Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2019 2:01
Posty: 29
Post Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach
Witam, gdzieś ostatnio słyszałem że niektórzy prawosławni święci, którzy teoretycznie nie są czczeni przez Kościół katolicki, są otaczani kultem w części katolickich kościołów wschodnich, słyszał ktoś o takim zjawisku? jeśli tak to mógłby ktoś przytoczyć jakieś przykłady oraz potwierdzić czy jest to prawda?

_________________
[i]"Kto nie odwraca się plecami do współczesnego świata, ten okrywa się hańbą."[/i] ~ Nicolás Gómez Dávila


N cze 02, 2019 2:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2019 2:01
Posty: 29
Post Re: Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach
Tutaj przykładowo artykuł o Grzegorzu Palamasie na stronie melchitów

https://melkite.org/tag/sunday-of-gregory-palamas

_________________
[i]"Kto nie odwraca się plecami do współczesnego świata, ten okrywa się hańbą."[/i] ~ Nicolás Gómez Dávila


N cze 02, 2019 2:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 24, 2010 18:35
Posty: 4
Post Re: Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach
Czekałem, czy wypowie się ktoś mądrzejszy ode mnie ale skoro nie... to ja spróbuję ;) Na prośbę grekokatolików w I połowie XX wieku Watykan uznał kult kilkunastu świętych prawosławnych, żyjących po schizmie wschodniej. Zostali wpisani do Martyrologium Rzymskiego, przez co stali się też świętymi katolickimi. Jedynym warunkiem było to, żeby w swoim postępowaniu i nauczaniu nie podważali nauki katolickiej i prymatu biskupa Rzymu. Najsławniejszym z tych dopisanych świętych jest Sergiusz z Radoneża - igumen i założyciel Ławry Troicko-Sergijewskiej pod Moskwą, dziś jednego z duchowych centrów rosyjskiego prawosławia. O ile wiem, to Grzegorz Palamas nie został ujęty w spisie, ale też czytałem kiedyś wzmianki, że u katolików obrządku wschodniego bywa niekiedy czczony.


Wt cze 04, 2019 1:22
Zobacz profil
Post Re: Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach
Lektor1994 napisał(a):
Jedynym warunkiem było to, żeby w swoim postępowaniu i nauczaniu nie podważali nauki katolickiej i prymatu biskupa Rzymu.
To jest trochę dziwaczne. Bo wielu było świętych prawosławnych, którzy nie mieli powodów, aby aktywnie podważać naukę katolicką i nieomylność biskupa Rzymu. Co nie zmienia faktu, że gdyby zostali postawieni w obliczu takiego konfliktu, to by podważali.
Cytuj:
O ile wiem, to Grzegorz Palamas nie został ujęty w spisie
No cóż. Nauczanie Świętego Grzegorza Palamasa stało się kością niezgody w Ferrarze i ostatecznie w akcie unii nauczanie to zostało odrzucone. Współcześnie KRK patrzy na Palamasa trochę przychylniej, ale nadal uznaje tamten sobór za powszechny.
Cytuj:
ale też czytałem kiedyś wzmianki, że u katolików obrządku wschodniego bywa niekiedy czczony.
Czczony też jest np. św. Focjusz Wielki.


Wt cze 04, 2019 6:24
Post Re: Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach
W Kościele Katolickim czczony jest heretyk(Focjusz)? Może coś więcej na ten temat?


Wt cze 04, 2019 9:45
Post Re: Czczenie prawosławnych świętych we wschodnich Kościołach
Quinque napisał(a):
W Kościele Katolickim czczony jest heretyk(Focjusz)? Może coś więcej na ten temat?
Pamiętam, że kiedyś dało się znaleźć na stronie unickiej wspomnienie świętego Focjusza. Obecnie już nie: jest tam link do skróconej Miniei i Focjusza nie ma. Być może wynikało to po prostu z przyjęcia w całości wschodnich ksiąg. Na razie znalazłem tylko dyskusję po angielsku:
http://www.byzcath.org/forums/ubbthread ... ch_of_Cons


Śr cze 05, 2019 7:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL