Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 365 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona
 Z życia Kościoła w Polsce 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Prośba do Kael i innych użytkowników: proszę nie umieszczać w tym wątku postów na temat polityków i jakiejkolwiek partii politycznej! Post jest w koszu.
Proszę tez nie używać wielkich słów o nienawiści, krytyka nie jest nienawiścią!

_________________
ksiądz


Wt lip 11, 2023 7:35
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Cytuj:
Sekta w Kościele? Jest komunikat archidiecezji warszawskiej
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... d454&ei=17

Co tu komentować!? W głowie się nie mieści! Ale w końcu jak byk jest napisane. Może trzeba czytać dwa razy, aby to do człowieka doszło co jest napisane. Szok, to mało powiedziane!


Wt lip 11, 2023 20:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Ciąg dalszy dyskusji o roli kobiety w Kościele w kontekście posługi kobiety jako szafarki Eucharystii w Polsce. Krótki zgrabny felietonik.
https://www.gosc.pl/doc/8410765.Kobieta-w-Kosciele

_________________
ksiądz


Pn sie 07, 2023 7:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Z tego co pamiętam, KPK koncentruje się na okolicznościach, a nie na płci.
Wydaje mi się, że znajomość KPK wśród proboszczów jest niewielka. Albo świadomie lekceważona, przynajmniej w odniesieniu do nadzwyczajnych szafarzy.
Z kilkoma rozmawiałem na ten temat. Byli świadomi tego, że postępują niezgodnie z KPK, ale uznawali, że polecenie proboszcza jest ważniejsze.

Dla mnie nie ma różnicy z czyich rąk otrzymuję Hostię. Cieszę się, że mogę przyjąć Pana, bo tylko to ma dla mnie wartość. Może to być kobieta, mężczyzna, ksiądz, biskup. A i tak zawsze będzie to Chrystus.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn sie 07, 2023 13:58
Zobacz profil
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Ku przestrodze.
Cytuj:
Jest reakcja metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo ws. zaniedbań, do jakich dochodziło we Wspólnocie Przymierza Rodzin "Mamre". — Konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które się tego dopuściły — poinformował. Chodzi o wspólnotę, w której dzieci miały być bite, a ludziom w kryzysie psychicznym ksiądz zalecał egzorcyzmy zamiast leków.
https://www.onet.pl/informacje/onetslas ... l,79cfc278

Ludzie, myślenie nie boli!


So sie 12, 2023 10:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Ciekawa inicjatywa dotycząca życia parafialnego. Oby odpowiedzialni za życie w parafiach wyciągnęli odpowiednie wnioski.
Cytuj:
W Licheniu odbędzie się II Kongres Teologii Praktycznej "Parafia jutra". W jego ramach zostaną przedstawione wyniki najnowszych badań dotyczące, między innymi, stanu polskich parafii i katechezy dorosłych, świadomości proboszczów dotyczącej oceny obecnej sytuacji i czekających wyzwań, postrzegania księży przez młodzież.
https://info.wiara.pl/doc/8444599.Odnaw ... na-kongres

_________________
ksiądz


So sie 19, 2023 10:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Oby dotarło to do proboszczów. Udzielni władcy mają swoje schematy i bardzo trudno jest im się przełamywać. Otoczmy Kongres oraz księży, a szczególnie proboszczów modlitwą. Ja to (u)czynię.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N sie 20, 2023 12:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Pławikonik, Twoje dwa ostatnie posty są OT. Po pierwsze, felieton odnosi się do posługi kobiet w Polsce jako szafarek Eucharystii, po drugie niniejszy wątek dotyczy życia Kościoła w Polsce. Tylko mimochodem autor wspomina o porodach. Prosze założyć nowy wątek i tam umieścić swoje posty.

_________________
ksiądz


Pt wrz 01, 2023 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Przyczynek do sytuacji Kościoła w Polsce w świetle ostatnich badan statystycznych, ktore nie napawają optymizmem i zapowiadają kolejny raz koniec Kościoła ludowego i masowego.
https://www.gosc.pl/doc/8514233.Katolicy-policzmy-glosy

_________________
ksiądz


Śr paź 04, 2023 9:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Kolejny list arcybiskupa Gądeckiego, tym razem skierowany do papieża Franciszka i dotyczący tzw. drogi synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech: https://kosciol.wiara.pl/doc/8569349.Pr ... iej-drodze

_________________
ksiądz


Cz lis 16, 2023 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Cenny list wyrażający słuszna troskę i wiarę i wierzących. Gądecki podkreśla, że są wartości wyższe, niż narzucane przez środowiska lewicowe. I Kościół powinien się bronić przez presją lewicowych rządów i mediów. To sprzeciw przeciw skrajnemu progresizmowi niemieckiego episkopatu.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz lis 16, 2023 9:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Mamy nowy rząd i nowy parlament.
Nowa większość parlamentarna zapowiadała w swoim programie wyborczym likwidację funduszu kościelnego. Na razie nie wiadomo jak będzie to wyglądało.
W związku z tym sekretarz generalny Episkopatu Polski zabrał glos w tej sprawie.
https://info.wiara.pl/doc/8619780.Sekre ... ny-systemu

_________________
ksiądz


Pt gru 29, 2023 17:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Myślę, że przejście na finansowanie dobrowolne w formie odpisów byłoby najbardziej właściwe. Może wtedy tym, którzy nie przyjmują się ubytkiem wiernych będzie bardziej zależało.

Natomiast emerytury dla osób duchownych, które są wypłacane z Funduszu Kościelnego, według mnie powinno po prostu przejąć państwo.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt gru 29, 2023 17:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Mi się podoba model włoski nie wrogiej rozdzielności Kocioła i państwa. Z jednej strony obywatele deklarują, czy odpowiednik naszego 1% odpisu idzie na cele socjalne, czy kościelne, a z drugiej strony parlamentarzyści podzielili tą pule na stałe tak, by na Kościół starczyło (i jest jeszcze możliwość darowizny do pewnej kwoty zwolnionej z podatku). Księża dostają pensję, maja zakaz dodatkowej pracy zarobkowej (skończyło się bieganie po konferencjach, czy przepychanie sie kto bierzmowania w parafii udzieli i teczkę zgarnie) bez jednostkowego pozwolenia (w wiekszości to pisanie ksiązek). Zyskały na tym szczególnie mniejsze parafie (ksiadz siedzi na miejscu i robi to, do czego został posłany)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 29, 2023 18:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Z życia Kościoła w Polsce
Jestem przeciwnikiem 1%
finansowanie powinno być oddolne - z tacy

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 31, 2023 21:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 365 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL