Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Adam01 napisał(a):
Przeczytaj może najpierw Biblię, a potem się tu odzywaj trolu. Kpł. 20,13

Kpł. 20,13: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli "

często zabijasz homoseksualistów? [...]

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Ostatnio edytowano N gru 31, 2023 0:04 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz



So gru 30, 2023 23:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Andy, wolałbym, aby w ogóle nie padały żadne inwektywy ani podobne odpowiedzi.

Kozioł napisał(a):
Jak sobie wyobrażasz to? Pobłogosław nam Panie, bo zgrzeszyliśmy, jesteśmy z tego dumni, wręcz sie z tym obnosimy i będziemy grzeszyć dalej?
Przydałby się katolikom kolejny sobór.

Ja też jestem zaskoczony i mam wątpliwości w kontekście doktryny, więc trudno mi polemizować. Myślałem, że coś się zmieni w kwestii osób LGBT, ale nie podejrzewałem, że będzie to błogosławieństwo par.

Tym niemniej, zauważam od dawna, że stanowisko KK wobec osób LGBT jest wykluczające. Nie tyle de iure, co raczej de facto. Prowadzi również do pogłębiania nietolerancji, dyskryminacji i agresji. Katechizm jednoznacznie mówi, jak należy traktować osoby LGBT, ale trudno mi zauważyć, aby kogoś to obchodziło. Pewnie jest podobnie jak, nie przymierzając, z zakazem seksu przed ślubem, który uznaje zawrotne 20% młodych katolików. Tylko jeszcze gorzej. Wiele osób nie wykazuje też żadnego zrozumienia, które również nakazuje Katechizm. I nie wdziałem ani razu, aby ktoś, kto sam jest hetero-katolikiem zwracał uwagę, jak trudne może być życie w narzuconym celibacie. Ani jak bardzo jest to abstrakcyjne. Realnie rzecz biorąc, można podziwiać tych katolików LGBT, którym się udaje, ale w rzeczywistości tylko ci, którzy żyją inaczej spotykają się z radykalnym potępieniem. Z kolei samotność, szczególnie przy takich postawach społecznych, jest szkodliwa dla zdrowia i jako, że zwiększa ryzyko depresji, zwiększa też ryzyko samobójstwa. Poza tym niektórzy autentycznie cierpią z samego faktu braku możliwości przystępowania do komunii świętej.

Dlatego myślę, że w tej zmianie jest coś dobrego z przyczyn praktycznych i społecznych, nawet jeśli nie widzę jak to spiąć doktrynalnie. Jednak być może dzięki temu nastąpi jakaś poprawa. Choć po reakcjach wiernych na to się nie zanosi, ale może to kwestia czasu. O ile nie nastąpi pogorszenie. Wydaje mi się, że można było znaleźć lepszy pomysł. Ale jest jak jest. Nie wiem tylko, czy utrzyma się to przez pontyfikat następnego papieża, choć dzięki temu może podejmie on jakieś inne działania na rzecz osób LGBT.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 31, 2023 0:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Zanim zaczniemy dyskutować, moje pytanie czy przeczytaliście tę deklarację? Bo widzę ze niektorzy dyskutują o niej ale z tego co widzę, nie raczyli jej przeczytać.
Soul33 napisał(a):
Ale to jest błogosławieństwo ludzi, czy błogosławieństwo ich związku?

To jest błogosławieństwo ludzi a nie związku. Patrz Deklaracja III, 39.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=adfd2d56 ... RtbA&ntb=1
Adam01 napisał(a):
Ta deklaracja doktrynalna jest herezją, do której jako katolicy nie możemy się stosować.
Zapoznaj sie najpierw z tą deklaracją a potem zabieraj głos.
Adam01 napisał(a):
Przykre jest tutaj, że duchowny na tym forum bardzo aktywnie banuje tylko jakichś drobnych użytkowników zamiast przynajmniej udawać, że stanowi jakiś stały punkt odniesienia.
Ja wiem, że to życie, wygodne korytko itp. jednak koloratka także do czegoś zobowiązuje, nie tylko do brania.
Za ten i inne argumenty ad personam dostajesz ostrzeżenie. Posługuj się merytorycznymi argumentami!
robaczek2 napisał(a):
Rzeczywiscie sprawa jest delikatna i nalezalo by odroznic blogoslawienstwo ludzi od blogoslawienstwa zwiazku co w niektorych (ilu?) przypadkach moze byc tak odbierane powodujac zgorszenie
Prosze przeczytać deklarację, jest tam wyraźne rozróżnienie.
Soul33 napisał(a):
A tu mamy do czynienia tylko ze zmianą prawa.

To nie jest żadna zmiana w doktrynie ani zmiana w prawie kościelnym i liturgii.
Oskar2000 napisał(a):
moja miłość do mojego partnera jest grzechem, jest oczywiście, moim zdaniem, odbierająca osobom mi podobnym człowieczeństwo i robienie z nas kogoś gorszego, ale jednocześnie jest logiczna jeśli chodzi o waszą wiarę

Relacje seksualne u osób homo- i heteroseksualnych poza małżeństwem (mężczyzna i kobieta) jest grzechem, tak uczy Biblia i tak uczy chrześcijaństwo.
Soul33 napisał(a):
Tym niemniej, zauważam od dawna, że stanowisko KK wobec osób LGBT jest wykluczające. Nie tyle de iure, co raczej de facto. Prowadzi również do pogłębiania nietolerancji, dyskryminacji i agresji.
Mógłbyś wyjaśnić na czym polega "stanowisko wykluczające"?

_________________
ksiądz


N gru 31, 2023 16:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
bramin napisał(a):
To jest błogosławieństwo ludzi a nie związku. Patrz Deklaracja III, 39.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=adfd2d56 ... RtbA&ntb=1

Akurat z mojej strony to było pytanie retoryczne, ponieważ najpierw sprawdziłem :)

Cytuj:
Mógłbyś wyjaśnić na czym polega "stanowisko wykluczające"?

Katolicy o homoseksualnej orientacji, którzy żyją w celibacie to niewielki margines. Zapewne podobnie jak małżonkowie, którzy musieli odejść od męża/żony z nie swojej winy. Ale tylko homoseksualiści w związkach spotykają z jednoznacznym potępieniem istotnej części wiernych, które objawia się ostracyzmem i niechęcią. Części na tyle dużej, że dziwne by było, gdyby nie czuli się odrzuceni i wykluczeni. Oczywiście jest to w głównej mierze związane z podejściem do homoseksualizmu w naszej kulturze, ale tego nie da się zmienić dekretem. Dlatego uważam, że stanowisko Kościoła w praktyce pogłębia wykluczenie społeczne - dodatkowo wobec niemożności przyjęcia komunii świętej i braku akceptacji ich związków, które dla wielu z nich same w sobie są przykre i trudne.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 31, 2023 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2737
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Soul33 napisał(a):
Z kolei samotność, szczególnie przy takich postawach społecznych, jest szkodliwa dla zdrowia i jako, że zwiększa ryzyko depresji, zwiększa też ryzyko samobójstwa.

Chyba przesada, nieprawdaz? Znam troche osob samotnych.
Cytuj:
Poza tym niektórzy autentycznie cierpią z samego faktu braku możliwości przystępowania do komunii świętej.
Dlatego myślę, że w tej zmianie jest coś dobrego z przyczyn praktycznych i społecznych, nawet jeśli nie widzę jak to spiąć doktrynalnie. Jednak być może dzięki temu nastąpi jakaś poprawa. Choć po reakcjach wiernych na to się nie zanosi, ale może to kwestia czasu. O ile nie nastąpi pogorszenie. Wydaje mi się, że można było znaleźć lepszy pomysł. Ale jest jak jest. Nie wiem tylko, czy utrzyma się to przez pontyfikat następnego papieża, choć dzięki temu może podejmie on jakieś inne działania na rzecz osób LGBT.

A temu to bym z calej sily przyklasnal. Chyba wiekszosc duchownych spotyka sie z takimi ktorzy cierpia i czuja sie wykluczeni i przekazuja to wyzej. Dlatego Fiducia supplicans. Mnie tez sie wydaje ze mozna bylo znalezc lepszy pomysl. Moze jakas wewnetrzna instrukcja.
Bo popularne przeslanie jest - blogoslawienstwo par jednoplciowych i zadne nawolywanie do dokladnego przeczytania tu nie pomoze.


N gru 31, 2023 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Przeniosłem niektóre posty do wątku o LGBT ponieważ zaczęły się offtopy: viewtopic.php?f=37&t=42796
Także posty o klerykach homoseksualnych znajdą się w nowym wątku ponieważ wykraczają one zbyt daleko poza tematykę wątku: viewtopic.php?f=36&t=43632 .

_________________
ksiądz


Śr sty 03, 2024 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Tutaj mamy polskie tłumaczenie dokumentu "Fiducia supplicans": https://www.gosc.pl/doc/8623354.Fiducia ... -po-polsku

_________________
ksiądz


Śr sty 03, 2024 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
bramin napisał(a):
Zanim zaczniemy dyskutować, moje pytanie czy przeczytaliście tę deklarację?
Przeczytałem
bramin napisał(a):
Tutaj mamy polskie tłumaczenie dokumentu "Fiducia supplicans": https://www.gosc.pl/doc/8623354.Fiducia ... -po-polsku
I przeczytam jeszcze po polsku choć wątpię, by to zmieniło moje zdumienie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 04, 2024 23:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Kozioł napisał(a):
I przeczytam jeszcze po polsku choć wątpię, by to zmieniło moje zdumienie.

Dlaczego jesteś zdumiony? Jesteś zawiedziony, zafascynowany, zgorszony?
Spotkałem się z rożnymi reakcjami.
Środowiska homoseksualne uważają, ze jest to mydlenie oczu i pokazanie, ze niby Koscioł jest taki otwarty a w rzeczywistości jest to jeszcze większe upokorzenie dla homopar, bo to błogosławieństwo ma być udzielane tak mimochodem.
Inni są zgorszeni bo nie można błogosławić czegoś lub kogoś co związane jest z grzechem.
Jeszcze inni uważają, ze jest to furtka dla przyszłych uroczystych błogosławieństw i tym samym stawianie związków homo na równi z małżeństwem.
Poniżej komunikat dykasterii na ten temat, jako odpowiedz na zastrzeżenia i wątpliwości niektorych Kościołów lokalnych
https://info.wiara.pl/doc/8625608.Komun ... supplicans

_________________
ksiądz


Śr sty 10, 2024 11:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Tak jak pisałem w innym wątku, papież Franciszek jest zbyt konserwatywny i zbyt postępowy jednocześnie. Teraz jest jeszcze za mało konserwatywny i za mało postępowy jednocześnie. Wszystko razem. Zdolność bilokacji przy tym wysiada.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 10, 2024 15:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
I przeczytam jeszcze po polsku choć wątpię, by to zmieniło moje zdumienie.

Dlaczego jesteś zdumiony? Jesteś zawiedziony, zafascynowany, zgorszony?

Tak jak napisałem: zdumiony rozmyciem przekazu, brakiem konsekwencji, odejściem od dotychczasowej praktyki ostrych granic. Byłem też bardzo ciekawy jak to zostanie odebrane przez niektóre episkopaty ale jak na razie jest bardzo przewidywalnie.
W UMC za oceanem jest podobna dyskusja, zobaczymy co będzie na następnej Konferencji Generalnej (na soborze). Nie przeniosła sie jeszcze w pełni do Europy ale i tu widać podział na "zachód" i "wschód".
Ja jestem rewolucjonistą, bo w czasie gdy w społeczeństwie wartości dryfują daleko od prawdy, to jej głoszenie uchodzi za rewolucję ;) Małżeństwo jest opisane w pierwszym rozdziale pierwszej księgi Biblii.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 11, 2024 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Kozioł napisał(a):
Tak jak napisałem: zdumiony rozmyciem przekazu, brakiem konsekwencji, odejściem od dotychczasowej praktyki ostrych granic.

Tez tak uważam, tym bardziej ze różne grupy środowisk homoseksualnych raczej nie odebrały tego pozytywnie ponieważ domagają się zrównania ich związków z małżeństwem i świętowania zawarcia ich związków w sposób uroczysty. Jest to jednak pozostawione decyzji lokalnych Kościołów.
O ile wiem niemieccy metodyści chcą umożliwić błogosławieństwo par homoseksualnych i ordynację osób homoseksualnych.
Nie nie będzie to przymus tylko propozycja, tak samo od poszczególnej wspólnoty będzie zależało czy zgodzi się na pastora czy pastorkę o tej orientacji.

https://www.bing.com/ck/a?!&&p=e94cf043 ... FyZQ&ntb=1

_________________
ksiądz


Pn sty 15, 2024 14:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
bramin napisał(a):
O ile wiem niemieccy metodyści chcą umożliwić błogosławieństwo par homoseksualnych i ordynację osób homoseksualnych.
Nie nie będzie to przymus tylko propozycja, tak samo od poszczególnej wspólnoty będzie zależało czy zgodzi się na pastora czy pastorkę o tej orientacji.

Niemieccy metodyści to ... niemieccy. Jak widac w Niemczech jest kryzys w wielu wyznaniach.
Dla metodystów UMC źródłem kryzysu jest USA. Jak juz pisałem: w tym roku się rozstrzygnie lub przesunie na kolejne 5 lat. Niejako wyprzedzająco powstał "konserwatywny" Global Methodist Church i z Europy przystąpiły do niego Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Chorwacja. Polska tak czy inaczej zostanie w "konserwatywnym" nurcie, jak cała "wschodnia" Europa.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 17, 2024 2:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Kolejny przyczynek i głos w dyskusji na temat błogosławieństwa osób homoseksualnych i żyjących w innych związkach.
https://kosciol.wiara.pl/doc/8644006.Sl ... twa-osobom

_________________
ksiądz


Cz sty 18, 2024 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: "Fiducia supplicans" - błogosławieństwo par jednopłciowy
Nawet holenderscy biskupi znani raczej jako progresywni i "moderniści" nie są za błogosławieniem par homoseksualnych/nieregularnych.
https://www.gosc.pl/doc/8646614.Holende ... egularnych

_________________
ksiądz


Pt sty 19, 2024 17:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL