Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
W odpowiedzi opowiem Ci mój sen sprzed kilku lat. Otóż przyśnił mi się Pan Jezus w stroju pasterza, z drewnianym "kijkiem" w ręku. Stał na górze i czekał na swoje owce. Przybył cały kler. Stały miliony kapłanów u podnóża tej góry. Pan Jezus zapytał kler: "Gdzie są moje owce ?". W odpowiedzi usłyszał: "Uciekły !". Odrzekł całemu klerowi: "Gdybyście byli dobrymi pasterzami jak Ja, owce by nie uciekły. Idźcie zatem precz ode mnie !".
Odpowiedzieli [Mu] pasterze: Gdybyś Panie Jezu, o dobry Pasterzu był przy nas, gdy Cię potrzebowaliśmy, to by Twoje owce od nas nie uciekły.


So wrz 11, 2021 10:47
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Znam ludzi, którzy wszystko mają w nosie i mówią Panu Bogu: "Jakiego mnie stworzyłeś, takiego mnie masz !". Można i tak odpowiedzieć Bogu, tylko na ich miejscu nie liczyłbym na zbawienie. Człowiek nie wygra w przepychankach z Bogiem. A klerowi, któremu uciekły owce Bóg może odpowiedzieć: Czy durniów posłałem do ludzi, czy ludzi inteligentnych i wykształconych ? Albo: Byłem, jestem i będę przy was, ale nie chcecie mnie widzieć.


So wrz 11, 2021 12:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
"Gdybyście byli dobrymi pasterzami jak Ja, owce by nie uciekły. Idźcie zatem precz ode mnie !".
Też mogę się Ciebie zapytać. Przypadek ?

Tak jak odpowiedzial ga1robe. Jeden zdrajca, jeden klamca i reszta tchorzy. W nierealny wierzysz swiat.
I moze mylisz (mylicie) przypadki z regulami.


So wrz 11, 2021 12:48
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
No, no, nie tak do końca ! :D

Jest coś takiego jak Urząd Nauczycielski Kościoła. Tworzą go papież i inni biskupi oraz reszta duchowieństwa, czyli każda osoba duchowna jest nauczycielem dla wiernych. A kim jest nauczyciel ? Jest osobą, która więcej umie od osób nauczanych. Panu jezusowi zawsze chodziło o nauczanie własnym przykładem. I teraz, jeżeli osoba duchowna zachowuje się wcale nie lepiej od przeciętnego wiernego, a może czasami i gorzej, to jak może być dla niego nauczycielem ? Jak ksiądz jest nie lepszy od ludzi, a może i gorszy w zachowaniu, to ludzie od niego odchodzą. W szerszym pojęciu odchodzą z Kościoła. Taki ksiądz może mówić na ambonie językami Aniołów, a i tak nie zatrzyma przy sobie ludzi. Liczy się jego zachowanie, postępowanie. No jak można o czymś nauczać samemu tego nie umiejąc !

Jeden czy drugi walnie płomienne kazanie o miłości bliźniego, po czym zdejmie szaty liturgiczne i robi zupełnie coś innego niż była mowa w jego kazaniu. :D


So wrz 11, 2021 13:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
Jeden czy drugi walnie płomienne kazanie o miłości bliźniego, po czym zdejmie szaty liturgiczne i robi zupełnie coś innego niż była mowa w jego kazaniu. :D

W nierealny wierzysz swiat ze sa ludzie idealni. Nawet gdzies tam pisze zeby czynow nie nasladowac. Ale ponarzekac sobie mozesz.


So wrz 11, 2021 14:20
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Ale "pisze tez",:
Cytuj:
Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mt 23


Czyli co niby mamy czynic? Palic ksiazki? Wyrzucac "ideologie"? Placic na fanaberie proboszczow i wystawne zycie biskupow? Utrzymywac puste seminaria, bo pycha biskupow nie pozwala ich laczyc razem?
Ktore poiczenia ksiezy i biskupow sa do przestrzegania, a ktore sa wrecz grzechem?


So wrz 11, 2021 15:21
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Nie oczekuję, że duchowieństwo będzie idealne. Oczekuję, że nie będzie obłudne. Jest potężny rozdźwięk pomiędzy tym, co głoszą a tym, jak się zachowują. Zdecydowanie większy rozdźwięk niż u zwykłych ludzi. Jak ktoś nie potrafi być nauczycielem, bo sam nie umie tego, o czym mówi, niech odejdzie. Inaczej będzie bul bul - "Titanic" opada na dno. Kościół mogą uratować tylko liczne ewangeliczne dobre czyny kleru jako podmiotu dającego przykład z racji swojej funkcji nauczycielskiej. Żadne piękne nabożeństwa, płomienne kazania, tańce z gitarą, itp. - to nie zatrzyma "Titanica" przed znalezieniem się na dnie.

Kael napisał(a):
Ale "pisze tez",:
Cytuj:
Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mt 23


Czyli co niby mamy czynic? Palic ksiazki? Wyrzucac "ideologie"? Placic na fanaberie proboszczow i wystawne zycie biskupow? Utrzymywac puste seminaria, bo pycha biskupow nie pozwala ich laczyc razem?
Ktore poiczenia ksiezy i biskupow sa do przestrzegania, a ktore sa wrecz grzechem?


Pan Jezus miał na myśli ówczesnych Faryzeuszy. Pewnie nie przypuszczał, że następcy jego apostołów sami staną się Faryzeuszami. Należy pamiętać, że Faryzeusze byli wrogami Jezusa. "Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie"


So wrz 11, 2021 15:23
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Nie trudno sobie wyobrazić jak będzie tonąć "Titanic". W tej chwili gwałtownie nabiera wody, czyli gwałtownie traci wiernych. Klika / kilkanaście lat to potrwa. W międzyczasie Titanic się przełamie, czyli od Kościoła odwrócą się prawie wszyscy politycy prawicowi, bo oni są z Kościołem dopóki opłaca się im to politycznie. Gdy w Kościele nie będzie tylu wiernych, aby dać zwycięstwo w wyborach poszczególnym politykom, politycy gdzie indziej będą szukać wyborców. Jak polityka zmienia ludzi - przykład Pana Hołowni. Potem zaczną się zmiany. Wypowiedziany zostanie Konkordat ze Stolicą Apostolską, bo dla kilku procent wiernych w Kościele nikt z rządzących nie będzie chciał utrzymywać wysokich corocznych kosztów Konkordatu. Religia zostanie usunięta ze szkół, kapelani pozostaną bez państwowego wynagrodzenia. Rozpocznie się weryfikacja postanowień Komisji Majątkowej, nawet z naginaniem prawa, co zapoczątkował w Polsce obecny rząd (nie trudno sobie wyobrazić, że kolejne rządy w Polsce będą w jakimś stopniu kontynuowały ten proceder - obecny rząd pokazał, że można naginać prawo). Odbędzie się w Polsce referendum w sprawie aborcji. LGBT uzyska prawa. Ostatnio Pan Nitras powiedział coś takiego, że jak my dojdziemy do władzy, to pokażemy Katolikom ! Zapewne miał na myśli odwet. Czekają nas takie czasy ! Poniekąd irlandzkie.


So wrz 11, 2021 16:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
Jest potężny rozdźwięk pomiędzy tym, co głoszą a tym, jak się zachowują.
Tak z ciekawosci - jak sadzisz do jakiego procentu duchowienstwa odnosi sie Twoja wypowiedz?
Moim zdaniem mniej niz 5%.
Czy jeszcze ktos ma odwage zaprezentowac swoj poglad?
Wiem ze Believing wysyla kazdego do swojej parafii zatem wg niego chyba 100%.


So wrz 11, 2021 16:15
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Do jakiego procentu ? Znowu powiesz, że strzelam z sufitu, więc napiszę inaczej. Chyba każdy coś załatwiał w kancelarii parafialnej i ...
... miał do czynienia z cennikiem parafialnym, który ...
... niby jest, a niby nie ma. :D
Cennik to przedmiot magiczny, owiany magią w rękach magika. :D

Niby wiara nie kosztuje, a wszystko kosztuje i to niemało. To też magia. :D

W ten sposób ilu naliczyłbyś dzisiejszych Faryzeuszy w koloradkach ?

Myślisz, że gdyby Jezus po Kazaniu na Górze obszedł tłum z tacą, to byłby wiarygodny ?


So wrz 11, 2021 16:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
Do jakiego procentu ? Znowu powiesz, że strzelam z sufitu, więc napiszę inaczej. Chyba każdy coś załatwiał w kancelarii parafialnej i ...
... miał do czynienia z cennikiem parafialnym, który ...
... niby jest, a niby nie ma.

Przeciez ja tez strzelam z sufitu bazujac na moich doswiadczeniach. Na pewno krocej lub dluzej bylem w wiecej niz 10 parafiach jako parafianin i nigdy nie spotkalem ksiedza do ktorego odnosila by sie Twoja wypowiedz "Jest potężny rozdźwięk pomiędzy tym, co głoszą a tym, jak się zachowują".
Wal smialo o tym procencie bo sobie pomysle ze Ty (i inni) operuja oszczerstwami.
Jezeli chodzi o cennik to uwazam ze jest to jedynie sluszne rozwiazanie bo sa rozni ludzie - rozne poglady i rozne dochody.
Ja po prostu bym sie wstydzil ofiarowac mniej niz .... zwazywszy na oplaty ponoszone przez parafie.


So wrz 11, 2021 16:56
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Opłaty ponoszone przez parafię - to też dobry temat.

Znowu coś opowiem. Moja parafia powstała na początku lat 80. XX w. W ciągu 8 lat proboszcz wybudował wielki kościół - wyraźnie wyższy od 4. piętrowych bloków (powierzchnia kościoła jest ok. 2 bloków po 4 klatki schodowe), dzwonnicę, dużą plebanię z palmiarnią, garaże, duży piętrowy budynek z licznymi salkami katechetycznymi, w którym śmiało mogliby się pomieścić uczniowie średniej wielkości podstawówki. Nieruchomość kościelna - pokaźna, w miasteczku 15-tys. Wybudował to wszystko przy wsparciu finansowemu Polonii w USA. Teraz nowy proboszcz woła do parafian, że parafia ponosi wysokie opłaty i muszą je finansować parafianie. Wychodzi teraz na to, że parafianie ponoszą skutki finansowe rozmachu budowlanego pierwszego proboszcza, który planów budowlanych nie uzgodnił z parafianami, tylko sam zadecydował, co i jakich rozmiarów wybudować. Rachunki za ogrzewanie jesienią i zimą są gigantyczne.

Pytanie. Czy parafianie muszą finansować wszystkie zachcianki proboszcza i ponosić ich skutki ?


So wrz 11, 2021 18:33

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
Opłaty ponoszone przez parafię - to też dobry temat.
(…)
Teraz nowy proboszcz woła do parafian, że parafia ponosi wysokie opłaty i muszą je finansować parafianie. Wychodzi teraz na to, że parafianie ponoszą skutki finansowe rozmachu budowlanego pierwszego proboszcza, który planów budowlanych nie uzgodnił z parafianami, tylko sam zadecydował, co i jakich rozmiarów wybudować. Rachunki za ogrzewanie jesienią i zimą są gigantyczne.

Pytanie. Czy parafianie muszą finansować wszystkie zachcianki proboszcza i ponosić ich skutki ?

W mojej parafii proboszcz też prosi o większe datki na tacę. Skarży się na to, że ubyło parafian. W zamian przybyło migrantów, obcokrajowców, którzy nie chodzą do kościoła (przywiązanie do innej parafii, inne wyznanie, bądź brak w ogóle wiary). A opłaty wciąż te same.


N wrz 12, 2021 6:47
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
A czy w którejkolwiek parafii proboszcz pokazuje rachunki które ma do zapłacenia?
Czy skrupulatnie rozlicza się z parafianami którzy de facto utrzymują parafię w tym też proboszcza?
A ile zarabia na nadajnikach telefonii komórkowych przyczepionych do kościelnej dzwonnicy?
Ile zarabia na pogrzebach, wjazdach na parafialny cmentarz, śmieciach przypisanych jako opłaty za cmentarz, opłat za wznowienie grobu na kolejne 20 lat? Ile zarabia na chrztach, komuniach, ślubach? I dlaczego nie daje za to wszystko faktur? Wszak parafia to nic innego jak działalność gospodarcza. Dlaczego nie płaci podatków jak wszyscy inni przedsiębiorcy? Dlaczego nie ujawnia swojego majątku? Wszak każdy państwowy funkcjonariusz administracyjny ma taki obowiązek od dyrektora przedszkola po prezesa banku, na pośle kończąc. Proboszcz parafii też powinien.


N wrz 12, 2021 8:25
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
No i kiedy tak bedzie (a bedzie!) okaze sie ilu proboszczow jest ksiezmi z powolania a ilu dla wygody materialnej i wladzy.

Osobiscie tez uwazam, ze jesli proboszcz chce wiecej pieniedzy, bo mu brakuje, to musi przedstawic rachunki.


N wrz 12, 2021 10:44
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL