Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Szybki awans na egzorcystę ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Sam zobacz jak się rozwija rynek.
Jak księża wydają książki w którym piszą o tym, ze sasiad na wsi rzucił klatwę na krowy, czy przeczytał zaklęcie z jakies tajemnej rodzinnej księgi i krowy nie dają mleka/nie ciela się/chorują (niepotrzebne skreslić), to równie dobrze można kupic sobie antologię ludycznych baśni o diabłach, co to mowią po niemiecku, chodza we frakach, z peruką na głowie i krzeszą iskry kopytem.


Pn mar 07, 2016 16:15
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
beata50 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Beata50 napisał(a):
Nie uważasz, że wiara w czarownice w XXI wieku jest śmieszna?

Nie. Nie uważam.
Być może to zjawisko należałoby teologicznie inaczej nazwać.
Skoro wierzymy w istnienie Boga i wierzymy, że istnieją aniołowie, tak dobrzy, jak i ci źli, to wierzymy również w możliwość współdziałania niektórych ludzi ze złem osobowym.
Czasami z głupoty, czasami z wyrachowania.
Słowo "czary", czy "czarownica" są wytrychem, być może semantycznie przebrzmiałym i należącym do innej epoki, ale odzwierciedlającym pewną konkretną rzeczywistość duchową.


Nie powrócimy chyba jednak do palenia ich na stosie?

Powoli zaczynam się bać.

Zwykłe trollowanie.
Z czego wynika twój strach?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn mar 07, 2016 16:18
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
Sam zobacz jak się rozwija rynek.
Jak księża wydają książki w którym piszą o tym, ze sasiad na wsi rzucił klatwę na krowy, czy przeczytał zaklęcie z jakies tajemnej rodzinnej księgi i krowy nie dają mleka/nie ciela się/chorują (niepotrzebne skreslić), to równie dobrze można kupic sobie antologię ludycznych baśni o diabłach, co to mowią po niemiecku, chodza we frakach, z peruką na głowie i krzeszą iskry kopytem.

Serio? Nasi księża wydają takie książki?
Chyba nie jestem na bieżąco.
Spróbuj podać mi jakiś konkretny tytuł.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn mar 07, 2016 16:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
.
Cytuj:
Z czego wynika twój strach?

Że wrócimy do średniowiecza. I będziemy mieli powtórkę z rozrywki.

Co prawda nie znam się na czarach, ale znam się trochę na tarocie. Nie ma tam, żadnych nadprzyrodzonych mocy. Wszystko opiera się na psychologii. Czyli jedno wielkie oszustwo, podobnie jak te biblijne objawienia.


Pn mar 07, 2016 16:32
Zobacz profil
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
medieval_man napisał(a):
Spróbuj podać mi jakiś konkretny tytuł.
Jednego księdza juz cytowałem. To fragment z ksiązki (tak została zareklamowana).
Autorem innej jest ks. Sławomir Sznurkowski przeprowadzający wywiad z ks. Gabriele Amorth. "Spotkałem szatana". Mowa m.in. o klątwach.


Pn mar 07, 2016 16:38
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
beata50 napisał(a):
.
Cytuj:
Z czego wynika twój strach?

Że wrócimy do średniowiecza. I będziemy mieli powtórkę z rozrywki.

A tak w ogóle to poważna jesteś?
Kto mówi o powrocie do średniowiecza?
beata50 napisał(a):
Co prawda nie znam się na czarach, ale znam się trochę na tarocie. Nie ma tam, żadnych nadprzyrodzonych mocy. Wszystko opiera się na psychologii. Czyli jedno wielkie oszustwo, podobnie jak te biblijne objawienia.

Stawianie w jednym rzędzie tarota i Biblii to kolejny przykład trollowania

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn mar 07, 2016 16:54
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Spróbuj podać mi jakiś konkretny tytuł.
Jednego księdza juz cytowałem. To fragment z ksiązki (tak została zareklamowana).
Autorem innej jest ks. Sławomir Sznurkowski przeprowadzający wywiad z ks. Gabriele Amorth. "Spotkałem szatana". Mowa m.in. o klątwach.

No dobrze... przeczytałeś reklamę książki ks. Kowalczyka.
Samą książkę też?

Książkę ks. Sznurkowskiego też znasz tylko ze streszczeń?
Nie wierzysz w klątwy? nawet w to, że Biblia potępia osoby rzucające zaklęcia?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn mar 07, 2016 17:04
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Nie wierzę w klątwy zabierające mleko ...


Pn mar 07, 2016 17:33

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
,,Że szatan tkwi we łbach teologów, temu nie przeczę. Ja jednak jestem od tego opętania wolny." Wolter


Pn mar 07, 2016 18:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
Nie wierzę w klątwy zabierające mleko ...

ojtam... czyli ogólnie wierzysz, że ludzie mogą rzucać jakieś klątwy?

beata50 napisał(a):
,,Że szatan tkwi we łbach teologów, temu nie przeczę. Ja jednak jestem od tego opętania wolny." Wolter

niezły bonmot, ale to nie wyjaśnia Twojej obecności w tym wątku

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn mar 07, 2016 21:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
medieval_man napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Nie wierzę w klątwy zabierające mleko ...

ojtam... czyli ogólnie wierzysz, że ludzie mogą rzucać jakieś klątwy?
Że mogą źle życzyć? Wierzę szczerze. Zła wola może wiele zła wygenerować.
Że może jakimiś sekretnymi formułami zamienic wino w wodę, albo wysyłać fale dobra, czy gestem powodować upadki (Babka z Ranczo). Nieeeeee


Pn mar 07, 2016 22:18
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
A ty wierzysz w takie rzeczy?
A jak jest burza, to gromnicę w oknie stawiasz? :twisted:


Pn mar 07, 2016 22:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
Że mogą źle życzyć? Wierzę szczerze. Zła wola może wiele zła wygenerować.
Że może jakimiś sekretnymi formułami zamienic wino w wodę, albo wysyłać fale dobra, czy gestem powodować upadki (Babka z Ranczo). Nieeeeee


Czyli Biblia, według metodysty, potępia ludzi, którzy innym źle życzą?
A nakaz z Pwt 18, 10-11
Cytuj:
Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych

dotyczy według metodystów tylko sąsiadki, która komuś źle życzy?

Nie wypuszczaj mnie z gromnicą. Jej zapalenie to tylko symbol zaufania i modlitwy za wstawiennictwem Maryi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn mar 07, 2016 22:55
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Miło, ze się mna i metodyzmem tak interesujesz.
Pozwolę przytoczyć nasza rozmowę. Przeczytaj jeszcze raz.
Kozioł napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Nie wierzę w klątwy zabierające mleko ...

ojtam... czyli ogólnie wierzysz, że ludzie mogą rzucać jakieś klątwy?
Że mogą źle życzyć? Wierzę szczerze. Zła wola może wiele zła wygenerować.
Że może jakimiś sekretnymi formułami zamienic wino w wodę, albo wysyłać fale dobra, czy gestem powodować upadki (Babka z Ranczo). Nieeeeee


Dobrze, ze poruszyłes 5 Mojżeszową
Pozwolisz, że przytoczę fragment nieco szerzej:

Gdy tedy wejdziesz do ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje, nie naucz się czynić obrzydliwości tych ludów; niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych; gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni, i z powodu tych obrzydliwości Pan, Bóg twój, wypędza ich przed tobą. Bądź bez skazy przed Panem, Bogiem twoim, gdyż te narody, które ty wypędzasz, słuchają wieszczbiarzy i wróżbitów, a na to Pan tobie nie pozwolił.

Nie, nie wierzę w gusła, czary, zaklinania, nie wywołuję żadnych duchów. Mam jednego Boga i w takie tam nie wierzę. Nie dla mnie jakiś szamanizm, spirytualizm i inne takie niemiłe Bogu rzeczy. Ja prostolinijny chrześcijanin jestem.

medieval_man napisał(a):
Nie wypuszczaj mnie z gromnicą. Jej zapalenie to tylko symbol zaufania i modlitwy za wstawiennictwem Maryi.
.. i w sreberka zawija ... To dorabianie poprawnej teorii do praktyki. Może na wsi się nie rodziłem ale wiejską rodzinę też mam i w końcu na wies się przeprowadziłem. Nie obrażaj mnie i kitu mi nie wciskaj.


Wt mar 08, 2016 0:35
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Tak na szybko od wujka google:

Gromnica! Już sama ta nazwa mówi że świeca ta chroni od gromów. Gdy czarne chmury latem nadchodzą ze wszystkich stron, gdy błyskawice rozdzierają niebo, gdy groźne pomruki burzy przeszywają człowieka trwogą, ręka chrześcijanina zapala gromnicę i stawia ją przed obrazem Bogurodzicy, a z ust wydobywają się błagalne słowa: "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko..."

Umierający, wyrazem swych oczu, daje znać, że czegoś chce i każdy wie, o co prosi, i w stygnącą już dłoń podają mu zapaloną gromnicę. Jest powszechna wiara, że z tym światłem lżej człowiekowi umierać.

Gromnice starano się, po poświęceniu w kościele, zanieść palące się do domu, by od tego ognia rozpalić domowy ogień, co miało zwiastować zgodę i miłość w rodzinie. Gdy gromnica komuś zgasła, wróżyło to śmierć któregoś z domowników. Gdy warunki nie pozwalały nieść zapalonej gromnicy, zapalano ją dopiero w obejściu, patrząc w którą stronę pochyli się jej płomień. Jeśli w stronę drzwi, to ktoś odejdzie tego roku przez nie z domu.
Z zapaloną gromnicą obchodził gospodarz całe obejście i dom dookoła, klękając na każdym progu, aby złe moce nie miały przystępu do domu. Powszechny był w całym kraju zwyczaj wypalania gromnicą krzyża na głównej belce sufitowej tragarzu, co pięknie przedstawił na swym rysunku Wojciech Grabowski. W niektórych rejonach Polski gospodarze błogosławili gromnicą swój dobytek w stajni, a kawałek gromnicy obciętej od spodu dawano psu, by dobrze pilnował obejścia

źródło

Dawniej z zapaloną gromnicą obchodzono całe obejście, przyklękając na każdym progu i na każdym rogu, by złe moce nie miały dostępu do domu. Gromnicą wypalano znak krzyża na belce sufitowej, co miało chronić przed letnimi burzami i piorunami.
źródło

Po poświęceniu zabiera się świece do domu. Dawniej bardzo przestrzegano, by świeca nie zgasła. Już we własnym domostwie okadzano dymem bolące miejsca i całe obejście. Na powale lub górnej futrynie okna wypalano albo kopcono znak krzyża. W ten sposób nasi przodkowie zabezpieczali się przed pożarem. Wierzono, że gromnica ma moc odpędzania piorunów. Stąd do dziś w czasie burzy w małopolskich wsiach można zobaczyć w oknach zapaloną świecę. Wierzono również w to, że gromnica pomaga odpędzić od zabudowań zgłodniałe wilki, a włożona w ręce konającego pozwala mu łagodnie przejść do innego świata
źródło

Czy bardzo się obrazisz, gdzy nazwę to wprost?
Gusła, zwykłe gusła!


Wt mar 08, 2016 0:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL