Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia? 
Autor Wiadomość
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
medieval_man napisał(a):
->Kael
Nie watpię, że modlą się szczerze...
I czynią, co nakazane, na tyle na ile potrafią...

Jajko napisał(a):
a zaufanie i frekwencja spada...

Być może faktycznie zaufanie spada... to wina tych sposród kaplanów czy hierarchów, ktorzy zapomnieli o tym, co najważniejsze - w jakimś stopniu. Spadek zaufania jest także skutkiem medialnej nagonki na Kościół, nieproporcjonalnej do skali grzechu tych kapłanów czy hierarchów.
Frekwencja też spada. Obserwuję to także w swojej rodzinie. Jednak nie sądzę, by na frekwencję wpływał poziom zaufania czy czystość Kościoła jako taka.
Kościół ma za przeciwników cały współczesny świat mamiący łatwym życiem, tanią rozrywką, blichtrem.
A nawet kiedy usiłuje ewangelizować spotyka się w drwiną (jak w przypadku Bashobory).
Nic to... Róbmy swoje.

Największym przeciwnikiem Kościoła jest sam Kościół.
Skoro hołubi się duchownego, który kategorycznie kwestionuje prawo, nielubianych przez niego osób, do modlitwy na Jasnej Górze.
A pogania się innego, który upomina się o piętnowanych bruzdą, to nic dziwnego, że frekwencja spada.
Coraz więcej osób widząc takie postawy, wyznaje zasadę Bóg tak, Kościół nie :(


Pt lip 19, 2013 7:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
"Chołubi się"? Raczej "hołubi". Ale kto hołubi jednego a pogania drugiego bo nie załapałem?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt lip 19, 2013 10:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
medieval_man napisał(a):
Spadek zaufania jest także skutkiem medialnej nagonki na Kościół, nieproporcjonalnej do skali grzechu tych kapłanów czy hierarchów.

A jak mierzysz te proporcje? Czy aby nie własnym, ślepym uwielbieniem dla KK?

medieval_man napisał(a):
A nawet kiedy usiłuje ewangelizować spotyka się w drwiną (jak w przypadku Bashobory).

Nie, nie, nie - nie przystoi tak kłamać. Z ewangelizacji Bashobory nikt by nie drwił. Drwiny dotyczyły bzdur opowiadanych przez samego zainteresowanego i większość hierarchów KK, że uzdrawia on nieuleczalnie chorych oraz... wskrzesza zmarłych! Ja się cieszę, że nareszcie dożyliśmy czasów, kiedy opowieści o wskrzeszaniu zmałych wzbudzają (wśród większości społeczeństwa przynajmniej) uśmiech politowania lub drwiny ze "wskrzesiciela" i wierzących w podobne brednie.


N lip 21, 2013 19:17
Zobacz profil
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
atheist napisał(a):
Drwiny dotyczyły bzdur opowiadanych przez samego zainteresowanego i większość hierarchów KK, że uzdrawia on nieuleczalnie chorych oraz... wskrzesza zmarłych.

Większość hierarchów opowiada o wskrzeszaniu zmarłych przez Bashoborę? Poważnie? Tak pytam, bo nie za bardzo się orientuję w opiniach dostojników KK na ten temat.
To jak ich jest tak wielu (większość nawet), to może mógłbyś tak z 10 chociaż takich opinii przytoczyć, najlepiej w wątku o Bashoborze, bo tutaj to ot.


N lip 21, 2013 20:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
Jajko napisał(a):
Pytanie wynikło w ramach dyskusji: viewtopic.php?p=761676#p761676
ale postanowiłem je wyodrębnić, żeby nie rozmywać tamtego tematu.

No więc jak wyznacza się liczbę parafian? I czy liczba wiernych w parafii jest tożsama z liczbą parafian? Skąd ksiądz dobrodziej czerpie dane o swoich owieczkach? Skąd wie, że ktoś się wyprowadził, a ktoś wprowadził? Skąd wie że ktoś ochrzczony albo nie? Skąd wie, że ktoś zmienił wiarę albo ją formalnie porzucił. Nadal jest parafianinem? A wiernym? Jak to jest?

Ja mieszkam z jakieś 10 metrów od kościoła - nie wiem czy to prawda, ale co jakiś czas dobiegają mnie słuchy o jakimś "liczeniu parafian". Czyli że co, liczą ludzi jak wchodzą/wychodzą?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N lip 21, 2013 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
Co roku, w jedną niedzielę października liczy się wiernych uczestniczących w rytuałach, a następnie odnosi tę liczbę do liczby parafian, niemniej nie bardzo wiem skąd się bierze właśnie owa liczba parafian, a zwłaszcza jak jest aktualizowana. Obawiam się, że ona jest dość niedokładna...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N lip 21, 2013 21:51
Zobacz profil
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
Posty o Bashoborze przeniesione tutaj: viewtopic.php?p=762875#p762875


Wt lip 23, 2013 12:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
Jajko napisał(a):
Co roku, w jedną niedzielę października liczy się wiernych uczestniczących w rytuałach, a następnie odnosi tę liczbę do liczby parafian, niemniej nie bardzo wiem skąd się bierze właśnie owa liczba parafian, a zwłaszcza jak jest aktualizowana. Obawiam się, że ona jest dość niedokładna...

W każdej parafii jest rejestr - każdy wyznawca który zmienia miejsce zamieszkania powinien się zarejestrować w nowej parafii. Więc chyba na tej liście bazują.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt lip 23, 2013 19:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
No to pytanie do forumowiczów, którzy zmienili miejsce zamieszkania - rejestrowaliście się jakoś formalnie w nowej parafii??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lip 23, 2013 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Skąd wiadomo ilu wiernych liczy parafia?
Jajko, parafie są terytorialne. Liczba parafian to liczba osób zamieszkałych na jej terenie.

A co do "rejestracji" - owszem, raz się "rejestrowałam" (tzn. powiedziałam, że jestem), bo ominęła mnie kolęda. Zwykle dokonuje się to przy tej okazji. Okazało się jednak, że w tej parafii odwiedzali tylko tych, co zwykle przyjmowali księdza lub go zaprosili, więc przed kolejną poszłam i powiedziałam, żeby mnie jednak uwzględnili.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr sie 21, 2013 11:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL