Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać Panie 
Autor Wiadomość
Post Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać Panie
Warto Go zacytować i przemyśleć Jego słowa :
Prawdziwy kryzys ledwo się zaczął. Będziemy musieli liczyć się z tym, że nastąpią straszliwe wstrząsy. Niewątpliwie Kościół odkryje nowe formy posługi kapłańskiej i będzie wyświęcał do kapłaństwa wypróbowanych chrześcijan, którzy wykonują już jakiś zawód. Niezbędna również będzie posługa kapłańska w pełnym wymiarze czasu, jak dawniej.
Kościół będzie wspólnotą bardziej uduchowioną, niewykorzystującą mandatu politycznego, nie flirtującą ani z lewicą, ani z prawicą. To będzie trudne dla Kościoła, bo ów proces krystalizacji i oczyszczenia będzie kosztować go wiele cennej energii. To sprawi, że będzie ubogi i stanie się Kościołem cichych. Proces ten będzie tym bardziej uciążliwy, że trzeba będzie odrzucić zarówno sekciarską zaściankowość, jak i napuszoną samowolę. Można przewidzieć, że wszystko to będzie wymagało czasu. Proces będzie długi i żmudny, tak jak droga od fałszywego progresywizmu w przededniu rewolucji francuskiej – kiedy biskup mógł być uważany za błyskotliwego, jeśli wyśmiewał się z dogmatów, a nawet sugerował, że istnienie Boga wcale nie jest pewne – do odnowy w XIX wieku
".


So gru 31, 2022 14:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Mam przed oczami zdjecie Benedykta XVI w Brzezince gdy ukazala sie tecza. I zwiazek tej teczy z tecza po potopie jako znaku przymierza. Moze rzeczywiscie globalnej katastrofy III wojny swiatowej nie bedzie.


So gru 31, 2022 18:12
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Ojciec Święty Benedykt walczył z "tęczą" w Kościele gdzie po przeciwnej stronie miał bardzo wielu przeciwników włącznie z polskimi biskupami ( Dąbrowski, Peatz, Gulbinowicz, Głódź i wielu innych ).
Przegrał tę walkę, co było jedna z Jego przyczyn rezygnacji z urzędu Namiestnika Kościoła Świętego.
Warto przypomnieć :
Benedykt XVI zauważył, że utrudnieniem w reakcji Kościoła na przypadki pedofilii wśród duchowieństwa były braki Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Przypomniał, że z czasem „zaczęła kształtować się odnowa i pogłębienie celowo luźno skonstruowanego prawa karnego nowego Kodeksu”.

Papież senior odniósł się też do słów Pana Jezusa; „Jeśli ktoś byłby przyczyną upadku jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, lepiej byłoby dla niego, aby mu zawieszono kamień młyński na szyi i utopiono w głębinie morskiej” (Mt 18, 6). Zauważył, że wyrażenie „małych” w języku Jezusa oznacza zwykłych wierzących, którzy mogą być zakłopotani w wierze intelektualną arogancją ludzi sądzących, że są mądrzy. Tak więc tutaj Jezus chroni depozyt wiary zdecydowaną groźbą kary dla tych, którzy wyrządzają im krzywdę - wyjaśnił. W tym kontekście wskazał, że prawo kanoniczne powinno przede wszystkim bronić wiary. Konsekwencją tego myślenia jest przekazanie kompetencji osądzania w sprawach najpoważniejszych przestępstw duchownych Kongregacji Nauki Wiary a nie Kongregacji ds. Duchowieństwa. Trzeba dostrzec, że takie niewłaściwe zachowanie duchownych w ostatecznym rachunku niszczy wiarę” – napisał Benedykt XVI.


Cz sty 05, 2023 12:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Benedykt XVI zdobył mój szacunek odwagą i pokorą gdy ogłosił swoją abdykację. Pchnął wiele do przodu ale zabrakło mu sił i zdrowia na rozwiązanie kryzysów powstałym po poprzednim pontyfikacie. Zamiast przez następne dziesięć lat trzymać się urzędu zrobił miejsce ma wybranie kogoś bardziej energicznego. Tak, to wymagało i intelektu, i odwagi, i pokory.
Jako najbardziej komentowany błąd będę pamiętał zrzeczenie się tytułu Patriarchy Zachodniego.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 05, 2023 15:26
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Niektóre teksty z testamentu duchowego Benedykta XVI

Cytuj:
To, co powiedziałem wcześniej do moich rodaków, mówię teraz do wszystkich w Kościele powierzonych mojej służbie: Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zmylić! Często wydaje się, że nauka – z jednej strony nauki przyrodnicze, a z drugiej badania historyczne (zwłaszcza egzegeza Pisma Świętego) – są w stanie zaoferować niepodważalne wyniki sprzeczne z wiarą katolicką. Byłem świadkiem przemian nauk przyrodniczych i mogłem zobaczyć, jak przeciwnie, zniknęły pozorne pewniki przeciw wierze, okazując się nie nauką, lecz interpretacjami filozoficznymi tylko pozornie odnoszącymi się do nauki; tak jak wiara, oczywiście w dialogu z naukami przyrodniczymi, uczyła się lepiej rozumieć granice zakresu swoich twierdzeń, a tym samym swoją rzeczywistą naturę. Od 60 lat towarzyszę drodze teologii, zwłaszcza biblistyki, i widziałem, jak wraz ze zmieniającymi się pokoleniami upadają pozornie niewzruszone tezy, które okazywały się jedynie hipotezami: pokolenie liberałów (Harnack, Jülicher itd.), pokolenie egzystencjalistów (Bultmann itd.), pokolenie marksistów. Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłonił się i na nowo wyłania rozum wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę Drogą, Prawdą i Życiem – a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę Jego Ciałem.


Niezwykle ważne dla człowieka , który pragnie trzymać się mocno wiary w Jezusa Chrystusa i który ma pewność , że tylko Jezus Chrystus jest drogą i prawdą i życiem .


Cz sty 05, 2023 21:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Zawsze będę wspominał ś.p. Benedykta XVI jako "mojego" Papieża, ale nie tylko - także jako wzór teologa, duchownego, przewodnika, człowieka po prostu. Był jedną z ostatnich osób, które mógłbym z czystym sumieniem określić mianem "autorytetu", przynajmniej dla mnie. Mam pełno Jego książek, teraz do nich wracam, często po wielu latach. Do dziś żałuję, że nie mogłem się z Nim spotkać w trakcie Jego wizyty w Polsce, na co bardzo czekałem. Wierzę i mam nadzieję, że jest teraz tam, gdzie całe życie niestrudzenie pielgrzymował.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 09, 2023 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Na święto Trzech Króli, dzień po pogrzebie papieża Benedykta XVI, otwarłam ten fragment jego "Jezusa z Nazaretu", w którym o Mędrcach właśnie mówi i na koniec opowiadania o zgromadzeniu przez Heroda "wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu" znalazłam tam słowa: "Zdumiewać może natomiast, że znawcy Pisma Świętego nie poczuwają się do podjęcia konkretnych decyzji. Czy trzeba w tym widzieć obraz teologii, która kończy się na akademickiej dyskusji?"
Papież Benedykt XVI to także "mój papież", między innymi w sensie zbieżności czasu jego pontyfikatu z początkiem mojego mozolnego wracania do Kościoła. Bardzo długo zaglądałam do Pisma Św. czysto "hobbistycznie", "nie poczuwając się do podjęcia konkretnych decyzji". Można powiedzieć, że poczułam się ponaglona, jakby Benedykt XVI do mnie przemówił: "mój czas zbierania zasług skończył się, bierz się do roboty, skąd wiesz, kiedy twój się skończy".
Wierzę, że nasz czas i miejsce na tym świecie nie są przypadkowe i że osoba papieża Benedykta także pojawiła się w moim życiu w jakimś celu. Pora wrócić do tego, co napisał i co jeszcze ma mnie i Wam do przekazania.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz sty 12, 2023 16:02
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Ocena tego co zrobił Benedykt XVI w kwestii powierzonego mu stada owiec , może budzić pewne zastrzeżenia .
Dotyczy to jednak wszystkich papieży po soborze II .
W obrębie Kościoła zaczęły się budzić niekontrolowane ruchy oddolne nie mające nic wspólnego z Katolicyzmem . Na efekty nie trzeba było długo czekać .
Aż doczekaliśmy się sytuacji w której Tzw droga synodalna w Niemczech ukazała swoją prawdziwą twarz .
Super gdy pokazywali się papieże w swoich podróżach - jednak ich zadaniem była troska o powierzonych ludzi , a nie budowanie swojej wizji katolicyzmu .
W ostatnim czasie kilku papieży nie sprostało zadaniu i doprowadziło do schizmy w Kościele Katolickim w Niemczech .
Brakowało stanowczych decyzji z Watykanu na zaistniałe sytuacje .
:-D


Pt sty 13, 2023 21:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
Prymus, dostajesz ostrzeżenie za ignorowanie poleceń moderacji. Mimo próśb piszesz dalej niechlujnie (spacje, ortografia, interpunkcja), ponadto rzucasz oszczerstwa pod adresem ostatnich papieży niepoparte żadnymi dowodami.
Jeśli w dalszym ciągu nie poprawisz swojej pisowni, każdy kolejny post wyląduje w koszu a Ty dostaniesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


So sty 14, 2023 11:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
"Żeby chrześcijaństwo stało się ponownie solą Ziemi, musi być najpierw solą w oku świata – nie przez słowną czy polityczną walkę z nim, ale przez przyjęcie odmiennej formy życia."
https://klubjagiellonski.pl/2023/01/05/ ... trkultury/


Śr sty 25, 2023 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Benedykt XVI nie żyje.Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać P
"Śmierć i życie wieczne" J. Ratzingera otwieram dziś na fragmencie można powiedzieć przeznaczonym dla tego forum ;)

"Sensem przekazu wiary nie jest zaspokojenie ludzkiej ciekawości. Tam, gdzie przekaz ten wykracza poza granice ludzkiego doświadczenia, chodzi o ukazanie człowiekowi drogi. Brama zaświatów uchyla się więc przed nami tylko w takim stopniu, w jakim służy to naszej orientacji życiowej tutaj na ziemi."

Przekaz wiary jest dla ludzi wiary, nie dla cyników tropiących "pomyłki" czy "kłamstwa" Pana Boga w Biblii. I niewątpliwie chodzi w nim o ukazanie człowiekowi drogi, tylko że droga wskazywana nam przez Boga musi też znaleźć się w sferze naszych zainteresowań. Tymczasem często wygląda to tak, że człowiek stoi na szerokim, brukowanym kostką trakcie i nie interesuje go ścieżka proponowana przez Pana Boga.

_________________
Tylko Bogu chwała


So sty 28, 2023 15:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL