Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 23:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
OK, ad rem.
bramin napisał(a):
Ciekawy list, z którego tezami ogólnie się zgadzam.
Ja chciałbym sie zatrzymać na pokusie myślenia korporacyjnego. Tutaj można powiedzieć, ze ta pokusa jest mocno zakorzeniona w polskim Kościele i w jego przedstawicielach.

Czy zamiast refleksji na temat "niemieckiej teologii wyzwolenia" przypinanie łatek Kościołowi w Polsce.
Nie wydaje mi się, aby to było odniesieniem do listu. Raczej odwracaniem uwagi od lewicowego populizmu obserwowanego zw Niemczech.

Nie twierdzę, że nie masz racji (przynajmniej częściowo) odnośnie zabetonowania Kościoła w Polsce. Niestety, hierarchowie wciąż uważają, że są w oblężonej twierdzi.

Czy lepiej jest być zbyt ukierunkowanym na zmiany, nowinki, lewicowość? Czy bronić sie przed wszystkimi zmianami?
I to złe, i tamto niedobre.

Mój Kościół żyje. Faktem jest, że niewielu walczy o zmiany. I faktem jest, ze walka o zmiany często jest waleniem głowy o ścianę. W dużej mierze wynika to z hierarchiczności. Ale drążymy, jak kropla skałę. Do tej pory są osoby, które buntują się przeciw Vaticanum II. Bractwo Piusa, które uważa, ze forma jest ważniejsza niż treść. Choć rezolucje II Soboru Watykańskiego były przyjmowane z wielką nadzieją. Sam czekałem z utęsknieniem na ich rzeczywiste wprowadzenie, które wydawało mi się zbyt powolne i niemrawe.

Można zarzucić Gądeckiemu, że zajmuje się sąsiednim podwórkiem zamiast swoich. Można byłoby, gdyby nie zajmował się swoim. Może powolnie, ale się zajmuje.
Poza tym to był przekaz nie do Niemców, ale do Polskiego Kościoła, aby uczulić na procesy, przed którymi chce się bronić. Wg mnie to przekaz typu: Polacy, nie idźcie ta drogą.
Co nie znaczy, że wśród episkopatu nie ma przeciwników i zwolenników innych rozwiązań.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Śr paź 26, 2022 8:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Idący napisał(a):
Poza tym to był przekaz nie do Niemców, ale do Polskiego Kościoła, aby uczulić na procesy, przed którymi chce się bronić.

Nie wiedziałem ze w Polsce jest jakiś biskup Georg :D
Cytuj:
Drogi Biskupie Georg,

Cytuj:
W duchu chrześcijańskiej miłości pozwalam więc sobie skierować do Ciebie – jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec – ten pełen braterskiej troski list, w duchu współodpowiedzialności za powierzony nam przez Chrystusa depozyt świętej wiary apostolskiej.

Idący napisał(a):
Można zarzucić Gądeckiemu, że zajmuje się sąsiednim podwórkiem zamiast swoich. Można byłoby, gdyby nie zajmował się swoim. Może powolnie, ale się zajmuje.

Jakos tego nie zauważyłem.

_________________
ksiądz


Śr paź 26, 2022 11:16
Zobacz profil
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Cytuj:
Tu masz całkowitą rację. Tylko i wyłącznie ksiądz może dokonać cudu przeistoczenia. Udzielanie większości sakramentów jest zarezerwowane wyłącznie dla osób konsekrowanych - księży

Cud przeistoczenia to modlitwa kapłana - epiklezja - do Ducha Świętego, aby ten dokonał Przeistoczenia, nie jest mocą samego kapłana dokonanie Przeistoczenia.
Osoby świeckie w sytuacji zagrażającej życiu niemowlęcia mogą dokonać chrztu.
Diakoni udzielają Komunii św., mogą prowadzić pogrzeby, głosić kazania.

Cytuj:
Jestem katolikiem

Tylko nie zna, Katechizmu KK, który precyzuje - grzechem jest seks osób homo, podobnie jak seks poza sakramentem małżeńskim. Sama preferencja nie stanowi grzechu.


Śr paź 26, 2022 11:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Posty dotyczące homoseksualizmu przeniosłam tu: viewtopic.php?f=46&t=43064&start=60
Proszę w tym wątku nie poruszać tego tematu. Liberum veto.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn paź 31, 2022 20:18
Zobacz profil
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Niemiecka droga synodalna miała za cel umożliwić homoseksualistom dalsze przełamywanie barier w Kościele. No i udało im się to zrobić. Hierarchia kościelna po soborze II wprowadziła kłamliwy zapis odnośnie tego tematu. Niestety, ale list braterskiej troski dotyczy między innymi i tego tematu. Nie da rady go oddzielić. Może to komuś nie na rękę, ale jakie to ma znaczenie? Temat homoseksualizmu w drodze synodalnej po niemiecku dotyczy właśnie śmiertelnego grzechu jakim jest homoseksualizm. Drugim tematem jest udzielanie komunii cudzołożnikom. W obu przypadkach potępia się nauczanie Jezusa Chrystusa i odrzuca się ewangelię (nawiasem mówiąc) proponuję każdemu katolikowi uznającemu dekalog zakupić co prędzej Biblię katolicką - bo na pewno wydania po synodzie europejskim będą zmienione.
A zmiana będzie polegała na wykreśleniu pewnych zdań, które nie pasują do współczesnego świata.
A co z Kael rzucającą oszczerstwa na Kościół w Polsce ?


Pn paź 31, 2022 22:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Prymus, dostajesz ostrzeżenie za ignorowanie poleceń moderacji, mimo upomnień nagminne ignorowanie zasad języka polskiego (ortografia i interpunkcja), rozpowszechnianie kłamliwych informacji że w Niemczech, Holandii i Francji obowiązuje inny katechizm oraz o Vaticanum II, który dał jakieś prawa homoseksualistom.
Cytujesz Biblię w której wyraźnie napisane jest o czynach homoseksualnych a Ty twierdzisz inaczej.
I tak ku pamięci: tutaj nie potrzebujemy misjonarzy ani proroków tylko użytkowników, którzy dyskutują a nie nawracają i prorokują.

_________________
ksiądz


Pn paź 31, 2022 23:30
Zobacz profil
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Cytuj:
Francja:

W 1968 r. ks.Saudreau ( późniejszy biskup ) wydaje w miejsce dotychczas obowiązującego cały Kościół Św. katechizmu tzw. „Zasób obowiązkowy ( Fonds Obligatoire ) chwaląc się ,że pomagali mu w tym pastorowie i rabini . Ten „ nowy katechizm” odrzucił takie fundamentalne pojęcia jak: Grzech Pierworodny, Chrystus – Bóg, Duch Święty, Odkupienie, Przykazania, Objawienie Boże i wszelka nadprzyrodzoność. Nauka Kościoła Św. została w nim całkowicie pominięta.

Mimo kilku interwencji Stolicy Apostolskiej ( 1971, 1977 r. ) oraz Jana Pawła II, który w 1982 r. przyjmując biskupów rejonu Paryża przywołał ich do odpowiedzialności w tej dziedzinie. Wreszcie w 1983 r. ks. Kardynał Ratzinger przyjeżdża do Lyonu i Paryża , a w Katedrze Notce-Dame mówi o „kryzysie katechezy” oraz o „ pierwszym i wielkim błędzie skasowania katechizmu i uważania go za zacofany”

Wszystkie te interwencje zostały przez Episkopat Francuski zignorowane. A więc dzieci we Francji chodzące na katechizację już nic nie wiedzą o prawdziwej nauce Kościoła Św. i to w imię Soboru W II !!! Podobne katechizmy wprowadzono w wielu krajach Zachodu


Cytuj:
Episkopat holenderski opracował i wydał w 1966 r. całkowicie heretycki katechizm, który wykluczał istnienie grzechu pierworodnego, nieomylność Papieża, obalił wszystkie dogmaty i przyczynił się do sprofanowania mszy Św. sprowadzając Ją do uczty na wzór protestancki. Oczywiście Komunia Św. na stojąco i do ręki, szafarze świeccy, ministrancki w służbie ołtarza, stały się od samego początku integralną częścią tej nowej już „Mszy Św.”


bramin
Cytuj:
I tak ku pamięci: tutaj nie potrzebujemy misjonarzy ani proroków tylko użytkowników, którzy dyskutują a nie nawracają i prorokują.
czy oszczerstwa rzucane na katolicki koscioł w Polsce przez użytkownika Kael to też dyskusja ?
bramin
Cytuj:
Cytujesz Biblię w której wyraźnie napisane jest o czynach homoseksualnych a Ty twierdzisz inaczej.
jak nazywali się homoseksualiści żyjący w czasach pawłowych ?


Śr lis 02, 2022 18:15
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
@prymus
Proszę nie spamować. Jeśli nie masz nic do powiedzenia w temacie wątku, nie pisz nic. Kolejny post nie na temat będzie sankcjonowany ostrzeżeniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 02, 2022 18:19
Zobacz profil
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Udzieliłem konkretnych odpowiedzi na zarzuty jakie zostały przedstawione .
Myślę że obrona swojego zdania poparta odpowiednimi cytatami jest jak najbardziej postepowaniem demokratycznym .
Aby jednak pewne sprawy wyjaśnić musiałem zadać braminowi pytanie .
Ja mam cały czas dużo do powiedzenia w temacie , ale komuś to wybitnie przeszkadza gdy ( nie daj Boże ruszy się kwestię homoseksualizmu ) a do tego w sposób jak najbardziej negatywny .
A niestety jedną z tez tzw Drogi Synodalnej w Niemczech były prawa dla homoseksualistów .Prawa niezgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego .


Śr lis 02, 2022 18:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
bramin i ja nie dyskutujemy tutaj z Tobą, a wykonujemy funkcję moderatora. Jeśli chcesz udzielić odpowiedzi na nasze uwagi, masz do tego odpowiedni dział (Moderacja) i wątek (Uwagi do moderacji). Pamiętaj, że kolejny post odpowiadający na moje uwagi będzie sankcjonowany ostrzeżeniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 02, 2022 18:42
Zobacz profil
Post Re: List braterskiej troski arcybiskupa Gądeckiego
Bez urazy , ale
Małgosiaa napisał
Cytuj:
o, co wkleiłeś jako dowód na kłamstwo Kael, nie jest dowodem.

fakt , słowa Kael nie są dowodem

Małgosiaa napisał [Na tym forum nie toleruje się tylko chamstwa, obrażania osób i wiary (czyjejkolwiek),][/quote] było to w dziale moderacja ( uwagi itd ....
Czyli że co ?
Kael może rzucać oszczerstwa na Kościół Katolicki w Polsce .
bo jej wolno , czy dlatego że tylko i wyłącznie można ( używać sobie na tym kościele ) .
Chyba wtedy należałoby zmienić regulamin , albo nie pisać takich frazesów typu
Cytuj:
Na tym forum nie toleruje się tylko chamstwa, obrażania osób i wiary (czyjejkolwiek),


Juz wiecej nie odniose się do tematu bo trza na cmentarz się udać .
Najwyraźniej nie docierają do. Ciebie uwagi moderacji. Odtrzeżenie. M.


Śr lis 02, 2022 19:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL