Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ... 
Autor Wiadomość
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Proboszczowie wiedzą, kiedy uderzyć parafianina po kieszeni. Zdzierają wtedy, kiedy parafianin przychodzi z prośbą o pogrzebanie krewnego. Wiedzą, że jak parafianin przyszedł do kancelarii parafialnej, to zapłaci każdą cenę. Nawet, gdy parafianin targuje się ze swoim proboszczem, a ten jest nieugięty w sprawie wynagrodzenia za pogrzeb, to parafianin i tak zapłaci tyle, ile życzy sobie proboszcz. Ludzie potrafią zrezygnować ze ślubu kościelnego, chrztu, ale jeszcze nie z pogrzebu, zwłaszcza ludzie na wsi czy w miasteczkach. W dużych miastach już częściej rezygnują z pogrzebu kościelnego, częściej kremują. Na wieś i do miasteczek też to dotrze, tylko trochę później.

Generalnie wierzę proboszczom, że dostają wysokie rachunki z tytułu utrzymania parafii. Sami nawarzyli sobie tego piwa, budując nieruchomości parafialne z rozmachem. Tylko dlaczego mają z tego powodu cierpieć wierni ? Przecież wierni są teraz podduszani finansowo, aby bogactwo kościołów można było utrzymać. Gdyby mój proboszcz wybudował niższy kościół i skromniejszą plebanię, mógłby brać "co łaska" za wszystko i w zupełności by wystarczyło. Uważam, że nikt nie położyłby księdzu 100 zł. za pogrzeb czy ślub, tylko więcej kasy. No na pewno nie dwa czy trzy koła za pogrzeb, ale na pewno taką kwotę, która nie przyniosłaby mu wstydu przed proboszczem.

W przeciętnym polskim domu, jak są za wysokie rachunki, to rezygnuje się z niektórych potrzeb albo je się ogranicza.


N wrz 12, 2021 13:31

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
Proboszczowie wiedzą, kiedy uderzyć parafianina po kieszeni. Zdzierają wtedy, kiedy parafianin przychodzi z prośbą o pogrzebanie krewnego. Wiedzą, że jak parafianin przyszedł do kancelarii parafialnej, to zapłaci każdą cenę.

Ale bredzisz. Gdzie to przeczytałeś? W Gazecie Wyborczej?


N wrz 12, 2021 14:10
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Zawsze możesz wytłumaczyć na forum, dlaczego pogrzeby są najdroższe spośród wszystkich usług kościelnych ? Dlaczego śluby są tańsze często o połowę lub nawet 2/3 ceny pogrzebu. :D

A Wyborczą też czytam. Wszystkie gazety.
... bo to jest tak, że prawicowi dziennikarze za dużo nie napiszą (chodzi o afery, skandale, itp.) o prawicy, lewicowi dziennikarze o lewicy. Wszystko trzeba czytać, żeby wiedzieć, co tak naprawdę dzieje się w kraju. :-D


N wrz 12, 2021 15:59

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Peter W takie komentarze moga przejsc na katoliku.pl, tu raczej ludzie pisza o swoich osobistych doswiadczeniach w kontaktach z wlasnymi parafiami. Czasem dobrych a czasem zlych. W mojej opinii kazda parafia powinna byc rozliczana przez rade parafialna z przychodow i wydatkow - wowczas sytuacja bedzie klarowna a paafianie beda wiedzieli ze apele ksiedza o np zwiekszenie datkow na parafie maja jakas podstawe.
System dzialajacy w Niemczech ktory kiedys przedstawila Kael.


N wrz 12, 2021 16:03
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Pod warunkiem, że radę parafialną faktycznie będą wybierać parafianie, a nie proboszcz i pod warunkiem, że taka rada parafialna będzie miała silniejszy głos od proboszcza.


N wrz 12, 2021 16:07

Dołączył(a): N mar 03, 2019 20:13
Posty: 12
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Zacznijmy od tego, że brak pieniążków jest oznaką lenistwa, a lenistwo jest grzechem.

Rolą księdza jest zaś przewodzić po prostu Sakramentom. Takie sprawy jak budowa obiektów sakralnych mogłaby być wykonywana bezpośrednio przez mieszkańców i tylko wtedy, jeśli będzie im zależało aby ich dzieci np. w godnych warunkach dostępowali sakramentu małżeństwa.

Można by więc zrobić tak:
- dla księdza kasa tak jak obecnie
- ksiądz nie zajmuje się budownictwem i logistyką i go to ogólnie rzecz mówiąc grzeje (najwyżej msze będzie odprawiał w parku)
- ludki jak chcą mieć światynię sami własnym sumptem muszą się zrzucić i jeszcze oplacić Kierownika Budowy.


N wrz 12, 2021 17:44
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
To ja ze swojej strony zacznę od tego, że brak pieniążków jest oznaką ubóstwa, a ubóstwo podoba się Bogu.

"w godnych warunkach dostępowali sakramentu małżeństwa".
Mam rozumieć, że warunków nie ma ? :D
W czasach wojny niektórzy ludzie brali ślub w lesie lub na łące, za obrączki ślubne służyły im nakrętki na śruby i żyli długo i szczęśliwie.
Dzisiaj nie ma warunków. W kościele nie ma, potem w założonym prze siebie domu nie ma, a potem rozwód cywilny. :D Jak się poczaruje i ma się dobrego adwokata-magika (znowu ta magia !), to i może kościelny. :D

Można by więc zrobić tak:
- dla księdza: Bóg zapłać !
- ksiądz nie zajmuje się budownictwem i logistyką i go to ogólnie rzecz mówiąc grzeje (najwyżej msze będzie odprawiał w parku) - tu zgoda (Wojtyła odprawiał na kajaku, więc park nie jest najgorszy).
- finansami parafii i budową kościoła zajmuje się rada parafialna.


N wrz 12, 2021 18:13

Dołączył(a): N mar 03, 2019 20:13
Posty: 12
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
No i problem solved.
Ty idziesz do Kurii temat omówić.


N wrz 12, 2021 18:22
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Za wysokie progi. :D

Nie wiem, jak zacząć wizytę w Kurii. Zacząć od klęczenia na wycieraczce ? :D I śpiewu: "U drzwi Twoich stoję Panie !". :D


N wrz 12, 2021 18:25

Dołączył(a): N mar 03, 2019 20:13
Posty: 12
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
No standardowo idziesz i mówisz, że na forum zdiagnozowaliśmy zagadnienie, które może być przyczynkiem do upadku dusz wielu i odkryliśmy od razu rozwiązanie. I że chcemy się nim podzielić, ponieważ narzuca się ono z wielu racjonalnych i oczywistych względów, więc niechybnie administracja Kurii temat podchwyci, bieg sprawie nada i temat wdroży.


N wrz 12, 2021 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus, to jest trolling, podobnie jak w innych wątkach. Dostajesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


N wrz 12, 2021 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 03, 2019 20:13
Posty: 12
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
[ciach... spam. M]


N wrz 12, 2021 19:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus napisał(a):
Gdyby mój proboszcz wybudował niższy kościół i skromniejszą plebanię

W kaplicy seminaryjnej w Krakowie jest kielich pochodzacy od sw Jana Marii Vianney. Jego kielich jest bardzo piekny, zlocony i bogato rzezbiony.
Kloci sie to z postacia proboszcza z Ars ktory chodzil w podartych butach albo bez, pocerowanej sutannie, jadł gotowane ziemniaki dwa razy w tygodniu, żył w radykalnym ubóstwie, w wielkiej ascezie i uniżeniu.
Bo kielich i kosciol sa przeznaczone dla Boga.
Cincinnatus, moze miales na mysli budowe magazynu.


N wrz 12, 2021 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Cincinnatus, w tym wątku nie dyskutujemy z moderacją dlatego Twój ostatni post znalazł się w koszu.

_________________
ksiądz


Pn wrz 13, 2021 6:47
Zobacz profil
Post Re: Myślałem, że nie będzie więcej skandali w Kościele ...
Piotr_Nazwa napisał(a):
- ludki jak chcą mieć światynię sami własnym sumptem muszą się zrzucić i jeszcze oplacić Kierownika Budowy.

A kto niby finansuje budowę kościołów jak nie wierni, przecież nie czyni tego ani kuria, ani budżet państwa.

robaczek2 napisał(a):
W kaplicy seminaryjnej w Krakowie jest kielich pochodzacy od sw Jana Marii Vianney. Jego kielich jest bardzo piekny, zlocony i bogato rzezbiony.
Kloci sie to z postacia proboszcza z Ars ktory chodzil w podartych butach albo bez, pocerowanej sutannie, jadł gotowane ziemniaki dwa razy w tygodniu, żył w radykalnym ubóstwie, w wielkiej ascezie i uniżeniu.
Bo kielich i kosciol sa przeznaczone dla Boga.
Cincinnatus, moze miales na mysli budowe magazynu.

"Nie w gmachach i we wspaniałych urządzeniach, ale w sercu czystym i pokornym podobam sobie", Dzienniczek 532, co polski poeta kwituje "złota też nie pragniesz, bo to wszystko Twoje".


Pn wrz 13, 2021 7:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL