więc ten raban?

Owszem Ewangelie nic nie mówią o obecności zwierząt przy narodzeniu Jezusa....ale wspominają o żłobie. Skoro był żłób to gdzies musiały sie znajdowac zwierzęta, które z niego korzystały....a gdzie? Tego również nie wspominają, widac nie jest to takie istotne. Mogły zatem byc zarówno wewnatrz jak i na zewnątrz groty.....

Jak zwykle dziennikarze robia z igły widły....taki już maja zawód. Nadinterpretuja i nadaja jakieś nadmierne znaczenie zwykłej książce tylko dlatego, ze napisał ja urzędujący papież.

Jakos nie wyobrażam sobie by Benedykt XVI napisał ja po to by wydać wojne osiołkom i wołkom ustawianym przy żłobku.


So lis 24, 2012 22:15
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Jeśli będziemy czerpać informacje z Onetu, na pewno będziemy oświeconymi ludźmi :D . Np. poniższy cytat jest kompletną bzdurą:
"Nowy Testament nie podaje daty narodzin Chrystusa. Mnich sam ją wyliczył, korzystając ze znanych mu wówczas danych, takich m.in. jak fakt, że Jezus został ochrzczony za czasów cesarza Tyberiusza. Historycy od dawna uważają, że Jezus urodził się pomiędzy 2 a 7 rokiem p.n.e. Po raz pierwszy jednak oficjalnie przyznała to głowa Kościoła katolickiego."
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/benedyk ... omosc.html

"św. Łukasz zanotował: W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz [Łk 2,1-2]. Wiemy poza tym, że królem Palestyny był wówczas Herod zwany Wielkim. To pozwala na pewne kalkulacje. Otóż cezar August panował od 30 roku przed do 14 po Chrystusie. Kwiryniusz był namiestnikiem Syrii od 12 do przełomu 9 i 8 roku przed Chrystusem. Rzeczywiście przeprowadzał on spis ludności przy czym nie zdołał go dokończyć przed swym odejściem z urzędu namiestnika Syrii i skończył ów spis jego następca Senecjusz, który rządził od przełomu 9 i 8 do 6 roku przed Chrystusem. I jeszcze Herod Wielki, który zmarł na początku kwietnia 4 roku przed Chrystusem.[/b] Wiemy również z Ewangelii, że Herod ten dokonał rzezi dzieci w Betlejem mniej więcej w dwa lata po narodzeniu Jezusa. Po uwzględnieniu tych wszystkich danych otrzymujemy datę około roku 7 na narodzenie Jezusa."
http://www.dziekanowice.pl/index,131,132.html
artykuł z 2002 r., a ja wiem o tym z lekcji religii sprzed 30 kilku lat.


So lis 24, 2012 23:09
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Cytuj:
Jeśli będziemy czerpać informacje z Onetu, na pewno będziemy oświeconymi ludźmi


No rzeczywiście, nie zauważyłem, ze to z onetu (bo nawet w link nie klikałem). Jednak raban o zwierzaki w szopce to dziennikarze juz od wczoraj robią :D
A najwiecej przy tym sekunduja im ci dla których Świeta Bożego Narodzenia to tylko i wyłacznie szopka, choinka i przerosniety krasnal z coca coli roznoszący prezenty :D

Dla katolików to tylko miłe dodatki i to mało istotne w przeżywaniu tych swiąt. Dla nas to pamiątka narodzenia Zbawiciela....a nie obsypana sniegiem choinka której nota bene najprawdopodobniej w Betlejem nie było, a sniegu to już na sto procent.
No ale do tego by to wiedziec nie sa nam potrzebne żadne ksiązki, nawet te pisane przez papieża.

Tak na koniec.....ciekaw jestem ilu z tych komentatorów te ksiązke przeczytało, bo ilu zrozumiało to nawet boje sie zapytać (jeszcze by promile wyszły) :D


So lis 24, 2012 23:40
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
humalog napisał(a):
ciekaw jestem ilu z tych komentatorów te ksiązke przeczytało, bo ilu zrozumiało to nawet boje sie zapytać (jeszcze by promile wyszły)

Tak się składa (z moje obserwacji), że do tego, aby komentować nie potrzeba żadnej wiedzy :D . Dziwnym trafem najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy bazują na artykułach Onetu, Faktów i mitów itp.


So lis 24, 2012 23:57
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Nie czytałem ksiązki (może jak mi wpadnie w rece to przeczytam).
Ciesze sie jednak, ze papież nie napisał tam, ze w Ewangelii nie ma nic o jajkach na Wielkanoc.
Juz widze ten szok w dziennikarskich oczach i to zaangażowanie w ratowanie przed straszliwym grzechem pozerających na sniadanie wielkanocne pogańskie jaja katolików.

Wypada nam sie jedynie radować, ze wszyscy oni tak dbaja o zbawienie dusz naszych skażonych osłami, wołami, baranami i tym podobnym Towarzystwem Jezusowym :x

:mrgreen: :mrgreen:


N lis 25, 2012 0:13
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
humalog napisał(a):
Juz widze ten szok w dziennikarskich oczach i to zaangażowanie w ratowanie przed straszliwym grzechem pozerających na sniadanie wielkanocne pogańskie jaja katolików.

Oj tam. Mieliby więcej kasy za następne sensacje ;-) .
humalog napisał(a):
Wypada nam sie jedynie radować, ze wszyscy oni tak dbaja o zbawienie dusz naszych skażonych osłami, wołami, baranami i tym podobnym Towarzystwem Jezusowym

No widzisz? A mówi się, że ludzie są egoistami :lol:


N lis 25, 2012 0:24
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Normalnie jaja....i to na Boze Narodzenie!

Koniec świata....jak mawiał śp Popiołek :mrgreen:


N lis 25, 2012 0:42
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
humalog napisał(a):
Normalnie jaja....i to na Boze Narodzenie!

Uważaj co piszesz, bo ktoś podchwyci i przeniosą nam Boże Narodzenie z szopy do kurnika :lol: Dopiero będzie sensacja, co to za sekta z tych katolików!!! :x


N lis 25, 2012 0:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 21, 2009 1:31
Posty: 50
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Helenka napisał(a):
humalog napisał(a):
Normalnie jaja....i to na Boze Narodzenie!

Uważaj co piszesz, bo ktoś podchwyci i przeniosą nam Boże Narodzenie z szopy do kurnika :lol: Dopiero będzie sensacja, co to za sekta z tych katolików!!! :x

Benedykt 16 robi szopkę z pogaństwa.

_________________
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus


N lis 25, 2012 7:05
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Archa napisał(a):
Benedykt 16 robi szopkę z pogaństwa.

Czytałeś książkę czy Onet?


N lis 25, 2012 9:50
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Cytuj:
Benedykt 16 robi szopkę z pogaństwa.

Nie robi sobie żadnej szopki, uwydatnia, że w Ewangeliach nie ma żadnej wzmianki o zwierzętach, a tradycja zwierząt może byż przedchrześcijańska.
Niemniej zaczątek tradycji szopek to dzieło św. Franciszka z Asyżu.
Zwierzęta "mali bracia", w szopkach przygotowywanych przez Franciszka pospołu z ludźmi oddawały hołd Dzieciątku.


N lis 25, 2012 10:27
Post Re: Benedykt XVI: Kolędy i szopki to pogaństwo
Alus

Onetowym fachowcom nie przetłumaczysz, chocbys na głowie stawała. Oni sa uparci niczym te żłobkowe osły i nie ustapia na krok :mrgreen:


N lis 25, 2012 11:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL