Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 smutna refleksja 
Autor Wiadomość
Post smutna refleksja
Byłam w sobotę i niedzielę w kościołach diecezji szczecińskiej, gdzie zaobserwowałam smutne realia
- w jednym mieście proboszcz stosuje segregacje dzieci - te urodzone w rodzinach niesakramentalnych, panieńskie chrzczone są raz w miesiącu w sobotę, do chrztu w niedzielę mają prawo jedynie te urodzone w małżeństwach sakramentalnych.
- w drugim mieście, w kościele do którego należy dwa duże osiedla posługę sprawują 3 księża w wieku +-70 lat i jeden młody ksiądz. Jedyna wspólnota w parafii to Rodzina RM, młodzież nie znajduje miejsca bo głośna, hałaśliwa przeszkadza. I to w parafii, która 15-20 lat temu gromadziła dziesiątki/setki młodych w różnych wspólnotach.
Papieski "róbcie raban" zapewne potraktowany jako dziwaczny kaprys....i to w diecezji z najmniejszą ilością praktykujących ...... perspektywy nie napawają optymizmem :(


Pn lut 06, 2017 13:58
Post Re: smutna refleksja
Mam podobne obserwacje z innej diecezji. Szczegolnie wstrzasnela mna znikoma ilosc ministrantow tam, gdzie 20-30 lat temu nie miescili sie przy oltarzu. Najpierw myslalam, ze to przez wakacje, ale tak samo bylo nie tylko w sierpniu, ale i w kwietniu i w maju.

Jeden powod, to na pewno lekcje religii w szkolach i przez to zerwanie wiezow z parafia. Poza godzina raz na tydzien w kosciele (jesli w ogole) nie ma powodow, zeby w okolicy kosciola sie pojawiac. Dla mlodziezy sa ciekawsze i wazniejsze na dzis propozycje.
Drugi powod to ksieza. Nie wiem, czy brak im charyzmy, talentu pedagogicznego, czasu, ochoty, dobrej woli, czy wszystkiego na raz? Z tego co slysze, to zarabiaja pieniadze w szkolach a potem to juz chyba maja dosyc mlodziezy?
A w Polsce jest ksiezy przeciez jeszcze duzo.
No ale pycha i (ciagle jeszcze) pogardliwe odnoszenie sie do katolikow na Zachodzie Europy beda ukarane. Puste koscioly bez mlodziezy juz sa. Za 20 lat ksieza beda musieli jechac na saksy, bo w Polsce z glodu umra. Szczegolnie, jesli dojdzie do wladzy opcja, ktora zmieni finansowanie lekcji religii i kaze placic rodzicom jak za zajecia dodatkowe.

Smutne. Ciekawe, kiedy pasterze, ktorych Pan Jezus rozliczy z troski o owczarnie sie obudza? I jak?

A co do dzielenia dzieci na slubne i nieslubne, to przypuszczam, ze chodzi o wyroznienie tych slubnych rodzicow. Dzieciom to i tak wszystko jedno. W sumie, szczegolnie jesli dzieci jest naprawde duzo i i tak dwie uroczystosci sa konieczne, to dlaczego nie potraktowac par, ktore Pana Boga traktuja serio jakos szczegolnie?


Pn lut 06, 2017 15:21
Post Re: smutna refleksja
Aktualnie dużo dzieci do chrztu w Polsce to już tylko wspomnienie.


Pn lut 06, 2017 15:43
Post Re: smutna refleksja
Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Jeżeli rodzice nie przekazują wiary i nie uczą jak ją praktykować, to czego oczekujecie od dzieci? Nawet najlepszy ksiądz nie pomoże, kiedy dziecko nie jest wychowane do praktykowania wiary.


Pn lut 06, 2017 15:48
Post Re: smutna refleksja
A ci rodzice to gdzie sie wychowywali?

Ksieza sa, za przeproszeniem, od strzyzenia owieczek na potrzeby wlasne i wypasionego kosciola - reklamowki proboszcza, czy od duszpasterstwa, ktore jest rownie mozolna praca jak wychowywanie dzieci?

Moze znasz przyslowie: „Potrzeba całej wioski, żeby wychować dziecko”?
Sami rodzice, bez wsparcia otoczenia, dziecka do Kosciola, ktory dziecko (a i doroslych) traktuje jak natreta, nie przekonaja.


Pn lut 06, 2017 15:55
Post Re: smutna refleksja
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Jeżeli rodzice nie przekazują wiary i nie uczą jak ją praktykować, to czego oczekujecie od dzieci? Nawet najlepszy ksiądz nie pomoże, kiedy dziecko nie jest wychowane do praktykowania wiary.

We współczesnym świecie to już niestety slogan - media skutecznie niwelują prace rodziców.
Znajoma mi rodzina - rodzice głęboko wierzący, praktykujący, dzieci wychowywane według wzorców chrześcijańskich - spośród już dorosłych jeden syn ksiądz, a dwoje porzuciło współmałżonków i żyją w wolnych związkach, przy czym jedno z nich obrażone na stanowisko Kościoła, postanowiło wziąć rozbrat z Kościołem.


Pn lut 06, 2017 16:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL