Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Orchard Lake 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Orchard Lake
Obejrzałem właśnie reportaż o Orchard Lake, czyli o "seminarium", zamienionym przez ich włodarzy w miejsce uciech dla gejów w koloratkach, gwałcących tam kleryków. Wydawało mi się, że już niewiele mnie zdziwi, ale Kościół Katolicki zawsze potrafi czymś zaskoczyć. OK, nie chodzi mi o kopanie leżącego, mam konkretne pytanie do tych, którzy trochę lepiej ode mnie orientują się w materii kościoła instytucjonalnego w Polsce i świecie.

Otóż według różnych badań mamy w populacji 1-2% osób homoseksualnych i drugie tyle biseksualnych. Są badania, które mówią o większej liczbie osób ze skłonnościami homoseksualnymi (10 - 15%), dlatego przyjmijmy krakowskim targiem, że jest ich ok. 5%. Generalnie: relatywnie niewiele. Wg KK seks homoseksualny jest grzechem ciężkim, a mężczyźni z taką orientacją nie mają wstępu do seminarium. Należałoby więc zakładać, że odsetek księży homoseksualistów jest znacząco mniejszy niż w ogóle społeczeństwa.

Rozumiem, że wszędzie znajdą się czarne owce w tym księża homoseksualiści, którzy nie tylko mają gdzieś nakazy religii, której mają być pasterzami (!), ale jawnie muszą kłamać podczas rekrutacji do seminarium, nie wiem jak to się sprawdza, ale pewnie jakieś oświadczenie podpisują (?).
Rozumiem, że wśród tych homoseksualnych księży część z nich to zwyrodnialcy potrafiący się uciekać do molestowań i gwałtów czy pedofili (choć pedofilia to oczywiście nie tylko homoseksualiści).
Ba, ja nawet rozumiem, że KK chcąc uniknąć skandalu, tuszuje te przypadki. Zdecydowanie potępiam, świadczy to o moralnym upadku i postępującej degrengoladzie KK, ale rozumiem niecne intencje KK w tym względzie.

Kompletnie jednak nie rozumiem jednego: dlaczego KK, z największymi tuzami na czele, toleruje a wręcz wspiera takich księży? Dlaczego mówi się o jakiejś lawendowej mafii, która rządzi KK? Jak to możliwe, że skrajnie mały (tak naiwnie domniemam, może to złe założenie) odsetek księży gejów i gwałcicieli zarazem ma takie wpływy w KK? Jak to możliwe, że kręcili oni najwyższymi rangą hierarchami KK, a pośrednio również papieżem (mam na myśli JP II, bo obecnym chyba mniej). Jak to możliwe, że z tego bardzo małego odsetka księży gwałcicieli i pedofilów tak wielu awansowało na najwyższe urzędy w KK?


Cz cze 10, 2021 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Orchard Lake
atheist napisał(a):
Kompletnie jednak nie rozumiem jednego:
No to jesteś ewenementem na skalę światową, ja nie rozumiem wielu rzeczy, ale pocieszam się tym, że jak mówią człowiek rodzi się głupim i takim umiera, to tak na pocieszenie, dla siebie i ciebie.
Jeśli byś chciał zrozumieć, tę jedną rzecz, to trzeba zacząć od podstaw.
Na początek proszę wskaż (jeśli takie dostrzegasz) różnice między: homoseksualistą a pedofilem i gejem a gwałcicielem. Możesz też wskazać różnicę miedzy homoseksualistą a gejem oraz pedofilem i gwałcicielem.


Cz cze 10, 2021 12:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Orchard Lake
Przyszlo mi do glowy ze oskarzenie kogos z hierarchii ze nie zareagowal nie ma zadnych szans powodzenia.
Delikwent ktoremu zarzuca sie to czy tamto jest wezwany na dywanik i prosi o spowiedz.
- Jezeli sie przyzna hierarcha ma zwiazane rece i nic nie moze zrobic
- Jezeli sie nie przyzna hierarcha nie ma zadnych podstaw aby mu nie wierzyc i rowniez nic nie moze zrobic.
W ten sposob wszelkie oskarzenia takiego czy innego biskupa ze nic nie zrobil nie maja szans.


Cz cze 10, 2021 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Orchard Lake
robaczek2 napisał(a):
Przyszlo mi do glowy ze oskarzenie kogos z hierarchii ze nie zareagowal nie ma zadnych szans powodzenia.
Delikwent ktoremu zarzuca sie to czy tamto jest wezwany na dywanik i prosi o spowiedz.
- Jezeli sie przyzna hierarcha ma zwiazane rece i nic nie moze zrobic
- Jezeli sie nie przyzna hierarcha nie ma zadnych podstaw aby mu nie wierzyc i rowniez nic nie moze zrobic.
W ten sposob wszelkie oskarzenia takiego czy innego biskupa ze nic nie zrobil nie maja szans.


Chcesz więc powiedzieć, że problem lezy w konstrukcji prawa kościelnego i zasadach spowiedzi. Czyli, że te zasady stanowią doskonały sposób na ukrywanie przestępców. Cóż, ja aż tak krytycznie nie oceniałem KK, myślę jednak, że przesadzasz. Zasady panujące w KK są może archaiczne, ale nie tworzyli ich idioci.


Cz cze 10, 2021 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Orchard Lake
george45 napisał(a):
Na początek proszę wskaż (jeśli takie dostrzegasz) różnice między: homoseksualistą a pedofilem i gejem a gwałcicielem. Możesz też wskazać różnicę miedzy homoseksualistą a gejem oraz pedofilem i gwałcicielem.

Nie rozumiem skąd to pytanie. Dobrze wiem, jaka jest rożnica między homoseksualistą a gwałcicielem czy pedofilem. Są to pojęcia ogólnie znane i nie widzę powodu ich definiowania tutaj.


Cz cze 10, 2021 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Orchard Lake
atheist napisał(a):
Czyli, że te zasady stanowią doskonały sposób na ukrywanie przestępcówi.

Nie te zasady. Ludzie. Taki delikwent dostaje za pokute aby sie zglosic do odpowiednich wladz. To nie wina zasad ze tego nie zrobi.


Cz cze 10, 2021 19:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Orchard Lake
robaczek2 napisał(a):
atheist napisał(a):
Czyli, że te zasady stanowią doskonały sposób na ukrywanie przestępcówi.

Nie te zasady. Ludzie. Taki delikwent dostaje za pokute aby sie zglosic do odpowiednich wladz. To nie wina zasad ze tego nie zrobi.

@robaczek2, to co napisałeś jest dziecinnie naiwne i jest to najdelikatniejsze określenie, jakie znalazłem. Wybacz, ale chodziło mi o zdanie osób, które mają jakąś wiedzę w temacie. Naprawdę jestem ciekaw skąd bierze się to, że homoseksualni gwałciciele oraz (podobnie) pedofile mają tak silną pozycję w KK i mogą tworzyć jakieś lobby sięgające wpływami najwyższej hierarchii KK z papieżem włącznie.


Cz cze 10, 2021 19:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Orchard Lake
atheist napisał(a):
@robaczek2, to co napisałeś jest dziecinnie naiwne i jest to najdelikatniejsze określenie, jakie znalazłem.

Z tym ewenementem na skale swiatowa to chyba racja. Oczywiscie to wina samochodu ze nastapil wypadek.


Cz cze 10, 2021 20:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Orchard Lake
robaczek2 napisał(a):
Z tym ewenementem na skale swiatowa to chyba racja. Oczywiscie to wina samochodu ze nastapil wypadek.

No, tak. Spytałem katolików o fakty dotyczące ich Kościoła i oczywiście w odpowiedzi dowiedziałem się, że jestem "ewenementem na skalę światową". Dziękuję za diagnozę, ale nie o to pytałem. Jeżeli ma Ci to ulżyć i zaspokoi to Twoją chrześcijańską potrzebę okazywania miłości bliźniemu, obrzucaj mnie proszę epitetami do woli w prywatnych wiadomościach. W tym wątku prosiłbym jednak o sensowne odpowiedzi na pytanie od tych, którzy mają jakąś wiedzę w temacie.


Cz cze 10, 2021 22:18
Zobacz profil
Post Re: Orchard Lake
robaczek2 napisał(a):
Przyszlo mi do glowy ze oskarzenie kogos z hierarchii ze nie zareagowal nie ma zadnych szans powodzenia.
Delikwent ktoremu zarzuca sie to czy tamto jest wezwany na dywanik i prosi o spowiedz.
- Jezeli sie przyzna hierarcha ma zwiazane rece i nic nie moze zrobic
- Jezeli sie nie przyzna hierarcha nie ma zadnych podstaw aby mu nie wierzyc i rowniez nic nie moze zrobic.
W ten sposob wszelkie oskarzenia takiego czy innego biskupa ze nic nie zrobil nie maja szans.

Oczywiście wtedy, gdy hierarcha pominie dokument watykański z 2020r, zawierający instrukcje jak postępować w przypadku pedofilów.


Pt cze 11, 2021 7:18

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Orchard Lake
atheist napisał(a):
george45 napisał(a):
Na początek proszę wskaż (jeśli takie dostrzegasz) różnice między: homoseksualistą a pedofilem i gejem a gwałcicielem. Możesz też wskazać różnicę miedzy homoseksualistą a gejem oraz pedofilem i gwałcicielem.

Nie rozumiem skąd to pytanie. Dobrze wiem, jaka jest rożnica między homoseksualistą a gwałcicielem czy pedofilem. Są to pojęcia ogólnie znane i nie widzę powodu ich definiowania tutaj.

Mam wrażenie, że nie do końca wiesz. Świadczyć może o tym te wpis:

atheist napisał(a):
Rozumiem, że wśród tych homoseksualnych księży część z nich to zwyrodnialcy potrafiący się uciekać do molestowań i gwałtów czy pedofili (choć pedofilia to oczywiście nie tylko homoseksualiści).

Proszę zatem, skoro jak twierdzisz, że dobrze wiesz jaka jest różnica miedzy homoseksualistą a pedofilem, o jej wskazanie.


Pt cze 11, 2021 8:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Orchard Lake
george45 napisał(a):
atheist napisał(a):
george45 napisał(a):
Na początek proszę wskaż (jeśli takie dostrzegasz) różnice między: homoseksualistą a pedofilem i gejem a gwałcicielem. Możesz też wskazać różnicę miedzy homoseksualistą a gejem oraz pedofilem i gwałcicielem.

Nie rozumiem skąd to pytanie. Dobrze wiem, jaka jest rożnica między homoseksualistą a gwałcicielem czy pedofilem. Są to pojęcia ogólnie znane i nie widzę powodu ich definiowania tutaj.

Mam wrażenie, że nie do końca wiesz. Świadczyć może o tym te wpis:

atheist napisał(a):
Rozumiem, że wśród tych homoseksualnych księży część z nich to zwyrodnialcy potrafiący się uciekać do molestowań i gwałtów czy pedofili (choć pedofilia to oczywiście nie tylko homoseksualiści).

Proszę zatem, skoro jak twierdzisz, że dobrze wiesz jaka jest różnica miedzy homoseksualistą a pedofilem, o jej wskazanie.


Drogi @george45, nie pytałem o Twoje wrażenia na mój temat, bo nieszczególnie mnie obchodzą. Tym bardziej nie jestem zainteresowany ich rozwiewaniem. Pozdrawiam.


Pt cze 11, 2021 9:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Orchard Lake
atheist napisał(a):
jawnie muszą kłamać podczas rekrutacji do seminarium, nie wiem jak to się sprawdza, ale pewnie jakieś oświadczenie podpisują

Nie, nie podpisuje się żadnych oświadczeń.
Kandydat musi przedstawić świadectwo zdrowia, czy jest fizycznie i psychicznie zdrowy, opinię od swojego proboszcza i ma rozmowę, badania z psychologiem.
W czasie rozmowy z rektorem seminarium lub jego zastępcą jest pytany o motywację wstąpienia do seminarium. Nie wykluczam, ze kandydat może kłamać.

atheist napisał(a):
Kompletnie jednak nie rozumiem jednego: dlaczego KK, z największymi tuzami na czele, toleruje a wręcz wspiera takich księży?

Nie zgadzam się z tą tezą choć niektóre przypadki mogą potwierdzać tę tezę.

atheist napisał(a):
Jak to możliwe, że skrajnie mały (tak naiwnie domniemam, może to złe założenie) odsetek księży gejów i gwałcicieli zarazem ma takie wpływy w KK?

Problem tkwi w strukturach kościelnych, tam gdzie nie ma mechanizmów kontrolnych, nie ma pewnych struktur demokratycznych (tak, w Kościele choć jest struktura hierarchiczna są tez pewne elementy demokracji), nie ma kadencyjności władzy, tam łatwiej o wszelkie patologie (skandale obyczajowe, przekręty finansowe itp.).
W wielu zakonach, zgromadzeniach zakonnych przełożony wyższy jest wybierany w sposób demokratyczny lub są wybory na zasadzie konsultacji i kandydat, który ma dużą lub największą liczbę głosów z reguły jest zatwierdzany przez władzę wyższą.

Prawodawstwo wielu zakonów przewiduje tez kadencyjność, także decyzje wyższego przełożonego w wielu wypadkach wymagają zgody gremium, ktore jest przy tym przełożonym.
Dzięki temu temu łatwiej i szybciej można reagować na ww. patologie, można przeciwdziałać rożnym nieprawidłowościom.
W strukturach diecezji jest inaczej. Tutaj biskup jest mianowany, przynoszony jest w teczce i sprawuje swoją władzę aż do emerytury. On i jego urzędnicy mają praktycznie nieograniczoną władzę, kontroli raczej nie ma i stąd łatwo o nadużycia.

robaczek2 napisał(a):
Delikwent ktoremu zarzuca sie to czy tamto jest wezwany na dywanik i prosi o spowiedz.

Żaden hierarcha nie zgodzi się na taki proceder ponieważ nie wolno mu korzystać z wiedzy, którą ma ze spowiedzi. Mówi o tym wyraźnie prawo kanoniczne.

robaczek2 napisał(a):
Taki delikwent dostaje za pokute aby sie zglosic do odpowiednich wladz.

Nigdy, żaden spowiednik nie może zadać takiej pokuty, on nie ma takiego prawa. Może jedynie poprosić penitenta aby ten zgodził sie na rozmowę poza spowiedzią i w trakcie tej rozmowy tez może go jedynie prosić.

_________________
ksiądz


Pt cze 11, 2021 10:41
Zobacz profil
Post Re: Orchard Lake
bramin napisał(a):
Prawodawstwo wielu zakonów przewiduje tez kadencyjność, także decyzje wyższego przełożonego w wielu wypadkach wymagają zgody gremium, ktore jest przy tym przełożonym.
Dzięki temu temu łatwiej i szybciej można reagować na ww. patologie, można przeciwdziałać rożnym nieprawidłowościom.

Widac to wyraznie w sprawie dominkanow, gdzie "charyzmatyczny" i "zasluzony" o. Zieba mogl robic co chcial, chroniac patologicznego seksualnego przestepce i dopiero po jego smierci brudy sie wylaly.
Sorry, ale ideal "swietego i nieomylnego a przy tym milosiernego i sprawiedliwego" przelozonego, ktoremu nalezy sie bezwzgledne posluszenstwo, po prostu sie nie sprawdzil.
Pan Bog ma wiecznosc, a my tylko jedno ziemskie zycie. Nie wierze, ze jest po to, zeby ulatwiac zbrodnie i zycie przestepcom, tylko dlatego, ze maja sutanny, habity czy swiecenia.

Dobro zadnej instytucji nie moze byc wazniejsze niz dobro jakiegokolwiek xzlowieka. A na klamstwie i oszustwie niczego dobrego sie nie zbuduje.
Hierarchia Kosciola zapomniala absolutne podstawy etyki.


bramin napisał(a):

robaczek2 napisał(a):
Taki delikwent dostaje za pokute aby sie zglosic do odpowiednich wladz.

Nigdy, żaden spowiednik nie może zadać takiej pokuty, on nie ma takiego prawa. Może jedynie poprosić penitenta aby ten zgodził sie na rozmowę poza spowiedzią i w trakcie tej rozmowy tez może go jedynie prosić.


A moze mu chociaz powiedziec, ze bez zadoscuczymienia ofierze, czyli rozliczenia zgodnie z prawem, spowiedz i rozgrzeszenie sa niewazne?


Pt cze 11, 2021 11:57
Post Re: Orchard Lake
atheist napisał(a):
Obejrzałem właśnie reportaż o Orchard Lake, czyli o "seminarium", zamienionym przez ich włodarzy w miejsce uciech dla gejów w koloratkach, gwałcących tam kleryków

Szokujący reportaż, nawet dla ludzi o mocnych nerwach.

Mnie zaintrygował ksiądz, który mówił o świętości kapłaństwa. Którego wyeliminowali w konkursie na kanclerza w/w seminarium.

Żal mi kleryków, którzy musieli przez to przejść i wyszli okaleczeni psychicznie, emocjonalnie, duchowo. Do końca życia będą zmagali się z tą traumą.

Mam nadzieje, że sprawiedliwość zwycięży, a winni temu zgorszeniu będą nie tylko potępieni, ale poniosą konsekwencje swojej chciwości, pożądliwości, która odarła ich z człowieczeństwa.


Pt cze 11, 2021 19:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL