Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 1:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Całowanie księży po rękach 
Autor Wiadomość
Post Re: Całowanie księży po rękach
Alez jesli ktos chce, niech caluje. Przeciez nikt nie zabrania?
Sa rozne kultury i tradycje i jesli ktos wie, dlaczego tak robi i robi to dobrowolnie, to w czym problem?
We Francji koledzy w pracy caluja sie codziennie na "dzien dobry". Bez wzgledu na plec. We Wloszech tylko czlonkowie mafii.

Jesli chodzi o calowanie rak ksiedza, to jedyne, dla mnie wytlumaczalne wyjasnienie (rytual namaszczenia rak ze swiecen) podalam. Cala reszta traca o "ksiedza dobrodzieja" i klerykalizm w czystej postaci.

Jesli ksiadz ma o sobie (falszywe) przekonanie, ze jest "drugim Chrystusem" i ma prawo do roznych oznak czci i unizenia od maluczkich, to niech zyje jak Chrystus. Bez taryfy ulgowej.


N sty 12, 2020 20:29
Post Re: Całowanie księży po rękach
Zbigniew3991 napisał(a):
Zastanawiające jest to, że takie drobne rzeczy budzą tak duży opór i oburzenie. Czyżby to, że ktoś całuje księżom ręce, było aż takim problemem, żeby przywoływać przykłady przestępstw, takich jak pedofilia?

Nie buduj wiary i życia na księdzu. Buduj na fundamencie jakim jest Jezus. Ksiądz jest tylko pomocą w twojej drodze - Jezusa nie całowano po rękach, dlaczego mam całować księdza podobnego mnie grzesznika, albo znacznie większego?


Pn sty 13, 2020 8:35
Post Re: Całowanie księży po rękach
Alus napisał(a):
Też ma odniesienie do księży prawomocnie skazanych za czyny pedofilskie??
A co to ma do rzeczy? Mam wrażenie, że ad pedophiliam staje się takim nowym ad Hitlerum w dyskusjach o duchowieństwie.

Kael napisał(a):
Choc np o. Rydzykowi kobiety rece caluja. Moze to zefcia nieco podbuduje?
Zależy. Jeśli całują Rydzykowi, a innym prezbiterom nie całują, to jest to taki sam semidonatyzm, jak u Alus, tylko odwrotnie skierowany.

Alus napisał(a):
Nie buduj wiary i życia na księdzu.
No właśnie. Dlaczego zatem Ty uzależniasz praktykę mającą charakter (przynajmniej para-) liturgiczny od osobistych walorów księdza.
Cytuj:
Jezusa nie całowano po rękach
Nie wiadomo. Ewangelia wspomina o całowaniu Go po nogach. Nie mówi, że nie całowano go po rękach.
Cytuj:
dlaczego mam całować księdza podobnego mnie grzesznika
Sama sobie odpowiedziałaś wyżej. Dlatego, że ponoć nie budujesz swojej wiary na księdzu.
Cytuj:
, albo znacznie większego?
Trochę straszno mi się robi czasem, jak Ciebie czytam.


Pn sty 13, 2020 8:56
Post Re: Całowanie księży po rękach
Cytuj:
Jezusa nie całowano po rękach

Cytuj:
Nie wiadomo. Ewangelia wspomina o całowaniu Go po nogach. Nie mówi, że nie całowano go po rękach.

Aha - czyli my świeccy wobec duchownego mamy status podobny jak ta jawnogrzesznica.

Cytuj:
Trochę straszno mi się robi czasem, jak Ciebie czytam.

To sobie oszczędź i nie czytaj, nie ma przecież czytania wpisów wszystkich userów.


Pn sty 13, 2020 9:04
Post Re: Całowanie księży po rękach
Alus napisał(a):
Aha - czyli my świeccy wobec duchownego mamy status podobny jak ta jawnogrzesznica.
(…)
To sobie oszczędź i nie czytaj
Wybacz, ale nie postąpie wobec Ciebie tak, jak Ty wobec mnie i będę nadal czytał Twoje posty. Natomiast, jeśli Ty nie masz zamiaru czytać moich postów, to ich nie cytuj, gdyż to tworzy wrażenie, jakobyś przeczytała, które zostaje rozwiane dopiero przez Twój komentarz.


Pn sty 13, 2020 9:18
Post Re: Całowanie księży po rękach
A jakie teologiczne wyjasnienie calowania po rekach jest wsrod prawoslawnych? Sam fakt swiecen?


Pn sty 13, 2020 9:25
Post Re: Całowanie księży po rękach
Kael napisał(a):
Sam fakt swiecen?
Przecież ów „sam fakt święceń”, jest jak sama zachodnia teologia mówi „widzialnym znakiem niewidzialnego działania łaski”. Zatem nie o „sam fakt święceń” chodzi, ale właśnie o łaskę, która przez ręce kapłana jest uwidaczniana.


Pn sty 13, 2020 9:39
Post Re: Całowanie księży po rękach
No ale powszechne kaplanstwo tez u was jest? I 7 innych sakramentow? Dlaczego akurat ksiedza calowac po rekach a nie np w policzek? Albo po nogach?

Osobiscie moge marzyc o tym, ze takie oznaki szacunku do rak ksiedza przypominialyby mu o niezasluzonej lasce, ktora otrzymal i potrzasaly jego ego, ale przyznam, ze brak mi pokory, a i w tradycji zachodniej ten zwyczaj po prostu umarl i malo ktory ksiadz bylby tym zachwycony. Chyba nawet papiez / papieze sobie takiej czolobitnosci nie zycza (mi tlumaczono, ze caluje sie nie rece a pierscien). Choc jeszcze stosunkowo niedawno calowano chyba stopy papieza i slowem nie wolno sie bylo do niego odezwac.
Na szczesciej zeszlismy na ziemie do poziomu Pana Jezusa, ktorego nawet "nieczysci" dotykali bez porazenia gromem.


Pn sty 13, 2020 9:59
Post Re: Całowanie księży po rękach
Kael napisał(a):
No ale powszechne kaplanstwo tez u was jest?
Nie. Wycinamy ten fragment z Biblii żyletką.
Cytuj:
I 7 innych sakramentow?
7 innych niż co?
Cytuj:
Dlaczego akurat ksiedza calowac po rekach a nie np w policzek? Albo po nogach?
Prawdopodobnie dlatego, że ten pocałunek jest odpowiedzią na błogosławieństwo udzielone dłonią.
Cytuj:
Na szczesciej zeszlismy na ziemie do poziomu Pana Jezusa, ktorego nawet "nieczysci" dotykali bez porazenia gromem.
Teraz zeszliście dopiero?


Pn sty 13, 2020 10:12

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Całowanie księży po rękach
Alus napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Zastanawiające jest to, że takie drobne rzeczy budzą tak duży opór i oburzenie. Czyżby to, że ktoś całuje księżom ręce, było aż takim problemem, żeby przywoływać przykłady przestępstw, takich jak pedofilia?

Nie buduj wiary i życia na księdzu. Buduj na fundamencie jakim jest Jezus. Ksiądz jest tylko pomocą w twojej drodze - Jezusa nie całowano po rękach, dlaczego mam całować księdza podobnego mnie grzesznika, albo znacznie większego?


A kto Ci każe całować?
Jak wyprowadziłeś wniosek o tym, że ludzie budują wiarę i życie na księdzu, z przesłanki takiej, że całują księdza w rękę? Jaki ma to związek? Nie twierdzę, że nie może mieć to związku ze sobą, ale mam wrażenie, że sugerujesz: to zawsze ma związek ze sobą.

_________________
MODERATOR


Pn sty 13, 2020 10:31
Zobacz profil
Post Re: Całowanie księży po rękach
zefciu: Oczywiscie 6 innych sakramentow.

Czyli ksiadz blogoslawi, a wy za to go calujecie? Ale nie na dzien dobry, albo bez specjalnwgo powodu?
No to jesli nie blogoslawi, to dlaczego calowac?
W Ameryce Lacibskiej ludzie ciagle blogoslawienstwa oczekuja i ksieza blogoslawia. W Europie jakos mniej...Msza sw w,starcza.


Pn sty 13, 2020 10:46
Post Re: Całowanie księży po rękach
Kael napisał(a):
Ale nie na dzien dobry
Na dzień dobry bierze się od księdza błogosławieństwo i całuje błogosławiącą dłoń.


Pn sty 13, 2020 10:48
Post Re: Całowanie księży po rękach
Kael napisał(a):
zefciu: Oczywiscie 6 innych sakramentow.

Czyli ksiadz blogoslawi, a wy za to go calujecie? Ale nie na dzien dobry, albo bez specjalnwgo powodu?
No to jesli nie blogoslawi, to dlaczego calowac?
W Ameryce Lacibskiej ludzie ciagle blogoslawienstwa oczekuja i ksieza blogoslawia. W Europie jakos mniej...Msza sw w,starcza.

Europa zapomniała o Jezusie.


Pn sty 13, 2020 14:50
Post Re: Całowanie księży po rękach
Moze ty zapomniales.

Europa ma inne zwyczaje.


Pn sty 13, 2020 15:14
Post Re: Całowanie księży po rękach
I z tej Europy, która zapomniała o Jezusie, przyjeżdża na spotkanie ESM we Wrocławiu ponad 20 tys ludzi z 60 krajów.


Pn sty 13, 2020 15:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL