Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 19:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 365 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Następna strona
 Z życia Kościoła w Polsce 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Kosciol oznacza sluzenie innym. Jakie nowy formy sluzenia bym zaproponowal dla kobiet aby zwiekszyc ich role w Kosciele?


Śr lis 02, 2022 13:30
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Takie same jak dla mezczyzn. I vice versa.

Nalezaloby zaczac od rozeznania co jest potrzebne dla funkcjonowania Kosciola jako wspolnoty i instytucji, a potem rozdzielenia zadan w zaleznosci od talentow, umiejetnosci i checi.
Kosciol uwaza, ze rozeznaje powolania do jednej sluzby w Kosciele - prezbiteriatu, wiec co za problem, zeby Kosciol jako wspolnota "rozeznawal" i inne "powolania"?
A ze w Chrystusie nie ma roznicy miedzy kobieta a mezczyzna, wiec...


Śr lis 02, 2022 13:36
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
adhd napisał(a):
Chyba Idącemu nie chodziło o osąd, ale przedstawienie sytuacji w parafii, abyśmy się wszyscy bardziej angażowali ;)

Myślisz, że to przedstawienie sytuacji, jaką dokonał Idący, przedstawia rzeczywistość czy obraz widziany przez pryzmat Idącego. Pryzmat, który stworzony został przez matkę, ojca, nauczycieli, środowisko w którym się wychował.Ten „swój obraz” bierze za rzeczywistość i przekazuje, jak mniemam nieświadomie nam, chcąc byśmy przejęli „jego obraz” życia Kościoła jako obraz rzeczywisty. Jezus ponoć mówił, by nie osądzać...
Co do angażowania, to jest takie stare powiedzenie "Nie da rady woła wodzić, gdy wół nie chce chodzić". ;)


Śr lis 02, 2022 20:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Kochani, macie obsesję na punkcie homoseksualizmu?
Tematem tego wątku są artykuły i komentarze do artykułów z życia Kościoła w Polsce.
bramin napisał(a):
(...) można tutaj podawać linki do ciekawych artykułów [b]z życia Kościoła w Polsce i je komentować.
Posty będące OT przeniosłem do innego wątku.
Adhd, znajdź jakiś wątek związany z rodziną chrześcijańską lub załóż nowy a wtedy ja ten post przeniosę. OT będą nagradzane ostrzeżeniami.

Adhd, wedle życzenia post usunąłem.

_________________
ksiądz


Cz lis 03, 2022 11:52
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
bramin napisał(a):
(...) można tutaj podawać linki do ciekawych artykułów ]z życia Kościoła w Polsce i je komentować.
Z proboszczem "tyranem" nie można wytrzymać.
Żródło: https://www.onet.pl/informacje/onetslas ... 2,79cfc278
„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu.”
Najwidoczniej zarówno ksiądz, jak i wikary, mają za nic przestrogi pani Dulskiej. Z drugiej strony, ludzie z powołaniem, wykształceni, mieliby słuchać pani Dulskiej? ;)


Cz lis 03, 2022 16:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Interesujący wywiad siostry profesor na temat zaangażowania kobiet w liturgii.
Myślę, ze dobre uzupełnienie tego co powiedział na ten temat arcybiskup Ryś.
https://www.gosc.pl/doc/7866762.Newralgiczny-temat

_________________
ksiądz


Pt lis 04, 2022 11:35
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Obawiam się że osoby rozwiedzione nie są mile widziane przy pełnieniu posługi lektora.
Może warto spojrzeć na statystyki: ile małżeństw się rozpada, a także ilu księży zostawia sutannę, i skąd tak małe powołania do seminariów.
Życie to nie bajka. Problem braku rąk do pracy będzie tylko narastał.


Pt lis 04, 2022 17:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Believing napisał(a):
Obawiam się że osoby rozwiedzione nie są mile widziane ...

Być może tak. Ale Łk 15.7 Powiadam wam: Tak samo w niebie2 większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.
Każdy wracający na drogę wiary będzie, jeśli jeszcze nie jest mile witany.
A czy rozwodnik jest większym grzesznikiem od innych? Czy rozwodnicy są objęci ekskomuniką?

Obawy są słuszne. Bo wynikają z troski o Kościół. Ale Kościół żyje. Bóg jest obecny. A bramy piekielne go nie przemogą. To zadanie dla nas. Dla każdego z nas, aby tak było. Niezależnie od tego jakie uchybienia widzimy, musimy walczyć o dobro. Na swoim małym parafialnym podwóreczku. Nie bacząc na krytykę tych, którzy nas nie lubią, mają inne koncepcje lub po prostu muszą się przyczepiać. Róbmy swoja najlepiej, jak potrafimy. Popełniając błędy, ale też starając się je naprawiać. Wierzę, że ma to sens.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N lis 06, 2022 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 01, 2022 13:55
Posty: 6
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Dobrze, że abp Ryś poruszył temat posługi kobiet w polskim Kościele. W dobry czas, bo pierwsza parafia może być w potrzebie, jak sam ksiądz proboszcz nie podoła obowiązkom. Poza tym, podobno kobiety są silniejsze psychicznie od mężczyzn.

https://katowice.tvp.pl/64373236/wikary ... ej-parafii


Pn lis 07, 2022 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Lekcje religii w szkole to temat bardzo aktualny i nawet dla ludzi Kościoła kontrowersyjny.
Poniższy artykuł jest przyczynkiem do dyskusji na temat kryzysu lekcji religii w szkole, praktycznie mizernej katechezy i próby znalezienia odpowiedzi dlaczego tak się dzieje.
https://www.gosc.pl/doc/7866755.Nie-bie ... orytarzach

_________________
ksiądz


Cz lis 10, 2022 11:57
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Kiedys byla 1 godzina katechezy przy parafii, dodatkowo ministranci albo Oaza albo duszpasterstwo mlodziezy / studentow i nikt nie robil dramatow. U nas na kilkanascie tysiecy parafian byly 2 katechetki i 1-2 ksiezy od 7 klasy i starczylo.
Dzis 2 godziny od przedszkola, ktorych nie ma czym sensownym wypelnic, brak atrakcyjnych zajec w parafii (kazdy swoje juz odbebnil), co najwyzej przymusowe zaganianie na Msze sw i nabozenstwa przed sakramentami (nas nikt ani nie zaganial ani nie rozliczal) i zalamywanie rak, ze mlodziez znika z Kosciola.

Ilosc nie przechodzi w jakosc.

Najpierw nalezy odchudzic programy lekcji religii, potem przestac zmuszac do zaliczania rozancow, drog krzyzowych i konieczniej okreslnoej Mszy sw w niedziele,bo inna "sie nie liczy"(!), zredukowa przymus i przestac liczyc dodatkowa kase dla ksiezy za nauke religii


Cz lis 10, 2022 13:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Czy nauka religii jest czymś właściwym? Kiedyś uczęszczałem na katechezę. I zastanawiam się czemu mówiło się, że chodzę na religię?
W szkole trudno katechizować, bo rozdział, bo wiele zarzutów. I obawa (słuszna) przed działaniem strony przeciwnej. Zapewne dlatego religia.
Mnie, pomijam tu lata początkowe, uczono wiary. A może nawet nie uczono, co ja pokazywano. W salkach katechetycznych. Chodził ten, kto chciał. Bez presji za, jak i bez presji przeciw. Chodzili ci, którzy żyli wiarą. Których rodziny żyły wiarą. Nie było, albo ja tego nie zauważyłem, sytuacji, w których rodzice teoretycznie wierzący, zmuszali dziecko do chodzenia. Albo wysyłali je somo na niedzielna msze, a sami zostawali w domu.
Przy okazji katechezy uczono mnie religii. Bo nie da się oderwać wiary od religii. Ale dość kulawo. Bo religijnie jestem wciąż niedouczony. Ale wciąż się uczę. A uczę się dlatego, że mam wiarę. Też słabą i pełna wątpliwości. Ale chyba zawsze wiara rozumna jest pełna wątpliwości.
Dlatego jestem zdania, że religii nie powinna być w szkołach jako przedmiot. Może być w salach szkolnych, ale całkowicie niezależnie od szkolnego kształcenia. Zresztą miejsce nie jest ważne. Ważna jest jakość, zaangażowanie i przykład. A nie rygorystyczne przestrzeganie programu.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz lis 10, 2022 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Diakonat stały wchodzi na dobre do Kościoła w Polsce. Dla niektórych jest to wielka rewolucja, powstało wiele nieporozumień na temat stałego diakonatu. Czasami traktuje sie stałych diakonów jak "półksięży" a całą sprawę jako heretycką nowinkę z Zachodu :D .
https://www.gosc.pl/doc/7878355.Sludzy

_________________
ksiądz


Wt lis 15, 2022 11:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 01, 2022 13:55
Posty: 6
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
bramin napisał(a):
Diakonat stały wchodzi na dobre do Kościoła w Polsce.

Wraz z wcześniejszą informacją o otwarciu drogi kobietom do różnych posług, to bardzo dobra wiadomość. Bo jak dociekliwi dziennikarze nie przestaną drążyć, to czynnych prezbiterów w Polsce może być coraz mniej:

https://wiez.pl/2022/11/14/towarzystwo-maciejowe-odc-1/


Cz lis 17, 2022 15:18
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Believing napisał
Cytuj:
Obawiam się że osoby rozwiedzione nie są mile widziane przy pełnieniu posługi lektora.
Może warto spojrzeć na statystyki: ile małżeństw się rozpada, a także ilu księży zostawia sutannę, i skąd tak małe powołania do seminariów.
Życie to nie bajka. Problem braku rąk do pracy będzie tylko narastał.

Należy uściślić pewne sprawy .Otóż kościół to przede wszystkim duchowe zjednoczenie ludzi .W początkowym stadium była tylko grupa , która i tak musiała podjąć ewangelizowanie .
Nas jako świeckich interesuje posługa kapłanów ( sakramenty których oni mogą udzielać ) i to od świeckich zależy ilu tych kapłanów będzie i jacy oni będą . To właśnie rola kobiet ( ich troska o wychowanie dzieci ) jest i będzie motorem napędzającym dla kościoła . Rola mamy - oto co jest najważniejsze . Daliśmy sobie wmówić że dzieją się straszne rzeczy , coraz mniej ludzi , kościół upada . Ale przecież wszyscy wiemy że liczba chrześcijan będzie się systematycznie zmniejszała . W miarę pochodu wolności ( ale tej rozumianej - róbta co chceta ) - bardzo niewielu podejmie wezwanie Jezusa Chrystusa - jeżeli chcesz iść za mną to zaprzyj się samego siebie i weż swój krzyż .


Cz lis 17, 2022 18:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 365 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL