Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Benedykt XVI - ocena pontyfikatu 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Istnieje już temat poświęcony abdykacji.
Może w tym wątku spróbujemy ten pontyfikat ocenić? Na pewno zdania są podzielone.
Dla mnie, po Janie Pawle II pontyfikat Benedykta XVI był pewnym rozczarowaniem. To z pewnością wytrawny teolog, ale mało charyzmatyczny (w sensie potocznym) duszpasterz. To oczywiście moje zdanie, z którym nikt nie musi sie zgadzać.
Czy ten pontyfikat niósł ze sobą więcej pozytywów czy negatywnych skutków dla wizerunku Kościoła i papiestwa?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lut 11, 2013 14:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Jak dla mnie to troche zbyt wcześnie.....najpierw trzeba ochłonąć. :)


Pn lut 11, 2013 14:29
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Dla mnie (na goraco) papiez Benedykt XVI jest papiezem pracy u podstaw.
Tym, ktory probowal poglebic wiare i wiedze katolikow, prowadzic do jednosci to, co rozproszone, jednac to, co sklocone.
Jest taki, jak sw Pawel opisywal w Listach do Tymoteusza prawdziwego biskupa / pasterza


Pn lut 11, 2013 14:36
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
medieval_man napisał(a):
Dla mnie, po Janie Pawle II pontyfikat Benedykta XVI był pewnym rozczarowaniem. To z pewnością wytrawny teolog, ale mało charyzmatyczny (w sensie potocznym) duszpasterz. To oczywiście moje zdanie, z którym nikt nie musi sie zgadzać.

Dokładnie takie samo mam odczucie.
Może dlatego, że bł Jan Paweł II był/jest i zawsze będzie dla mnie niekwestionowanym autorytetem, wzorem głębokiej wiary, bezgranicznej ufności i nieograniczonej miłości bliźniego.


Pn lut 11, 2013 14:38

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Kim my jesteśmy, żeby taki wielkiego człowieka oceniać? Za wcześnie, poznajmy powody. Nikt z następców nie będzie miał charyzmy Jana Pawła II


Pn lut 11, 2013 15:09
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
@mareto, to nie jest ocena papieza, ale jego pontyfikatu. Czyli co dla kogo bylo wazne.
Przynajmniej ja tak to rozumiem.

Papiez Jan Pawel II szedl jak burza. Jak slowianski papiez z wiersza Slowackiego. Odpowiada to naszemu slowianskiemu tempramentowi: bohaterskie zrywy, akcje, obalanie murow.

Ale potem nastaje czas zmudnej pracy u podstaw, zeby sprawy uporzadkowac, posprzatac, poglebic. Dla nas to malo atrakcyjne, wiec i papiez Benedykt dla wielu nie swiecil jak gwiazda. Ale pomalu, solidnie probowal skonsolidowac, oczyscic, wyjasnic to, co najwazniejsze.

Kto przyjdzie po nim? Kto, wedlug Ducha sw jest teraz Kosciolowi najbardziej potrzebny?

I czy nasze oczekiwania wobec papiezy nie sa zbyt wygorowane?


Pn lut 11, 2013 15:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 8:27
Posty: 12
Lokalizacja: Poznań, Wielkopolskie
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu wobec Jego abdykacji.
Jedni mówią, że Benedykt XVI nie wniósł do Kościoła nic nowego...Ba nowoczesnego! I za to Bogu i Jemu serdeczne dzięki. Wśród zdziczenia obecnego świata zachował to co najcenniejsze w Kościele-Wiarę i wskazał kierunek na Wartości niezmienne a także na ryt Łaciński. Nie wyrażał zgody na rozwiązłość i bogactwo na tolerancję wobec grzechu. Następca Jego będzie musiał jeszcze więcej się przeciwstawiać złu w jeszcze gorszym czasie aby Kościół nie popadł w herezję nowatorstwa liberalizmu, chyba, że sam będzie antypapieżem.


Pn lut 11, 2013 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Tego się boję, że będzie wprowadzał nowinki, uległość wobec świata a Kościół pójdzie za nim

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 11, 2013 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu wobec Jego abdykacji.
maryjanka napisał(a):
chyba, że sam będzie antypapieżem.

Po czym będzie można poznać antypapieża?
myślę, że:
- zniesie celibat
- wprowadzi kapłaństwo kobiet
- wprowadzi kościelne śluby homoseksualistów

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 12, 2013 4:48
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu wobec Jego abdykacji.
Andy72 napisał(a):
maryjanka napisał(a):
chyba, że sam będzie antypapieżem.

Po czym będzie można poznać antypapieża?
myślę, że:
- zniesie celibat
- wprowadzi kapłaństwo kobiet
- wprowadzi kościelne śluby homoseksualistów


Co do celibatu to bym tak nie płakał i nie martwił sie. Brak celibatu bedzie problemem....ale dla samych księży i na pewno nie odbije to sie na jakości Sakramentu kapłaństwa. Wyobraźmy sobie 4 żony na jednym probostwie!!!! A jak jeszcze teściowe się zjadą na odwiedziny? Wszyscy świeci ratujcie!!! :D

Kapłaństwo kobiet - ta sprawa jest juz definitywnie zamknięta. Tutaj to sobie teolodzy moga tylko i wyłącznie pospekulować i co najwyżej mieć na ten temat mokre sny.

Małżeństwa homoseksualne - byłoby to całkowicie sprzeczne z Biblią, a takich rzeczy to nie dopuscili się papieże nawet ci najgorsi. Musiałby to oznaczać, ze Kościół został opuszczony przez Jezusa.....a to nierealne gdyż On raz danego słowa nigdy nie złamie. Taki papież dopuściłby sie herezji i przestałby być papieżem.


Wt lut 12, 2013 7:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
To nie będzie antypapież tylko papież chcący uzdrowić Kościół. Oczywiście niezbędne będą i inne ruchy takie jak zmiana stosunku do prezerwatyw (liczę że szybko załatwi to ewentualny czarny papież), rozliczenie pedofilii, wyjaśnienie nadużyć finansowych, wprowadzenie jawności finansów i szybsze reagowanie na zmieniający się świat.
Aktualny papież jest zwany "betonem", jest niechętny reformom i nowoczesności. Takie też jest Kolegium Kardynałów - składające się w dużej mierze ze "starych dziadków" włoskiego pochodzenia. Im reformy też nie są w smak. Nowy papież będzie miał trudne zadanie przed sobą. Nie wiem jaką faktyczną władzę ma papież, a jaką kardynałowie, ale raczej musi się liczyć w wielu sprawach z ich zdaniem. Niestety.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 12, 2013 7:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Jajko, uważasz ze będzie postępowy papież, taki Gorbaczow i zrobi pierestrojkę? :)
Ale Kościół nie powinien ulegać światu ale być znakiem sprzeciwu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 12, 2013 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Ja nie uważam, że będzie postępowy, ale że wielu by chciało by taki był.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lut 12, 2013 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
Jajko napisał(a):
Ja nie uważam, że będzie postępowy, ale że wielu by chciało by taki był.

Postępowy to znaczy jaki?


Śr lut 13, 2013 19:15
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI - ocena pontyfikatu
mareta napisał(a):
Jajko napisał(a):
Ja nie uważam, że będzie postępowy, ale że wielu by chciało by taki był.

Postępowy to znaczy jaki?

Coś w rodzaju "róbta co chceta".


Śr lut 13, 2013 19:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL