Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Chrzest Polski 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Chrzest Polski
Cytuj:
U schyłku swojego życia, między 990 a 992 rokiem Mieszko I dokonał aktu darowizny swego księstwa na rzecz papiestwa i zaczął płacić daninę– świętopietrze. Świętopietrze przestano płacić w roku 1555. Jednak nawet dziś Polska płaci podatek Watykanowi w ramach konkordatu zawartego 28 lipca 1993. Innymi słowy Mieszko I dobrowolnie oddał całą Polskę we władanie papieżowi, czyli głowie państwa o nazwie Watykan. Gdyby nie to, że dzięki chrześcijaństwu Polska rozwinęła się trochę kulturowo, to można by uznać ten czyn za największą zdradę w dziejach Polski.


http://blog-roll-polityczny.blogspot.co ... olski.html


So kwi 16, 2016 9:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chrzest Polski
Cały ten wpis na tym blogu roi się od błędów językowych, rzeczowych, historycznych, a autor ma przede wszystkim kłopoty z interpretacją faktów.

Najmądrzejszą częścią jego wypowiedzi jest zdanie:
Cytuj:
Czyli to co tu wypisuje nie ma większego sensu.


Oczywiście, Mieszko I nie dokonał aktu darowizny swego księstwa na rzecz papiestwa, ale oddał je pod papieską opiekę. Pewnie ze względów politycznych, by w sporach z biskupami niemieckimi powoływać się na bezpośrednią opiekę Rzymu bez pośrednictwa innych biskupów.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So kwi 16, 2016 11:45
Zobacz profil WWW
Post Re: Chrzest Polski
Kozioł napisał(a):
spin napisał(a):
Mieszko uznał, że Bóg chrześcijan jest potężniejszy od jego pogańskich bogów.
W końcu to przecież Jezus przywrócił mu wzrok.
Jesteś jedyną znana mi osoba, która traktuje tu Gala Anonima dosłownie, a nie alegorycznie.
Nie podałeś mi źródeł o które prosiłem. Skoro zachęcasz do czytania, to wskaż tytuły.


Jak można traktować Gala Anonima alegorycznie, skoro to postać historyczna :?:
Owszem niektóre jego teksty, lub fragmenty, niektórzy historycy uznają za mało wiarygodne ale...

Wiadomości to mam głownie w głowie. Z rozmaitych źródeł, nie tylko z lewackiej Wikipedii, czy cytowanych blogów "historical fiction" np. ten wrzucony przez @Beatę50.

Oczywiście mógłbym poświęcić trochę czasu i zrobić spis dobrych moim zdaniem materiałów z bibliotek, Bractwa Rycerskiego, muzeów itp. ale wiem jaki będzie "efekt" na forum...w najlepszym razie link do antykatolickich internetowych bredni propagandowych. Szkoda mego czasu i zachodu.

Jak dyskutuję w necie, czy w realu, to okazuje się, że ludzie znają czasy piastów przede wszystkim z eseju historycznego Pawła Jasienicy pt. "Polska Piastów". Czyli czasy Gomułki, książka ocenzurowana, esej fajny do czytania na dobranoc [zieew].
"Wiosny Europy" wydanej na 1000 lecie męczeństwa św. Wojciecha to już nikt nie zna. Niektórzy słyszeli, że była. Nawiasem pisząc, to Stefan Bratkowski też nie jest historykiem ale książka jest niezła jak na lata 90 te XX w.
Jak ktoś się dowie, że o średniowieczu pisał historyk Bronisław Geremek to robi wielkie oczy. :o
Lewicowiec ale jego książkę pt. "O średniowieczu" trzeba by znać. Do tego napisał sporo artykułów na tematy można to ująć "przemocy w średniowieczu". IMHO obiektywnie.
...


So kwi 16, 2016 12:04
Post Re: Chrzest Polski
spin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
spin napisał(a):
Mieszko uznał, że Bóg chrześcijan jest potężniejszy od jego pogańskich bogów.
W końcu to przecież Jezus przywrócił mu wzrok.
Jesteś jedyną znana mi osoba, która traktuje tu Gala Anonima dosłownie, a nie alegorycznie.
Nie podałeś mi źródeł o które prosiłem. Skoro zachęcasz do czytania, to wskaż tytuły.

Jak można traktować Gala Anonima alegorycznie, skoro to postać historyczna :?:
Owszem niektóre jego teksty, lub fragmenty, niektórzy historycy uznają za mało wiarygodne ale...
Ale historycy nie traktują tego fragmentu dosłownie. Alegoria jest formą wyrazu i stosują ją właśnie ludzie jak najbardziej autentyczni.

spin napisał(a):
Oczywiście mógłbym poświęcić trochę czasu i zrobić spis dobrych moim zdaniem materiałów z bibliotek, Bractwa Rycerskiego, muzeów itp. ale wiem jaki będzie "efekt" na forum...w najlepszym razie link do antykatolickich internetowych bredni propagandowych. Szkoda mego czasu i zachodu.
Kreujesz się na znawcę tematu, to to uzasadnij. Argument "na głowę" jest nieco niepoważny tym bardziej, że twoje tezy sa bardzo ryzykowne.


So kwi 16, 2016 12:18

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Chrzest Polski
medieval_man napisał(a):
Cały ten wpis na tym blogu roi się od błędów językowych, rzeczowych, historycznych, a autor ma przede wszystkim kłopoty z interpretacją faktów.

Najmądrzejszą częścią jego wypowiedzi jest zdanie:
Cytuj:
Czyli to co tu wypisuje nie ma większego sensu.


Oczywiście, Mieszko I nie dokonał aktu darowizny swego księstwa na rzecz papiestwa, ale oddał je pod papieską opiekę. Pewnie ze względów politycznych, by w sporach z biskupami niemieckimi powoływać się na bezpośrednią opiekę Rzymu bez pośrednictwa innych biskupów.


Watykan - w tym czasie światowa potęga - zaborca. I oto mamy Mieszka, który musi lawirować między młotem, a kowadłem. Później św. Wojciech - zdrajca Polski - układał się z Watykanem przeciwko interesom państwa polskiego. Tak, wczorajsze obchody - to dzień żałoby. I tak sobie myślę, że ta katedra wawelska - niby nasza duma narodowa, a tak na prawdę ciała dwóch nie powinno tam być - tzn. Św. Wojciecha i Kaczyńskiego.


So kwi 16, 2016 12:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chrzest Polski
sowaniejestmadra napisał(a):
Watykan - w tym czasie światowa potęga - zaborca. I oto mamy Mieszka, który musi lawirować między młotem, a kowadłem. Później św. Wojciech - zdrajca Polski - układał się z Watykanem przeciwko interesom państwa polskiego. Tak, wczorajsze obchody - to dzień żałoby. I tak sobie myślę, że ta katedra wawelska - niby nasza duma narodowa, a tak na prawdę ciała dwóch nie powinno tam być - tzn. Św. Wojciecha i Kaczyńskiego.

Nikła wiedza historyczna
Rzym w tamtym czasie nie stanowił żadnej potęgi i był uzależniony od Cesarstwa.
Otton I pod koniec X wieku wprowadził zasadę, że papieżem mógł zostać tylko ten kandydat, który wcześniej złożył przysięgę na ręce cesarza.
Pierwsza reforma papiestwa miała miejsce 1059 roku (wprowadzenie konklawe niezależnego od cesarza) a potem przyszedł 1075 r i nowy papież Grzegorz VII dopiero wtedy zaczęła się walka o wpływy.

Z takiego braku wiedzy biorą się przesądy i ahistoryczne interpretacje.

Zachęcam do pisania postów opartych na faktach a nie na mitach i przesądach.
:-D

ps. od kiedy ciało św. Wojciecha znajduje się w katedrze wawelskiej?
:mrgreen:

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So kwi 16, 2016 13:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Chrzest Polski
Przeżyliśmy trzy dni uroczystych obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.Różne były to przeżycia, wybrani bezpośrednio uczestniczyli w Lednicy, Gnieźnie czy Poznaniu, wielu podobnie jak ja przed ekranami telewizorów oraz byli tacy, którzy obserwowali po to, aby szukać dziury w całym.
Niezależnie od tego można cieszyć się, gdyż obchody były piękne z udziałem wielu radosnych młodych ludzi, szczególnie w trzecim dniu obchodów.
Czy jest kraj w Europie, lub na świecie w którym jubileuszowe obchody chrztu świętego zorganizowane byłyby na taką skalę?
Według mnie nie ma takiego kraju.


N kwi 17, 2016 7:45
Post Re: Chrzest Polski
gita napisał(a):
Czy jest kraj w Europie, lub na świecie w którym jubileuszowe obchody chrztu świętego zorganizowane byłyby na taką skalę?
Według mnie nie ma takiego kraju.

Przyrzeczeniami chrztu żyje sie na co dzień, postrzegając w każdym brata...nawet w uchodźcy...a nie jedynie w uroczyste obchody.
Poprzedniego dnia jeden drugiemu w sejmie o mało łba nie urwał, a na Mszy w trakcie obchodów - czy wyrzekacie się zła?... i chórem głośno wyrzekamy!!.


N kwi 17, 2016 8:02
Post Re: Chrzest Polski
Podczas obchodów uroczystości 1050 rocznicy chrztu św. było wiele ważnych i pięknych wydarzeń np. przekazanie pamiątkowych krzyży: Prezydentowi RP, Premier Beacie Szydło oraz marszałkom sejmu i senatu:

http://wpolityce.pl/kosciol/289000-uroc ... ztu-polski


N kwi 17, 2016 8:27
Post Re: Chrzest Polski
medieval_man napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
Watykan - w tym czasie światowa potęga - zaborca. I oto mamy Mieszka, który musi lawirować między młotem, a kowadłem. Później św. Wojciech - zdrajca Polski - układał się z Watykanem przeciwko interesom państwa polskiego. Tak, wczorajsze obchody - to dzień żałoby. I tak sobie myślę, że ta katedra wawelska - niby nasza duma narodowa, a tak na prawdę ciała dwóch nie powinno tam być - tzn. Św. Wojciecha i Kaczyńskiego.

Nikła wiedza historyczna
Rzym w tamtym czasie nie stanowił żadnej potęgi i był uzależniony od Cesarstwa.
Otton I pod koniec X wieku wprowadził zasadę, że papieżem mógł zostać tylko ten kandydat, który wcześniej złożył przysięgę na ręce cesarza.
Pierwsza reforma papiestwa miała miejsce 1059 roku (wprowadzenie konklawe niezależnego od cesarza) a potem przyszedł 1075 r i nowy papież Grzegorz VII dopiero wtedy zaczęła się walka o wpływy.

Z takiego braku wiedzy biorą się przesądy i ahistoryczne interpretacje.

Zachęcam do pisania postów opartych na faktach a nie na mitach i przesądach.
:-D

ps. od kiedy ciało św. Wojciecha znajduje się w katedrze wawelskiej?
:mrgreen:


Jeśli ktoś nie odróżnia Wawelu od Gniezna, to o czym my rozmawiamy :?:
Św. Wojciech zdrajcą :?: Czego to postkatolicy nie wymyslą :?: :evil:
Co ma do rocznicy chrztu Polski nieżyjący do 6 lat Pan Prezydent Lech Kaczyński :?:
Chyba tyle, że gdyby nadal rządziło PO-PSL to obchodów by nie było.

Ktoś napisał w innym temacie, że nawet za PRL-u obchodzono 1000 lecie chrztu Polski.
Otóż nieprawda. Komuchy obchodziły 1000-lecie Państwa Polskiego.
Było to propagandowe uzasadnienie powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do macierzy.
Tzw. ziem odzyskanych.
Że za pierwszych Piastów mieliśmy granice na Odrze i Nysie Łużyckiej.
Zatem należą się Polsce Ludowej. O utraconych na rzecz ZSRS ziemiach za Bugiem nie wspominano.


N kwi 17, 2016 10:57
Post Re: Chrzest Polski
Cytuj:
Chyba tylko, ze gdyby nadal rządziła PO-PSL to obchodów by nie było

No tak, episkopat przez 4 lata przygotowywał obchody w ukryciu
http://www.archpoznan.pl/content/view/2385/223/


N kwi 17, 2016 11:55
Post Re: Chrzest Polski
spin napisał(a):
Jeśli ktoś nie odróżnia Wawelu od Gniezna, to o czym my rozmawiamy :?:
Św. Wojciech zdrajcą :?: Czego to postkatolicy nie wymyslą :?: :evil:
Oj tam, oj tam. On tylko pomylił Wojciecha ze Stanisławem. Obaj sa "patronatami" Polski, obu szczątki chronią Polskę przed złem. Łatwo pomylić ;)


N kwi 17, 2016 11:57
Post Re: Chrzest Polski
Po tych wszystkich uroczystościach mam wrażenie, ze 1050 rocznicę chrztu Mieszka obchodzili biskupi KK, rząd, parlament i ... tu lista się kończy.


N kwi 17, 2016 12:03
Post Re: Chrzest Polski
Alus napisał(a):
Cytuj:
Chyba tylko, ze gdyby nadal rządziła PO-PSL to obchodów by nie było

No tak, episkopat przez 4 lata przygotowywał obchody w ukryciu
http://www.archpoznan.pl/content/view/2385/223/


Kościół to i owszem by obchodził.
Ale w "lisowskiej" TV by było niewiele, lewaccy politycy by w uroczystościach udziału nie brali.
Pewnie PBK by coś wydukał z kartki o polskich krulach... i tyle. :?


N kwi 17, 2016 12:06
Post Re: Chrzest Polski
spin napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
Chyba tylko, ze gdyby nadal rządziła PO-PSL to obchodów by nie było

No tak, episkopat przez 4 lata przygotowywał obchody w ukryciu
http://www.archpoznan.pl/content/view/2385/223/


Kościół to i owszem by obchodził.
Ale w "lisowskiej" TV by było niewiele, lewaccy politycy by w uroczystościach udziału nie brali.
Pewnie PBK by coś wydukał z kartki o polskich krulach... i tyle. :?

Pewnie.....czarna wizja zawsze aktualna......Komorowski wyduka z kartki o krulach, a Duda zapali świecie handlowe.
List intencyjny podpisany 23.10.2013r, przez Kościół samorządowców i rząd polski to zapewne wedle Ciebie i podobnie myślących, papier toaletowy
http://ekai.pl/wydarzenia/x71827/list-i ... tu-polski/


N kwi 17, 2016 12:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL